Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PlayStation 3: Συζήτηση/Νέες ειδήσεις

14 Oct 2021 19:02 #256395 by Aνέστης Αδαμίδης
Αυτή λοιπόν ήταν η πορεία και διάρκεια ζωής του PS3. Φοβερή κονσόλα, υπέροχα παιχνίδια, αναμνήσεις που δύσκολα θα ξεχαστούν. Αυτό που με χαροποιεί ακόμη, είναι το γεγονός ότι ακόμη και μετά από τόσα χρόνια υπάρχουν online servers για να μπορείς να παίζεις. Εγώ προσωπικά ασχολούμαι ακόμη με το multiplayer του Split/Second, ακόμη κι αν δεν έχω ξεκλειδώσει το top αμάξι του παιχνιδιού. Και συναντάω τους ίδιους σχεδόν αντιπάλους συνέχεια xD

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Oct 2021 23:26 - 15 Oct 2021 23:26 #256405 by Blood Prince
Περίεργο που εν έτη 2021 μιλάμε ακόμα για PS3 ! Βέβαια και εγώ δεν πάω μπροστά, καθώς τελευταία δεν νιώθω την επιθυμία για νέα παιχνίδια οπότε θα βγεί PS6 και θα έχω PS4 ακόμα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Oct 2021 19:42 #256493 by Απόστολος Μητσακούλης
παίζω ακόμα που και που resident evil revelations 2 μιας και οι servers είναι online. 

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Oct 2021 21:35 - 19 Oct 2021 21:36 #256501 by Blood Prince

παίζω ακόμα που και που resident evil revelations 2 μιας και οι servers είναι online. 


Είσαι από τους τυχερούς που η κονσόλα λειτουργεί ακόμα !

Βέβαια και εγώ που δεν πολυπαίζω PS4 τελευταία, ο χρόνος συνεχής λειτουργίας είναι μικρότερος από τον χρόνο κατοχής.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Oct 2021 20:14 #256517 by Απόστολος Μητσακούλης

παίζω ακόμα που και που resident evil revelations 2 μιας και οι servers είναι online. 


Είσαι από τους τυχερούς που η κονσόλα λειτουργεί ακόμα !

Βέβαια και εγώ που δεν πολυπαίζω PS4 τελευταία, ο χρόνος συνεχής λειτουργίας είναι μικρότερος από τον χρόνο κατοχής.
Γιατι να μην παίζει? Εδώ έχω ps1 20ετίας που παίζει :) Μάλιστα έπαιξα και λίγο το καλοκαίρι.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Oct 2021 20:16 #256518 by Blood Prince

παίζω ακόμα που και που resident evil revelations 2 μιας και οι servers είναι online. 


Είσαι από τους τυχερούς που η κονσόλα λειτουργεί ακόμα !

Βέβαια και εγώ που δεν πολυπαίζω PS4 τελευταία, ο χρόνος συνεχής λειτουργίας είναι μικρότερος από τον χρόνο κατοχής.
Γιατι να μην παίζει? Εδώ έχω ps1 20ετίας που παίζει :) Μάλιστα έπαιξα και λίγο το καλοκαίρι.


'Αντεξε 20 χρόνια ; !

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

The following user(s) said Thank You: Απόστολος Μητσακούλης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Oct 2021 00:39 #256525 by Απόστολος Μητσακούλης

παίζω ακόμα που και που resident evil revelations 2 μιας και οι servers είναι online. 


Είσαι από τους τυχερούς που η κονσόλα λειτουργεί ακόμα !

Βέβαια και εγώ που δεν πολυπαίζω PS4 τελευταία, ο χρόνος συνεχής λειτουργίας είναι μικρότερος από τον χρόνο κατοχής.
Γιατι να μην παίζει? Εδώ έχω ps1 20ετίας που παίζει :) Μάλιστα έπαιξα και λίγο το καλοκαίρι.


'Αντεξε 20 χρόνια ; !
Βασικά απο το 98 την έχω. Το πρώτο μου παιχνίδι ήταν το Mortal Kombat 4 και μετα το Apocalypse :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Oct 2021 16:02 #256551 by Κώστας Δαλακλίδης
Ο PS3 emulator RPCS3 πλέον τρέχει όλα τα games

Η προσπάθεια που γίνεται από την ομάδα του RPCS3, emulator του PS3, πιάνει τόπο, καθώς πλέον κάθε παιχνίδι του PS3 μπορεί τουλάχιστον να εκκινήσει.

Σύμφωνα με το Kotaku, η ομάδα του RPCS3 ανακοίνωσε ότι όλα τα games και εφαρμογές από το PS3 τώρα, τουλάχιστον, θα κάνουν boot στον συγκεκριμένο emulator. Αυτό αντιστοιχεί σε περισσότερες από 6000 εφαρμογές συνολικά. Ενώ αυτό είναι ένα σημαντικό επίτευγμα, ένα παιχνίδι με δυνατότητα εκκίνησης απέχει πολύ από το να μπορεί να παιχτεί κανονικά στον emulator.

Το RPCS3 έχει πέντε επίπεδα στη λίστα συμβατότητας. Tο “Playable” είναι το μόνο επίπεδο που δηλώνει ότι ένα παιχνίδι τρέχει και αποδίδει όπως θα έπρεπε. Μέχρι στιγμής, το 63% των games εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία και είναι αυτά που μπορούν να παιχτούν μέχρι τον τερματισμό τους.

H ομάδα του RPCS3 έγραψε στο Twitter: "Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι το RPCS3 έχει τώρα συνολικά ΜΗΔΕΝ παιχνίδια στην κατηγορία Nothing. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα γνωστά παιχνίδια και εφαρμογές εκκινούν τουλάχιστον στον emulator. Ανυπομονούμε να διορθώσουμε και αυτά που είναι σε κατάσταση Loadable".

Όπως και να έχει, το γεγονός ότι το RPCS3 έχει φτάσει ως εδώ είναι αξιέπαινο. Η δομή του PS3 είναι αρκετά περίπλοκη και η αναπροσαρμογή της σε έναν τυπικό υπολογιστή δεν είναι απλό επίτευγμα.
The following user(s) said Thank You: Απόστολος Μητσακούλης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Oct 2021 00:22 #256561 by Απόστολος Μητσακούλης
Αρκετά καλά. Ίσως το δοκιμάσω για να δω αν τρέχει αλλά έχω ήδη την κονσόλα με ακριβώς τους τίτλους που ήθελα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jul 2022 11:18 #265403 by Nikos Georgopoulos
Ο Linus έδειξε ένα τεράστιο και πολύ σπάνιο PS3 development kit




Είναι από τα πρώτα, εξαιρετικά σπάνιο και ζυγίζει 18 κιλά.

Πριν από μερικές γενιές κονσολών, η Sony και η Microsoft μας έδιναν development kits, δηλαδή κονσόλες που χρησιμοποιούν οι developers , με σκοπό να παίζουμε games πριν κυκλοφορήσουν στην αγορά και να γράφουμε previews. Εκείνες οι κονσόλες έτρεχαν...κόπιες, τις οποίες λαμβάναμε κατά καιρούς.

Έχοντας το PS3 development kit, μπορούμε να πούμε ότι έχει το μέγεθος ενός PS3 fat (σ.σ. της πρώτης έκδοσης). Ωστόσο, ο Linus πήρε στα χέρια του και ένα πραγματικά τεράστιο και πολύ σπάνιο development kit του PlayStation 3! Σε όγκο είναι πιο μεγάλο ακόμα και από το PS5. Για την ακρίβεια, θυμίζει παλιά θηρία-video players (σ.σ. προσωπικά δεν πρόλαβα κάποιο, αλλά έχω δει σε φωτογραφίες ότι κάπως έτσι ήταν στα 70's).

Το συγκεκριμένο PS3 development kit έχει την κωδική ονομασία DECR-1000A και ζυγίζει 18 κιλά! Τέτοιου είδους κονσόλες δίνονταν σε τρίτες εταιρείες ανάπτυξης που δεν ανήκουν στη Sony και σήμερα κοστίζουν μέχρι και 50.000 δολάρια στο eBay, όπως λέει ο Linus.



Στο βίντεό του, το οποίο έχει έναν κλασικό clickbait τίτλο ("Αναμένω η Sony να μου ρίξει το βίντεο"), όπως άλλωστε κάνουν και οι περισσότεροι unboxers στο YouTube για να τσιμπήσουν views, ο Linus παρουσιάζει το εσωτερικό της κονσόλας, που έχει 412MB RAM, το τεράστιο τροφοδοτικό της με ισχύ 1000W, τις θύρες Ethernet και άλλα καλούδια. Μετά, βάζει την κονσόλα σε λειτουργία και βλέπει το μενού (σ.σ. που είναι παρόμοιο με αυτό του PS3, όπως άλλωστε όλα τα PS3 development kits, με μερικές διαφορές) και τεστάρει ορισμένα...μισοτελειωμένα games.

Θα δείτε για παράδειγμα τα Life is Strange, LittleBigPlanet ή ακόμα και...Xbox games! Απλά απολαύστε το βίντεο. Προς το τέλος του, θα δείτε και το PS Vita prototype. Anyway, δείτε επίσης το βίντεό μας για το PS3 development kit, για να θυμηθείτε πως είναι το πιο συχνό PS3 dev kit που έχουμε τα μεγάλα gaming sites.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification