Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Windows 10

01 Oct 2015 14:32 #169321 by Yiannis dreamer
Replied by Yiannis dreamer on topic Windows 10
Τα έχω από την πρώτη ημέρα (29 Ιουλίου) και δουλεύουν άψογα . Αρκεί βέβαια να έχετε drivers . Εύκολη εγκατάσταση και μεγάλο κέρδος το κλειδί με την αναβάθμιση από προγενέστερο λειτουργικό . Προσοχή στο φακέλωμα κατά την εγκατάσταση τους με τις επιλογές που έχει όπως smartscreen , cortana κλπ . Η microsoft επιλέγοντάς τα καταγράφει και στέλνει ότι μπορεί . Επομένως για να τα απενεργοποιήσουμε πάμε Privacy και ξετικάρουμε τα πάντα . Μου άρεσε το νέο interface και η μπάρα ενεργειών κάτω δεξιά σαν προσθήκη . Νομίζω ότι μιας και είναι και λίγο πιο ελαφριά αξίζουν και με το παραπάνω !

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Oct 2015 19:39 #169656 by Λευτέρης Νταβερνιάρης
Εγώ επειδή είχα ένα θεματάκι με το internet και έψαχνα λύση, έκανα καλού κακού κι ένα format που είχα να κάνω καιρό και.... υπέκυψα :P Τα πέρασα τα 10 τελικά και μέχρι τώρα μόνο θετικές εντυπώσεις. Αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι οι περισσότερες αρνητικές ειδήσεις που γράφτηκαν ήταν μούφα.

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world" - G-Man

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Oct 2015 03:02 #169677 by Αλέξανδρος - Ηλίας Κορίνθιος
Εγώ έχω σοβαρό θέμα με τα Windows 10. :/ Πολλές φορές που πάω να ανοίξω ένα φάκελο ή ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που πάω να επισυνάψω ένα αρχείο στο mail ή στο facebook, κολλάει και αργεί πάρα πολύ να εκτελέσει την εντολή. Γιατί αυτό; :/

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Oct 2015 13:38 #169685 by Μάνος Γρυπάρης
Δες εδώ για το Outlook

Εκτός από το Office μην χρησιμοποιείς γενικά software της Microsoft γιατί με την εμπειρία όλων μας από Internet Explorer και Outlook έχουμε αντιληφθεί ότι το loading είναι αρκετά αργό.

Δοκίμασε Mozilla Thunderbird να δεις αν υπάρχει διαφορά και πες μας, πάντα εφόσον δεν είναι θέμα του Internet σου.
Για Speed test δες εδω αν είσαι οκ: www.speedtest.net/

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Αλέξανδρος - Ηλίας Κορίνθιος

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Oct 2015 15:03 #169689 by Αλέξανδρος - Ηλίας Κορίνθιος
Κατ'αρχάς, αυτό γίνεται και όταν ανοίγω έναν απλό φάκελο στον υπολογιστή, χωρίς να σχετίζεται το ίντερνετ. Επίσης, γίνεται και όταν κάνω δεξί κλικ σε ένα αρχείο. Καθυστερεί δηλαδή πάρα πολύ να εκτελεστεί αυτή η εντολή. Χρησιμοποιώ yahoo για mail. Ο browser που χρησιμοποιώ είναι ο Chrome. Τώρα, από ταχύτητα, ποτέ δεν ήταν το δυνατό σημείο μου, ίσως επειδή χρησιμοποιώ d-link φλασάκι για ασύρματο ίντερνετ;! Φοβάμαι ότι φταίνε τα Windows 10, γιατί αυτό δεν το πάθαινε ποτέ με τα Windows 8. Αλλά και πάλι, τι να κάνω; Και ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. :D

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Oct 2015 20:28 #169702 by Μάνος Γρυπάρης
Το ότι έχεις ασύρματο Internet επηρεάζει γενικά να ξέρεις την ταχύτητα.
Τι PC εχεις? Διοτι καθε νεότερη έκδοση των Windows έχει μεγαλύτερη ανάγκη από resources.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Αλέξανδρος - Ηλίας Κορίνθιος

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Oct 2015 22:17 #169706 by Αλέξανδρος - Ηλίας Κορίνθιος
Το γνωρίζω αυτό για το ίντερνετ, αλλά όπως είπα, παθαίνει αυτό το κόλλημα και σε εντολές που δε χρησιμοποιούν το ίντερνετ. Κοίτα, το pc μου είναι σχετικά παλιό, αλλά δεν έχει πρόβλημα σε οτιδήποτε άλλο, πέραν από αυτά που σου είπα (άνοιγμα φακέλων, δεξί κλικ σε αρχεία και φακέλους, και επισύναψη αρχείων σε mail και facebook). Πάντως, έχω GeForce GTX 650, 8 GB RAM, και Intel Core i5-3470 3,20 GHz. Παρεμπιπτόντως, τα Windows 10 που έχω, είναι Pro, επειδή και τα Windows 8 που'χα πριν, ήταν Pro (το λέω, μπας και ξέρεις αν έχουν κάποιο πρόβλημα τα Pro :P ). Υπάρχουν τώρα κάποια γνωστά προβλήματα στα Windows 10 που ταιριάζουν με το δικό μου πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να φτιάξει με μελλοντικό update; Ή υπάρχει κάποια εντολή στα Windows για να επιδιορθώσει αυτό το πρόβλημα; :/

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Oct 2015 17:17 #169791 by Παντελής Δασκαλέλος

TheLuckyShamrock wrote: Το γνωρίζω αυτό για το ίντερνετ, αλλά όπως είπα, παθαίνει αυτό το κόλλημα και σε εντολές που δε χρησιμοποιούν το ίντερνετ. Κοίτα, το pc μου είναι σχετικά παλιό, αλλά δεν έχει πρόβλημα σε οτιδήποτε άλλο, πέραν από αυτά που σου είπα (άνοιγμα φακέλων, δεξί κλικ σε αρχεία και φακέλους, και επισύναψη αρχείων σε mail και facebook). Πάντως, έχω GeForce GTX 650, 8 GB RAM, και Intel Core i5-3470 3,20 GHz. Παρεμπιπτόντως, τα Windows 10 που έχω, είναι Pro, επειδή και τα Windows 8 που'χα πριν, ήταν Pro (το λέω, μπας και ξέρεις αν έχουν κάποιο πρόβλημα τα Pro :P ). Υπάρχουν τώρα κάποια γνωστά προβλήματα στα Windows 10 που ταιριάζουν με το δικό μου πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να φτιάξει με μελλοντικό update; Ή υπάρχει κάποια εντολή στα Windows για να επιδιορθώσει αυτό το πρόβλημα; :/


Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα Shell Extensions της κάρτας γραφικών σου. Μπορείς να κατεβάσεις το σχετικό software κάνοντας κλικ εδώ. .
The following user(s) said Thank You: Αλέξανδρος - Ηλίας Κορίνθιος

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Oct 2015 18:43 #169796 by Αλέξανδρος - Ηλίας Κορίνθιος
Επειδή δεν πολυκατάλαβα, τι ακριβώς κάνει αυτό; Τι ακριβώς θα αλλάξει; Θα έχει κάποιο μειονέκτημα;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Oct 2015 19:32 - 16 Oct 2015 19:35 #169801 by Παντελής Δασκαλέλος
Δεν γνωρίζω αν θα υπάρξει κάποιο μειονέκτημα, αλλά το σίγουρο είναι ότι η διαδικασία αυτή θα βοηθήσει να εντοπίσεις που ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα. Αν διαπιστώσεις μειωμένες επιδόσεις σε άλλους τομείς, μπορεί απλά να ξανακάνεις enable τα Shell Extensions της κάρτας γραφικών σου. Ο επεξεργαστής σου μπορεί να σηκώσει άνετα πάντως τα Windows 10 οπότε δεν είναι πρόβλημα του hardware σου αυτό είναι 100% σίγουρο και εφόσον μου λες ότι τα αρχεία ανοίγουν αργά τότε προφανώς δεν είναι θέμα της ποιότητας της σύνδεσης σου.

Κατά την άποψή μου καλό θα είναι να εποικοινωνήσεις και με την υποστήριξη καταναλωτών της Microsoft στο 801 500 3000 και να αναφέρεις το πρόβλημά σου.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification