Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Κάρτες γραφικών: Νέα, Ερωτήσεις και Αγορές

04 Dec 2005 22:59 #6321 by a Guest
Ακόμα τις FX5200 βάζουν σχεδόν σε όλα τα έτοιμα μηχανήματα...
Με 42e κάρτα γραφικών μην περιμένεις και πολλά...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2005 00:09 #6324 by Δημήτρης Σκιάννης
Xenistis συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα λεγόμενά σου,εκτός από ενα σημείο.Εξαιρετέας της 5900,ΟΛΕΣ οι nVidia 5XXX είναι για πέταμα.Η σειρά ήταν μια αποτυχία και αποτελεί κατά την γνώμη μου "μαύρη σελίδα" στην ιστορία της εταιρίας,την οποία προσπαθούν να ξεχάσουν.Οι 9xxx της ΑΤi παρείχαν μακράν καλύτερη ποιότητα εικονας,καλύτερες επιδόσεις,καλυτερη θερμική συμπεριφορά και κατανάλωση ρεύματος.Η 5800 βγήκε στην αγορά για λίγο καιρό και χάθηκε αμέσως γιατί ήταν πραγματικά χάλια.Η 5700 ήταν άλλο ενα "μάυρο πρόβατο",τουλάχιστον η DDR2 εκδοχή της.Η 5600...πολύ μακριά από τις 96xx(εκτός από την SE).

Δεν είμαι fanboy της ATi,εάν οδηγηθήκατε σε τέτοιο συμπέρασμα. :P Απλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται.Πρός το παρόν είμαι κάτοχος της MSI NX6600GT VTD 128 MB και η κάρτα μάλλον έχει βγάλει τα λεφτά της...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2005 00:12 #6325 by Alex
Θα διαφωνήσω...Τα συγκριτικά άλλα δείχνουν...Δεν ήταν χάλια οι επιδόσεις των 5700 αντιθετα σε σχέση με την τιμή ήταν καλή αγορα.

graphics.tomshardware.com/graphi ... index.html

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2005 09:51 #6329 by Δημήτρης Σκιάννης
Χμμμ,μετά από καιρό στον χώρο μαθαίνεις να μην εμπιστεύεσαι τα συγκριτικά...Η 5700,ακόμα κι αν είχε καλούτσικες επιδόσεις,υπέφερε τρομερά από υπερθέρμανση.Βλέπεις,η DDR2 ήταν ακόμη σε νηπιακό στάδιο και δεδομένης της "βιασύνης" που διακατείχε εκείνη την περίοδο την nVidia ώστε να προλάβει το τρένο ονόματι ATi,προέβη σε κινήσεις που μπορούν να θεωρηθούν κάλλιστα σπασμωδικές,απερίσκεπτες και αποτυχημένες.Για να μην αναφερθώ σε κάποιες άλλες που δεν την τιμούσαν και ιδιαίτερα(βλέπε "πείραγμα" των Forceware για μεγαλύτερα σκόρ στα 3dmark...).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2005 16:27 #6342 by Alex
Δεν νομίζω πως τα συγκριτικά του Tomshardware μπορούν να αμφισβιτηθούν (τόσα χρόνια στο κουρμπέτι)...

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2005 19:41 #6350 by Δημήτρης Σκιάννης
Μάλλον δεν με κατάλαβες.Απλά λέω ότι η κάρτα είχε άλλες αδυναμίες που δεν φαίνονται μέσω των συγκριτικών.Σίγα μην αμφισβητήσω εγώ το tomshardware...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2005 20:08 #6351 by Μπάμπης Κάιδος
Ego pali exo mia Leadtek NVidia GeForce FX 5600 me 256MB mnimi kai trexo oti thelo xoris provlima. Otan tin eixa parei itan korifi prin apo diomisi xronia (i 5700 eixe vgei alla ekane...600E) Akoma kai to quake 4 i to nfsmw. Isos oxi me ola ta efe sto full alla sti mesi sigoura kai mia aksioprepi 1024x768 analisi. Apo tin alli, sto black&white2 oute kan to tutorial den epeze.. Alla ti na kaneis, foitites eimaste, den mporoume na pernoume karta grafikon mia fora to xrono...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2005 21:01 #6356 by Δημήτρης Σκιάννης
Συμφωνώ με το τελευταίο πράγμα που είπες... :cry:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Dec 2005 08:54 #6366 by Σταύρος
Gi auto kai egw thn vgazw akoma (kai oxi asxhma tha elega) me thn GeForce 4 Ti4200 mou :mrgreen: . Pragmatika axhze ta lefta ths. Akoma kai twra pou sigoura thewreite xeperasmenh mou paizei ta panta (apo oti paizw toulaxiston). Vevaia arxizei kai agomaxei ton teleutaio kairo kai mallon stous epomenous mhnes tha provw se allagh

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Dec 2005 00:42 #6407 by Ανδρέας Γρυπάρης

mordred wrote: Πάντως η διαφορά μεταξύ 4Χ και 8Χ είναι πολύ μικρές στην πραγματικότητα...Εγώ έχω μία Χ800 υπερχρονισμένη και πουσαρισμένη μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο! Εχω βάλει 3 ξεχωριστές ψύκτρες για τις μνήμες και μία χοάνα για το chip.Επιτέλους έχω αυτά τα 5 fps παραπάνω που ήθελα!Ρε πάτε καλά;!Μην πορώνεστε!Έχω μία ti4400 και παίζω τα πάντα τέρμα (τελευταία το halflife 2).Αν δω οτι αρχίζει να σέρνεται κατι,τοτε ίσως το σκεφτώ για αλλαγή!

Μάλλον το υπέρβαλες λίγο.. ο καθένας το θεωρεί αλλιώς το Overclock .. υπάρχουν οι χαμηλού προφίλ overclockers ,οι μέτριοι και τέλος οι πολύ πορωμένοι Hardcore Overclockers π.χ. αν ένας Hardcore πιάσει μια κάρτα με αρχική συχνότητα 200MHz είναι ικανός να την πάει στα 400MHz για την πλάκα του.. Εγώ προσωπικά δεν κάνω σχεδόν καθόλου Overclock .. έχω στον Server μια 9250 όπου ο πυρήνας και η μνήμη χρονίζεται στα 240MHz/200MHz(Default) αλλά όταν παίζω ένα παιχνίδι τον πηγαίνω στα 270-300MHz(VPU) και 210MHz(Memory) και μόλις τελειώνω τον κατεβάζω στα Default settings. Βέβαια έχω αλλάξει το σύστημα ψύξης από παθητικό σε ενεργό. Και ποιο το αποτέλεσμα ? Ότι μπορώ να παίξω το NFS MW σε mid-Detail από ότι είχα σε Lower Detail και δεν καταλάβαινα τι μου γινόταν.

i-VTec wrote: Xenistis συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα λεγόμενα σου ,εκτός από ενα σημείο.Εξαιρετέας της 5900,ΟΛΕΣ οι nVidia 5XXX είναι για πέταμα.Η σειρά ήταν μια αποτυχία και αποτελεί κατά την γνώμη μου "μαύρη σελίδα" στην ιστορία της εταιρίας,την οποία προσπαθούν να ξεχάσουν.Οι 9xxx της ΑΤi παρείχαν μακράν καλύτερη ποιότητα εικονας,καλύτερες επιδόσεις,καλυτερη θερμική συμπεριφορά και κατανάλωση ρεύματος.Η 5800 βγήκε στην αγορά για λίγο καιρό και χάθηκε αμέσως γιατί ήταν πραγματικά χάλια.Η 5700 ήταν άλλο ενα "μάυρο πρόβατο",τουλάχιστον η DDR2 εκδοχή της.Η 5600...πολύ μακριά από τις 96xx(εκτός από την SE).

Δεν είμαι fanboy της ATΙ, εάν οδηγηθήκατε σε τέτοιο συμπέρασμα. :P Απλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται.Πρός το παρόν είμαι κάτοχος της MSI NX6600GT VTD 128 MB και η κάρτα μάλλον έχει βγάλει τα λεφτά της...

Ναι έχεις δίκιο .. και εγώ πριν 2-3 χρόνια όταν είχε βγει η Geforce 4 επειδή δεν είχα λεφτά να αγοράσω την θεϊκή για τότε ASUS Geforce 4 Ti 4600 που είχε 800-900E κοντά πήγα και αγόρασα ο ****** την MX440 με 80E.. και τι πήρα? Κολλήματα στα 32bit γραφικά , πολύ χαμηλές επιδώσεις σε όλα , και πέρα από αυτά δεν μπορούσα να κάνω καμία επέμβαση στο Bios η στους χρονισμούς. Ήταν προτιμότερο να αγόραζα κάρτα μετά από 6 μήνες που θα μάζευα καμία 200άρια Euro περισσότερα και θα έπαιρνα έστω την 9600pro/XT και να έκανα την δουλειά μου για 2-3 άντε 4 το πολύ χρόνια. Τα λεφτά έχουν δύναμη όταν είναι πολλά , αν έχεις 80 χαίρω πολύ..
Ναι όντος.. η σειρά 5XXX ήταν λίγο ελαττωματική σειρά! Το μόνο καλό ήταν ότι είχαν προς τα πίσω συμβατότητα με τις αρχαίες AGP 1X 2X και ήταν καλές για κανέναν AMD K6-II η για Pentium II/III..
Εγώ τώρα πέρα από την Club 3D ATI Radeon 9250(PCI απλή) έχω και μια ATI EGA Wonder στα 16 χρώματα και ακόμα ζει από το 1987.. την έχω σε έναν 8086.. και τέλος έχω και την ATI Rage 8MB σε PCI. Και οι τρεις καλές είναι αν και απέχουν πολύ σε χρονολογίες..
Να σημειώσω ότι στην 9250 την πήρα 75E αλλά παρόλο που θεωρείται ότι δεν είναι για παιχνίδια τα πάει καλύτερα και από μια 5200Ultra (Με τις αντίστοιχες ρυθμίσεις βέβαια)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification