Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PC VS Κονσόλες

11 Oct 2018 01:48 - 11 Oct 2018 04:14 #219335 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic PC VS Κονσόλες
edit : Εχω γράψει και παλιότερα την αποψή μου σε αυτό το topic αλλά με αφορμή την αγορά του PS4 φέτος αποφάσισα να γράψω περισσότερες απόψεις αλλά απ'οτι είδα εξελίχτηκαν σε "Blog"...lol...:lol:

Εγώ παλιότερα προτιμούσα τα PC καθώς τα χρησιμοποιούσα και για άλλες εργασίες πέρα από παιχνίδι και μπορούσα να παίξω πολλά παιχνίδια.Ενδεικτικά έχω παίξει πολλούς τίτλους του Playstation και του XBOX στο PC όπως Halo Combat Evolved,Prince of Persia Sands of time,Tomb Raider Chronicles,Rome Total War,Tomb Raider Legend,Call of Duty 2,Fear 2:Project Origin,Mirror's Edge κ.λπ

Από το 2010 και μετά άρχισα να είχα πρόβλημα με την πρόοδο της τεχνολογίας.Τελευταίοι τίτλοι στο desktop πρέπει να ήταν μετά βίας το Bioshock 2 αλλά και λιγότερο απαιτητικά παιχνίδια όπως Fifa 10,NHL 09 και NBA 2K 11,Black Mirror 2 και Amnesia:The Dark Descent.

Tο 2007 πρέπει να είχα αλλάξει κάρτα γραφικών καθώς η Nvidia 8500 gt που είχα κυκλοφόρησε το 2007 γι'αυτό έπαιζα το NBA 2K11.Με άλλα λόγια στο Desktop μπορούσα να παίζω παιχνίδια για 2 έως 4 το πολύ χρόνια.

Το 2015 αγόρασα Laptop και μπορώ να παίζω κάποια πιο σύγχρονα παιχνίδια αλλά τελικά ο αριθμός αυτός είναι πολύ περιορισμένος καθώς θα έπρεπε να είχα ψάξει για Laptop με καλύτερη κάρτα γραφικών το οποίο βέβαια θα μπορούσε να είναι πιο ακριβό.Χάρηκα όμως παιχνίδια όπως το Call of Duty Black Ops 2 ,Call of Duty Ghosts,Life is Strange,Battlefield Hardline που δεν μπορούσα να παίξω στο desktop.Το Assassin's Creed 3 είναι από τα βαρύτερα παιχνίδια που τρέχει στο Laptop μου από 15 έως 25 FPS.Αν είχα το PS3 του 2006 θα έτρεχε το παιχνίδι του 2012 στα 30 FPS τουλάχιστον.

Επειδή λοιπόν τα καινούργια gaming PC τελευταίας τεχνολογίας είναι πιο ακριβά από τις κονσόλες,και επειδή ακόμα και το τέλειο gaming PC να είχα αγοράσει με τον ρυθμό της προόδου της τεχνολογίας θα μπορούσα να παίζω παιχνίδια για περιορισμένο συγκριτικά διάστημα,προτίμησα την αγορά κονσόλας.


Ας φέρω ένα παράδειγμα. Οσοι αγόρασαν PC τελευταίας τεχνολογίας το 2006 δύσκολο να παίξουν το Fifa 19.......όσοι αγόρασαν όμως PS3 μπορούν να παίξουν άνετα το Fifa 19 καθώς έχει προγραμματιστεί ώστε να είναι playable για την κονσόλα όπως και το Batman a Telltale Series του 2016 ή το Assassin's Creed Rogue του 2014...κάτι που σημαίνει πως η κονσόλα έχει μεγαλύτερο διάστημα ζωής από τα PC.Επίσης και υπάρχουν και ορισμένα exclusives games.

Στα θετικά του PC είναι τα φτηνότερα παιχνίδια τα οποία μπορούν να αποκτηθούν και δωρεάν μετά από προσφορές και σε σημαντικούς τίτλους. Από την άλλη στις κονσόλες υπάρχει η δυνατότητα αγοράς μεταχειρισμένων παιχνιδιών σε φτηνότερη τιμή ή η πώληση ή ακόμα και η ενοικίαση κάτι που δεν μπορεί να συμβεί στις μέρες μας με τα PC.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 May 2019 20:18 - 04 May 2019 20:21 #224988 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic PC VS Κονσόλες
Σε αυτά που έγραψα πιο πάνω θέλω να προσθέσω πως με το PS4 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν βρίσκω λόγο να αγοράσω PC για να παίζω τα ίδια ακριβώς παιχνίδια που παίζω στο PS4.

Θέλω να πω,πως ορισμένοι αγοράζουν το Witcher 3 για τα PC και για το PS4...το ίδιο παιχνίδι,δύο φορές.Για μένα είναι ανούσια μια τέτοια λύση.

Αλλο PC (δηλαδή Laptop καθώς εκεί έχω προτίμηση)μπορεί να αγοράσω όταν θα κυκλοφορούν παιχνίδια τα οποία δεν θα παίζουν στο PS4 κάτι που σημαίνει πως για τα επόμενα δύο χρόνια τουλάχιστον είμαι καλυμμένος.

Τώρα για τα exclusives πολλά από αυτά κυκλοφορούν και στα PC καθώς περνάνε τα χρόνια. βλ.Detroit Become Human.

Το PS4 πάντως δεν το αγόρασα για τα exclusives αλλά γιατί το Laptop μου δεν έχει κάρτα γραφικών ιδανική για να παίζει πολλά από τα παιχνίδια που κυκλοφορούν στο διάστημα 2016-2020.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jul 2019 20:00 #225715 by Γιώργος Βλαχογιάννης
Μιλώντας ως κάτοχος pc (desktop παλιότερα, gaming laptop τώρα πια), αλλά και PS4 pro, είναι θέμα πολλών πραγμάτων.. πρώτα απ'όλα πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις... ας πούμε για να φτιάξεις ένα αρκετά καλό gaming pc για τα σημερινά δεδομένα, θέλεις τουλάχιστον ένα χιλιάρικο ενώ η κονσόλα θα σου κοστίσει αρκετά λιγότερο. Βέβαια εκεί θα έχεις το (μεγαλύτερο) κόστος των παιχνιδιών. Από την άλλη, νομίζω έχεις πιο πολύ άνεση (την μεταφέρεις & όπου θες σε αντίθεση με ένα desktop) με μια κονσόλα & έχεις κάτι αποκλειστικά για gaming, στα συν έχεις και exclusives τίτλους (βλέπε God Of War, Death Stranding, Last of Us κτλ.) Η διάρκεια της κονσόλας αυτή τη στιγμή είναι 7 χρόνια, αν πούμε οτι το Ps5 θα βγει το 2020, αλλά πιστεύω ότι αυτός ο χρόνος θα μειωθεί, αφού η τεχνολογία προχωρά γρήγορα. Στα PC έχεις το πλεονέκτημα ότι αν διαλέξεις μερικά πολύ καλά κομμάτια π.χ. το CPU δε θα χρειαστεί ν'αλλάξεις όλο το σύστημα σου, παρά μόνο κάρτα γραφικών και να έχεις πάλι καλό αποτέλεσμα στα games (μεγαλύτερη διάρκεια). Τέλος, το θέμα είναι και λίγο υποκειμενικό, προσωπικά δε θα μπορούσα να παίξω ποτέ strategy ή rpg (στυλ diablo, pillars κτλ.) σε κονσόλα, θέλω το ποντίκι μου εκεί... Όμως fighting, action & sport/racing games τα χαίρομαι στις κονσόλες περισσότερο! (παίζει ρόλο και το gamepad)
Υ.Γ. Το backwards compatibility είναι και αυτό ένα θέμα, που αν το λύσουν στις κονσόλες, θα κοντράρουν τα pc σε κάτι που υπερέχουν ως τώρα!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Aug 2019 17:55 - 06 Aug 2019 17:56 #226116 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic PC VS Κονσόλες

geodevil wrote: . Βέβαια εκεί θα έχεις το (μεγαλύτερο) κόστος των παιχνιδιών.


Διαφωνώ καθώς έχω παρατηρήσει πως αρκετά παιχνίδια στην έκδοση του PS4 τα βρίσκω αρκετά φτηνότερα από την αντίστοιχη έκδοση στα PC.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Nov 2020 15:04 #241635 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic PC VS Κονσόλες
Δεν μπορώ να πιστέψω πως δύο χρόνια μετά την αγορά PS4 ,βρίσκομαι μια γενιά πίσω.

Βέβαια και gaming PC να αγόραζα,όχι μόνο θα ξόδευα περισσότερα λεφτά από τα 359 € που είχα ξοδέψει,αλλά και θα έτρεχε παιχνίδια για 3-4 χρόνια,όσα χρόνια και το PS4 δηλαδή από το έτος που το αγόρασα,καθώς κάθε χρόνο βγαίνουν αναβαθμισμένες κάρτες γραφικών.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2021 21:52 #246098 by Απόστολος Μητσακούλης
Δύσκολη μάχη. Τα pc γενικά μπορείς να τα αναβαθμίζεις ανάλογα και με τα παιχνίδια που προτιμάς να παίξεις, η διάρκεια ζωής του αυξάνεται αλλά θα κοστίσει παραπάνω σε σχέση με το να πάρεις μια κονσόλα και τέλος. Επίσης οι κονσόλες κρατάνε 7-8 χρόνια το πολύ, μετά τέλος. Οι τιμές παιχνιδιών πλέον είναι περίπου οι ίδιες πλέον. Mouse και πληκτρολόγια για strategy ήταν προνόμιο του pc. Οι κονσόλες όμως ωριμάσαν με τα χρόνια και μπορούμε να βάζουμε mouse κτλ και σε αυτές. Για gamepads τα pc πλέον δέχονται τα πάντα σε windows 10 μαζί και τα θρυλικά που βγάζει η sony. Του xbox είναι έτσι και αλλιώς plug and play εδώ και χρόνια. Τα exclusive games των κόνσολών είναι το θετικό που έχουν. Εκεί που κερδίζει το pc είναι στα fps του παιχνιδιού. Ειδικά αν λάβουμε και over clock.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Feb 2021 00:13 - 11 Feb 2021 00:19 #246104 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic PC VS Κονσόλες

Kadaz wrote: Επίσης οι κονσόλες κρατάνε 7-8 χρόνια το πολύ, μετά τέλος. Οι τιμές παιχνιδιών πλέον είναι περίπου οι ίδιες πλέον.


Οι κονσόλες κρατάνε εώς 10 χρόνια το πολύ με νέα παιχνίδια.Το 2022 περιμένουμε νέα PS4 παιχνίδια.Είναι επιβεβαιωμένο αυτό βλ. Hogwarts Legacy,Lord of the Rings Gollum.

Μετά θα μπορείς να παίξεις τα παιχνίδια που έχουν ήδη κυκλοφορήσει εκτός εάν έχεις πολύ χρόνο και έχεις την κονσόλα από την αρχή της γενιάς και έχεις προλάβει να τα παίξεις όλα.Να μην αναφέρω και διάφορα sports games που θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν.

Επίσης στα PC για να παίζεις παιχνίδια κρατάνε πολύ λιγότερο.Κάπως χλωμό να αγοράσει κάποιος ένα Gaming PC τώρα και να παίζει ΑΑΑ παιχνίδια σε 10 χρόνια.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Feb 2021 03:10 #246108 by Απόστολος Μητσακούλης

Blood Prince wrote:

Kadaz wrote: Επίσης οι κονσόλες κρατάνε 7-8 χρόνια το πολύ, μετά τέλος. Οι τιμές παιχνιδιών πλέον είναι περίπου οι ίδιες πλέον.


Οι κονσόλες κρατάνε εώς 10 χρόνια το πολύ με νέα παιχνίδια.Το 2022 περιμένουμε νέα PS4 παιχνίδια.Είναι επιβεβαιωμένο αυτό βλ. Hogwarts Legacy,Lord of the Rings Gollum.

Μετά θα μπορείς να παίξεις τα παιχνίδια που έχουν ήδη κυκλοφορήσει εκτός εάν έχεις πολύ χρόνο και έχεις την κονσόλα από την αρχή της γενιάς και έχεις προλάβει να τα παίξεις όλα.Να μην αναφέρω και διάφορα sports games που θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν.

Επίσης στα PC για να παίζεις παιχνίδια κρατάνε πολύ λιγότερο.Κάπως χλωμό να αγοράσει κάποιος ένα Gaming PC τώρα και να παίζει ΑΑΑ παιχνίδια σε 10 χρόνια.

Για το PS4 είναι νωρίς ακόμα μιας και και το 5 δν έχει κλείσει ούτε ένα χρόνο ακόμα πόσο μάλλον όταν υπάρχουν καθυστερήσεις στη διαθεσιμότητα. Οι κονσόλες έρχονται στο τέλος τους μόλις πέσουν οι server των παιχνιδιών. Πάνω κάτω ναι, εκεί στα 10 χρόνια. Προς την μεριά του pc υπάρχουν και οι εξερέσεις, πχ skyrim. Αν έχεις φτιάξει ένα pc game και δν το έχεις αγοράσει έτοιμο, κόστιζε λιγότερο να κάνεις upgrade απ'το να πάρεις καινούρια κονσόλα, βέβαιά το ps5 έχει χαμηλή τιμή οπότε αλλάζουν τα πράγματα και θα έχει ενδιαφέρον, αν κάποια στιγμή γίνει διαθέσιμο πάλι :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Feb 2021 03:24 #246109 by Απόστολος Μητσακούλης
Κάτι ακόμα. Οι servers σε online games του pc κρατάνε περισσότερο από ότι σε κονσόλες, εδώ το final fantasy 11 υπάρχει ακόμα αλλά μεταξύ ps4 και ps5 υπάρχει πλέον συμβατότητα οπότε ενδεχομένος θα κρατηθούν και οι servers περισσότερο απο του ps3. Ο χρόνος θα δείξει.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Feb 2021 23:33 #247001 by Γεώργιος Χιντζιδης-Τοπαλιδης
Ήμουν λίγο περισσότερο πάντα της κονσόλας. Το διασκέδαζα πιο πολύ και κυρίως με τα exlusives παιχνίδια του Playstation. Στο PC μου αρέσει να παίζω MMO RPG και FPS. 

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification