Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς

06 Aug 2005 15:09 - 19 Aug 2015 00:49 #406 by Αντώνης Παπαθανασίου


Ανοίγουμε αυτό το topic για όσους έχουν διλήμματα σχετικά με το τι hardware να αγοράσουν για τον υπολογιστή τους και θέλουν να ακούσουν γνώμες.

Σε λίγο καιρό θα αποκτήσω καινούριο σύστημα, και μέσα σε όλα, είμαι σε δίλημμα όσον αφορά τη μητρική, ανάμεσα στις εξής:

1) MSI K8N Diamond SLi και
2) DFi LanParty NF4 SLi-DR
Και οι δυο έχουν το NF4 chipset, και οι δυο υποστηρίζουν SLi

Τώρα, οι προτάσεις που μου έρχονται για μητρική για amd64, είναι 50-50, και μόνο για αυτές τις δυο. Εκτός απο ενα παραπάνω PCI slot στην MSI, και υποστήριξη για 8 (αντι για 4) SATA συσκευές στην DFI, δεν υπάρχει καμία εμφανή διαφορά στα specs τους,

Από ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία είναι καλές και οι δυο. ’σχετα αν πριν μερικά χρόνια οι DFI ήταν μέτριες, τώρα έχουν βελτιωθεί αρκετά.

Αν και δεν με ενδιαφέρει καθόλου (προς το παρόν τουλάχιστον) το overclocking, έχω ακούσει πως η DFI προσφέρεται για "ξέσκισμα", καθώς το bios της διαθέτει αμέτρητες επιλογές, ενώ η MSI είναι περισσότερο για τον νορμάλ χρήστη και μπορεί να υπερχρονιστεί, αν και προσφέρει λιγότερες επιλογές για o/c (άρα και μεγαλύτερη ασφάλεια).

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας, ιδιαίτερα από κάποιον που έχει μία από τις δυο κάρτες.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Aug 2005 16:26 #422 by Alex
Κοίτα σίγουρα δεν προκειται να δεις μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις εφόσον φοράνε το ίδιο chip (και εαφού είναι καινούριο μηχάνημα θα πετάει!!!).Εσύ διαλέγεις και παίρνεις.Από τιμές;

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2005 01:25 #473 by Ανδρέας Γρυπάρης
Εγώ θα αγόραζα την Dfi (Όχι για να κάνω overclock αλλά γιατί έχει και PCI-E 4x για μελλοντικές κάρτες …)
---Controller---
Edit και οι δύο έχουν 8x SATA απλώς τα άλλα 4 είναι SATA1 και τα άλλα 4 (NF4U) είναι SATA2.
Υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις 4 δίσκους ?
1χ 40-80GB για τα Windows και 1χ120-1TB καλά είναι για αρχη.
---Κάρτα ήχου---
Η MSI έχει κάρτα ήχου Creative όπου για εμένα σημαίνει καταστροφή!
1.Δεν θα μπορέσεις να κάνεις σύλληψη Video διότι ο ήχος θα ακούγεται σε άσχετες χρονικές περιόδους.
2.Θα σου κολλάει στα Windows ή όταν ακούς μουσική.
3.Και θα σου τρώει πολλούς πόρους συστήματος.(Αφορά όλα τα ONBOARD συστήματα ήχου)
Και η DFI έχει την Realtek τα ίδια με την Creative αλλά μετά από κάμποσες ημέρες δεν θα ακούς το αριστερό ηχείο η το δεξί η ακόμα και τα δύο (Front L&R)
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις μία κάρα ήχου από τον
1)Φίλιππο Νάκα ή τα
2)Mutirama

1)Με 100Ε έχει μία ωραία M-AUDIO… ουδεμία σχέση με Creative!
- Κρυστάλλινος ήχος Surround
- 0Latency
- Ελάχιστη απαίτηση από πόρους συστήματος.
- 0 κολλήματα στην μουσική
- Πολύ καλό Audio convert!
- Αναγνωρισμένη από όλα τα παιχνίδια και επαγγελματικά προγράμματα.
2)Και στα Multirama έχει πολύ καλές κάρτες βλ. AudioTrak και Terratec
Πάνω από 100Ε το θεωρώ υπερβολή εκτός και αν την θες για επαγγελματικό σκοπό.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2005 16:45 #502 by Alex
Μου φαίνεται οτι υπερβάλεις λίγο!Αν το παιδί δεν ασχολείται τοσο με audio επεξεργασια η onboard κάρτα θα τον ικανοποιήσει πιστεύω.Οσοι έχουν δηλαδή δεν μου έχουν πει οτι έμειναν δυσαρεστημένοι.

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Aug 2005 01:44 #511 by Αντώνης Παπαθανασίου
Δε νομίζω να μείνω μόνο με την onboard :cool:
Ανάλογα με τις τιμές θα πάω για audigy ή για XFi

H m-audio όντως σπέρνει αλλα στο gaming δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά. Αν πάω για 2/2.1 ήχο θα βάλω audigy, αν πάω για 5.1 θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάρω την revolution 5.1 (πάνω απο 100 ευρά δεν πάει) :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Aug 2005 23:31 #534 by Ανδρέας Γρυπάρης
Μην πάρεις καθόλου Creative!
Χάλι μαύρο !
Διάβασε και εδώ για έναν όπου αγόρασε 3 κάρτες Creative και καμία δεν του άρεσε… μέχρι που στράφηκε στην λύση της terratech (Δίχως να αναφέρει μοντέλο ).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Aug 2005 23:53 #535 by Ανδρέας Γρυπάρης

mordred wrote: Μου φαίνεται οτι υπερβάλεις λίγο!Αν το παιδί δεν ασχολείται τοσο με audio επεξεργασια η onboard κάρτα θα τον ικανοποιήσει πιστεύω.Οσοι έχουν δηλαδή δεν μου έχουν πει οτι έμειναν δυσαρεστημένοι.

Έτσι νομίζεις εσύ !
Έχω 2 motherboard από έναν ξάδερφο μου η 1 είναι από Pentium 4 HT με Chip Realtek και η άλλη από A64 και αυτή επίσης με chip της Realtek. Και οι δύο έχουν ένα κοινό … είναι η μάρκα Gigabyte .. 1η 8IPE1000 R1.0 και 2η 8KNXP με το SLI.
Στην 1η περίπτωση η κάρτα ήχου χάλασε σε 1 μήνα και τα μπροστινά ηχεία δεν ακουγότανε τίποτα !
Στην 2η περίπτωση η κάρτα ήχου ήταν ήδη χαλασμένη και δεν έπαιζε κανένα ηχείο. Περίεργο ? Και ώμος αληθινό !
Και αν αυτά σας φαίνονται λίγα ρωτήστε και τον Μάνο να σας πει και αυτός για την κάρτα ήχου του…
Όσοι διαβάσατε το άρθρο πριν θα καταλάβατε ότι όλες οι Creative είναι κυριολεκτικά για τα σκουπίδια! Φαντάζομαι πώς θα είναι και στα ONBOARD.
Ήδη εγώ έχω μία 8IEXP με το Creative CT5880 και από ποιότητα ήχου ναι ναι .. πολύ καλά! Αλλού μπάσα αλλού υψηλές .. δεν καταλαβαίνεις τίποτα :x

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Aug 2005 12:09 #536 by Kostas Giagias
Εγώ έχω μία GIGABYTE νομίζω την 1100 και το PC λειτουργεί μια χαρά. Από θέμα ήχου δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις γιατί έχω 2 ηχεία με 1 sub και κάνω απλά την δουλειά μου.

I love racing because football and basketball require only one ball...
Hellenic Racing Team

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Oct 2005 11:07 #3820 by dimitris
e paidia thelw na parw mia web cam k thelw na m peite peripou tis times k tis kaliteres tis agoras...... :wink:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Oct 2005 17:09 #3824 by Τάσος Γεωργίου
Στα 25-35€ βρίσκεις μια χαρά κάμερες 640x480, 30fps logitech, creative κλπ. Όποια και να πάρεις μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου. Τώρα αν θες υψηλότερη ανάλυση κλπ. θα βρείς απο 50-150€ εξαιρετικά εργαλεία (ασύρματα, με καλύτερους αισθητήρες κλπ.) αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να έσκαγε τοοοοόσα για μια webcam.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification