Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Eurovision 2016

10 May 2016 23:10 - 11 May 2016 20:55 #181136 by Μάνος Γρυπάρης

Eurovision 2016


Ο 61ος διαγωνισμός τραγουδιού διεξάγεται φέτος στην Σουηδία. Απόψε λαμβάνει χώρα ο πρώτος ημιτελικός της Eurovision 2016 στην Globe Arena της Στοκχόλμης, όπου το ελληνικό συγκρότημα Argo θα προσπαθήσει να πάρει μια θέση στον τελικό με το τραγούδι Utopian Land. Αυτή είναι η έκτη φορά που ο συγκεκριμένος θεσμός διεξάγεται στην Σουηδία. Θυμίζουμε ότι πέρυσι κέρδισε ο Mans Zemerlow με το τραγούδι "Heroes". Προσωπικά το ελληνικό τραγούδι δεν μου άρεσε όπως και σε πολύ κόσμο όπως έχω διαβάσει.



Από όλα τα κομμάτια μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ αυτό της Αυστρίας, στη Γαλλική γλώσσα.




Πολύ καλό το Alter Ego της Κύπρου, το θεωρώ όπως οι περισσότεροι καλύτερο από το δικό μας.



Συμπαθητικά είναι επίσης της Ρωσίας και της Μολδαβίας για τα γούστα μου (έχω μια συμπάθεια και στα Dance κομμάτια).



Μη σας πω ότι η Ρωσία λόγω συμμαχιών δεν αποκλείεται να το πάρει.

Εσάς ποιο σας άρεσε περισσότερο? Πληροφορίες θα βρείτε στο www.eurovision.tv και στο YouTube channel της Eurovision.
www.youtube.com/channel/UCRpjHHu8ivVWs73uxHlWwFA

Πρόγραμμα:
Α' Ημιτελικός: Τρίτη 10 Μαΐου
Β' Ημιτελικός: Πέμπτη 12 Μαΐου
Τελικός: Σάββατο 14 Μαΐου


Συμμετέχοντες Α Ημιτελικού:

01 - Φινλανδία - Sing Ιt Away
02 - Ελλάδα - Utopian Land
03 - Μολδαβία - Falling Stars
04 - Ουγγαρία - Pioneer
05 - Κροατία - Lighthouse
06 - Ολλανδία - Slow Down
07 - Αρμενία - LoveWave
08 - Άγιος Μαρίνος - I Didn’t Know
09 - Ρωσία - You Are the Only One
10 - Τσεχία - I Stand
11 - Κύπρος - Alter Ego
12 - Αυστρία - Loin D'ici
13 - Εσθονία - Play
14 - Αζερμπαϊτζάν - Miracle
15 - Μαυροβούνιο - The Real Thing
16 - Ισλανδία - Hear Them Calling
17 - Βοσνία - Ερζεγοβίνη - Ljubav je
18 - Μάλτα - Walk on Water

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 May 2016 23:13 #181137 by Γιώργος Λόλας
Ούτε εμένα μου αρέσει η ελληνική συμμετοχή φέτος. Θα προτιμούσα ένα dance κομμάτι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 May 2016 23:21 #181138 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic Eurovision 2016
Εγώ δεν έχω ιδέα για το ποιοι συμμετέχουν αλλά πάντα υποστηρίζω τις όμορφες παρουσίες.

Γενικότερα σε αυτόν τον διαγωνισμό δεν παίζει ρόλο η ποιότητα του τραγουδιού τόσο όσο οι φιλίες μεταξύ των χωρών και η χώρα της οποίας η εκπροσώπηση θα ξεχωρίσει από τις άλλες.Για μένα μου είναι αδιάφορη η κατάταξη της Ελλάδας σε έναν διαγωνισμό που τον θεωρώ λίγο χαβαλέ.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 May 2016 01:57 - 14 May 2016 22:44 #181146 by Γιώργος Λόλας
Ισχύει αυτό που λες Βαγγέλη. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό. Για να πω την αλήθεια, δεν το άξιζε, αλλά δεν το άξιζαν και άλλες χώρες που πέρασαν. Η Αρμενία ήταν τρομερή, η Ολλανδία επίσης. Της Κύπρου το τραγούδι ήταν ωραίο, αλλά η μελωδία του στο ρεφραίν είναι κλεμμένη από το Till the World Ends της Britney Spears. Με το που άκουσα το τραγούδι, αμέσως αυτό μου ήρθε στο μυαλό και όντως όταν έβαλα να ακούσω το Till the World Ends, κατάλαβα ότι καλά θυμώμουν.

Οι χώρες που πέρασαν στον τελικό είναι οι εξής:
Α' Ημιτελικός:
Αζερμπαϊτζάν - Miracle
Ρωσία - You Are the Only One
Ολλανδία - Slow Down
Ουγγαρία - Pioneer
Κροατία - Lighthouse
Αυστρία - Loin D'ici
Αρμενία - LoveWave
Τσεχία - I Stand
Κύπρος - Alter Ego
Μάλτα - Walk on Water

Β' Ημιτελικός:
- Λετονία
- Γεωργία
- Βουλγαρία
- Αυστραλία
- Ουκρανία
- Σερβία
- Πολωνία
- Ισραήλ
- Λιθουανία
- Βέλγιο

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 May 2016 12:57 #181158 by Tony
Replied by Tony on topic Eurovision 2016
Θεωρώ κορυφαία χθες ήταν η Μάλτα. Ψήφισα όμως Αζερμπαιτζάν , μήπως αλλάξει η τραγουδίστρια ρούχα στον τελικό.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 May 2016 20:55 #181181 by Μάνος Γρυπάρης
Αποκλειστήκαμε. Αναμενόμενο.

Για φαβορί βλέπω την Ρωσία πάντως. Συν ότι θα πάρει ψήφους από τις συμμαχίες του πρώην Ανατολικού μπλοκ. Μην ξεχνιόμαστε!


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 May 2016 21:04 #181184 by Κατερίνα Μαρίνου
Δεν ειδα τον διαγωνισμο. Καλυτερα που αποκλειστηκαμε παντως, δεν ειναι αναγκη να κανουμε εξοδα για τετοιες στημενες διοργανωσεις που ειναι για γελια. Το επιπεδο των τραγουδιων τα τελευταια χρονια εχει φτασει στο μηδεν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 May 2016 21:35 #181187 by Tony
Replied by Tony on topic Eurovision 2016

Mystique wrote: Δεν ειδα τον διαγωνισμο. Καλυτερα που αποκλειστηκαμε παντως, δεν ειναι αναγκη να κανουμε εξοδα για τετοιες στημενες διοργανωσεις που ειναι για γελια. Το επιπεδο των τραγουδιων τα τελευταια χρονια εχει φτασει στο μηδεν.


Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοείς το "στημένες" ή τι έχεις ακούσει , αλλά το να πληρώνει ένα κράτος ένα άλλο για να το ψηφίσει δεν είναι "στήσιμο". Απλά κινείται νομικιστικά απέναντι στους θεσμούς της Διοργάνωσης. Δεν υπάρχει κανονισμός που το απαγορεύει.

Κάθε χρόνο 2 καλά τραγούδια σε κάθε Eurovision υπάρχουν σίγουρα. Φέτος όμως παίζει να είναι από τις πιο ανταγωνιστικές Eurovision :
Ρωσία , Γαλλία , Βουλγαρία , Μάλτα , Αζερμπαϊτζάν , Κύπρος , Αρμενία , Ισλανδία ( που αποκλείστηκε!) , Ουγγαρία , Αυστραλία είναι μόνο αυτά που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό από τις τραγουδάρες του φετινού διαγωνισμού. Πραγματικά όπου κι αν πηγαίνω βλέπω διαφορετικά προγνωστικά για τον νικητή.

Προσωπικά απ'την πρώτο ημιτελικό αυτά που ξεχώρισα είναι : Μάλτα , Αζερμπαϊτζάν ,Ρωσία. Μιλάω και για το τραγούδι αλλά και για σκηνική παρουσία ( π.χ της Ισλανδίας ήταν ένα χάλι και αποκλείστηκε ).

Όσον αφορά τον δεύτερο ημιτελικό θέλω να δω καλή σκηνική παρουσία και από Βουλγαρία , γιατί απλά φέτος το τραγούδι της τα σπάει!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 May 2016 21:49 #181189 by Κατερίνα Μαρίνου

tonyler wrote:

Mystique wrote: Δεν ειδα τον διαγωνισμο. Καλυτερα που αποκλειστηκαμε παντως, δεν ειναι αναγκη να κανουμε εξοδα για τετοιες στημενες διοργανωσεις που ειναι για γελια. Το επιπεδο των τραγουδιων τα τελευταια χρονια εχει φτασει στο μηδεν.


Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοείς το "στημένες" ή τι έχεις ακούσει , αλλά το να πληρώνει ένα κράτος ένα άλλο για να το ψηφίσει δεν είναι "στήσιμο". Απλά κινείται νομικιστικά απέναντι στους θεσμούς της Διοργάνωσης. Δεν υπάρχει κανονισμός που το απαγορεύει.

Κάθε χρόνο 2 καλά τραγούδια σε κάθε Eurovision υπάρχουν σίγουρα. Φέτος όμως παίζει να είναι από τις πιο ανταγωνιστικές Eurovision :
Ρωσία , Γαλλία , Βουλγαρία , Μάλτα , Αζερμπαϊτζάν , Κύπρος , Αρμενία , Ισλανδία ( που αποκλείστηκε!) , Ουγγαρία , Αυστραλία είναι μόνο αυτά που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό από τις τραγουδάρες του φετινού διαγωνισμού. Πραγματικά όπου κι αν πηγαίνω βλέπω διαφορετικά προγνωστικά για τον νικητή.

Προσωπικά απ'την πρώτο ημιτελικό αυτά που ξεχώρισα είναι : Μάλτα , Αζερμπαϊτζάν ,Ρωσία. Μιλάω και για το τραγούδι αλλά και για σκηνική παρουσία ( π.χ της Ισλανδίας ήταν ένα χάλι και αποκλείστηκε ).

Όσον αφορά τον δεύτερο ημιτελικό θέλω να δω καλή σκηνική παρουσία και από Βουλγαρία , γιατί απλά φέτος το τραγούδι της τα σπάει!

Με το στημενες εννοω οτι οπως εμεις στηριζουμε την Κυπρο σε οτι κι αν στειλει, καλο η μετριο, ετσι και οι αλλες χωρες με τις συμμαχιες που εχουν ουσιαστικα αποκλειουν καποια ανεξαρτητη συμμετοχη, δηλαδη καποια χωρα που δεν ανηκει στο κυκλωμα τους, να βγει πρωτη. Οτι κι αν στειλουν παντα οι ιδιοι και οι ιδιοι βγαινουν μπροστα. ;) Συν το οτι δεν ειναι καποια διοργανωση που μπορεις να προωθησεις τον πολιτισμο σου, εχει καταντησει ενα πανηγυρι για χαβαλε μονο. Ουτε στην γλωσσα τους δεν τραγουδανε πια οι υποψηφιοι, ειναι γελειο να ακουω παντα αγγλικα με προφορα κακιστη. Τουλαχιστον παλιοτερα στελναμε και κατι ελληνικο, τωρα τελευταια αυτα τα αστεια τραγουδια ειναι για πεταμα. ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 May 2016 22:41 - 14 May 2016 22:46 #181338 by Γιώργος Λόλας
Τώρα παίζει ο τελικός! Go Armenia go :woohoo:

Δείτε τον τελικό της Eurovision μέσω του player παρακάτω ή μέσω του web tv της ERT

Please Log in or Create an account to join the conversation.