Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Avast: Γενική συζήτηση

11 Apr 2010 23:32 - 30 Oct 2015 19:01 #70627 by Haris


Σε αυτό το topic μπορούμε να συζητάμε για τα Avast antivirus.

Είχα το avast4.8 και αφού είχα ανανεώσει πέρυσι τη free edition έληγε φέτος στις 1/4/2010. Μου έδινε τη δυνατότητα να κατεβάσω τη νέα έκδοση 5.0462 και να κάνω registration. Όλα πάνε κατ' ευχήν. Ωστόσο, μετά από 1-2 λεπτά βλέπω πως δεν με προστατεύει on-line.Πατάω διόρθωση τώρα και πάλι λειτουργεί .Μετά από λίγο πάλι τα ίδια και όχι μόνο αυτό αλλά μου βγάζει και μήνυμα Microsft Visual CC και ονομασία αρχείου σχετικό με το avast. Αποφασίζω να κάνω επαναφορά συστήματος. Το avast 5 δεν ισχύει και μένω με το 4.8. Όμως, δεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση του 4.8(λείπει το αρχείο??) και πέρα από το κλασικό expiration date has passed δεν φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Έκανα και άλλες επαναφορές αλλά δεν έγινε τίποτα. 1.Δεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση 2. προσπάθησα να βάλω avg αλλά μάταια, πρέπει να απεγκαταστήσω το avast. 3. ξαναέβαλα το 5 αλλά ενώ το δέχτηκε δεν λειτουργεί. 4.Το χειρότερο είναι ότι η λειτουργεία επαναφορά συστήματος νομιζώ ότι δεν ανταποκρίνεται πια αφού μου βγάζει ότι δεν ήταν δυνατή η επαναφορά.

Ως τώρα στα 4 χρόνια ζωής του laptop αντιμετώπισα ελάχιστα προβλήματα. Στα σκαναρίσματα δεν έβρισκα ιούς ή άλλα εχθρικά λογισμικά.

Tι μπορω να κάνω??Μάλλον δεν το γλιτώνω το format.Περιττό να σας πω ότι δεν έχω προστασία από ιούς αυτή τη στιγμή. Μόνο την ασφάλεια των ΧP + το spybot search and destroy (+ ΜCAfee site advisor + web of trust). Οι υπόλοιπες λειτουργίες του υπολογιστή λειτουργούν μια χαρά.

Και τελικά βρήκα την έκδοση 4.7 έκανα εγκατάσταση και τελικά ουτέ αυτο μπορώ να απεγκαταστήσω χαχαχαχαχα.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Apr 2010 17:28 #70646 by Μάνος Γρυπάρης
Replied by Μάνος Γρυπάρης on topic Avast 5
Αφού έληγε στις 1/4 και δεν έκανες κατι στο ενδιάμεσο, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πλέον.
Αν θες να περάσεις καμιά trial, δε χρειάζεσαι format. Ξαναπερνάς τα Windows από πάνω και κάνεις delete το παλιό folder.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 00:09 - 15 Apr 2010 00:34 #70765 by Haris
Replied by Haris on topic Avast 5
Δεν έκανα κατι γιατί ήμουν εκτός Αθηνών για Πάσχα(βέβαια προειδοποιήσεις είχα ότι έληγε πριν φύγω,ωστόσο κ πέρυσι ανανέωσα για 1χρόνο χωρίς πρόβλημα). Ίσως φταίει που έκανα επαναφορά συστήματος βιαστικά και ίσως αφού έβαλα το 5 και ας μη λειτουργούσε καλά 8α μπορούσα να του κάνω απεγκατάσταση. Ίσως βιάστικα με την επαναφορά. Και ίσως το 4.8 να ήταν ήδη προβληματικό στην απεγκτάσταση και να μη το ήξερα αφού τα υπόλοιπα δούλευαν ρολόι. ](*,)
Στο site της avast αναφέρει ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα στην απεγκατάσταση απο την προσθαφαίρεση πού έχουν τα Windows και λέει να κάνουμε χρήση ενός avast removal(ένα αρχείο που σου λέει να καταβάσεις) σε safe mode λειτουργία. Μάλλον 8α το κάνω. Έχω σκεφτεί να χρησιμοπιήσω και κάποιο από τα προγράμματα με τα οποία ισως μπορέσω να βρω κανα αρχείο σχετικό που έχει σβηστεί.
Μάνο δεν κατάλαβα αυτό με το trial(trial από avast, από άλλο πρόγραμμα???)και το επόμενο με τα Windows που μου αναφέρεις θα το έχω υπόψιν μου(γιατί δεν ξέρω να το κάνω εγώ και 8α το μεταφέρω σε κανα ειδικό που θα φωνάξω).
Με ανησυχεί που δεν λειτουργεί η επαναφορά συστήματoς των Windows και αυτό είνα ένα πρόβλημα,για αυτό και σκέφτομαι format.

Υ.Γ.έκανα σκανάρισμα με το Spybot και δεν βρήκε καμμία απειλή και με το online πρόγραμμα της ESET σκάναρα τον εξωτερικό μου ως τώρα και βρήκα ένα infected file στο οποίο έδωσε λύση. Πάλι καλά δηλαδή. :rolleyes:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 00:27 #70771 by Μπάμπης Χαραλάμπους
Κατεβασε το setup καποιας εκδοσης του avast και πατα repair ή uninstall. Λογικα θα λειτουργήσει.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 00:32 #70774 by Haris
Replied by Haris on topic Avast 5
Μακάρι να λειτουργούσε.Το έκανα,ξαναέβαλα και το 5 το οποί δεν λειτούργησε καθόλου,του έκανα απεγκατάσταση όμως. Κατέβασα το 4.7 αλλά τίποτα και πάλι. Το κέντρο ασφaλείας των Windows αναγνωρίζει το 4.8 ως απενεργοποιημένο. Κάποια βλακεία έχει γίνει,κάποιο αρχείο λείπει ή σβηστηκε τι να πω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 00:33 #70775 by Μάνος Γρυπάρης
Replied by Μάνος Γρυπάρης on topic Avast 5
Εννοούσα να εγκαταστήσεις trial έκδοση του avast ή κάποιου άλλου antivirus. Διαφορετικά πας πάλι για αγορά.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 00:38 #70779 by Haris
Replied by Haris on topic Avast 5
Μωρέ και αγορά να κάνω κανένα πρόβλημα αλλά πως θα το δεχτεί αφού αναγνωρίζουν το avast τα Windows.(έβαλα για παράδειγμα το AVG αλλά ανέφερε πως αναγνώρισε και πρεπει να απεγκαταστα8εί το προηγούμενο αντιικο πρόγραμμα και σταμάτησε να κανει την εγκατάσταση).


Υ.Γ. Πάντως σας ευχαριστώ που μου δίνετε συμβουλές και ιδέες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 01:06 #70787 by Μάνος Γρυπάρης
Replied by Μάνος Γρυπάρης on topic Avast 5
Κάνε πρώτα Uninstall και μετά ξαναγόρασέ το.

Αν δεν λυθεί το πρόβλημά σου, πάρε τηλ στην ελληνική αντιπροσωπεία, είναι η Hypernet, τηλ: 2810 360983

Αμα θες παντως παρε και μια γνωμη για το NOD32 από την ADAOX, τηλ: 210-7759270

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 01:21 #70790 by Haris
Replied by Haris on topic Avast 5
Επίσης μια σημείωση/επισήμανση/εξήγηση . Δεν είχα πρόβλημα στην ανανέωση για προστασία. Τελείωνε 1/4 και πατώντας σε επισήμανση που έβγαζε το προγράμμα ότι έχει ληξει η License με πήγα στο site της Avast και μου πρότεινε να κατεωάσω τη νέα έκδοση. Την κατέβασα(το 5), έκανα κανονικά registration. Απλά ενώ δούλευε μου εμφάνιζε μύνημα το Avast ύστερα από λίγο ότι δεν με προστατεύει.Pάταγα πάνω δεξιά ''FIX NOW''και δούλευε πάλι(και είχα κάνει και όλα τα Updates ). Μετά πάλι τα ίδια (+ ότι μου βγήκε και ένα μύνημα Microsoft VIsual CC).Και κάπου εκεί έκανα επαναφορά και άρχισαν τα προβλήματα.
Δεν μπορώ να κάνω με τίποτα απεγκατάσταση του 4.8 που είχα πριν. Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα.

Υ.Γ. Θα πάρω τηλ. και εκεί που μου λες Μάνο να ρωτήσω(thanks a lot). Γενικά ψάχνομαι,προσπαθώ να βρω τη λύση αλλιώς 8α το πάω σε ειδικό να το δει τουλαχιστον.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2010 01:25 - 30 Oct 2015 18:57 #70791 by Μπάμπης Χαραλάμπους
Δοκίμασε να το αφαιρέσεις χρησιμοποιόντας κάποιο αλλο προγραμμα.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΕΣ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΚΡΗΞΗ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ :P
Ίσως αν κατεβάσεις αυτό το πρόγραμμα να καταφέρεις να αφαιρέσεις οποιο αρχειο εχει μεινει στο PC σου και να ξεφορτωθεις το Avast.

Manos wrote: Κάνε πρώτα Uninstall και μετά ξαναγόρασέ το.


Έχει χάσει το αρχείο του Uninstall αρα ειναι αδυνατο.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification