Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword
Το GameWorld.gr αναζητά Forum Moderators (21 May 2018)

Το GameWorld.gr επιθυμεί να προσλάβει Forum Moderators.

GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση

More
21 Dec 2015 11:58 - 21 Dec 2015 12:05 #173818 by BigBoss
BigBoss replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
Φανταζομαι η onboard καρτα ήχου ειναι το σκουπιδι της Realtec. Αμεση αγορα οποισδήποτε αλλης καρτας ηχου και απενεργοποίηση της onboard καρτας ηχου μεσω UEFI ή Bios τελος πάντων.

Τώρα για το πάγωμα και για τα υπολοιπα προβληματα πολλες φορές ενα format τα λύνει όλα αυτά ομως καταλαβαινω οτι δεν θες να μπεις στην διαδικασια αυτή. Ίσως αν εκανες ενα Update σε Windows 10 να εβλεπες αν λυνονται τα προβληματα. Απλα πατας να γινει το upgrade και βρισκει τα παντα μονο του απο drivers κτλ χωρις να χασεις τα αρχεια σου. Αν δεν σου αρεσει εχεις και την επιλογη να κανεις επαναφορα τα παντα σε windows 7.

Βεβαια το κολλημα μπορει να γινεται και απο θεμα υπερθέρμανσης του επεξργαστη. Μπορεις να παρατηρησεις τη θερμοκρασία με το Core Temp (φαινεται και στη φωτο κατω δεξια) και να βλεπεις συνεχεια την θερμοκρασια του επεργαστη. Αν την βλεπεις να ανεβαινει ασταματητα μαλλον θα πρεπει να βαλεις καινουρια θερμοαγώγιμη παστα και καλου κακου να παρεις εναν aftermarket ανεμιστηρα γιατι οι stock της intel ειναι πολυ κακοι.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.
Last Edit: 21 Dec 2015 12:05 by BigBoss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Dec 2015 15:15 #173826 by Pokemon
Pokemon replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
Είχα ένα παρόμοιο θέμα (κρασάρισμα explorer, πάγωμα κέρσορα) και τελικά διαπίστωσα ότι είναι η κάρτα γραφικών γιατί εκτώς από shuttering στην εικόνα crashάρει και ο driver της.

More
21 Dec 2015 17:21 #173832 by Raiven
Raiven replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
Καλησπερες, δεν ειχα ποτε παρομοιο προβλημμα αλλα ισως βρουμε τι παιζει αν βοηθησουμε ολοι :) . Εχεις μπει στο event viewer να δεις αν σου βγαζει errors και τι ειναι αυτα ? θα σε καθοδηγησει στο τι να κανεις.αν το κανεις post και τι περιεργο βλεπεις και παμε βημα βημα

• Manos
  • Manos's Avatar Topic Author
  • Αρχισυντάκτης
  • Αρχισυντάκτης
  • Για ανταλλαγή απόψεων το ιδανικό μέρος είναι το forum του GameWorld.gr!
More
23 Dec 2015 01:30 - 23 Dec 2015 01:37 #173888 by Manos
Manos replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
To Core Temp φαίνεται οκ.

RAM
Επιστρέφω για λίγο στο θέμα της RAM. Έχω αυτή τη στιγμή 70 tabs ανοιχτά στον Chrome. Το τονίζω. 70 tabs μετρημένα. 50 Gameworld.gr , 10 Facebook, 5 YouTube και 5 άλλα sites. Αυτή τη στιγμή έχω freeze στην οθονη. Παράλληλα, δείτε εδώ κατανάλωση.

Ελπίζω να μην είναι η κάρτα γραφικών διότι μου φαίνεται αδιανόητο μετά την R9 290 τώρα αν παρουσιάζει θέμα και η GTX 980 αυτό κι αν θα ειναι περίπτωση.

Event Viewer

Όντως έχω errors. Το βλέπω πιθανό να κάνω upgrade σε Windows 10. Πάντως το πάγωμα του pointer στην οθόνη προϋπήρχε και από τα Windows 7 όταν τα πρωτοέβαλα.

"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:
Last Edit: 23 Dec 2015 01:37 by Manos.

More
23 Dec 2015 07:50 #173893 by BigBoss
Βαλε τα 10. Τις περισσότερες φορές τέτοια χαζά προβλήματα τα προκαλούν κακές εγκαταστάσεις των Windows. Τουλάχιστον με το δικο μου pc ετσι γινεται. Βαλε τα 10 που θα ειναι και οριτζιναλ.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

More
23 Dec 2015 12:16 #173903 by geololj
geololj replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
Στο event viewer βλέπω κάτι Nvlddmkm errors. Αυτά οφείλονται σε προβληματική λειτουργία των drivers της κάρτας γραφικών. Κάνε απεγκατάσταση τους drivers και μετά κάνε ένα clean up από ότι έχει απομείνει στο PC με το Display Driver Uninstaller . To τελευταίο κάντο και στα δύο tabs (Nvidia και AMD). Μάλλον κάποιο malfuction υπάρχει στους drivers της GPU και σου κάνει freeze η οθόνη.

Μετά πέρνα νέους drivers και δοκίμασε να δεις αν λειτουργεί χωρίς προβλήματα το PC. Μπορεί να λυθεί έτσι και το πρόβλημα του ήχου. Ίσως προσπαθεί η GPU να περάσει ήχο.

More
23 Dec 2015 17:16 #173919 by Raiven
Raiven replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
προσπαθησε με τους χρονους να βρεις ποιο error ειναι και στειλε τα ποιο πιθανα να το ψαξουμε ακομα ποιο καλα,η καρτα γραφικων μην σε ανγχωνει δεν νομιζω να ειναι υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει να τα κανει αυτα,τρεξε ενα check στους δισκους που εχεις απτο command pro για καλο και κακο ειναι μια αιτια που μπορει να το προκαλεσει και αυτη.Σαυτα τα error που εχεις δεν βρηκα καποιο που μπορει να στο προκαλεσει αυτο εκτος απτο Schannel Error 36888 που ισως και να, αλλα ποιο κατω μπορει να εχεις ποιο συγκεκριμενα.Δοκιμασε αυτο που λενε και τα παιδια μπας και τελειωνεις αλλα με τα window 10 χλωμο το κοβω προσωπικα.

More
24 Dec 2015 16:32 - 24 Dec 2015 16:33 #173968 by Pokemon
Pokemon replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
Δοκίμασε να δεις αν κάνει τα ίδια χωρίς τον Chrome η οποιονδήποτε browser ανοικτό, 50 tabs φορτωμένα με flash+Java λογικό το βρίσκω να τρώει 12gb και πιθανά λόγω flash player να σου γονατίζει την cpu.

Μόλις έκανα format και δεν ξαναείχα crash στον explorer αλλά παραμένει το shuttering στην οθόνη (ακόμη και με Linux), άρα πάω σε AMD 390X τον γενάρη :(
Last Edit: 24 Dec 2015 16:33 by Pokemon.

More
25 Dec 2015 08:52 #174047 by BigBoss
Τελικά αλλαξε κατι;

• Manos
  • Manos's Avatar Topic Author
  • Αρχισυντάκτης
  • Αρχισυντάκτης
  • Για ανταλλαγή απόψεων το ιδανικό μέρος είναι το forum του GameWorld.gr!
More
05 Jan 2016 04:53 #174776 by Manos
Manos replied the topic: GameWorld PC: Πάγωμα οθόνης και ηχητική παραμόρφωση
Με Windows 10 η κατασταση βελτιωθηκε. Το κολλημα μου συμβαινει πλεον μονο μια φορα τη μερα αλλα σε Skype call χθες οταν ανοιξα καμερα παλι ειχα διακοπες και συνεχομεναπαγωματα του pointer.

Ετρεξα επισης ηχογραφηση στην audio jack θυρα της μητρικης με το Creative headset που παρουσιασα τις προαλλες και ειχε πολλες παραμορφωσεις. Θα τρεξω παντως και τα τεστ που μου ειπατε. Σιγουρα θα αγοραστει καρτα ηχου για να γινει η onboard dissble απλα ελπιζω να μην κλαιω τα λεφτα μου κι εχω παλι τα ιδια.

"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Moderators: Pokemon
Time to create page: 0.727 seconds
Notification