Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

11 May 2017 21:59 #198306 by Νικολής Ασημάκης
Ποια η διαφορά του από αυτά που διαβάζαμε στο Silmarillion; Το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά του Χούριν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 May 2017 22:53 #198309 by Αγγελική Γοργορίνη

Zaratoth wrote: Ποια η διαφορά του από αυτά που διαβάζαμε στο Silmarillion; Το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά του Χούριν.


Ουσιαστικά μιας που αποτελεί τη μοναδική ιστορία που θα πραγματευτεί το βιβλίο, θα μας παρουσιαστεί πιο αναλυτικά, γιατί στο Σιλμαρίλλιον αποτελούσε απλά ένα κεφάλαιο. Κι απ' ό,τι διάβασα, θα συμπεριληφθούν και αποσπάσματα από μεταγενέστερες αφηγήσεις του Τόλκιν, πέρα απ' την πρώτη εκδοχή της ιστορίας.

“What do you fear, lady?" [Aragorn] asked.
"A cage," [Éowyn] said. "To stay behind bars, until use and old age accept them, and all chance of doing great deeds is gone beyond recall or desire.”

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Jun 2017 00:14 #199289 by Πιέρρος Φουστέρης
Κυκλοφόρησε το βιβλίο "Beren and Luthien' χθες (1/6/2017) και, για όσους ενδιαφέρονται, μπορείτε να το βρείτε στο Amazon . Για όσους δεν γνωρίζουν, το θέμα του βιβλίου είναι οι Beren and Luthien, ένας Άνθρωπος κι ένα Ξωτικό, οι οποίοι έχουν ως αποστολή να κλέψουν έναν πολύτιμο λίθο Silmaril, ο οποίος βρίσκεται στην κατοχή του Melkor, του "κάκιστου των κακών", όπως περιγράφει το ίδιο το βιβλίο. Αρχικά, είχε γραφτεί από τον J.R.R. Tolkien το 1917 και είχε συμπεριληφθεί ως ένα κεφάλαιο του Silmarillion. 100 χρόνια μετά, ο γιος του, Christopher, αποφάσισε να το εκδόσει ως ξεχωριστό βιβλίο.

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jun 2017 10:02 #199989 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Αγόρασα το "Η πόλη των κατόπτρων" του Τζάστιν Κρόνιν και είναι το τρίτο και τελευταίο μέρος της τριλογίας.(Τα άλλα δύο ήταν το Πέρασμα και Οι Δώδεκα αιώνιοι) Θα ξεκινήσω να το διαβάζω σύντομα.
Από όσο ξέρω η Fox θα το κάνει σειρά ξεκινώντας την παραγωγή από τη νέα τηλεοπτική σεζόν.
Είναι εξαιρετική ιστορία με το Πέρασμα να είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Το προτείνω με κλειστά μάτια σε όσους λατρεύουν post apocalyptic!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jun 2017 17:32 #200010 by Πιέρρος Φουστέρης
Εδώ και μία εβδομάδα, διαβάζω το Godfather, τ' οποίο δανείστηκα από την βιβλιοθήκη του τμήματός μου (Αγγλική Φιλολογία, ΕΚΠΑ). Το γεγονός ότι δεν είναι μεταφρασμένο το κάνει ακόμη καλύτερο. Είμαι κοντά στις 100 σελίδες πριν το τέλος και με κάθε σελίδα ανατριχιάζω ακόμη περισσότερο. Το βιβλίο είναι απίθανο, η κάθε λεπτομέρεια εξονυχιστική και τόσο καλά δουλεμένη. Μπορεί η τριλογία των ταινιών να άφησαν εποχή, αλλά θα πάρω το ρίσκο να πω ότι το βιβλίο είναι ακόμη καλύτερο. Επίσης, ως δώρο γενεθλίων, η κοπέλα μου μού αγόρασε την Τριλογία του Βερολίνου, του Philip Kerr. Το ήξερε ότι το είχα σταμπάρει και φρόντισε να έχω ένα βιβλίο με 1000+ σελίδες για το καλοκαίρι. Ζήτημα να μου πάρει 1 εβδομάδα να το διαβάσω.

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister
The following user(s) said Thank You: Νικολής Ασημάκης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jul 2017 17:34 #201486 by Πιέρρος Φουστέρης
Βιβλίο για τις κακές μεταφράσεις στα games



Οι Clyde Mandelin και Tony Kuchar, κυκλοφόρησαν ένα νέο βιβλίο το οποίο ερευνά την ιστορία της μετάφρασης των games από τα ιαπωνικά στα αγγλικά, από τα πρώτα χρόνια του gaming μέχρι σήμερα.

Το This Be Book Bad Translation Video Games εξυμνεί κάποιες από τις πιο παράξενες μεταφράσεις και μας εξηγεί την επιρροή που είχαν στην gaming κουλτούρα. Στο site του βιβλίου, οι συγγραφείς δήλωσαν: '' Οι μικρές προθεσμίες και το ελλειπές προσωπικό των πρώτων εταιρειών ανάπτυξης οδήγησαν στην δημιουργία μιας διαλέκτου των video games η οποία είναι αγαπητή και χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα.''

Το βιβλίο διαθέτει πολλά screenshots, επεξηγήσεις γιατί συγκεκριμένες μεταφράσεις έγιναν όπως έγιναν και μια λίστα με games για να δοκιμάσετε. Κοστίζει 15 δολάρια (13,16 ευρώ).

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister
Attachments:
The following user(s) said Thank You: Παναγιώτης Πολυδεύκης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jul 2017 11:40 - 16 Jul 2017 12:01 #202042 by Πιέρρος Φουστέρης
Με αφορμή τα γενέθλιά μου (13 Ιουνίου), η κοπέλα μου μού αγόρασε το βιβλίο "Η Τριλογία του Βερολίνου", του Philip Kerr. Είχαμε πάει μία μέρα παρέα στον Ιανό της Ακαδημίας και είχα διαβάσει την περίληψη και μου άρεσε (Β' Παγκόσμιος Πόλεμος + αστυνομικό θρίλερ = έρωτας). Είδα την τιμή, πάντως, και ψιλοαπογοητεύτηκα, διότι ήταν εκτός του μπάτζετ μου για εκείνη την περίοδο και είχα, ήδη, ξοδέψει το μισό πορτοφόλι του μήνα για να της πάρω εκείνης δώρο. Μου έκανε έκπληξη, λοιπόν, και μου το πήρε, οπότε θα έχω κάτι να διαβάζω για κανά μήνα. Λέω τόσο γιατί αυτός ο τόμος περιέχει τα 3 πρώτα βιβλία της σειράς του Gunther (Οι Βιολέτες του Μάρτη, ο χλομός εγκληματίας και το Γερμανικό ρέκβιεμ), δηλαδή 1070 σελίδες. Μμμμμμμμμια χαρά! :P

Επίσης, κοιτούσα χθες μία λίστα με ταινίες που βγήκαν το 2017 και είδα πως ο επικός Rowan Atkinson υποδύεται τον Jules Maigret, έναν fictional, Γάλλο ντετέκτιβ, δημιουργία του Georges Simenon. Το έψαξα λίγο παραπάνω και είδα πως ο Simenon έχει γράψει 76 βιβλία με πρωταγωνιστή τον Maigret, ξεκινώντας από το 1931 και φτάνοντας στο 1972. Μ' ενθουσίασε πάρα πολύ η συγκεκριμένη σειρά βιβλίων και ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να ψάξω και ν' αγοράσω τα βιβλία, αλλά μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο και ακριβό. Θα κάνω σύντομα την αρχή, πάντως, ενώ λέω να δω και τις ταινίες, για να πάρω μία γεύση. Μπορεί να λένε πως τα βιβλία είναι καλύτερα από τις ταινίες τους (στο οποίο συμφωνώ με τα χίλια), αλλά είμαι 100% σίγουρος πως ο Atkinson δεν πρόκειται να με απογοητεύσει.

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Aug 2017 22:34 #204360 by Angel
Πήρα το Last Wish, το πρώτο βιβλίο της σειράς witcher στα αγγλικά και λογικά αύριο ή στο ταξίδι της επιστροφής θα το ξεκινήσω.

The sword of destiny has two edges. You are one of them.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Aug 2017 21:20 #204646 by Omnibot
Εγώ ξεκίνησα το Rome: Total War αν και στην εισαγωγή πήγε να με πάρει ο ύπνος...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Sep 2017 20:23 - 09 Sep 2017 20:24 #205204 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Τελείωσα το "Η Πόλη των Κατόπτρων" του Justin Cronin. Πάρα πολύ καλό το βιβλίο και εξαιρετικό το κλείσιμο της τριλογίας. Όσοι αρέσκονται στις post apocalyptic ιστορίες, ειδικά με ιούς και τέρατα θα το λατρέψουν. Νομίζω είναι στα καλύτερα βιβλία της τελευταίας 20ετιας, τα reviews υπέρ του μιλάνε από μόνα τους. Εξαιρετική η γραφή του Cronin, απίστευτοι χαρακτήρες και δυνατό plot με αμείωτη αγωνία.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification