Ειδήσεις Site News Αύξηση στην ταχύτητα του site

Αύξηση στην ταχύτητα του site

Monday, 25 Jan 2016  | in Site News | Γράφτηκε από τον Μάνος Γρυπάρης   | (15 σχόλια)
https://gameworld.gr/media/reviews/photos/thumbnail/320x180s/43/7c/d2/GameWorld-speed-3-12-1453723691.jpg
 

Αύξηση στην ταχύτητα του site

Μία άκρως σημαντική κίνηση που μας ζητήσατε.

Από την περασμένη εβδομάδα, όπως ήδη θα έχετε παρατηρήσει, η ταχύτητα του GameWorld αυξήθηκε.

Αυτό οφείλεται στο optimization που μας έκανε η εταιρεία 3DS, στα πλαίσια της συνεργασίας μας και την οποία ευχαριστούμε. Πλέον η πλοήγηση σε όλες τις σελίδες του GameWorld είναι ταχύτερη. Γενικότερα τόσο το design της κεντρικής σελίδας και του Forum, όσο και η ταχύτητα πλοήγησης είναι δύο τομείς στους οποίους θα δώσουμε μεγάλη βάση το προσεχές διάστημα. 

Προς το παρόν προέχουν οι δύο εφαρμογές του GameWorld για Android και iOS οι οποίες θα ακολουθήσουν μέσα στην εβδομάδα. Οι κάτοχοι Windows Phone δεν θα μείνετε παραπονεμένοι καθώς ετοιμάζουμε αντίστοιχο app και για εσάς.

Μάθετε περισσότερα για την συνεργασία GameWorld και 3ds. Κάντε επίσης join στο group Web Design και συζητήστε εκτενώς για τις νέες εφαρμογές μας που έρχονται σε Android και iOS στο παρακάτω forum topic.

Mόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να γράψουν σχόλια. Παρακαλούμε κάντε πρώτα Login στο site. Αν δεν έχετε λογαριασμό στο GameWorld τότε κάντε Register και στη συνέχεια Login.

Comments  

#1 -7 Myrmidon (Level 21) 25/01/2016 14:33
Πλάκα κάνεις έτσι; Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.

Και πριν πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει για τον provider μου ή τη σύνδεσή μου ασ γνωρίζει ότι δεν μπαίνω μόνο στο gameworld και δεν μπαίνω στο gameworld μόνο από το σπίτι μου. Επίσης δεν έχετε καμία διαφορά είτε μπαίνω με firefox ή chrome ή αν μπαίνω από φορητό ή desktop, είτε από ADSL είτε από 3G/4G. Σε κανέναν από τους παραπάνω συνδυασμούς δεν έχει διαφορά. Κάθε σελίδα κάνει γύρω στα 3 με 5 δευτερόλεπτα να φορτώσει. Είναι κάτι που μόνο με το gamewrold μου συμβαίνει.
#2 +5 AntonKos (Level 17) 25/01/2016 14:37
Πολύ καλύτερα από πριν.Υπάρχουν ακόμη περιθώρια βελτίωσης. Keep it going!
Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ Chrome κι έχω ADSL 16άρα.
#3 +3 Geonick (Level 19) 25/01/2016 14:41
Quoting Myrmidon:
Πλάκα κάνεις έτσι; Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.

Και πριν πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει για τον provider μου ή τη σύνδεσή μου ασ γνωρίζει ότι δεν μπαίνω μόνο στο gameworld και δεν μπαίνω στο gameworld μόνο από το σπίτι μου. Επίσης δεν έχετε καμία διαφορά είτε μπαίνω με firefox ή chrome ή αν μπαίνω από φορητό ή desktop, είτε από ADSL είτε από 3G/4G. Σε κανέναν από τους παραπάνω συνδυασμούς δεν έχει διαφορά. Κάθε σελίδα κάνει γύρο στα 3 με 5 δευτερόλεπτα να φορτώσει. Είναι κάτι που μόνο με το gamewrold μου συμβαίνει.

Το άρθρο είναι ξεκάθαρο, μιλάει για "Αύξηση ταχύτητας του site" και για την σύγκριση με πριν.
Πριν από 10 ημέρες κάθε σελίδα δεν ήθελε "3 με 5 δευτερόλεπτα" να φορτώσει αλλά περισσότερο.
Μελλοντικά θα υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση. Προς το παρόν προέχουν τα apps και στη συνέχεια η ταχύτητα και το redesign. Λίγο υπομονή.
Επίσης τσέκαρε τα PM σου.
#4 Myrmidon (Level 21) 25/01/2016 14:47
Quoting Geonick:
Quoting Myrmidon:
Πλάκα κάνεις έτσι; Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.

Και πριν πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει για τον provider μου ή τη σύνδεσή μου ασ γνωρίζει ότι δεν μπαίνω μόνο στο gameworld και δεν μπαίνω στο gameworld μόνο από το σπίτι μου. Επίσης δεν έχετε καμία διαφορά είτε μπαίνω με firefox ή chrome ή αν μπαίνω από φορητό ή desktop, είτε από ADSL είτε από 3G/4G. Σε κανέναν από τους παραπάνω συνδυασμούς δεν έχει διαφορά. Κάθε σελίδα κάνει γύρο στα 3 με 5 δευτερόλεπτα να φορτώσει. Είναι κάτι που μόνο με το gamewrold μου συμβαίνει.

Το άρθρο είναι ξεκάθαρο, μιλάει για "Αύξηση ταχύτητας του site" και για την σύγκριση με πριν.
Πριν από 10 ημέρες κάθε σελίδα δεν ήθελε "3 με 5 δευτερόλεπτα" να φορτώσει αλλά περισσότερο.
Μελλοντικά θα υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση. Προς το παρόν προέχουν τα apps και στη συνέχεια η ταχύτητα και το redesign. Λίγο υπομονή.
Επίσης τσέκαρε τα PM σου.


Δεν ξέρω φίλε μου. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Εγώ ξέρω ότι είμαστε στο 2016. Δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο σε αυτό. Τα συμπεράσματα ας τα κάνει ο κάθε αναγνώστης/επισ κέπτης του site που σίγουρα επισκέπτεται ένα κάρο άλλα sites καθημερινά και η σύγκριση είναι αναπόφευκτή.
#5 +3 DoUzOs (Level 27) 25/01/2016 14:47
Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, όπως λέει και ο AntonKos, αλλά η διαφορά είναι εμφανέστατη. Σε μένα, τουλάχιστον, το loading είναι πολύ πιο γρήγορο σε σχέση με πριν. Ευχαρίστουμε την 3DS!
#6 nickarma (Level 12) 25/01/2016 15:08
Έχω VDSL με HOL και το site φορτώνει στα 3-5 δευτερόλεπτα όπως είπε ο Myrmidon.Κάποιε ς φορές στην κεντρική ή στο forum λίγο παραπανω ειδικά στο αρχικό loading.Αλλά γενικά τα περισσότερα sites κυρίως portals σε τόσο χρόνο μου φορτώνουν.Αν είναι κάτι πιο ελαφρύ όπως blog τότε θα φορτώσει και σε 2-3.
Σίγουρα βελτιώθηκε.Επίσ ης όλα αυτά με google chrome.Με firefox θέλω το διπλάσιο χρόνο γιατί για κάποιο λόγο σέρνεται σαν σαλιγκάρι σε όλα τα sites.Μονο στο Facebook ειναι πιο γρήγορος ο Firefox τον τελευταίο μήνα.
Πιστεύω μπορείτε ακόμη πιο γρήγορα.
#7 +1 Efane (Level 23) 25/01/2016 15:21
Περιμένω την εφαρμογή για windows phone γιατί μου κάνετε παρέα στη δουλειά!!! ;-)
#8 +1 Salina (Level 18) 25/01/2016 15:35
Υπαρχει μεγαλη διαφορα με την ταχυτητα αν δεν βλεπετε διαφορα δεν φταιει το GW αλλα η συνδεση σας ;-)
Περιμενω πως και πως την εφαρμογη να την κατεβασω για IOS και Windows Phone ετσι για να την εχω παντου :lol:
#9 +1 it9997 (Level 6) 25/01/2016 15:44
Δεν ξερω τι γινεται με τους υπολοιπους, παντως σε μενα ειναι αισθητη η διαφορα! Ειναι ΣΑΦΩΣ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ το loading time.
Μπραβο παιδια, συγχαρητηρια. Πιστευω πως στο μελλον θα γινουν ακομα καλυτερα τα πτραγματα γιατι το αξιζετε!


Υ.Γ. Δεν αμφισβητω κανεναν που λεει οτι δεν βλεπει διαφορα· αναφερω την προσωπικη εμπειρια και μονο.
#10 Mystique (Level 23) 25/01/2016 22:01
Μετα απο αρκετα τεστ που του εκανα (φορτωνα-ξεφορτ ωνα τις σελιδες) μου φαινεται λιγο πιο γρηγορο σε σχεση με χθες αλλα και παλι οχι τοσο γρηγορο ωστε να ειναι αισθητα μεγαλη διαφορα. Ισως εχει να κανει με το οτι οταν νυχτωνει αυξανει η επισκεψιμοτητα και λογικα πεφτει η ταχυτητα σε σχεση με το ξημερωμα π.χ. Σιγουρα μπορει να παει πιο γρηγορα.
#11 Purified Water (Level 17) 25/01/2016 22:49
Δεν παρατηρώ διαφορά στην ταχύτητα και δεν ξέρω αν φταίει ο provider μου ή η ιστοσελίδα :sad:
#12 johnstath (Level 10) 26/01/2016 07:40
Είδα σημαντική διαφορά στην ταχύτητα ειδικά τώρα τις πρωινές ώρες.
#13 +3 νασνίκ (Level 2) 26/01/2016 10:08
Καλησπέρα σας , πρώτο newbie post στο gameworld.gr !!!!
Λιγα λόγια για μένα:
Αν και από τους παλιούς gamers ξεκινώντας με Schneider CPC 464 (με κασετόφωνο για drive ) παίζοντας dick tracey https://www.youtube.com/watch?v=3u_uZa99jTo και φυσώντας την κασέτα όταν κολλούσε, Commodore 64, Amstrad 6128 (είχα και έγχρωμη οθόνη) , Amiga και Atari για παιχνιδομηχανές και ξεκινώντας τον προγραμματισμό με basic , συνεχίζω και είμαι fan με τους καινούργιους τίτλους και μηχανήματα και προσπαθώ να παίζω όσο το δυνατών περισσότερο!

Τώρα ώς developer της 3ds.gr και looksomething.c om θα ήθελα να πάρω μέρος σε αυτήν την συζήτηση μιας και πλέον παίρνει και το όνομα της εταιρίας μέρος:
Αυτό που λέει και το άρθρο έγινε, ένα πρώτο μικρό αλλα και σημαντικό optimize χωρίς να πειραχθεί ο κώδικάς (leverage browser cache και κάποια combines) τα οποία ανέβασαν 20 περίπου points την σελίδα στο gtmetrix και μείωσαν 3-4" το page load) έγινε στην ιστοσελίδα η οποία δυστυχώς δεν δημιουργήθηκε από εμάς εξ αρχής , η διαφορά υπάρχει και σε άλλους μπορεί να είναι αισθητή και σε άλλους όχι ιδιαίτερα, αυτό οφείλεται κυρίως στα πάρα πολλά queries (*ερωτήματα για αρχεία ή στην βάση ,περίπου 190) ανά σελίδα και το αρκετά μεγάλο μέγεθος των αρχείων που φορτώνει και όχι τόσο στις συνδέσεις σας (εκτός άμα είστε σε άτυχη περιοχή και έχει προβλήματα ο provider σας).
Μετά από μελέτη που θα γίνει και σε συνεννόηση με τους admins της σελίδας , θα γίνει ολοκληρωτική ανανέωση στην λειτουργία της ιστοσελίδας τόσο σε γραφικά όσο σε λειτουργικότητα αλλά και σε optimize χρησιμοποιώντας καινούργιες μεθόδους για να πετύχουμε το πιο solid αποτέλεσμα!
Αυτό θα χρειαστεί αρκετό χρόνο μιας και το περισσότερο βάρος το ρίξαμε αρχικά στην δημιουργία των εφαρμογών του GW, οπότε θα χρειαστείτε λίγο υπομονή αλλα πιστεύω στο τέλος θα σας δικαιώσει το αποτέλεσμα!
#14 +1 the_prophet1987 (Level 22) 26/01/2016 12:57
Σε μένα πήγαινε σφαίρα απο πρίν γύρω στα 3 με 5 δευτερόλεπτα.Ίσ ως φταίει οτι δεν μπαίνω στο site ώρες αιχμής αλλά συνήθως το πρωί.Πάντως μια μικρή διαφορά την έχει,προς το καλύτερο.
#15 it9997 (Level 6) 23/07/2016 22:02
Μπαίνει σχεδόν "αστραπιαία" στο site ή είναι ιδέα μου! Από σήμερα, Σάββατο 23/07!
Μπράβο παιδιά!!
Notification