Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

31 Dec 2021 21:46 #259522 by Aνέστης Αδαμίδης

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια, καθώς όντας κάτι λιγότερο από βιβλιόφιλος, δεν γνωρίζω τι και πώς να ψάξω. Θέλω να στείλω ένα πακέτο σε ένα φίλο στις ΗΠΑ κι επειδή τα παιδιά του δεν ξέρουν ελληνικά, έψαχνα κάποιο βιβλίο ελληνικής μυθολογίας στα αγγλικά. Γνωρίζει κανείς να με κατατοπίσει τι επιλογές έχω;


Εύκολα βρίσκεις. Μπές amazon και έχει ένα σωρό.

 
Με βοήθησε η αδερφή μου. Επειδή τα παιδιά είναι μικρά σε ηλικίες, ήθελα να μην έχουν το πολύ βαρύ και σοφιστικέ ύφος όπως μια εγκυκλοπαίδεια. Παιδικά βιβλία για μικρές ηλικίες μου βρήκε, το ένα με την Αρχαία Ελλάδα με πληροφορίες για τις κυριότερες πόλεις (Αθήνα-Σπάρτη), το δωδεκάθεο κτλ, όπως κι ένα βιβλίο με τους άθλους του Ηρακλή, το οποίο στο τέλος περιέχει δραστηριότητες όπως ζωγραφική.

Για τον πατέρα των παιδιών έχω ετοιμάσει ένα μπουκάλι με τσίπουρο 
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Dec 2021 23:44 - 31 Dec 2021 23:47 #259527 by Blood Prince
Εδώ είναι μια λίστα για παιδικά (ελληνική μυθολογία) επί της ευκαιρίας .

www.amazon.com/Greek-Mythology-Kids/s?k=Greek+Mythology+for+Kids


Και εδώ τα bestsellers για ελληνική ιστορία.

www.amazon.com/Best-Sellers-Kindle-Store-History-Greece/zgbs/digital-text/156644011


 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Mar 2022 22:17 #262212 by Blood Prince
Πολλοί λένε το Σιλμαρίλλιον δύσκολο μπλά μπλά μπλά και με εκνευρίζουν αφάνταστα...αυτός είναι και ο λόγος που άργησα να το αγοράσω.Επηρεάστηκα από το τι λέει ο καθένας, ο οποίος προφανώς θα  ήθελε να διαβάσει κάτι γρήγορο.

Για μένα είναι μούρλια και πώρωση...παρέχει ένα σωρό πληροφορίες για τον κόσμο στον οποίον διαδραματίζεται ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών...αναφέρει σχεδόν τα πάντα για την πρώτη εποχή και την δημιουργία του κόσμου και επίσης για την δεύτερη εποχή.

Εδώ χανόμουν στην wikipedia διαβάζοντας για το lore των Dark Souls στα αγγλικά το οποίο εντωμεταξύ είναι πλούσιο και θα έχω θέμα με το Σιλμαρίλλιον στα ελληνικά ;

Απόλαυση το βιβλίο.

Μελλοντικά με βλέπω να τσιμπάω τις Ατέλειωτες Ιστορίες, αλλά για την ώρα έχω τρία βιβλία αδιάβαστα.

Τι πρόβλημα έχουν ορισμένοι ; Να βλέπουν τον χάρτη ; Ο χάρτης ακόμα και στα Witchers χρειάζεται για να κατανοήσεις , πράγματα ...που το δύσκολο ; Ο χάρτης είναι από τα ευχάριστα στην ανάγνωση.

Τα πολλά ονόματα  ; Μα δεν χρειάζεται κάποιος να τα αποστηθίσει όλα , τα βασικά μόνο χρειάζονται για την κατανόηση των ιστοριών και έχει και παράρτημα με τα ονόματα...οπότε ανά πάσα στιγμή μπορεί κάποιος να τα τσεκάρει.

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Mar 2022 18:32 #262249 by Απόστολος Μητσακούλης
Πρόσφατα τα ΝΕΑ δώσαν ένα τεύχος με θέμα Αλησμόνητες πατρίδες, τραπεζούντα πόντος. Πολύ καλό.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Apr 2022 02:32 #262894 by Blood Prince

Τελείωσα επιτέλους μετά από τόσο καιρό το Beren and Luthien. Εξαιρετικό στο σύνολο του, μας δίνει να διαβάσουμε πτυχές της ιστορίας που δεν έχουμε ξανά δει, καθώς επίσης και το πως εξελίχθηκε η συγκεκριμένη ιστορία και οι χαρακτήρες που την περιτρυγυρίζουν για να φτάση στην τελική της μορφή. Σημαντικές όπως έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο μου οι αναφορές και σημειώσεις του Κρίστοφερ Τόλκιν που βοηθάνε αφάνταστα για να κατανοήσουμε κάποια πράγματα και να έρθουμε πιο κοντά στο μεγαλείο του πατέρα του. Βοηθάει πολύ το να έχετε διαβάσει Σιλμαρίλλιον κλπ αλλά βγάζεις νόημα και έτσι. Must have για όλους τους φανς του Τόλκιν.


Την περίοδο που το διάβασες δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα στα ελληνικά, οπότε έχεις ένα δίκιο διαφορετικά δεν θα έβρισκα τον λόγο να ζοριστείς με τα archaic αγγλικά εκτός αν έδινες για το C2 του Cambridge.

Στο Σιλμαρίλλιον ήταν φοβερή η ιστορία, και σε κρατούσε σε εγρήγορση.

Η standalone έκδοση έχει πολύ ωραίο εξώφυλλο και εικονογράφηση και έχει και έναν χαρακτήρα που μου αρέσει τον Tevildo αλλά είναι σε μεγάλο βαθμό ένα ποιήμα και υποθέτω πως όπου είναι πεζό είναι ακριβώς αυτό που είδαμε στο Σιλμαρίλλιον.

Μακάρι να ήταν ολοκληρωμένο σαν τα Παιδιά του Χούριν και θα το προτιμούσα με χίλια, γιατί τα παιδιά του χούριν , λένε είναι πολύ καταθλιπτικό και δεν ξέρω αν θα το αντέξω.

Αύριο θα καταλάβω πόσο λυπητερό είναι με το Turin Turambar.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Apr 2022 21:36 - 08 Apr 2022 21:39 #263005 by Blood Prince
Στο διάστημα 2022-2023 , έχω στην λίστα να αγοράσω 3 βιβλία.

Το ένα από αυτά είναι ένα εικονογραφημένο από Tolkien.

Σίγουρα το Σιλμαρίλιον με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό σε συνδυασμό με τον 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών όμως οι 3 μεγάλες ιστορίες της Μέσης Γής όπως Μπέρεν και Λούθιεν, Παιδιά του Χούριν και Πτώση της Γκοντόλιν αναφέρονται συνοπτικά.

Η αλήθεια πάντως είναι πως το Μπέρεν και Λούθιεν στο Σιλμαρίλιον βρίσκεται στην καλύτερη εκδοχή του σε πεζό κείμενο. Το standalone που έχει κυκλοφορήσει , περιέχει διάφορες εκδοχές της ιστορίας και κυρίως σε ποιητική μορφή με πολλά σχόλια από Κρίστοφερ συνεπώς  δεν είναι στην λίστα για την ώρα, καθώς δεν έχω συνηθίσει να διαβάζω ποιήματα.

Τα Παιδιά του Χούριν επίσης αναφέρονται συνοπτικά στο Σιλμαρίλιον και είναι βέβαια 40 σελίδες, όχι αμελητέος αριθμός, αλλά η ξεχωριστή έκδοση είναι η πιο τελειοποιημένη και περιέχει όλη την ιστορία , πιο αναλυτικά. Βέβαια, ο Τούριν , όπως διαπίστωσα στο Σιλμαρίλιον κάνει τραγικά πράγματα, και πολλά του έρχονται ανάποδα, και ορισμένες φορές με ενοχλεί με την ξεροκεφαλιά του, σε σημείο που για μένα προσωπικά δεν είναι και η αγαπημένη ιστορία, ώστε να αγοράσω το standalone.

Οπότε το βιβλίο που έχω στην λίστα είναι το Πτώση της Γκοντόλιν . Στο Σιλμαρίλιον αναφέρεται αρκετά συνοπτικά, δίνοντας πληροφορίες για το ζουμί της υπόθεσης, οπότε το standalone θα έχει ένα ενδιαφέρον σε συνδυασμό με την εικονογράφηση. Βέβαια ούτε αυτό είναι εντελώς τελειοποιημένο αλλά τουλάχιστον είναι σε πεζή μορφή και περιέχει λιγότερα σχόλια από Κρίστοφερ. (βέβαια ακόμα και τα σχόλια του Κρίστοφερ δεν μου είναι εντελώς αδιάφορα).

Τα άλλα δύο είναι το Βάπτισμα του Πυρός από Σαπκόφσκι που θα κυκλοφορήσει σύντομα και ίσως λέμε του χρόνου κυκλοφορήσει και ο Πύργος του Χελιδονιού. Έχω ήδη τα 4 βιβλία Witcher και θέλω τουλάχιστον μέχρι το Lady of the Lake (1999). Κυκλοφόρησε και ένα prequel το 2013 αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Apr 2022 23:05 #263413 by Blood Prince
Τελικά άλλαξα γνώμη.

Από Τόλκιν θα πάρω το Ατελείωτες Ιστορίες αλλά και το Μπέογουλφ που κυκλοφορεί το 2022 από τις εκδόσεις Αίολος.

Το ηρωικό έπος του Μπέογουλφ, το οποίο συντέθηκε σε έμμετρη μορφή στην αρχαία αγγλική γλώσσα γύρω στον έκτο ή έβδομο αιώνα μ.Χ. και διασώζεται σε ένα πανάρχαιο και μοναδικό χειρόγραφο των αρχών του εντέκατου αιώνα, έχει για τους Άγγλους την ίδια αξία που έχουν για τους Έλληνες τα Ομηρικά Έπη. Εξιστορεί τα κατορθώματα του ήρωα Μπέογουλφ, ο οποίος, στην προσπάθειά του να κερδίσει δόξα και αναγνώριση, αντιμετωπίζει τρομερά τέρατα του αρχέγονου χάους σε μια ιστορία όπου αναμειγνύονται στοιχεία μύθου, θρύλου αλλά και της Ιστορίας της Βόρειας Ευρώπης. Ο Τζ.Ρ.Ρ. Τόλκιν, καθηγητής ο ίδιος της Αγγλοσαξονικής Γλώσσας στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, μετέφρασε το έπος σε πεζή μορφή, συνδυάζοντας την ακαδημαϊκή του γνώση και εμπειρία με τη συγγραφική του δεινότητα σε ένα κείμενο που αποκαλύπτει σε όλο του το μεγαλείο έναν κόσμο χαμένο μέσα στην ομίχλη του μύθου και της Ιστορίας. Μαζί με τη μετάφραση το βιβλίο περιλαμβάνει λεπτομερή σχόλια του καθηγητή και αναλύσεις πάνω στο περιεχόμενο του έπους, καθώς και το Sellic Spell (Θαυμαστή Ιστορία), μια δική του απόδοση του Μπέογουλφ με τη μορφή παραμυθιού.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Apr 2022 14:41 #263467 by Blood Prince
'Αλλα λέω και άλλα κάνω που μου έλεγε και ένας στο PSN χαχα

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2022 22:27 #265446 by Blood Prince
Μόλις 3 € αυτό το διαμάντι.

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Sep 2022 23:50 #266641 by Blood Prince
Χθες παρήγγειλα αυτά τα βιβλία. 

Το Ψαράς το σκέφτηκα αρκετά άλλα καθώς είναι ένα ιδιαίτερο βιβλίο, βραβευμένο με το Bram Stoker Award αποφάσισα να το πάρω. 

Δεν είναι απλά horror novel που προσομοιάζει το Bloodborne, αλλά και αρκετά λυοητερο αναδεικνύοντας την αξία της αγάπης για κοντινά πρόσωπα, και διερευνά το μακάβριο ζήτημα του πως θα μπορούσε να ήταν η στάση μας απέναντι τους αν γυρίζαμε τον χρόνο πίσω ή αν επέστρεφαν στην ζωή. 

Είναι καλό βιβλίο να διαβαστεί σε περιόδους όπου νιώθω εκνευρισμένος ή αναίσθητος ως προς τα συγγενικά μου - φιλικά πρόσωπα. 

Ανήκει στην κατηγορία του hoorror αλλά του grief horror και όχι με την έννοια του splatter και του καθαρού τρόμου. 

Μία ευχάριστη αλλαγή σε σχέση με τα μεσαιωνικής φαντασίας που διαβάζω συνήθως. 

 





 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification