Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Έχετε τεχνικό πρόβλημα; Γράψτε το εδώ!

19 Jan 2022 21:02 - 19 Jan 2022 21:03 #260370 by Sotiris Greece

Επανέρχομαι στο νήμα για το τρομερότατο Quest Slimbook 14.1" Grey GTN1401-G. που είχα γράψει πιο πάνω 

1) Αρχικά όταν το άνοιξα για πρώτη φορά είχε Windows 10 έκδοση build 2017 και το είχα βάλει να κάνει updates ώσπου έκανε restart και πάγωνε στο boot ως τώρα.
2) Για να μην τα πολυλογώ κάνει boot μόνο με 32bit εκδόση (windows 7 build august 2021) και εκεί που εμφανίζεται για να κάνεις format ή διαγραφή διαμερισμάτων δεν κάνει κανένα απολύτως και πετάει σφάλμα έχει 4 τέσσερα διαφορετικά partitions. Στα windows 10 build october 2021 (32bit) στην εκκίνηση του logo των windows 10 κάνει infinite loading.
3) Δεν μπορείς να βάλεις τίποτα ο σκληρός είναι emmc (ενσωματωμένος) και επίσης δεν μπορείς να κάνεις upgrade οπότε πάει για πέταμα.      
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jan 2022 23:10 #260373 by Απόστολος Μητσακούλης
Δοκίμασε να κάνεις boot σε safe mode. Εντομεταξεί τα update αργούν να φορτόσουν την πρώτη φορά σε παλιά συστήματα και αν έχει θέμα θα σου βγάλει error αν το αφήσεις πολύ ώρα στο λογότυπο. Εκτός αν τα έχει παίξει τελείος το σύστημα. Πάντος βρίσκεις πολύ φτηνά  συστήματα τύπου Quest Slimbook 14.1" Grey GTN1401-G.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Mar 2022 02:00 - 10 Mar 2022 02:03 #262128 by Blood Prince
Εκεί που ήμουν στο youtube στα καλά καθούμενα το laptop μου εμφάνισε μπλέ οθόνη και έκανε επανεκκίνηση.

Με το που τελείωσε μου έβγαλε μήνυμα πως συνιστά back up και πως υπάρχει πιθανή βλάβη στο δίσκο. Δεν έλεγε πως έχει σίγουρα βλάβη αλλά να επισκεφτώ ειδικό........οπότε λέω τώρα σώθηκα..

Θα κάνω έλεγχο στο δίσκο από περιέργεια.Πάντως γρήγορο έλεγχο που έκανα, δεν εμφάνισε θέμα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Mar 2022 03:50 #262129 by Blood Prince
Περίεργο μου έλεγε εντόπισε θέμα στον δίσκο και σε έλεγχο που έκανα βρήκε 0 errors.

 

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Mar 2022 01:51 #262154 by Απόστολος Μητσακούλης

Περίεργο μου έλεγε εντόπισε θέμα στον δίσκο και σε έλεγχο που έκανα βρήκε 0 errors.

 

 
Ναι, μάλλον ο σκηρός σου δίσκος είναι στα τελευταία του και θα πρέπει να κάνεις backup.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Mar 2022 09:54 #262155 by Μάνος Γρυπάρης
Κατέβασε το Hard Disk Sentinel και στείλε screenshot με ότι σου βγάλει για τον δίσκο αυτό.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Mar 2022 16:59 #262582 by Blood Prince

 

Ναι, μάλλον ο σκηρός σου δίσκος είναι στα τελευταία του και θα πρέπει να κάνεις backup.

Το screenshot το είδες ; To Macrorit Disc Scanner λέει πως δεν έχει ούτε ένα error. Μάλλον ιός θα είναι.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Mar 2022 17:26 - 28 Mar 2022 18:11 #262583 by Blood Prince

Κατέβασε το Hard Disk Sentinel και στείλε screenshot με ότι σου βγάλει για τον δίσκο αυτό.


Από εκείνη την ημέρα και μετά μου κάνει αρκετά συχνά επανεκκινήσεις οπότε ο σκληρός δίσκος έχει θέμα .

Τον έχω 6 χρόνια και 5 μήνες.

Σκέφτομαι να πάρω SSD τώρα.

 

 

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Mar 2022 20:02 #262587 by Απόστολος Μητσακούλης
Εμ,γιαυτό σου λέω να κάνεις backup. Το κλειδή του windows να έχεις κάπου σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις τα ίδια windows πάλι. 
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Mar 2022 20:20 - 28 Mar 2022 20:24 #262589 by Blood Prince

Εμ,γιαυτό σου λέω να κάνεις backup. Το κλειδή του windows να έχεις κάπου σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις τα ίδια windows πάλι. 


Τα έχω και έχω και τα Windows 10 !

Μπορεί να τα δοκιμάσω μιας που θα αγοράσω SSD, που θα είναι πιο γρήγορος αν και παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής.

Πάντως άργησα,καθώς από 10 Μαρτίου ξεκίνησε το θέμα. 

Παρατήρησα ωστόσο πως αρκετά αρχεία του σκληρού δίσκου (laptop) τα είχα σε desktop από προηγούμενο format οπότε γλιτώνω χρόνο. Ευτυχώς γιατί βαριόμουν.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification