Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PC VS Κονσόλες

06 Jan 2016 21:24 #174891 by Κατερίνα Μαρίνου
Βρε μανια με το pc των 300 ευρω. Μα που το εχεις βρει τοσο φτηνα και μεις δεν το ξερουμε?. Εκτος αν ειναι χωρις οθονη, χωρις πληκτρολογιο, χωρις mouse, χωρις καρτα γραφικων, χωρις καλο τροφοδοτικο, με μητρικη της πλακας των 30 ευρω και με τους φτηνους ανεμιστηρες των 5 ευρω. εμεις εδω λεμε για pc που να σηκωνει Fallout, Witcher, Batman, Tomb Raider, Final Fantasy, και οχι απλως να μπαινει στο δικτυο και να σερφαρει. Αν θελεις να παιζεις και να το ευχαριστιεσαι δινεις ενα χιλιαρικο και ξεχνας αναβαθμισεις για καμμια 5ετια τουλαχιστον αλλιως μονοδρομος η κονσολα και τα ωραια της παιχνιδια που τα βρισκεις προσιτα μετα απο καποιο διαστημα. ;) Τι να το κανεις το φτηνιαρικο pc που θα σερνεται οταν μπορεις να βαλεις την κονσολα σου στην μεγαλη οθονη και να απολαυσεις multiplayer?. Ο pc ειναι καλος, πολυ καλος, αλλα πληρωνεις πολλα, παρα πολλα αν τον θελεις να ειναι ανταγωνιστικος. ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jan 2016 21:38 #174894 by Παναγιώτης Τσιάτσος
Αν θες να είσαι 100% σίγουρος ότι θα σου παίζουν όλα τα παιχνίδια, τότε είναι πολύ λογικό να καταλήξεις σε μια κονσόλα και να ξέρεις πως ό,τι βγει σ' αυτήν, όσα χρόνια μετά κι αν κυκλοφορήσουν τα games, θα είναι εντάξει. Στα PC πάντα έχεις την αβεβαιότητα αν το μηχάνημά σου αντέχει το ένα ή το άλλο game. Ακόμη κι αν έχεις πύραυλο αυτή τη στιγμή, σε τρία χρόνια θα έχεις μπει κι εσύ στην ίδια κατηγορία με όλους τους υπόλοιπους που αναζητούν τις ελάχιστες και προτεινόμενες απαιτήσεις ενός παιχνιδιού πριν καν αυτό κυκλοφορήσει (ακόμη κι αν τελικά τις υπερκαλύπτεις. Θα την έχεις την έγνοια όμως).

Νομίζω πως αυτά τουλάχιστον είναι αδιαμφισβήτητα. Εγώ με τον ταπεινό μου τετραπύρηνο Phenom ξέρω ότι έχω αρκετά χαμηλό ταβάνι για τα τελευταία games, ενώ σε κάποια εξ αυτών βρίσκομαι στον από κάτω όροφο. Αναγκάζομαι να κάνω υπομονή, ενίοτε οφθαλμόλουτρο με gameplay videos και να παίζω ορισμένα πιο παλιά παιχνίδια (όχι πως δεν υπάρχουν παιχνιδάρες που δεν έχω παίξει).
The following user(s) said Thank You: Κατερίνα Μαρίνου

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jan 2016 22:37 - 07 Jan 2016 07:54 #174901 by Grigoris
Replied by Grigoris on topic PC VS Κονσόλες

Sephi wrote: Φάσκεις και αντιφάσκεις στο ίδιο post.
Από την μία γράφεις ότι το Ps4 έχει γραφικά σαν μια GTX750ti (Το Ps4 έχει modified 7870 στα 800MHz, που σημαίνει 20% πιο αργή απο μια κλασική 7870) και απο την άλλη γράφεις ότι θα ήθελες να δείς αν μπορεί ένα PC (..) να έχει τα γραφικά του Driveclub.

Ρητορική ερώτηση.
Το Ps4 μπορει να υποστηρίξει 8K ultra-high-definition στα 60 frames per second σε fast-paced space combat simulator (Star Citizen);
Και σου απαντώ. Όχι, ούτε κατα διάνοια.

Λες στον sephi οτι φασκει και αντιφασκει ενω κανεις κι εσυ το ιδιο ακριβως.
Για πες μου λοιπον σε παρακαλω πολυ για να τρεξει ενα pc-game "8K ultra-high-definition στα 60 frames per second σε fast-paced space combat simulator (Star Citizen)" ποσο κοστιζει αυτο το pc?
Δεν νομιζω να κοστιζει ουτε μια στο εκατομμύριο 300 ευρω. Ετσι δεν ειναι?

Edit: Λαθος μου για τον χρηστη "Agent94" ηταν το παραπανω σου ποστ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jan 2016 22:50 #174904 by Κατερίνα Μαρίνου
Ο Professor τα λεει πολυ μα πολυ σωστα. ;) Οσο για το 8K ultra-high-definition θα χρειαστει ενα pc των 1500? ευρω για να το καταφερει, μπορει και παραπανω. Εδω μονο η καρτα γραφικων ενος super pc μπορει να φτασει τα 600 ευρω (και λιγα λεω). Π.χ. η καρτα MSI GTX 980 Gaming 4GB κανει απο 600 μεχρι 700 και πανω συμφωνα με το σκρουτζ. ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jan 2016 23:05 #174905 by Grigoris
Replied by Grigoris on topic PC VS Κονσόλες

Mystique wrote: Βρε μανια με το pc των 300 ευρω. Μα που το εχεις βρει τοσο φτηνα και μεις δεν το ξερουμε?. Εκτος αν ειναι χωρις οθονη, χωρις πληκτρολογιο, χωρις mouse, χωρις καρτα γραφικων, χωρις καλο τροφοδοτικο, με μητρικη της πλακας των 30 ευρω και με τους φτηνους ανεμιστηρες των 5 ευρω. εμεις εδω λεμε για pc που να σηκωνει Fallout, Witcher, Batman, Tomb Raider, Final Fantasy, και οχι απλως να μπαινει στο δικτυο και να σερφαρει. Αν θελεις να παιζεις και να το ευχαριστιεσαι δινεις ενα χιλιαρικο και ξεχνας αναβαθμισεις για καμμια 5ετια τουλαχιστον αλλιως μονοδρομος η κονσολα και τα ωραια της παιχνιδια που τα βρισκεις προσιτα μετα απο καποιο διαστημα. ;) Τι να το κανεις το φτηνιαρικο pc που θα σερνεται οταν μπορεις να βαλεις την κονσολα σου στην μεγαλη οθονη και να απολαυσεις multiplayer?. Ο pc ειναι καλος, πολυ καλος, αλλα πληρωνεις πολλα, παρα πολλα αν τον θελεις να ειναι ανταγωνιστικος. ;)

5 Χρονια πολλα ειπες εγω νομιζω στα 3 με 3μιση χρονια θα πρεπει να αλλαξεις κατι εστω και αν αυτο ειναι μνημες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jan 2016 23:15 #174906 by Κατερίνα Μαρίνου
Πιστευω οτι με ενα χιλιαρικο παιρνεις ενα καλο pc που τουλαχιστον θα αντεχει για 5 χρονια. ;) Το δικο μου το πηρα πριν 4 χρονια με τοσα λεφτα και ακομα και τωρα τρεχει ολα με ικανοποιητικες αναλυσεις. Αν βαλει καποιος 8gb γρηγορες μνημες σε καινουριο συστημα νομιζω δεν θα χρειαστει περισσοτερα. Για καρτα γραφικων μια 960GTX (200-250 ευρω) ειναι υπεραρκετη. ;) Και ενας i7 επεξεργαστης απαραιτητος βεβαια.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jan 2016 02:16 - 07 Jan 2016 03:30 #174918 by George Vamvakidis

fits79 wrote: Λες στον sephi οτι φασκει και αντιφασκει ενω κανεις κι εσυ το ιδιο ακριβως.
Για πες μου λοιπον σε παρακαλω πολυ για να τρεξει ενα pc-game "8K ultra-high-definition στα 60 frames per second σε fast-paced space combat simulator (Star Citizen)" ποσο κοστιζει αυτο το pc?
Δεν νομιζω να κοστιζει ουτε μια στο εκατομμύριο 300 ευρω. Ετσι δεν ειναι?


Είδες πουθενά να γράφω ότι θα κοστίσει 300 ευρώ;
Είναι παράλογο να γνωρίζεις ότι το Ps4 έχει περιορισμένη GPU. Και συνάμα να να θέτεις το ερώτημα αν μπορεί ένας υπολογιστής να ξεπεράσει τα γραφικά του Driverclub. Εδώ ακριβώς είναι η αντίφαση. Μαθε να διαβάζεις προσεκτικά πριν σχολιάσεις ..

Υ.Γ. Εγώ είμαι ο Sephi ...

Και για να τελειώνουμε με το παραμύθι. Όταν θα σκάσεις λεφτά για μια παιχνιδομηχανή, θα πάρεις ακριβώς αυτό που πληρώνεις. Ένα μηχάνημα για να παίζεις παιχνίδια. Όταν θα σκάσεις λεφτά για να αγοράσεις έναν υπολογιστή, ακόμα και αν ο κύριος σκοπός σου είναι να παίζεις παιχνίδια, πέρνεις ένα πολυεργαλείο.

Το να τα βάλω σε σύγκριση το θεωρώ χαζό και ανούσιο ..
Είναι σαν να συγκρίνω ένα ανοιχτήρι με ένα ελβετικό σουγιά.
Ναι οκ το ανοιχτήρι κοστίζει λιγότερο. Αλλά το μόνο που κάνει είναι να ανοίγει μπουκάλια ..
Αν μόνο αυτό θέλεις, fine by me!

Το πόσα λεφτά θα δώσει ο καθένας είναι υποκειμενικό.
Αυτό όμως δεν πρόκειται να αλλάξει το γεγονός ότι ένας υπολογιστής θα έχει πάντα μεγαλύτερες δυνατότητες απο μια παιχνιδομηχανή. Και αυτό είναι αντικειμενικό.

Ώς gamer θέλω να μπορώ να παίζω τα καλύτερα παιχνίδια και απο τα δύο format.
Αγοράσα υπολογιστή και κονσόλα και είμαι ευχαριστημένος και απο τα δύο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jan 2016 07:50 - 07 Jan 2016 08:00 #174921 by Grigoris
Replied by Grigoris on topic PC VS Κονσόλες
Μα δεν ειπα πουθενα οτι εσυ το λες αλλα οτι εγω σου κανω αυτη την αναμενομενη ερωτηση για τα 300 ευρω γιατι δεν μπορεις να μου συγκρινεις μια κονσολα και ενα ειδος παιχνιδιου που μπορει να παιζει σε ενα τουμπανο gaming-pc ανω των 300 ευρω μιας και η κονσολα τοσο κοστιζει πλεον.
Δηλαδη αν πας να συγκρινεις 300 ευρω με 1000 και ανω ευρω απλα η συγκριση δεν υφιστατε και ειναι ακυρη.

Λαθος μου στο χρηστη "Agent94" ηταν το ποστ σου.

Και μηπως μπερδεψες κι εσυ τα ποστ?
Ειπα εγω πουθενα οτι ενας υπολογιστης δεν μπορει να βγαλει τα γραφικα του driveclub?

Το να τα βάλω σε σύγκριση το θεωρώ χαζό και ανούσιο ..
Είναι σαν να συγκρίνω ένα ανοιχτήρι με ένα ελβετικό σουγιά.

Σε αυτο συμφωνω απολυτα μαζι σου και το εχω πει σε πολυ παλιοτερα μου ποστ οτι το ολο τοπικ ειναι παντελως ακυρο και ανουσιο γιατι οπως κι εσυ ειπες δεν μπορεις να συγκρινεις μια κονσολα των 300-400 ευρω με ενα gaming-pc ανω των 400 ευρω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jan 2016 12:08 - 07 Jan 2016 12:33 #174927 by George Vamvakidis
Αναφερόμουν στο post του Agent ρε αγορίνα.

Και για εκείνους που έχουν κολλήσει στο ποσό των 300 ευρώ.
Να θυμήσω ότι όταν κυκλοφόρησε το Ps4 έκανε 400-500 ευρώ.
Και όταν κυκλοφόρησε το Ps3 το 2007, έδωσα 800 ευρώ .. So whatever!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jan 2016 13:05 #174935 by wavee
Replied by wavee on topic PC VS Κονσόλες

Sephi wrote: Αναφερόμουν στο post του Agent ρε αγορίνα.

Και για εκείνους που έχουν κολλήσει στο ποσό των 300 ευρώ.
Να θυμήσω ότι όταν κυκλοφόρησε το Ps4 έκανε 400-500 ευρώ.
Και όταν κυκλοφόρησε το Ps3 το 2007, έδωσα 800 ευρώ .. So whatever!


400 εκανε το PS4 και οχι 500. 500 εκανε το Χbox one επειδη ηταν μαζι με το kinect. Ειδαν οτι ο κοσμος κοιταει το φθηνο και το μειωσαν στα 400.

Οσο για τα λεφτα που λες στο pc το γνωριζουμε οτι ειναι πιο ακριβο επειδη κανει κι αλλα πραγματα. Ειναι λογικο. Και θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση.

Γιατι εγω να παρω pc οταν εχω το laptop μου για να κανω τα αλλα πραγματα που λες? Να παρω δηλαδη δευτερο pc? Αν θα επαιρνω pc θα το επαιρνα μονο για παιχνιδια και μομινα συνδεδεμενο με την τηλεοραση στο σαλονι. Υπαρχει ομως λογος να πληρωσω ενα pc μονο για παιχνιδια?

Please Log in or Create an account to join the conversation.