Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Έλληνες ποδοσφαιριστές του εξωτερικού

10 Nov 2009 13:52 #64574 by Frank
Τέλος η σεζόν για Αμανατίδη

Εκτός δράσης για τέσσερις έως επτά μήνες θα μείνει ο Γιάννης Αμανατίδης μετά την επέμβαση που του έγινε στο δεξί γόνατο τη Δευτέρα στο Άουγκσμπουργκ. Ο γιατρός Ούλριχ Μπένις αφαίρεσε κομμάτια του χόνδρου που ήταν ασταθή στο ίδιο σημείο όπου είχε εγχειριστεί στις 29 Οκτωβρίου του 2008 ο 28χρονος επιθετικός.

Ο άσος της Άιντραχτ Φρανκφούρτης θα αρχίσει αμέσως φυσιοθεραπεία, ενώ θα κινείται με πατερίτσες για 6 έως 8 εβδομάδες. Πρακτικά η σεζόν στην Bundesliga τελειώνει πρόωρα για τον Γιάννη Αμανατίδη, ενώ ακόμη και σε περίπτωση πρόκρισης της Εθνικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο είναι αμφίβολο αν θα είναι σε θέση να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

«Είναι κρίμα για τον παίκτη και πολύ άσχημο για μας αυτό που συνέβη», δήλωσε ο προπονητής της Άιντραχτ, Μίχαελ Σκίμπε, ενώ προανήγγειλε μεταγραφική ενίσχυση στην επίθεση.

[right:p746wb8s]sport-fm.gr[/right:p746wb8s]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Nov 2009 16:06 #64780 by Μάνος Γρυπάρης
Κρίμα ρε γαμώτο. Αυτό το παιδί κάνει πρωταθλητισμό στη Γερμανία από νωρίς. Ελπίζουμε ο τραυματισμός να μην του κοστίσει! Εδώ ο Πάτσα γύρισε μετά από 2,5 χρόνια πίσω.
Του ευχόμαστε κουράγιο.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Nov 2009 13:01 #65051 by Frank
Θέλει Παπασταθόπουλο ο Βενγκέρ

Στο στόχαστρο του Αρσέν Βενγκέρ έχει μπει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της η ιταλική «Repubblica», ο τεχνικός της Άρσεναλ έχει στρέψει τα βλέμματά του πάνω στην διεθνή Έλληνα αμυντικό.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που η Άρσεναλ δείχνει ενδιαφέρον για τον Παπασταθόπουλο, αφού και την περίοδο που αγωνιζόταν στην ΑΕΚ οι «κανονιέρηδες» είχαν παρακολουθήσει αγωνιζόμενο τον 21χρονο άσο. Αν οι Γενοβέζοι αποφασίσουν να παραχωρήσουν τον Έλληνα διεθνή, τότε η Ένωση μόνο κερδισμένη θα βγει, αφού υπάρχει ειδική συμφωνία ότι θα πάρει το 20% των χρημάτων της μεταγραφής!

Πολιορκεί Γκέκα η Χέρτα

Να πάρει τον Φάνη Γκέκα στο Βερολίνο τον Ιανουάριο επιθυμεί διακαώς η Χέρτα που φέρεται να έχει τον Έλληνα επιθετικό στο μεταγραφικό της στόχαστρο. Άνθρωπος της γερμανικής ομάδας βρέθηκε το Σάββατο στο ΟΑΚΑ για να δει την αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ουκρανία και είχε μάτια μόνο για τον φορ της Λεβερκουζεν.

Όπως αναφέρουν γερμανικά δημοσιεύματα, ο Γκέκας φαίνεται να βρίσκεται στην κορυφή της λίστας της Χέρτα μιας και δεν υπολογίζεται ως βασικός στις «ασπιρίνες» και δεν αποκλείεται να αποτελέσει σύντομα παρελθόν από τη Μπάγερ. Ο προπονητής των Βερολινέζων, Φρίντχελμ Φούνκελ θεωρεί ενδιαφέρων παίκτη τον διεθνή στράικερ: «Ο Γκέκας είναι ένας ενδιαφέρων παίκτης. Ξέρει το πρωτάθλημα».

[right:f0yibwsm]gazzetta.gr[/right:f0yibwsm]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Nov 2009 15:02 #65832 by Frank
Σκόραρε ο Σαμαράς

Στα πέντε γκολ έφτασε ο... λογαριασμός του Γιώργου Σαμαρά στο φετινό πρωτάθλημα της σκωτσέζικης Premier. Ο Έλληνας φορ πέτυχε το δεύτερο τέρμα στη νίκη της Σέλτικ επί της Σεντ Μίρεν με 3-1.

Ο διεθνής άσος είχε δώσει με δυνατό κοντινό σουτ το προβάδισμα στην Σέλτικ με 2-0 στο 42', ενώ είχε συμμετοχή και στο πρώτο γκολ, όταν συνεργάστηκε με τον ΜακΝτόναλντ, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Ίνες και κατέληξε στο τέρμα της Σεντ Μίρεν.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Χίνγκστον στην εκπνοή του ημιχρόνου, ωστόσο ο ΜακΝτόναλντ στο 61' «σφράγισε» τη νίκη για την Σέλτικ. Πλέον, οι «καθολικοί ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας καθώς εκμεταλλεύτηκαν την πρώτη ήττα της Ρέιντζερς (έχασε στο Αμπερντίν), ωστόσο οι πρωταθλητές έχουν και ένα ματς λιγότερο.

Στην Άκρινγκτον ο Μπουζάνης

Στην Άκρινγκτον Στάνλεϊ θα συνεχίσει την καριέρα του ο Ντιν Μπουζάνης. Ο 19χρονος τερματοφύλακας συμφώνησε με την ομάδα της League Two να αγωνιστεί για τον επόμενο μήνα. Τα τελευταία δύο χρόνια ο νεαρός γκολκίπερ αγωνίζεται στη δεύτερη ομάδα της Λίβερπουλ, η οποία τον παραχώρησε στην Άκρινγκτον.

[right:3tfa50gm]gazzetta.gr[/right:3tfa50gm]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Nov 2009 16:41 #65837 by antonis 21
ρε γαμω το στανιο μου μεσα αυτος ο Κυριακος δεν παει πουθενα φετος.οσες φορες τον εχει βαλει η LIVERPOOL εχει χασει με μεγαλη διαφορα τερματων.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Dec 2009 17:40 #65998 by Frank
Χάινκες:"Μειονέκτημα το ύψος για Γκέκα"

O προπονητής της Μπάγερ Λεβερκούζεν Γιουπ Χάινκες προσπάθησε να δώσει τη δική του εξήγηση για το γεγονός ότι ο Φάνης Γκέκας δεν βρίσκεται στα πλάνα του.

Ο τεχνικός των "ασπιρίνων" με δηλώσεις του στον γερμανικό Τύπο, υποστήριξε ότι αιτία αποτελεί ούτε λίγο, ούτε πολύ, το ύψος του Έλληνα επιθετικού(1,79μ.) καθώς ο ίδιος προτιμά να χρησιμοποιεί τους Ντερντιγιόκ και Κίσλινγκ που έχουν ύψος 1,91μ. και προσφέρουν πλεονέκτημα όπως υποστήριξε στο ψηλό παιχνίδι.

"Ο Γκέκας έχει το μειονέκτημα ότι έχουμε ως στάνταρ τους ψηλούς παίκτες. Υπάρχουν πέντε-έξι ποδοσφαιριστές που είναι περίπου 1.90μ.Ο Ελβετός Έρεν Ντερντιγιόκ έχει το πλεονέκτημα.

Έχουμε αρκετά γκολ από τις κεφαλιές και χρειαζόμαστε τέτοιους παίκτες αλλιώς ο Γκέκας θα έπαιζε περισσότερο".

Εκτός από τους Ντερντιγιόκ και Κίσλινγκ στην επίθεση, η Λεβερκούζεν έχει και τους Χίπια(1.95μ.) και Φρίντριχ(1.89). Ο Έλληνας επιθετικός είναι υπό παραχώρηση και οι "ασπιρίνες" έχουν ορίσει ως τιμή πώλησης τα τρία εκατομμύρια ευρώ.

Σαμαράς:"Δεν σκέφτομαι να φύγω"

Η Σέλτικ βρίσκεται σε αναζήτηση επιθετικού ενόψει της περιόδου του Ιανουαρίου αλλά ο Γιώργος Σαμαράς δεν δείχνει να ανησυχεί για το μέλλον του στους "καθολικούς".

"Είμαι μέλος της ομάδας όταν με επιλέγει ο προπονητής και προσπαθώ να πετύχω γκολ και να βοηθήσω την ομάδα μου με την απόδοση μου.

Αν δεν μπορώ να σκοράρω, τουλάχιστον μπορώ να κάνω μία πάσα σε ένα συμπαίκτη μου", είπε αρχικά ο Έλληνας επιθετικός και πρόσθεσε:"Δεν έχω καμία αντίδραση στα σενάρια για νέους επιθετικούς. Απλά συγκεντρώνομαι στο δικό μου παιχνίδι.

Δεν ξέρω τι παίκτες θα έρθουν τον Ιανουάριο αλλά αν έρθουν, θα είναι για το καλό της ομάδας, σίγουρα. Αισθάνομαι ότι είμαι στα πλάνα του προπονητή μου, 100%.

Νέα πρόσωπα θα έρθουν τον Ιανουάριο και είμαι σίγουρος ότι θα είναι παίκτες που θα μας βοηθήσουν να κατακτήσουμε τον τίτλο. Αυτό είναι καλό για τον σύλλογο αλλά και για εμάς.

Παίζω, πετυχαίνω γκολ και νομίζω ότι παίζω καλά. Δεν σκέφτομαι να φύγω από την Σέλτικ, είμαι χαρούμενος στην Γλασκώβη.

Είναι ένας σύλλογος που μου αρέσει. Η ομάδα παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο,δημιουργεί πολλές ευκαιρίες και φυσικά διεκδικεί τίτλους".

[right:302j4r3l]sport24.gr[/right:302j4r3l]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Dec 2009 01:21 #66179 by Frank
Τρις ειδησουλες για σημερα:

α) Απο αρχες Σεπ. μας λενε για 1/12/09 ... ας τους πει καποιος οτι περασε ...

β) Παλι σκοραρε ο Σαμ !!! Αυτην την φορα κοντρα στην Χαποελ (video)

γ) Και η Στουτγκάρδη για Γκέκα

:bye:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Dec 2009 00:44 #66372 by Frank
«Χτύπησε» δύο φορές ο Σαμαράς!

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Σέλτικ επί της Αμπερντίν με 3-0 ήταν ο Σαμαράς. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε δύο φορές και επανέφερε την ομάδα του στην πρώτη θέση.

Η νίκη της Ρέιντζερς επί της Φόλκερκ νωρίς το μεσημέρι είχε φέρει τους πρωταθλητές στην πρώτη θέση, ωστόσο η Σέλτικ αργότερα ξαναπήρε την σκυτάλη έπειτα από την επικράτηση της με 3-0 κόντρα στην Αμπερντίν. Το σκορ άνοιξε ο ΜακΝτόναλντ στο 39', ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γιώργος Σαμαράς.

Ο Έλληνας άσος βρήκε δίχτυα στο 52' και στο 76', διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 που έφερε πάλι την Σέλτικ στην πρώτη θέση με δύο βαθμούς διαφορά αλλά και με ένα ματς περισσότερο από την Ρέιντζερς.

[right:2et6nkig]gazzetta.gr[/right:2et6nkig]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Dec 2009 17:12 #66670 by Frank
Προτάθηκε ο Μπασινάς

Φαξ με το όνομα του Άγγελου Μπασινά έφτασε στα γραφεία του Αστέρα Τρίπολης και το όνομα του εξετάζεται από τους ιθύνοντες των Αρκάδων.

Καθώς πλησιάζουμε στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, τα φαξ με προτάσεις παικτών που φτάνουν στα γραφεία των συλλόγων της Superleague αποτελούν ...καθημερινότητα.
Στον Αστέρα Τρίπολης πάντως, έφτασε μια πρόταση που μόνο ...απαρατήρητη δεν περνάει από τους ανθρώπους των Αρκάδων.

Το όνομα του Άγγελου Μπασινά απασχολεί τον σύλλογο της Πελοποννήσου, αφού προτάθηκε ενόψει Ιανουαρίου και η διοικήση με το τεχνικό τιμ των Αρκάδων εξετάζουν την συγκεκριμένη περίπτωση.
Ο Μπασινάς δεν έχει αγωνιστεί ουτε σε φιλικό φέτος με την Πόρτσμουθ και όπως είναι λογικό θέλει να συνεχίσει αλλού την καριέρα του.
Προτεραιότητα του 33χρονου μέσου όπως έχει δηλώσει πάντως, είναι η επιστροφή του στη Μαγιόρκα, αλλά δεν αποκλείεται να ...αναθεωρήσει τις απόψεις του αν φτάσει πρόταση από ελληνική ομάδα της Superleague.

Στον Αστέρα τονίζουν πως ο παίκτης τους έχει απλά προταθεί και εξετάζεται, οπότε εξελίξεις αναμένεται να δρομολογηθούν τις επόμενες μέρες.

Σούπερ Σαμαράς!

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται ο Γιώργος Σαμαράς ο οποίος σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά στη νίκη της Σέλτικ επί της Μάδεργουελ με 3-2.

Μετά τα δύο γκολ της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στην Αμπερντίν, ο διεθνής άσος βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ στη νίκη της Σέλτικ μέσα στην έδρα της Μάδεργουελ, ενώ έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ και κέρδισε πέναλτι!

Στο 14ο λεπτό, ο «Sam» με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 και έφτασε τα έξι τέρματα έως τώρα στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-1 χάρις σε γκολ του Τζουτκίεβιτς στο 26' και του Ρέινολντς στις καθυστερήσεις.

Στο 52', ο ΜακΓκίντι ισοφάρισε για τους «καθολικούς» έπειτα από ασίστ του Σαμαρά, ενώ στο 64' ο Έλληνας επιθετικός κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως δεν αξιοποίησε ο Ρόμπσον. Στο 79', ωστόσο, ο Φόρτιουν κατάφερε να δώσει τους τρεις βαθμούς στην Σέλτικ που την διατηρούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

[right:2pa5toah]gazzetta.gr[/right:2pa5toah]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Dec 2009 23:50 #67018 by Frank
Σενάρια για Λύμπε και Ανόρθωση!

Η παρουσία του Νίκου Λυμπερόπουλου στα επίσημα του «Αντώνης Παπαδόπουλος» κατά την διάρκεια του σημερινού αγώνα της Ανόρθωσης με τον Ερμή δημιούργησε αρκετά σενάρια για πιθανή μεταγραφή στους «γαλανόλευκους»!

Ο πρώην διεθνής φορ παρακολούθησε μαζί με τον αντιπρόεδρο της Ανόρθωσης, Σάββα Κάκο, και τον γυμναστή της ΑΕΚ, Αντώνη Κέζο, τη νίκη των «γαλανόλευκων» με 1-0 δημιουργώντας πολλά ερωτηματικά για την παρουσία του.

Ήδη, μάλιστα, έχουν βγει τα πρώτα σενάρια που αναφέρουν πως η Ανόρθωση θέλει να εντάξει στο δυναμικό της τον παίκτη της Άιντραχτ, ενώ κάποιοι άλλοι αναφέρουν πως απλά ήρθε για προσωπικούς λόγους και ενδεχομένως να δει κάποιους πρώην συμπαίκτες του που αγωνίζονται στην Κύπρο όπως ο Δέλλας.

Ανεπίσημα, η διοίκηση της ομάδας τονίζει πως απλά ήρθε να δει τις εγκαταστάσεις και να συζητήσει για πιθανή συνεργασία το καλοκαίρι και όχι τώρα. Βέβαια, θα πρέπει να σημειωθεί πως η Άιντραχτ έχει προτείνει πριν από λίγο καιρό επέκταση συμβολαίου στον πρώην διεθνή επιθετικό.

[right:1m91rlcz]gazzetta.gr[/right:1m91rlcz]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification