Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

19 Sep 2017 14:42 #205685 by Αγγελική Γοργορίνη
Το τελευταίο διάστημα διαβάζω το "Έγκλημα και Τιμωρία" του Ντοστογιέφσκι. Δυστυχώς όμως το πήγαινα με αργούς συνήθως ρυθμούς. Βρισκόμενη όμως στο δεύτερο τόμο όπου τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο ενδιαφέροντα κι έχοντας τελειώσει την εξεταστική, έχω σκοπό να πέσω με τα μούτρα. Εξάλλου είναι ένα αριστούργημα και φυσικά είναι must για τους λάτρεις -και μη- της κλασικής λογοτεχνίας.

“What do you fear, lady?" [Aragorn] asked.
"A cage," [Éowyn] said. "To stay behind bars, until use and old age accept them, and all chance of doing great deeds is gone beyond recall or desire.”

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Sep 2017 16:10 #205689 by Νικηφόρος Μητράκος
Αν ενδιαφέρεται κανείς για character study προτείνω το "Αβικέννας ή ο δρόμος του Ισπαχάν".

Ο βίος και η πολιτεία ενός μεγάλου μυαλού και πανεπιστήμονα ανάλογου του Ντα Βιντσι. Ασχολήθηκε με ιατρική, θεολογία, αστρονομία, γλωσσολογία και πολλά ακόμα. Έζησε μια ταραχώδη ζωή σε μια ταραχώδη περίοδο της Μέσης Ανατολής και έχει πραγματικά ενδιαφέρον που το βιβλίο δίνει μια ιδέα για το τι συνέβαινε στο μυαλό του Αβικέννα.

Μην παραλείψω τις κυρίες ελευθέρων ηθών και την κατανάλωση άφθονου κρασιού. Ο τυπάς ήταν κάτι σαν Tyrion Lannister αν το σκεφτείς. :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Sep 2017 18:14 #205748 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Το "Έγκλημα και Τιμωρία" δεν το έχω διαβάσει, το είχα πάρει δώρο σε φίλη και μου είχε πει ότι ήταν καταπληκτικό αν και σε μερικές φάσεις σε κουράζει.

Εγώ μάλλον τελικά θα αγοράσω Μπέρεν και Λούθιεν και το Μετρό 2035 στα Αγγλικά, βαριέμαι να περιμένω πότε θα μεταφραστούν. Επίσης σκέφτομαι αν θα κάνω το εγχείρημα να αρχίσω τη σειρά του Wheel of Time, αλλά απαιτεί αρκετά λεφτά και πολύ χρόνο. Εδώ και χρόνια το σκέφτομαι να τα πάρω γιατί από αυτά που έχω διαβάσει από reviews και απόψεις πολλών ίσως είναι ότι καλύτερο έχει γραφτεί στο τομέα του φανταστικού.
The following user(s) said Thank You: Αγγελική Γοργορίνη

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2017 00:15 #205762 by Αγγελική Γοργορίνη

Shikabane_Hime7 wrote: Το "Έγκλημα και Τιμωρία" δεν το έχω διαβάσει, το είχα πάρει δώρο σε φίλη και μου είχε πει ότι ήταν καταπληκτικό αν και σε μερικές φάσεις σε κουράζει.

Εγώ μάλλον τελικά θα αγοράσω Μπέρεν και Λούθιεν και το Μετρό 2035 στα Αγγλικά, βαριέμαι να περιμένω πότε θα μεταφραστούν. Επίσης σκέφτομαι αν θα κάνω το εγχείρημα να αρχίσω τη σειρά του Wheel of Time, αλλά απαιτεί αρκετά λεφτά και πολύ χρόνο. Εδώ και χρόνια το σκέφτομαι να τα πάρω γιατί από αυτά που έχω διαβάσει από reviews και απόψεις πολλών ίσως είναι ότι καλύτερο έχει γραφτεί στο τομέα του φανταστικού.


Ανάλογα με τι έχει μάθει και συνηθίσει ο καθένας να διαβάζει. Προσωπικά καθόλου δε με κουράζει, η γραφή του είναι υπέροχη, η σκιαγράφηση του κάθε χαρακτήρα εκπληκτική και το θέμα που πραγματεύεται πολύ ενδιαφέρον.

Πολύ καλή επιλογή το "Μπέρεν και Λούθιεν", κι εγώ οπωσδήποτε θα το πάρω κάποια στιγμή, μεταφρασμένο ή μη.

“What do you fear, lady?" [Aragorn] asked.
"A cage," [Éowyn] said. "To stay behind bars, until use and old age accept them, and all chance of doing great deeds is gone beyond recall or desire.”

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2017 17:25 #205790 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Σίγουρα παίζουν ρόλο και τα γούστα του καθενός αλλά και οι δυνατότητες του, δεν είναι όλα τα βιβλία για όλους πιστεύω, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι δεν μπορούν ή δεν πρέπει(να προσπαθήσουν) να τα διαβάσουν. Κάποιοι συγγραφείς βέβαια ίσως κουράζουν με τον τρόπο γραφής τους. Ας πούμε πολλοί έχουν παραπονεθεί για τον Τόλκιν, ότι γίνεται υπερβολικά περιγραφικός για δευτερεύοντα και ασήμαντα πράγματα με αποτέλεσμα να κουράζει τον αναγνώστη.
The following user(s) said Thank You: Αγγελική Γοργορίνη

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2017 21:37 #205804 by Αγγελική Γοργορίνη
Θα συμφωνήσω μαζί τους. Ντρέπομαι λίγο που το λέω αλλά κι εγώ είχα νιώσει αρκετές φορές ότι κουράζομαι απ' τις τόσες περιγραφές του στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και μάλιστα απολαμβάνω πολύ περισσότερο τις ταινίες παρά τα βιβλία. Όχι ότι μειώνεται στα μάτια μου η μεγάλη του αξία ως συγγραφέα, αυτό έλειπε. Στο Σιλμαρίλλιον απ' την άλλη δεν είχα κουραστεί καθόλου, αν κι έχω ακούσει και για το συγκεκριμένο παράπονα, αλλά είναι κι υποκειμενικό το θέμα.

“What do you fear, lady?" [Aragorn] asked.
"A cage," [Éowyn] said. "To stay behind bars, until use and old age accept them, and all chance of doing great deeds is gone beyond recall or desire.”

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Sep 2017 11:36 #205828 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Το Σιλμαρίλλιον το θεωρώ πολύ δύσκολο βιβλίο, όχι μόνο λόγο της γραφής του Τόλκιν, αλλά και επειδή έχει δεκάδες ονόματα, τοποθεσίες και γεγονότα. Χάος πραγματικό, πιστεύω θέλει πάνω από μια φορά διάβασμα για να καταλάβεις κάποια πράγματα. Μόνο μια φορά το έχω διαβάσει όταν πήγαινα λύκειο. Είναι κουραστικές οι υπερβολικά λεπτομερείς περιγραφές του Τόλκιν, αλλά προφανώς δεν μειώνεται η αξία του ίδιου ως συγγραφέα, ούτε το πόσο επική ήταν η ιστορία που έγραψε. Δείχνει το πόσο μεγάλη φαντασία είχε ο άνθρωπος και το πόσο ικανός ήταν στο να το αποδώσει σε γραπτό λόγο.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Oct 2017 13:32 #207083 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Νέες προσθήκες που πήγα και αγόρασα σήμερα από τα Public!
Συγκίνηση για το "Το Βιβλίο της Σκόνης" καθώς θα ξανά βυθιστώ στο σύμπαν της Λύρας σχεδόν είκοσι χρόνια μετά! Beren & Lúthien δε χρειάζονται πολλά λόγια, η ποιότητα και η υφή του εξώφυλλου είναι απίστευτη, δε το περίμενα! Το Watchmen είναι από τα καλύτερα comic ever και είχα λατρέψει την εκπληκτική ταινία, είχα σκοπό να το πάρω καιρό τώρα, Alan Moore μύθος! Ήθελα και το Metro 2035 αλλά είναι παντού out of stock λόγο του εκδοτικού οίκου, δε ξέρω τι συμβαίνει! Μόνο στο Amazon το βρήκα αλλά έχει πολλά μεταφορικά.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Oct 2017 11:08 #207275 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Τελείωσα το Watchmen! Εξαιρετικό, από τα καλύτερα comic ever. Πέρα από τη δράση ήταν γεμάτο επικά quotes και πολλά φιλοσοφικά ζητήματα. Must read για όλους πιστεύω! Το τελευταίο κομμάτι της ταινίας πάντως ήταν πολύ καλύτερο, με περισσότερο συναίσθημα και πιο πειστικό από αυτό του κομικ.

Τώρα αρχίζω Beren & Luthien!
The following user(s) said Thank You: Αγγελική Γοργορίνη

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Oct 2017 15:51 #207291 by Αγγελική Γοργορίνη

Shikabane_Hime7 wrote: Τώρα αρχίζω Beren & Luthien!

Εννοείται περιμένουμε εντυπώσεις μόλις το διαβάσεις. :)

“What do you fear, lady?" [Aragorn] asked.
"A cage," [Éowyn] said. "To stay behind bars, until use and old age accept them, and all chance of doing great deeds is gone beyond recall or desire.”
The following user(s) said Thank You: Παναγιώτης Πολυδεύκης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification