Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς

25 Sep 2017 11:31 #205985 by Μάνος Γρυπάρης
Το tower έχει 42 εκατοστά μήκος άρα οι κάρτες κάνουν.
Επίσης από τροφοδοσία μεχρι 450W βλέπω ότι θέλουν άρα είσαι οκ.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Sep 2017 16:00 #206000 by Lyricaldemon
Αν και πέφτει η απόδοση των psu ανά τον χρόνο,είσαι εντάξει με το τροφοδοτικό.Για ψύκτρα cooler-master-hyper-212-evo
τίμια και όχι αρκετά ψηλή και ογκώδης.Η κάρτα σου χωράει όπως γράφει ο μάνος από κάτω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Sep 2017 18:11 #206238 by Νικηφόρος Μητράκος
Καλησπέρα σε όλους, επειδή είμαι σκράπας όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα χρειάζομαι την βοήθειά σας για να αναβαθμίσω το PC μου (μπρίκι).

Έχω έναν πύργο pre-built Dell Inspiron 620 ο οποίος αγοράστηκε 5 χρόνια πριν με τα εξής specs:

- Intel Core i3-2120 @3.30GHz (διπύρηνο)
- 4GB RAM
- 450GB χώρο
- NVIDIA GeForce GTX 750
- Windows 10 64-bit

Γενικώς είναι πολύ πιο αργό από κάποτε (2-3 δευτερόλεπτα να ανοίξει Chrome, 5-6 για να ανοίξει Skype) και με το multitasking δεν τα πάει και πολύ καλά. Το χρειάζομαι λόγω σχολής (Eclipse, NetBeans κτλ) αλλά και για gaming καθώς το rendering που έχει δεν είναι και το καλύτερο. Σκεφτόμουν για νέο Core αλλά μου είπαν πως ίσως χρειάζεται και RAM και άλλοι μου είπαν για άλλη κάρτα γραφικών. Γενικώς μπερδεύτηκα.

Τι μπορώ να κάνω για να αναβαθμιστεί και να τρέχει γενικώς πιο γρήγορα; Και μερικά παραδείγματα από parts θα βοηθούσαν πολύ. Help me please!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Sep 2017 18:18 #206239 by Angel
Για rendering θες i5 και πάνω και φυσικά εξαρτάται απο την δουλειά που θες να κάνεις.Προφανώς με i3 τέτοια πράγματα δεν γίνονται.Θες πάνω απο 4 πυρήνες.Ram 8 τουλάχιστον πλέον...Και ένας SSD δεν θα ήταν άσχημος.Μεγάλο boost Στην ταχύτητα...Αλλά για να αλλάξεις όλα αυτά θες αρκετά λεφτά..Είναι σαν να παίρνεις καινούριο..

The sword of destiny has two edges. You are one of them.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2017 15:13 #206260 by Lyricaldemon
Κυριολεκτικά θα συμφωνήσω με τον D.Raiden.Δεν θα σηκώνει πολλά η μπογιά του,τα 4 γιγα ram πλέον είναι λίγο,τα 10 ρουφάνε καλή ποσότητα,ο σκληρός είναι μικρός αν κατεβάζεις και βάζεις πράγματα,θα πρότεινα έναν ssd 250+ γιγα, + έναν HDD 7200 rpm/10.000 rpm για αποθήκευση.Για επεξέργαστές αναλόγως και το χρήμα,η νέα σειρά ryzen amd είναι πολύ καλή,αλλιώς σίγουρα ι5.Βέβαια αυτά μπορεί να πάνε 500+

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Oct 2017 20:05 #206956 by Νικηφόρος Μητράκος
Παίδες θέλω για άλλη μια φορά τις γνώμες σας.
Μυαλά ζουλήχθηκαν.
Υπολογισμοί έγιναν.
Λιποθυμίες προκλήθηκαν.
Πονοκέφαλοι δημιουργήθηκαν.
Να μην πολυλογώ, το budget είναι 500-600 ευρώπουλα. Υπάρχει περιθώριο για αλλαγές και προσαρμογές των parts και θα ήθελα τα εξής:
1) Την γνώμη σας (πόσο καλό θα είναι, πόσο του βάζετε στα 10 κτλ)
2) Αν νομίζετε πως είμαι μπούφος και έχω κάνει τόσο YOLO επιλογές που βαρέσατε το κεφάλι σας στον τοίχο, ρίξτε καμιά πρόταση για εναλλακτικό part.
Τελικός στόχος να έχω ένα αξιοπρεπές PC που θα τρέχει σε medium-high τωρινά games με 50-60 fps χωρίς να μου τιναχθεί στον αέρα μέσα στη χρονιά. Τελικά αποφασίζομεν το PC build που πρόκειται να αγοράσω να έχει τα εξής specs:
- Επεξεργαστής AMD Ryzen 3 1300X (Συχνότητα: 3500MHz, Πυρήνες: 4, Threads: 4, Socket: AM4, Μικροαρχιτεκτονική: Zen, TDP: 65W)
- CoolerMaster Hyper 212 EVO (προαιρετικά)
- Μητρική Gigabyte AB350-Gaming 3 (rev. 1.0) (Socket: AM4, Επεξεργαστές: AMD, Chipset: AMD B350, Μνήμη: DDR4, 4 DIMM Slots, PCIe x16 3.0: 3 Slot, SATA III: 6 Port )
- Μνήμη Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz (Τύπος: DDR3, Συχνότητα: 1600MHz)
- Τροφοδοτικό Corsair VS Series VS650 80Plus (Ισχύς: 650W, PFC: Active, Τύπος: ATX, Full Wired)
- Κάρτα γραφικών έχω μια GTX 750. Επιλογές αγοράς είναι μια 1050 ή μια 560
- Σκληρούς προτάθηκε συνδυαστικό SSD με HDD. Για SSD Sandisk SSD Plus 240GB (Χωρητικότητα: 240GB, Μέγεθος: 2.5'', Πρωτόκολλο Επικοινωνίας: SATA III (6 Gbit/s), Ταχύτητα Ανάγνωσης: 530MB/s, Ταχύτητα Εγγραφής: 440MB/s ) και για HDD έχουμε τους εξής υποψήφιους:
- Για 2 TB τον Western Digital Blue (Χωρητικότητα: 2TB, SATA III (6 Gbit/s), Μέγεθος: 3.5")
- Για 1TB τον Toshiba DT01ACA100 (Χωρητικότητα: 1TB, SATA III (6 Gbit/s), Μέγεθος: 3.5" )
- Κουτί Cougar MX330-X (Τύπος: Midi Tower με υποστήριξη ATX / Mini ITX / micro ATX (mATX), Εξωτερικές Θέσεις (5.25"/3.5") : 1/ Θέσεις για HDD: 2)

Αυτά. Περιμένω τις γνώμες σας και σας ευχαριστώ αν αποφασίσετε να βοηθήσετε έναν απελπισμένο άσχετο wannabe ιδιοκτήτη PC.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Oct 2017 21:13 #206962 by Lyricaldemon
Πολύ καλές επιλογές τον 2 tera κράτα,σε όλα τα άλλα είσαι κύριος για εμένα!
The following user(s) said Thank You: Νικηφόρος Μητράκος

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Oct 2017 12:26 - 20 Oct 2017 13:09 #206980 by Georgios Manolis
Για τώρα είσαι μια χαρά,καλός ο συνδιασμός SDD και HDD,ο SSD είναι απαραίτητος για γρηγορότερες ταχύτητες.Αν πάρεις μια 1050 θα είσαι οκ αλλά θα χρειαστείς ξανά κάρτα στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον,δε γνωρίζω για τις επιδόσεις της 560 για να σου πω.Πάντως όλο και μεγαλώνουν οι απαιτήσεις των καινούριων παιχνιδιών χωρίς να δικαιολογούνται όμως μέσω των γραφικών και τόσο.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

The fire cracked silently as four Stalkers sat around it. The night was silent, only a small wind and the rustling of grass and leaves to fill the ears. One of the men spoke up suddenly: "Have you children heard the tale of the Monolith?"
- S.T.A.L.K.E.R. local folclore
The following user(s) said Thank You: Νικηφόρος Μητράκος

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Dec 2017 00:27 - 24 Dec 2017 20:04 #209397 by Jim Arvanitakis
1) γεια σας θελω να αγορασω εναν σκληρο δισκο στα 10 ΤΒ η χρηση του θελω να εινε για να κανω εγκαταστασεις προγραμματον,, παιχνιδιον ,, ταινιες και μουσικι οπως και επισης να διαγραφω απο αυτον τον δισκο ..οπως και παραλληλα να παιζω τα παιχνιδια απο εκει και τα προγραμματα να τα τρεχω απο αυτον τον δισκο..επειδη σε καθημερινη βαση διαγραφω ,.,προσθετω και κανω εγκαταστασεις προγραμματον και παιχνιδιων..και ταινιων..

πιος εινε καλυτερος ειμε αναμεσα σε 2 επιλογες
Seagate Barracuda Pro 10TB και Seagate Ironwolf Pro 10TB

πιος απο τους 2 εινε καλυτερος για ολα αυτα που ζηταω??

μηπως ο Seagate Barracuda Pro 10TB κανει για ολα αυτα που ζηταω σε σχεση με τον Seagate Ironwolf Pro 10TB?

2) ενδιαφερομε να κανω αγορα σε αυτην την καρτα ηχου

Asus Strix Raid DLX https://www.skroutz....x-Raid-DLX.html

Πια εινε η γνωμη σας για την συγκεκριμενη καρτα?? και οποιος την εχει θα ειθελα να μου πει την γνωμη του γι αυτην.

Η χρήση είναι κυρίως gaming και για ταινιες και μουσικι..

3) θελώ να αγορασω εναν ssd δισκο με χωριτικοτητα στο 1 ΤΒ πιος θα μου προτεινατε να αγορασω??
θελω εναν γρηγορο αξιοπιστο και παρα πολυ καλο..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Dec 2017 09:54 - 14 Dec 2017 10:02 #209408 by Ραφαήλ Γεωργαλλής
Αναλόγως στις απαιτήσεις τις δικές σου.. Δηλαδή αν θέλεις τον υπολογιστή turbo θα σου έλεγα να αγοράσεις. Αλλιώς πάρε τα κομμάτια που πιστεύεις ο,τι θα σου δώσουν τις καλύτερες αποδόσεις και κάνε μόνος σου την αναβάθμιση του.....

*Μικρό Tip:Αν θες την γνώμη μου σε τεχνικό μην τον πάρεις τον υπολογιστή... Δεν ξέρεις τι είδους αλλαγές μπορούν να κάνουν και αν όντως κάνουν
αυτά που τους ζητάς...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification