Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Αssassin's Creed Odyssey vs Assassin's Creed Origins

09 Feb 2019 18:05 - 09 Feb 2019 18:59 #223028 by Blood Prince


Παίρνω την πρωτοβουλία να ανοίξω ένα θέμα για το οποίο θα μπορούσε να υπάρχει πολύ συζήτηση κατά την αποψή μου και απ'οτι είδα δεν έχει δημιουργηθεί ένα παρόμοιο ώστε να υπάρξει σύγκριση γι'αυτό το δημιούργησα.Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα τραβήξει την προσοχή .

Το θέμα αυτό σχετίζεται με τους τελευταίους δύο δημοφιλέστερους τίτλους στην σειρά Assassin's Creed.

Φυσικά αναφέρομαι στο Origins και το Odyssey.

Και τα δύο παιχνίδια είναι φοβερά,τα οποία εξελίσσονται σε διαφορετικές τοποθεσίες και ιστορικές περιόδους αλλά και οι δύο τοποθεσίες είναι αρκετά δημοφιλείς.

Εχω ετοιμάσει και poll στο οποίο υπάρχει η δυνατότητα ψηφοφορίας για όσους ενδιαφέρονται.Σχετικά με το Poll πάντως δεν το βλέπω πουθενά αυτή την στιγμή.

Παραθέτω και το παρακάτω βίντεο όπου υπάρχει η σύγκριση των δύο τίτλων.



Θα ήθελα να διαβάσω διάφορες απόψεις αν και δεν ξέρω κατά πόσο το topic θα προσελκύσει το ενδιαφέρον.

Προσωπικά πιστεύω πως και οι δύο τίτλοι έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.Το Assassin's Creed Odyssey είναι προσηλωμένο περισσότερο στο RPG στοιχείο ενώ το Origins είναι περισσότερο Action.Το Odyssey έχει μεγαλύτερη διάρκεια αλλά και το Origins είναι αρκετά μεγάλο.Πιστεύω απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου σχετικά με το Αιγυπτιακό ή Ελληνικό setting.

Επιπλέον τις μέρες που διανύουμε το Assassin's Creed Origins υπάρχει στην αγορά ακόμα και 10 € φτηνότερα από το Odyssey.Σίγουρα παίζει ρόλο το θέμα της ημερομηνίας κυκλοφορίας και της αντοχής στο χρόνο.

edit : Βρήκα και μια ενδιαφέρουσα σύγκριση για τους χάρτες.Ο χάρτης του Odyssey είναι κατά 62 % μεγαλύτερος του Origins αλλά ένα μεγάλο μέρος αποτελείται από θάλασσα ενώ στο Origins από έρημο.


File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Feb 2019 22:35 #223038 by Astro
Και τα δυο games είναι πολύ καλά, το setting παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο τι θα παίξει ο καθένας.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 10:54 - 10 Feb 2019 10:56 #223045 by Κωστας Σουφλακος
Φίλε έκανες πόλυ καλά που άνοιξες αυτο το θέμα και θα ήθελα να τραβήξει κόσμο για να δω την άποψη τους στο θεμα . Λοιπόν , εγώ αλήθεια δεν μπορώ να πω οτι καποιο μου αρέσει παραπάνω από τα δύο αυτα αριστουργήματα . Το Origins το αγάπησα γιατί από την αρχή μεχρι το τέλος μου βγάζει ένα μυστηριο και ένα μεγαλείο , λόγω της αρχαίας Αιγύπτου , με τις τεράστιες πυραμίδες και τους ναους ( ο Ismail έκανε πραγματικά φοβερή δουλεία , όπως και με το black flag ) . Το σύστημα μάχης στο Origins μου δίνει την αίσθηση ότι ο Bayek είναι έμπειρος σε αυτό που κάνει , και υποστηριζει πολύ καλά και τον ρόλο του Mejay , και έχει μια σοβαρότητα , πράγμα που εμένα μου αρέσει στα Assassin's Creed . Απο την άλλη το Odyssey , δεν μου έβγαλε αυτο το συναισθημα στο σύστημα μάχης . Η Ελλάδα ειναι άριστα χτυσμένη . Και το σύστημα μάχης είναι εξίσου καλό με του Origins , αν και δεν μου έβγαλε αυτη την σοβαρότητα σε σχεση μου του Origins , αλλα μου ειναι πιο ευχαρηστο ( δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αυτο ) . Για να πω την αλήθεια το Odyssey το πήρα με μια σχετική επιφύλαξη , αλλά δεν έχω βγει ποτέ μου ποιο λάθος σε καποια επιλογή μου . Δεν το έχω μετιώνσει που το πήρα καθώς έχω αφιερώσει πανω απο 150 ωρες . Στο Origins νομίζω περίπου στις 120 ώρες . Τέλος συμφωνώ μαζι σου σε αυτο που είπες , οτι δηλαδή το Odyssey είναι προσηλωμένο στα Rpg στοιχεία , ενω το Origins στο action
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 14:39 - 10 Feb 2019 14:45 #223057 by Blood Prince
Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω ποιό από τα δύο θα αποκτήσω πρώτα.Μπορεί αρχικά να αγοράσω το Origins λόγω χαμηλότερης τιμής και μετά το Odyssey.

Το Assassin's Creed Odyssey έχει περισσότερες ναυμαχίες αλλά ναυμαχίες περιέχει και το Origins (οι πολλές ναυμαχίες δεν είναι απαραίτητα κάτι το θετικό,καθώς ίσως καταντήσουν βαρετές),όσον αφορά την θάλασσα την βρήκα στο The Witcher 3 και δεν μπορώ να πω,πως ενθουσιάστηκα όταν κάλύπτε το μεγαλύτερο μέρος του χάρτη.

Επιπλέον στο Odyssey μπορώ να αλλάξω την ενδυμασία της Κασσάνδρας κάτι το οποίο δεν ισχύει με την ενδυμασία του Bayek....καθώς και μπορώ να ελέγχω ένα θηλυκό χαρακτήρα όπως συμβαίνει και στο Tomb Raider ενώ στο Origins παίζω κυρίως ως Bayek.Βέβαια αυτή είναι η ελάχιστη διαφορά.

Το Odyssey φαντάζομαι επειδή ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει αρκετά patches ίσως παρουσιάζει περισσότερα bugs από το Origins και ίσως είναι λίγο πιο βαρύ για το PS4 και τα FPS λόγω του μεγαλύτερου κόσμου του.Προσωπικά το βρίσκω πιο διασκεδαστικό να περιηγούμαι σε έρημο με πυραμίδες παρά σε θάλλασσα με πολλές βραχονησίδες.

Από την άλλη η Αθήνα είναι μεγαλύτερη από την Αλεξάνδρεια και οπωσδήποτε είναι διασκεδαστικό να επισκέπτομαι πολλές περιοχές της Αρχαίας Ελλάδας αλλά εξίσου διασκεδαστικό είναι και να επισκέπτομαι περιοχές της Αρχαίας Αιγύπτου με την άγρια πανίδα,τις μούμιες κ.λ.π

Η απεικόνιση των μεγάλων κυμάτων στο Odyssey μου αρέσει αρκετά κατά την πλοήγηση στην Θάλασσα.Επιπλέον έχω την εντύπωση πως απεικονίζονται καλύτερα,καθώς στο Origins η θάλασσα είναι κυρίως ήρεμη χωρίς κύματα.

Στην Αρχαία Αίγυπτο λόγω Ελληνιστικής Περιόδου υπάρχει και εκεί το ελληνικό στοιχείο,δυνατότητα να ακούσω αρχαία ελληνικά κατά την περιήγηση.Επιπλέον τα αρχαία ελληνικά στο Odyssey δεν αποτυπώνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κατά την διάρκεια ομιλιών αν εξαιρέσουμε τα αρχαιοελληνικά τραγούδια κατά την πλοήγηση στην θάλασσα.

Για τους διαλόγους και τα διαφορετικά endings δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι το φοβερό.Κάτι αντίστοιχο λέγανε και για το The Witcher 3 αλλά στην ουσία λίγοι διάλογοι-κλειδιά άλλαζαν το τέλος και το οποίο δεν παρουσίαζε και την ποικιλία για την οποία φημιζόταν.

Στο βίντεο φαίνεται πόσο φοβερά απεικονίζονται τα κύματα με κάθε λεπτομέρεια στο Odyssey.



Επιπλέον ανεβάζω και τον χάρτη της Αλεξάνδρειας σε σχέση με την Αθήνα.


File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 16:22 - 10 Feb 2019 16:23 #223060 by Κωστας Σουφλακος
Φίλε παρε πρωτα το Origins γιατί είναι πιο εύκολο απο το Odyssey . Αλλά τόσο που το ψάχνεις θα φτάσεις σε σημείο να βαρεθείς την ιδέα της αγοράς αυτων των δυο παιχνιδιών . Για μένα πάρε πρώτα το Origins και μετά το Odyssey . Η σειρά Ac κυλαει στο αίμα μου , και θα σου έλεγα να τα αγοράσεις με την σειρά που σου πρότεινα παραπάνω . Περιμένω την γνώμη σου , όταν τα παίξεις !
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 17:06 #223061 by Blood Prince

The Creed wrote: Φίλε παρε πρωτα το Origins γιατί είναι πιο εύκολο απο το Odyssey . Αλλά τόσο που το ψάχνεις θα φτάσεις σε σημείο να βαρεθείς την ιδέα της αγοράς αυτων των δυο παιχνιδιών . Για μένα πάρε πρώτα το Origins και μετά το Odyssey . Η σειρά Ac κυλαει στο αίμα μου , και θα σου έλεγα να τα αγοράσεις με την σειρά που σου πρότεινα παραπάνω . Περιμένω την γνώμη σου , όταν τα παίξεις !


Μέχρι να το αποφασίσω μπορεί να εξαντληθούν κιόλας lol...πέρα από την πλάκα,10 € διαφορά δεν είναι τεράστια και οπωσδήποτε μπορώ να αγοράσω τώρα το ένα και το καλοκαίρι ή τα χριστούγεννα το άλλο.

Επιπλέον νομίζω πως το DLC the hidden ones περιλαμβάνεται στην standard έκδοση αλλά όχι και το the curse of pharaoh .Την deluxe edition δεν την βρίσκω retail για PS4 πουθενά.

Το θέμα είναι ότι είμαι αναποφάσιστος. :(

H θάλασσα στο Odyssey σε συνδυασμό με μουσική μπορεί να είναι πιο ενδιαφέρουσα από την έρημο τελικά.Επιπλέον δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρχουν μούμιες χωρίς το DLC. (λογικά θα υπάρχουν)

Η αρχαία αίγυπτος οπωσδήποτε με πωρώνει αλλά παράλληλα και η αρχαία ελλάδα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 17:11 #223062 by Κωστας Σουφλακος
Χαχαχα δεν ξέρεις τι θες lol . Πάρε πράτα το Origins , τώρα πια δεν ξέρω αλλα το καλοκαίρι του 2018 εδώσαν καποια missions απο τα dlc δωρεαν , για να παίξεις και να φτασεις οπου προλάβεις μέχρι να ληξει η ημερομηνία

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 17:16 #223063 by Blood Prince
Είναι σίγουρο πως το Origins είναι πιο εύκολο ; Νομίζω η δυσκολία είναι πάνω-κάτω η ίδια ειδικότερα από την στιγμή που παίζεις secondary quests και αναβαθμίζεις τον εξοπλισμό σου.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 17:25 #223064 by Κωστας Σουφλακος
Θα σου πω . Οπως πιστευω γνωρισεις το Origins και το. Odyssey εχουν rpg στοιχεια . Η μεγαλη τους διαφορα ειναι οτι , στο Origins οταν κανεις level up οι αντιπαλοι μενουν στο level που ηταν . Ενω στο Odyssey οταν κανεις level up κανουν level up και οι αντιπαλοι . Δηλαδη στο Origins αν πας απο τα 5 στα 20 level η Siwa θα παραμεινει στα 5 level . Ενω στο Odyssey αν πας απο τα 5-20 level η Κεφαλονια θα παει στα 18 level .
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 17:54 #223066 by Blood Prince
H θάλασσα δεν λείπει ούτε από το Origins,μπορεί να μην περιλαμβάνει ναυμαχίες κατά την διάρκεια Free Roam αλλά υπάρχει δυνατότητα περιήγησης.Το παρακάτω βίντεο φαίνεται ενδιαφέρον.


File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification