Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword
Το GameWorld.gr αναζητά Forum Moderators (21 May 2018)

Το GameWorld.gr επιθυμεί να προσλάβει Forum Moderators.

Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς

More
14 May 2017 04:02 #198394 by Nicko
Nicko replied the topic: Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς
Σε ευχαριστω.Αρα δν αλλαζω τροφοδοτικο (γιατι δν εχω να δωσω αλλα) παω για αγορα με ασφαλεια δηλαδη.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 May 2017 04:20 #198395 by geololj
geololj replied the topic: Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς
Η 1050ti είναι η πιο φθηνή λύση από τις δύο μιας και την βρίσκεις στα 140 ευρώ. Από την άλλη, η 1060 είναι μια καλύτερη πρόταση, αν και κοστίζει 200 ευρώ. Ως τρίτη επιλογή αν έχεις το budget, προτείνεται και η καινούρια RX580 στα 250 ευρώ.

More
14 May 2017 12:52 #198398 by Divine Raiden
Divine Raiden replied the topic: Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς
Λογικά θα πρέπει να είσαι κομπλέ.Δεν τραβάει πολύ ρεύμα η 1060 πάντως αν τελικώς καταλήξεις σε αυτήν.Απλά το φοβάμαι λίγο το τροφοδοτικό σου γιατί δεν έχει καμία 80 plus πιστοποίηση.Λογικά δεν θα έχεις θέμα αλλα στο μέλλον θα σε συμβούλευα να πάρεις ενα ακριβό τροφοδοτικό γιατί εκεί στηρίζονται όλα.Επίσης η πρόταση του Γιώργου είναι καλή απλά δεν ξέρω τι παίζει με κατανάλωση ρεύματος για την RX580.

The sword of destiny has two edges. You are one of them.

More
14 Jun 2017 03:21 #199936 by Giannhs46
Giannhs46 replied the topic: Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να αλλάξω CPU RAM και motherboard
στην αρχή ήθελα να αλλάξω μόνο cpu αλλα έμαθα ότι δεν γίνετε,θέλω να δώσω κάπου στα 550€

Λοιπόν αυτά που έχω στο μυαλό που τώρα είναι

CPU: i7 7700k
Mobo: Asus Prime Z270M-Plus
RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-3000MHz

βγαίνουν κάτι παραπάνω από 550€
ακούω όλες τις προτάσεις σας μια και δεν είμαι ειδικός στον τομέα

To PC
CPU: i5 3470 3.2ghz
M.B: Gigabyte B75M-D3H
GPU: Radeon R9 380x 4gb
RAM: Corsair xms3 ddr3 16gb
SSD: Samsung 850 evo 120gb
HDD: WESTERN DIGITAL WDC 1GB
PSU: Corsair TX750
AUDIO: Sound Blaster Z
CASE: Corsair Carbide air240-MicroATX/Mini-ITX

More
14 Jun 2017 09:36 #199939 by Divine Raiden

Giannhs46 wrote: Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να αλλάξω CPU RAM και motherboard
στην αρχή ήθελα να αλλάξω μόνο cpu αλλα έμαθα ότι δεν γίνετε,θέλω να δώσω κάπου στα 550€

Λοιπόν αυτά που έχω στο μυαλό που τώρα είναι

CPU: i7 7700k
Mobo: Asus Prime Z270M-Plus
RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-3000MHz

βγαίνουν κάτι παραπάνω από 550€
ακούω όλες τις προτάσεις σας μια και δεν είμαι ειδικός στον τομέα

To PC
CPU: i5 3470 3.2ghz
M.B: Gigabyte B75M-D3H
GPU: Radeon R9 380x 4gb
RAM: Corsair xms3 ddr3 16gb
SSD: Samsung 850 evo 120gb
HDD: WESTERN DIGITAL WDC 1GB
PSU: Corsair TX750
AUDIO: Sound Blaster Z
CASE: Corsair Carbide air240-MicroATX/Mini-ITX

Καλημέρα, σκοπεύεις να κάνεις overclock;

More
14 Jun 2017 09:44 #199941 by Giannhs46
Καλημέρα
όχι δεν νομίζω φαντάσου την cpu που έχω τώρα δεν την έχω πειράξει ποτε στα 3-4 χρονια που την έχω

More
14 Jun 2017 13:03 #199948 by Divine Raiden
Αρχικά τότε σου προτείνω να πας στο απλό 7700 μοντέλο μιας και δεν εχουν ελάχιστες διαφορές στην απόδοση.Θα δώσεις και λιγότερα λεφτά.Έπειτα σου προτείνω πιο φτηνή μητρική γιατί απο οτι είδα στο skroutz η δικιά σου κάνει γύρω στα 140.Πχ αυτή εδώ κάνει γύρω στα 125: Asrock Z270M Pro4 και υποστηρίζει και τις ταχύτητες των Ram που θες.Ούτε εγώ είμαι κανένας ειδικός οπότε περίμενε μήπως έχει και κάποιος άλλος να προτείνει κάτι.

More
15 Jun 2017 01:01 #199984 by Giannhs46
Δεν βλέπω κάποια άλλη απάντηση οπότε θα προχωρήσω σε αγορά αυτόν που είχα βρει στην αρχή
τώρα το άλλο δύσκολο βήμα είναι πως θα τα εγκαταστήσω όλα αυτά υπάρχει κάποιο topic εδώ που μπορώ να ρωτήσω?

More
15 Jun 2017 13:24 - 15 Jun 2017 13:31 #199994 by geololj
geololj replied the topic: Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς
Καλησπέρα Γιάννη. Προσωπικά, θα σου πρότεινα να πας στον i5-7600 (220 ευρώ) και μια φθηνότερη μητρική με μνήμες 2400MHz που είναι υπεραρκετά για gaming. Εγώ έχω την Gigabyte B250M-D3H, την οποία βρίσκεις με 85 ευρώ. Για μνήμες, μπορείς να πάρεις για παράδειγμα ένα module των 8GB G.Skill Aegis στα 58 ευρώ.

Έχουμε και λέμε δηλαδή:
CPU: i5-7600 ---> 220 ευρώ
Μητρική: Gigabyte B250M-D3H ---> 85 ευρώ
RAM: G.Skill Aegis 2400MHz ---> 58 ευρώ
ΣΥΝΟΛΟ: 363 ευρώ

Με τα χρήματα που περισσεύουν από το budget των 550 ευρώ, μπορείς να πουλήσεις την κάρτα γραφικών σου και ότι άλλο δεν χρειάζεται πια και να πάρεις μια πιο καινούρια. Δύο προτάσεις είναι η 1060 GTX 6GB (267 ευρώ) και η RX 580 στα 260 ευρώ (4GB) ή στα 8GB με 300 ευρώ (6 TeraFlops καρτούλα).

Σύνολο με την RX580 8GB: 663 ευρώ
Σύνολο με την 1060: 630 ευρώ

Δε χρειάζεται να αγοράσεις τώρα την κάρτα γραφικών. Μπορείς να πάρεις αυτά που σου πρότεινα και αργότερα να βάλεις και τα χρήματα που σου περισσεύουν για μια GPU. Ελπίζω να βοήθησα :)

Για την εγκατάσταση του νέου hardware, αν δεν γνωρίζεις, καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα να στα περάσουν ειδικοί. 10-20 ευρώ είναι συνήθως το κόστος για μια τέτοια εργασία. Δυστυχώς εγώ είμαι Χαλκίδα, αλλιώς θα στο έκανα εγώ δωρεάν. Αλλιώς, βρες κανέναν φίλο σου που γνωρίζει καλά.
Last Edit: 15 Jun 2017 13:31 by geololj.
The following user(s) said Thank You: Giannhs46, Shikabane_Hime7, Dovahkiin

More
03 Jul 2017 21:47 - 03 Jul 2017 21:51 #200912 by BlackFox07
BlackFox07 replied the topic: Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς
Καλησπέρα στο community! Καταρχάς να ευχηθώ σε όλους καλό καλοκαίρι!
Μετά από αρκετά χρόνια (6 για την ακρίβεια) υπομονής και επιμονής, και έχοντας ένα laptopακι ως άλλη "μεθαδόνη", μάζεψα αρκετά χρήματα (πιστεύω) για να φτιάξω το πολυφαντασιωμένο μου pc. Γνωρίζω κάποια βασικά από PC Hardware αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο και εκεί θέλω και την βοήθειά σας. Εκ των προτέρων να αναφέρω ότι σκοπός του συγκεκριμένου pc θα είναι το gaming σε max επιδόσεις κατά προτίμηση αλλά θέλω να πειραματιστώ και σε streaming/video editing/utubing. Το budget κυμαίνεται στα 1500 με 1800 € (max στην ανάγκη 2000€). Σε αυτά τα λεφτά θα συμπεριλαμβάνεται ΜΟΝΟ ο πύργος όλα τα υπόλοιπα θα είναι extra αλλά και προτάσεις στα περιφερειακά (κυρίως οθόνη 4Κ) θα εκτιμηθούν δεόντως! Λειτουργικό σύστημα υποθέτω θα βάλω Windows 10 εκτός αν υπάρχει διαφορετική πρόταση. Θα ήθελα να συναρμολογήσω τον υπολογιστή μόνος μου με τη βοήθεια κάποιου φίλου που να ξέρει ώστε να μάθω και εγώ. Μένω Αθήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγοράσω από διαφορετικά καταστήματα. Τώρα όσον αφορά σε ιδιαίτερες προτιμήσεις θα ήθελα το pc μου να έχει λευκό θέμα και φυσικά δεν θα με χάλαγε rgb που να δένει ωραία με το λευκό χρώμα. Να ξεκαθαρίσω ότι σκοπεύω, συνεκτιμώντας και τις προτάσεις σας να το αγοράσω μες τον μήνα, συν ότι επειδή θα κάνω την ''καύλα'' μου δεν με πειράζει να ξεφύγω λίγο από το budget χάριν ποιότητας! Νομίζω πως δεν ξέχασα κάτι για την ώρα, για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις μη διστάσετε να μου ζητήσετε. Αν αυτό δεν είναι το σωστό thread παρακαλώ κατατοπίστε με!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι!!!
Last Edit: 03 Jul 2017 21:51 by BlackFox07.

Moderators: Pokemon
Time to create page: 0.880 seconds
Notification