Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Kinect: Γενική συζήτηση/Απορίες

02 Jun 2009 01:15 #53678 by Κωνσταντίνος Κουτσούμπας
Xbox 360 χωρίς χειριστήριο!
Το κοινό έμεινε με ανοιχτό το στόμα όταν η παρουσίαση έφτασε στην κορύφωσή της. Η Microsoft παρουσίασε μια πρωτοποριακή τεχνολογία που ονομάζεται Project Natal και βάση της οποίας μπορείτε να σταθείτε μπροστά στην τηλεόρασή σας και να παίξετε games χωρίς να έχετε κανένα χειριστήριο στα χέρια σας ή πάνω στο σώμα σας! Τo Project Natal έχει ειδικές κάμερες ανίχνευσης κίνησης, οι οποίες συνδέονται με το Xbox 360 και καταγράφουν τις κινήσεις του προσώπου σας και γενικά ολόκληρου του σώματός σας στο χώρο. Έτσι, θα μπορείτε να παίζετε racing games με τα χέρια σας ή fighting games σαν να παίζατε κανονικό ξύλο στο δρόμο. Με τα χέρια σας θα μπορείτε να μετακινήσετε ακόμα και τα μενού του Xbox Live ή να κάνετε drag & drop αντικείμενα, χωρίς να χρησιμοποιείτε κάποιο χειριστήριο. Ο γνωστός σκηνοθέτης Steven Spielberg, ανέβηκε στη σκηνή της Microsoft κι ομολόγησε στο κοινό ότι τέσταρε το Project Natal κι ότι το βρήκε πολύ πρωτότυπο!



Η τεχνολογία του Project Natal όμως δεν σταματάει εδώ. Η εφαρμογή αυτή θα αναγνωρίζει ακόμα και τη φωνή σας σε video games όπως το Scene it ή σε ειδικές εφαρμογές της Microsoft. Δύο από αυτές μας παρουσιάστηκαν live. Η πρώτη ήταν το Ricochet, μία 3D έκδοση του Arkanoid με την οποία χρησιμοποιείτε χέρια και πόδια για να αποκρούσετε (σαν τερματοφύλακας) τις μπάλες που έρχονται κατά πάνω σας. Η άλλη εφαρμογή ήταν το Paint Party, ένα παιχνίδι graffiti με το οποίο μπορείτε να σχεδιάσετε ότι θέλετε χρησιμοποιώντας τα χέρια σας, ενώ με τη φωνή σας δίνετε εντολή στο Xbox 360 να αλλάξει εργαλείο (πινέλο, κουβά ή χρώμα). Πριν από τα δύο αυτά games, παρουσιάστηκε και η πλήρης εφαρμογή του Project Natal από τον δημιουργό του. Σύμφωνα με την Microsoft, η φωνή σας θα καταγράφεται και θα αναγνωρίζεται από την κονσόλα, ενώ οι φωνητικές σας εντολές θα βρουν αντίκτυπο σε πολλές εφαρμογές του Xbox 360.

[youtube:39bb5a1n]
[/youtube:39bb5a1n]

Ποτε δεν μαρεσαν εφαρμογες αυτου του ειδους, αλλα η συγκεκριμενη με κερδισε. Παντα ηθελα εναν εξωμοιωτη κινησης και η Microsoft φροντισε να μας τον φερει. Ελπιζω μονο να μην ειναι πανακριβος γιατι τότε δεν βλεπω μεγαλη συμμετοχη του καταναλωτικου κοινου.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Jun 2009 10:00 #53684 by Μπάμπης Χαραλάμπους
Ενα Wii με HD γραφικα...

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Jun 2009 14:21 #53687 by Νικολής Ασημάκης
Στο Wii είχες χειριστήριο. :roll: Πάντως αυτός ο εξομοιωτής που παρουσίασε ο Μολινιό τολμώ να πω πως με "τρόμαξε" κάπως. :roll:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Jun 2009 14:32 #53688 by Μπάμπης Χαραλάμπους

Nikolis wrote: Στο Wii είχες χειριστήριο.


Ωραια... Ενα εξελιγμενο Wii με HD γραφικα

Βασικα το ωραιο ειναι αυτο που εδειξε με το Milo. Για φανταστειτε να παιζουμε CoD ή κανενα RPG και να μιλαμε στους χαρακτηρες! :armata surprised:

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jun 2009 15:22 #53719 by Κωνσταντίνος Κουτσούμπας
To Natal δεν ικανοποιει

Οπως δηλωσε και ο ιδιος ο Tony Hawk:
“We actually tried to get [Tony Hawk: Ride] running with a camera, but it wasn’t accurate enough,” Hawk told MTV.''

“Plus you can’t really do ollies, grabs and flips when you’re just standing on nothing.”

Η δηλωση αυτη ηταν αναμενομενη, αφου το μηχανημα της Microsoft υστερειι σημαντικα στην καταγραφη κινησης. Δεν ειναι τυχαιο που κατα την live παρουσιαση της Sony, ο άνθρωπος που έκανε την επιδειξη, εσκεμμενα πραγματοποιουσε απειροελαχιστα μικρες μανουβρες, για να αποδειξει οτι το motion sensing τους ειναι πολυ καλο. Στην παρουσιαση της Microsoft δεν εγινε ποτε κατι τετοιο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jun 2009 15:57 #53758 by Μάνος Γρυπάρης
Εντάξει τώρα, το είπε ο Tony Hawk και κάτι έγινε.
Εγώ ξέρω ότι μας το παρουσιάσανε live και δούλευε. Το Project δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί 100%! Άρα είναι λογικό να υπάρξουν προβλήματα.

[youtube:2poranoi]
[/youtube:2poranoi]

Δηλαδή άμα μου έλεγε ο Αλβέρτης ότι δεν δουλεύει το Wiimote όταν προσπάθησε να παίξει μπάσκετ στο Wii Sports Resort, εγώ θα τον πίστευα? :mrgreen:

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2009 00:45 #53785 by Στέφανος Τρίγγας
Βασικα αμα το καλοσκεφτης το Project Natal ειναι το ιδιο με το eyetoy της Sony η οποια το ειχε στο PS2. Εγω παντως δεν ενθουσιαστηκα με αυτο και τοσο πολυ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2009 01:36 #53789 by Μπάμπης Χαραλάμπους
:o Κάπου το εχω ξανακουσει αυτο! :o

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2009 01:49 #53794 by Στέφανος Τρίγγας

BigBoss wrote: :o Κάπου το εχω ξανακουσει αυτο! :o


Ε ναι? αφου μαζι το συζηταγαμε τη μας θυμιζει :?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2009 02:00 #53796 by Μπάμπης Χαραλάμπους

ThunderHawk wrote:

BigBoss wrote: :o Κάπου το εχω ξανακουσει αυτο! :o


Ε ναι? αφου μαζι το συζηταγαμε τη μας θυμιζει :?


Βασικά... o freak το ελεγε στο ραδιόφωνο... :mrgreen:

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification