Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

"Εθισμός στο Internet και τα games" λέει η ελληνική τηλεόραση

09 Jan 2014 21:04 #138843 by Stefanos Fatouros
Πραγματικα ρε παιδια εχει καταντησει γραφικο.Ειδα τα δελτια Alpha και Mega αλλα οχι το...ντοκιμαντερ (ετσι μου ειπαν) της ΔΤ (Δημοσια Τηλεοραση. Ναι κι εγω τωρα εμαθα για το σημα, αφου ουτε καν την ανοιγω).
Θα ηθελα πραγματικα να δω τι ελεγαν 40 λεπτα για τον εθισμο στο Internet.Ειναι προφανες οτι τα παρουσιαζουν οπως θελουν μπας και σωσουν τους τηλεθεατες τους και ξεκολλησουμε απο τα PC. Αμ δε!

Οποιος το προλαβε της ΔΤ η μπορει να το βρει κατι που αμφιβαλω ας το ανεβασει Youtube

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2014 21:54 #138856 by Δημήτρης Κάτσης
Μην παρακολουθώντας καθόλου τηλεόραση (μόνο κάνα αγώνα της Euroleague και της Πανάθας όποτε έχει η ΔΤ βλέπω τηλεόραση) όλα αυτά τα περί προπαγάνδας τα διαβάζω πρώτη φορά εδώ! Όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι! Αυτή η προπαγάνδα είναι καταδικασμένη να αποτύχει για τρεις λόγους
1. Επειδή κανείς στις ηλικίες μας (10-40 η και 50) δεν βλέπει τηλεόραση παρά μόνο οι γέροι οι οποίοι δεν έχουν άλλη ενασχόληση και ίσως κανα παιδικό τα πολύ μικρά παιδία!
2. Ακόμα και αυτοί που παρακολουθούν τηλεόραση στην πλειοψηφία τους δεν βλέπουν ειδήσεις! Οι γριές βλέπουν κλασικά τα Τουρκικά τους η καμιά σείρα τύπου stolen dreams!
3. Οι γονείς των ανήλικων παιδιών που είναι και αυτοί που θέλουν να επηρεάσουν περισσότερο για να διασώσουν την κατάσταση πολύ απλά έχουν χίλια δυο προβλήματα όπως να βρουν η να μείνουν στην δουλεία τους για να βγάλουν τους μηνιαίους λογαριασμούς + τα όποια δάνεια μπορεί να έχουν και πολλά άλλα που πάνω κάτω φαντάζομαι όλοι γνωρίζουν! Τελευταίο πράγμα που τους απασχολεί είναι η ενασχόληση των παιδιών τους...

Το νερό έχει μπει στο αυλάκι! Η τηλεόραση αργοπεθαίνει και είναι θέμα χρόνου να φτάσει στο τέλος της! Αν μιλούσαν ίσως με πραγματικά νούμερα και καταστάσεις να είχαν ελπίδες αλλά με τέτοιες ενέργειες απλά σφραγίζουν το τέλος τους! Αλλά γιατί να τους δίνουμε τόση αξία και να μην συνεχίσουμε να κάνουμε ο,τι κάναμε? Δλδ να έχουμε κλειστή την TV (εκτός από τους κονσολάκιδες) και να συνεχίσουμε να κάνουμε ο,τι γουστάρουμε στον H/Y είτε αυτό είναι ενημέρωση,ψυχαγωγία,διασκέδαση? Απλά αγνοήστε τους...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jan 2014 19:41 #139069 by Γιώργος Λόλας
Πολύ σωστά τα λες Δημήτρη. Το θέμα είναι ότι έχουν καταλάβει πως αν δεν γίνουν ενεργοί στο Internet (social media, web tv), χάνουν την μεγάλη πίτα που τους ενδιαφέρει που είναι το νεανικό κοινό.

Το έχουν πάρει είδηση ότι πρέπει να τους προσεγγίσουν για αυτό και σχεδόν όλα τα κανάλια έχουν web tv πια και αν ρίξουμε μια ματιά, θα δούμε ότι μέχρι και web series και εκπομπές μέσω διαδικτύου έχουν στήσει.

Θα έπρεπε να σταματήσουν την επίθεση αφού και οι ίδιοι περιμένουν να τραβήξουν αυτούς που κάθονται στα PC για διασκέδαση. Από την μια μας επιτίθενται και από την άλλη προσπαθούν να μας προσεγγίσουν. Αυτό δείχνει ότι έχουν σοβαρό πρόβλημα στο μυαλό. Και στο κάτω κάτω, σιγά μη κάτσει η γιαγιά που βλέπει Stolen Dreams (έλιωσα! χαχαχαχα) να μπει στο "ιρνεντες" να δει εκπομπές και σειρές. Άσε που δεν υπάρχει η γνώση για να κάνει κάτι τέτοιο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2014 21:46 #139246 by Μάνος Γρυπάρης
Είναι πραγματικά τραγικό.
Μετά τον Alpha (τον Νοέμβριο στο δελτίο και τον Δεκέμβριο με καλεσμένη την Χριστιάνα), το MEGA και την Δημόσια Τηλεόραση τώρα και ο ΣΚΑΪ κατά του Internet.

Αναπαράγει το ίδιο ακριβώς θέμα, με τον Μανώλη Σφακιανάκη, ταξίαρχο της δίωξης, να βγαίνει και να υποστηρίζει ότι υπάρχουν ακόμη 90 παιδιά στο νοσοκομείο Παίδων. Άραγε αγνοεί το ρεπορτάζ μας ή απλά δεν το είδε?

Δείτε το απόσπασμα:

[youtube:3gvrodpt]
[/youtube:3gvrodpt]

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2014 22:07 #139248 by Γιωργος Φραζεσκαρος
Ωραία Μας παρομοιάζει με αλκοολικούς τώρα.

Ο Καρχαρίας όμως μου το παίζει τσανμπουκάς

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2014 22:11 #139249 by Κώστας Λάβαρης
Πάμε όλοι μαζί ένα group therapy τώρα... Είμαι ο SirLvr και είμαι καθαρός από video games 2 μέρες. :P

-Πάτρικ με ακούς;
-Όχι, έχει σκοτάδι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2014 22:24 #139251 by Μαρία Αναγνωστοπούλου
Δεν έτυχε να παρακολουθήσω την εκπομπή που έπαιξε στη ΔΤ και έτσι δεν είμαι σίγουρη σε τι αναφέρεστε, αλλά υπάρχει στο Youtube ένα ντοκιμαντέρ το οποίο έχει προβληθεί αρκετές φορές από την κρατική τηλεόραση τα προηγούμενα χρόνια και αφορά στον "εθισμό" στα video games.

[youtube:1knhp350]
[/youtube:1knhp350]

[youtube:1knhp350]
[/youtube:1knhp350]

[youtube:1knhp350]
[/youtube:1knhp350]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2014 22:26 #139253 by Γιωργος Φραζεσκαρος
πλέον ανήκουμε στους Α.Ι. (Ανωνύμους Ιντερνετικους).

Ο Καρχαρίας όμως μου το παίζει τσανμπουκάς

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2014 22:28 #139254 by Γιώργος Λόλας

Gioman151 wrote: Ωραία Μας παρομοιάζει με αλκοολικούς τώρα.


Μα όλοι οι gamers είμαστε κάπως έτσι (στο 0:13 ξεκινάει):

[youtube:o8znx2jq]
[/youtube:o8znx2jq]

Είμαστε αλκοολικοί, ψυχασθενείς, ψυχολογικοί gamers και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.