Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Facebook/Meta: Γενική συζήτηση

28 Aug 2008 19:46 - 09 Nov 2008 06:00 #46563 by Μάνος Γρυπάρης
Παγκόσμιο θέμα στο Ίντερνετ έχουν γίνει οι διαμαρτυρίες για το design του νέου facebook.
Δείτε άρθρο της DailyMail

Το μεγαλύτερο group εναντίον του νέου facebook (2,5εκ χρήστες) στο οποίο μπορείτε να κάνετε join
www.new.facebook.com/group.php?gid=27233634858

Για να επιστρέψετε στο παλιό facebook βάλτε αυτή την εφαρμογή:
www.facebook.com/apps/application.php?id=2345053339

και μετά κλικ εδώ:
www.new.facebook.com/?fbnew_opt_out=1


Το Facebook φιλοξενεί 10 δισεκατομμύρια φωτογραφίες:
Το Facebook ανακοίνωσε ότι ο αριθμός φωτογραφιών που βρίσκεται αποθηκευμένος στους servers του, ξεπέρασε το απίστευτο νούμερο των 10 δισεκατομμυρίων !! Μάλιστα αν υπολογίσουμε ότι αποθηκεύει 4 μεγέθη κάθε φωτογραφίας, ο αριθμός αυτός τετραπλασιάζεται !!

Σύμφωνα με έναν από τους μηχανικούς του Facebook, εξίσου εντυπωσιακό στατιστικό είναι ο αριθμός των 2-3 Terabytes σε φωτογραφίες που ανεβαίνουν κάθε μέρα στην ιστοσελίδα. Συνολικά το Facebook έχει αποθηκευμένες φωτογραφίες άνω του 1 petabyte (ναι, petabyte, αυτό μετά το terabyte) και εμφανίζει στους χρήστες περίπου 15 δισεκατομμύρια εικόνες την ημέρα.

Μόλις ένα χρόνο πριν, το Facebοοκ εμφάνιζε στους χρήστες του 3 δισεκατομμύρια φωτογραφίες την ημέρα και το σύνολο των αποθηκευμένων φωτογραφιών του έφτανε τα 160 terabytes. Η εταιρεία πιστεύει ότι η εφαρμογή φωτογραφιών είναι μια από τις πιο δημοφιλείς του Facebook (άντε) ενώ σύμφωνα με το Cnet.com οι "αντίπαλοι" του όπως το Photobucket και το Flickr έχουν συνολικά 6.2 και 2 δισεκατομμύρια φωτογραφίες αντίστοιχα.

Πηγή: Neowin.net

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Nov 2008 20:13 - 09 Nov 2008 05:58 #48731 by Μάνος Γρυπάρης
Όσοι μπαίνετε στο Facebook κάντε κλικ εδώ για να δείτε ένα ενδιαφέρον group που έφτιαξε ένας τύπος. Η περιγραφή του είναι η παρακάτω:



Είσαι καμμένος στο Facebook όταν:
1) Η αρχική σου σελίδα είναι το www.facebook.com
2) Ελέγχεις το Facebook κάθε μέρα.
3) Ελέγχεις το Facebook πριν φύγεις για τη σχολή/δουλειά και αφού επιστρέψεις από εκει!
4) Το χρησιμοποιείς αντί για τηλέφωνο (ε, αφού είναι τσάμπα!!)
5) Η φράση «Αυτό θα ανεβεί αύριο στο Facebook» ακούγεται ΠΟΛΥ από σένα
6) Όλες οι φωτογραφίες σου είναι ήδη ανεβάσμένες στο Facebook και μάλιστα ταξινομημένες και tagαρισμένες.
7) Έχεις πάνω απο 400 φίλους
8) Αλλάζεις το status σου κάθε μέρα!
9) Χρησιμοποιείς το Facebook για να διοργανώσεις πάρτυ, εκδηλώσεις, μέχρι και το βραδυνό clubbing
10) Είσαι admin ή officer σε πάνω από 10 group
11) Είσαι γραμμένος/η τουλάχιστον σε 50 group
12) Έχεις τουλάχιστον 500 posts στο wall σου!
13) Όταν έχεις πάνω από 5 album
14) Όταν δεν ξέρεις τους μισούς από τους friends σου
15) Όταν το πρώτο πράγμα που κάνεις όταν γυρνάς σπίτι είναι να ελέγξεις το Facebook σου
16) Έχεις γίνει πολύ ειδικός ώστε να αναγνωρίσεις κάποιον από μια ΠΟΛΥ μικρή φωτο!
17) Έχεις βρει όλο σου το σόι στο Facebook
18) Μιλάς σταθερά κάθε μέρα με άτομα που γνώρισες μέσω Facebook
19) Όταν γράφεις σε walls διασήμων, με τέτοιο τρόπο ώστε πιστεύεις οτι σε κανα μήνα θα είστε κολλητοί.
20) Αν συμβεί κάτι, το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι είναι να το γράψεις στο status σου.
21) Όταν μπαίνεις στο Facebook μέχρι και απο το κινητό σου για να ελέγξεις αν σου έστειλαν κάτι
22) Έχεις κάνει το Poke και το Pillow fight άθλημα.
23) Συμφωνείς με την ιδέα ότι θα έπρεπε και τα notifications και το inbox να έχουν έναν χαρακτηριστικό ήχο
24) Έχεις κάνει πάνω από 300 comments σε φωτογραφίες και προφίλ
25) Όταν προσθέτεις μια γκόμενα στο Facebook μόνο και μόνο για να δεις τις φωτό της
26) Έχεις ολόκληρες συζητήσεις και διαφωνίες σε walls και photos άλλων
27) Έχεις πάνω από 15 profile pictures
28) Όταν την παραπάνω πρόταση δεν θα την καταλάβαινες αν έλεγα φωτογραφίες λογαριασμού.
29) Γράφεις σχόλια στο δικό σου wall και στις δικές σου φωτογραφίες
30) Όταν έχεις δει όλα τα video για το πώς να hackάρεις το Facebook.
31) Όταν για να το παίξεις άνετος στο άλλο φύλο, δεν ζητάς το κινητό του αλλά αν έχει Facebook
32) Όταν χρησιμοποιείς το facebook για να σπάσεις τον πάγο
33) Όταν χωρίζεις και το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι είναι να αλλάξεις το relationship status σου.
34) Έχεις πείσει τη γιαγιά σου να μπει στο Facebook
35) Απαντάς σε οποιοδήποτε comment μέσα σε δευτερόλεπτα.
36) Όταν πληρώνεις από την πιστωτική σου, μόνο και μόνο για να πάρει περισσότερα λεφτά το ζωάκι σου στο application που έχεις κολλήσει.
37) Τίποτα στο προφίλ σου δεν είναι παλιοκαιρισμένο και out of date.
38) Όταν μιλάς στον αδερφό/αδερφή σου μέσω Facebook ακόμα κι όταν είναι στο διπλανό δωμάτιο.
39) Όταν στο βιογραφικό σου, στα ενδιαφέροντα σκέφτεσαι να γράψεις Facebooking.
40) Θα έχανες επαφή με τους περισσότερους φίλους σου αν το Facebook αύριο έκλεινε (μην σας τρομάζω, αλλά κάντε και κανα backup)
41) Όταν φτάνει 2 το πρωί και ακόμα λιώνεις στο profile σου
42) Όταν πατάς συνέχεια Home ή Refresh για να ελέγξεις αν έχει έρθει κάτι.
43) Όταν ανησυχείς ότι θα χάσεις όλες σου τις φωτογραφίες αν το Facebook αύριο έκλεινε (έλα, προλαβαίνεις να τις σώσεις, πάντως τα comments δεν σώνονται)
44) Όταν ξέρετε ποιος βγαίνει με ποιον, ποιος διαβάζει τι και δεν ξεχνάτε ποτέ τα γενέθλια κάποιου.
45) Κάνετε tag σε όλους και στον εαυτό σας!
46)Το Facebook σας γεμίζει
47) Θεωρείτε το Facebook τη μεγαλύτερη ανακάλυψη της τεχνολογίας
48) Όταν το post σας έφτασε το όριο των 1000 χαρακτήρων και έπρεπε να το κόψετε σε κομμάτια για να συνεχίσετε (μα καλά, τόση έμπνευση??)
49) Μέχρι και η γάτα σας έχει προφίλ στο Facebook
50) Όταν φτιάχνεις καμένα groups σαν κι αυτό
51) Αν γελούσες και κρατούσες το κεφάλι σου, όσο διάβαζες όλα τα παραπάνω!

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Nov 2008 20:38 #48733 by a Guest
Replied by a Guest on topic Facebook
Diorthwsh, eisai kammenos prin grafeis sto facebook. Ola ta ypoloipa einai synepeia tou prohgoumenou kapsimatos sou.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Mar 2009 11:44 #51328 by Θύμιος Χριστόπουλος
Από τις 11 Μαρτίου το Facebook θα υποστεί facelift. Κάποιες από τις αλλαγές αφορούν τα παρακάτω.
-Έτσι λοιπόν αντί να πατάς refresh και να φεύγεις και να ξαναέρχεσαι, κάθεσαι εκεί και βλέπεις. Όλα τα νέα θα είναι σε πραγματικό χρόνο και εσύ απλά θα κάθεσαι να τα βλέπεις.. Αυτό αυξάνει τον χρόνο παραμονής μας στο Facebook και φυσικά την επιτυχία των διαφημίσεων..
-Το Facebook επίσης προσθέτει φίλτρα για να βλέπεις μόνο τα νέα από τα άτομα που θέλεις..
-Το publisher αλλάζει και ένα νέο κουτί μπαίνει στα δεξιά.. (Highlights) το οποίο θα φιλοξενεί φωτογραφίες, notes και events φίλων σας, ενώ ακριβώς από πάνω θα υπάρχει η κατηγορία ‘Today’ στην οποία θα εμφανίζονται οι φίλοι σας που έχουν γενέθλια την συγκεκριμένη ημέρα, καθώς και events τα οποία είναι προγραμματισμένα.
-Το default text από το “what are you doing right now” αλλάζει στο “what’s on your mind."

Αυτό που μένει είναι να το δούμε στην πράξη. Α και μην ξεχασω να το συνηθίσουμε κιόλας.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Mar 2009 16:15 #51331 by Μάνος Γρυπάρης
Να δούμε αν θα υπάρξει καμιά αλλαγή στο layout κι επιστρέψουν χαρακτηριστικά από το παλιό layout, γιατί το καινούργιο πραγματικά δεν παλεύεται. Ειδικά στα applications το 90% των εφαρμογών δεν μπορεί να προστεθεί στο προφίλ εξαιτίας του νέου layout (έπρεπε να αλλάξουν και οι εφαρμογές τον κώδικά του οπότε τρέχα-γύρευε!)
To "What's on your mind" ειναι ακυρο τελείως. Οι περισσότεροι γράφουν τι κάνουν αυτή τη στιγμή κι όχι τι έχουν στο μυαλό τους. Γενικά αλλάζουν κάτι για να 'χουν να λένε ότι κάνανε upgrade.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 May 2009 04:02 #53125 by Νίκος
Replied by Νίκος on topic Facebook
Μια ημέρα ασχολήθηκα και"ευχαριστώ δεν θα πάρω"

Εντελώς ανούσιο το βρήκα,χωρίς ίχνος ενδιαφέροντος και είναι ένας απο τους λόγους που ο κόσμος έχει απομακρυνθεί απο τα forums γενικότερα,τα οποία θεωρώ οτι είναι ένας απο τους λίγους normal τρόπους επικοινωνίας στο internet.Δεν ξέρω γιατί αλλά ανέκαθεν μου άρεσαν τα forum ως τρόπος έκφρασης +το γεγονός οτι έχει και το μυστήριο του ρε παιδί μου καθώς δεν ξέρεις ποιός βρίσκεται πίσω απο το nickname που διαβάζεις σε αντίθεση με το facebook :mrgreen:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 May 2009 14:13 #53136 by Μπάμπης Χαραλάμπους

Valefor wrote: Μια ημέρα ασχολήθηκα και"ευχαριστώ δεν θα πάρω"

Εντελώς ανούσιο το βρήκα,χωρίς ίχνος ενδιαφέροντος και είναι ένας απο τους λόγους που ο κόσμος έχει απομακρυνθεί απο τα forums γενικότερα,τα οποία θεωρώ οτι είναι ένας απο τους λίγους normal τρόπους επικοινωνίας στο internet.Δεν ξέρω γιατί αλλά ανέκαθεν μου άρεσαν τα forum ως τρόπος έκφρασης +το γεγονός οτι έχει και το μυστήριο του ρε παιδί μου καθώς δεν ξέρεις ποιός βρίσκεται πίσω απο το nickname που διαβάζεις σε αντίθεση με το facebook :mrgreen:



+1.000.000.000.000

Ακριβως αυτο ειναι. Στα facebook, hi5, myspace κτλ κτλ δεν υπαρχει επαφη. Συγννωμη αλλα μου φαίνεται αδυνατον να εχει καποιος 3000 φιλους! Δηλαδη τι; Τους ξερει ολους; Ποτε τους μιλαει; Ποτε κανουν κατι μαζι; ΠΟΤΕ! Απλα εχουν φιλους και ερχεται ενας αλλος καμενος και σε ρωταει. Ποσα friends εχεις; Τι ποσα friends εχω ρε; Με δουλευεις; Τι ειναι οι φιλοι; Playmobil? Φιλους εχεις λιγους και καλους. Οταν εχεις 3000+ χανεις τον ελενχο και στο τελος αποξενωνεσαι τελειως και μενεις μονος. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 May 2009 15:04 #53141 by Μάνος Γρυπάρης
Γι' αυτό και φτιάξαμε αυτό το group:



Απ' άλλη ρε μάγκες δεν κατάλαβα κάτι. Εσείς δεν μπαίνετε στο Facebook επειδή βλέπετε άτομα να...κάνουν add όποιον βρουν? Εσάς τι σας αφορά αυτό? Δηλαδή αν ο άλλος κάνει κλικ 1.000.000 φορές τη μέρα στο PC του μέχρι να ανατιναχθεί εσάς θα σας πειράξει? Θα πάθετε κάτι?

Αν θέλετε να μπείτε στο Facebook μπαίνετε για να έρχεστε σε επαφή με φίλους. Και είναι πολύ χρήσιμο. Παραδείγματα:
- Έχετε χάσει εσείς το κινητό ενός φίλου σας ή το αντίστροφο. Του μιλάτε μέσω Facebook, ανταλάσσετε κινητά και στη συνέχεια τα λέτε κι από κοντά.
- Βρίσκεις κατευθείαν συμμαθητές από το σχολείο μέσω των groups.
- Βλέπετε ανά πάσα στιγμή ποιος γνωστός σας έχει γενέθλια ή γιορτή και του λέτε Χρόνια Πολλά! Χθες π.χ. είπα Χρόνια Πολλά σε Κωνσταντίνους και Ελένες μέσα σε 5-10 λεπτάκια χωρίς καν να σηκώσω το τηλέφωνο (αν θέλετε φυσικά τους τηλεφωνείτε κιόλας, δεν είπε κανείς το αντίθετο).
- Ψάχνετε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορία στην περιοχή σας? Την έχετε. Την προηγούμενη εβδομάδα έψαχνα το τηλέφωνο φαγάδικου στην περιοχή μου, μίλησα με 2-3 φίλους από την γειτονιά μου και ήρθε αμέσως η πληροφορία.
- Και άλλα πολλά, όπως το μυθικό group "Γεννημέννοι την Δεκαετία του '80" , το οποίο είναι ίσως το πιο ευρηματικό group στην Ελλάδα. Κοντεύει τα 200.000 μέλη ηλικίας 19-28 τα οποία θυμούνται τι έκαναν στα παιδικά τους χρόνια και πολλά από τα οποία δεν γίνονται σήμερα.

Και πάει λέγοντας...σελίδες ολόκληρες χρειάζεσαι. Κι εγώ την 1η ημέρα που έκατσα δεν τα είδα όλα αυτά. Χρειάζεται τουλάχιστον μία εβδομάδα για να καταλάβετε τι παίζει.

Κι εσείς μου λέτε τώρα περί "add friends". Το ότι υπάρχει κι ένα 30-40% (περίπου) που κάνει add όποιον βρει είναι δικό του κόλλημα. Τον κάνετε Ignore και δεν σας ξαναενοχλεί. Αν δεν σας αρέσει το Facebook για άλλους λόγους (π.χ. διατήρηση τις ανωνυμίας και των προσωπικών στοιχείων) μην βρίσκετε φθηνές δικαιολογίες. Πείτε κάτι που να στέκει.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 May 2009 15:13 #53142 by Νικολής Ασημάκης
Εγώ έχω μόνο Myspace γιατί έχει κάτι γαμάτα profile συγκροτημάτων και ακούμε και καμιά μουσικούλα. Άμα κάνετε κανένα group εκεί ευχαρίστως να κάνω join.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 May 2009 15:30 #53149 by Νίκος
Replied by Νίκος on topic Facebook

Manos wrote: Απ' άλλη ρε μάγκες δεν κατάλαβα κάτι. Εσείς δεν μπαίνετε στο Facebook επειδή βλέπετε άτομα να...κάνουν add όποιον βρουν? Εσάς τι σας αφορά αυτό? Δηλαδή αν ο άλλος κάνει κλικ 1.000.000 φορές τη μέρα στο PC του μέχρι να ανατιναχθεί εσάς θα σας πειράξει? Θα πάθετε κάτι?

Μα αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι κατάντια.Είναι εξάρτηση,είναι βλαβερό και δημιουργεί πάρα πολλά προβλήματα στην real ζωή του κάθε χρήστη ο οποίος είναι εξαρτημένος απο το facebook

Manos wrote: Αν θέλετε να μπείτε στο Facebook μπαίνετε για να έρχεστε σε επαφή με φίλους. Και είναι πολύ χρήσιμο. Παραδείγματα:
- Έχετε χάσει εσείς το κινητό ενός φίλου σας ή το αντίστροφο. Του μιλάτε μέσω Facebook, ανταλάσσετε κινητά και στη συνέχεια τα λέτε κι από κοντά.
- Βρίσκεις κατευθείαν συμμαθητές από το σχολείο μέσω των groups.

Ναι αλλά και σε βρίσκουν άτομα τα οποία δεν θες ή δεν χωνεύεις και έρχεσαι στην εξαιρετικά δύσκολη θέση του να γίνεις αγενής με το να τους ξεκόψεις για τους χ ψ λόγους

Manos wrote: - Βλέπετε ανά πάσα στιγμή ποιος γνωστός σας έχει γενέθλια ή γιορτή και του λέτε Χρόνια Πολλά! Χθες π.χ. είπα Χρόνια Πολλά σε Κωνσταντίνους και Ελένες μέσα σε 5-10 λεπτάκια χωρίς καν να σηκώσω το τηλέφωνο (αν θέλετε φυσικά τους τηλεφωνείτε κιόλας, δεν είπε κανείς το αντίθετο).

Και συγγνώμη τώρα αυτό είναι ένα απο τα θετικά του facebook; 8O

Manos wrote: - Ψάχνετε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορία στην περιοχή σας? Την έχετε. Την προηγούμενη εβδομάδα έψαχνα το τηλέφωνο φαγάδικου στην περιοχή μου, μίλησα με 2-3 φίλους από την γειτονιά μου και ήρθε αμέσως η πληροφορία.

Η toolbar μου(myPoco)κάνει ακριβώς το ίδιο χωρίς να χρειαστεί να κάνω log in κάπου κτλ κτλ :lol:

Manos wrote: - Και άλλα πολλά, όπως το μυθικό group "Γεννημέννοι την Δεκαετία του '80" , το οποίο είναι ίσως το πιο ευρηματικό group στην Ελλάδα. Κοντεύει τα 200.000 μέλη ηλικίας 19-28 τα οποία θυμούνται τι έκαναν στα παιδικά τους χρόνια και πολλά από τα οποία δεν γίνονται σήμερα.

Το ίδιο δεν μπορεί να γίνει και με τα forums; :roll:

Manos wrote: Και πάει λέγοντας...σελίδες ολόκληρες χρειάζεσαι. Κι εγώ την 1η ημέρα που έκατσα δεν τα είδα όλα αυτά. Χρειάζεται τουλάχιστον μία εβδομάδα για να καταλάβετε τι παίζει.

Κι εσείς μου λέτε τώρα περί "add friends". Το ότι υπάρχει κι ένα 30-40% (περίπου) που κάνει add όποιον βρει είναι δικό του κόλλημα. Τον κάνετε Ignore και δεν σας ξαναενοχλεί. Αν δεν σας αρέσει το Facebook για άλλους λόγους (π.χ. διατήρηση τις ανωνυμίας και των προσωπικών στοιχείων) μην βρίσκετε φθηνές δικαιολογίες. Πείτε κάτι που να στέκει.

Μα το add friends είναι το λιγότερο...Υπάρχει λόγος να με νοιάξει σε κάτι(αν μου αρέσει η λειτουργία του)το τι κάνει ο άλλος;Είναι σαν να μου λες οτι δεν θα ασχολείται κάποιος με forums επειδή ο άλλος έχει το ψώνιο του να έχει τα περισσότερα posts ως user :lol: Φυσικά και η διατήρηση ανωνυμίας και προσωπικών στοιχείων τα οποία πρέπει να ξέρετε όλοι σας όσοι έχετε λογαριασμό πως έχετε συνεναίσει το να σταλούν απο την εταιρία προς οποιοδήποτε τα ζητήσει,είναι ακόμη ένας αρνητικός λόγος στο όλο φαινόμενο του facebook.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification