Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Έλληνες ποδοσφαιριστές του εξωτερικού

27 Nov 2010 19:37 #84987 by Frank
Ελεύθερος ο Χαριστέας!

το δρόμο που διάλεξε προ ημερών ο Άγγελος Μπασινάς βάδισε και ο Άγγελος Χαριστέας.

Όπως πρώτος μετέδωσε ο NovaΣΠΟΡ FM 94,6, ο Έλληνας επιθετικός έλυσε κοινή συναινέσει το συμβόλαιο του με τη γαλλική Αρλ και πλέον είναι ελεύθερος -από τον Γενάρη- να διαλέξει τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Η κάκιστη πορεία της γαλλικής ομάδας και ο μικρός χρόνος συμμετοχής του Χαριστέα οδήγησαν τις δύο πλευρές στο συναινετικό «διαζύγιο» -και μάλιστα νωρίτερα από τον Δεκέμβρη, όταν και αναμενόταν.

Έτσι, ο Χαριστέας (που θα επιστρέψει τις επόμενες μέρες στην Ελλάδα) θα έχει χρόνο να διαλέξει ήρεμα και χωρίς πίεση χρόνου την επόμενο σύλλογο που θα αγωνιστεί -και ο οποίος προτεραιότητα του ίδιου είναι να προέρχεται από το εξωτερικό.

Ο Γκέκας δεν σταμάτησε την Μπάγερν...

Η ισοφάριση του Φάνη Γκέκα δεν πτόησε την Μπάγερν, που νίκησε με 4-1 την Άιντραχτ στην «Αλιάντς Αρένα» για τη 14η αγωνιστική και διατήρησε την επαφή της με την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο 30χρονος επιθετικός μετά το τέρμα του Τίμοστσουκ στο 29’ είχε τέσσερα λεπτά αργότερα την απάντηση φτάνοντας τα 12 προσωπικά στην Bundesliga. Από δική του κεφαλιά η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Μπουτ, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-1. Ωστόσο ένα δίλεπτο στην επανάληψη αρκούσε ώστε οι Μίλερ (59’) και Γκόμεζ (61’) να χαρίσουν τη νίκη στους Βαυαρούς, που πήρε διαστάσεις στο 88’ με το δεύτερο τέρμα του Ουκρανού μέσου. Ο Λαρισαίος φορ αγωνίστηκε σε όλο το ματς σε αντίθεση με τον Γιάννη Αμανατίδη που πέρασε στο 87’ στη θέση του Χαμίτ Αλτιντόπ, ενώ ο Γιώργος Τζαβέλλας ήταν τιμωρημένος.

[youtube:3jdmofpl]
[/youtube:3jdmofpl]

[right:3jdmofpl]sport-fm.gr[/right:3jdmofpl]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Dec 2010 00:12 #85267 by Frank
Sotis… captain!

Την τιμή -ίσως τη μεγαλύτερη που έχει γίνει ποτέ από ξένη ομάδα σε Έλληνα ποδοσφαιριστή- να φορέσει για δεύτερη φορά το περιβραχιόνιο της Λίβερπουλ θα έχει πιθανότατα την Πέμπτη το βράδυ ο Σωτήρης Κυργιάκος!

Ο κεντρικός αμυντικός των «κόκκινων», λόγω των απουσιών των Τζέραρντ και Κάραγκερ, είναι ο επικρατέστερος μαζί με τον Πέπε Ρέινα για να είναι ο αρχηγός της ομάδας του στην αναμέτρηση με τη Στεάουα Βουκουρεστίου, στο πλαίσιο του Europa League.

Σε δηλώσεις του στον αγγλικό Τύπο για το θέμα, ο Ρόι Χότζον τόνισε: «Πρέπει να το σκεφτώ, αλλά υπάρχουν δύο επιλογές. Ο Πέπε Ρέινα είναι ο ένας και για ορισμένους είναι η πρώτη επιλογή, αλλά υπάρχει και ο Σωτήρης Κυργιάκος, που θα ξεκινήσει την Πέμπτη. Επιλέγεις κάποιον με βάση την προσφορά του στην ομάδα, το πόσα χρόνια είναι στο σύλλογο και κάποιον που έχει τη σωστή συμπεριφορά και μπορεί να έχει καλή χημεία με τους άλλους παίκτες».

Θυμίζουμε ότι ο Κυργιάκος είχε φορέσει φέτος το περιβραχιόνιο του αρχηγού για πρώτη φορά στο ματς με τη Νορθάμπτον για το Λιγκ Καπ.

Ετοιμάζει βαλίτσες για Γαλικία!

Στο στόχαστρο της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια βρίσκεται ο Γιώργος Σαμαράς, όπως υποστηρίζουν ισπανικά δημοσιεύματα!

«Ο επιθετικός της Σέλτικ -αναφέρει η ''AS''- πιθανότατα να αλλάξει χώρα τον επόμενο μήνα και να προτιμήσει το ισπανικό πρωτάθλημα και την ''Ντέπορ''», ενώ το ''STV Sport'' τονίζει ότι «ο Σαμαράς φαίνεται να έχει απορρίψει την ανανέωση του συμβολαίου του, που του πρότεινε η διοίκηση της σκωτσέζικης ομάδας»!

Αν επαληθευτούν τα παραπάνω, το δεδομένο είναι ότι Σαμαράς από την 1η Ιανουαρίου θα μπορεί να ξεκινήσει τις συζητήσεις με ομάδες.

Τη φετινή σεζόν, ο πρώην παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι έχει καταφέρει να σκοράρει τέσσερις φορές σε 16 παιχνίδια.

Χαριστέας: «Η χειρότερη απόφαση που έχω πάρει»

Λάθος στιγμή την καριέρα του χαρακτήρισε την απόφασή του να υπογράψει στην Αρλ ο Άγγελος Χαριστέας, ο οποίος φωτογράφισε την πρώην του ομάδα ως υπαίτια για την κίνησή του αυτή. Ο Έλληνας επιθετικός δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στους σκοπούς του για το μέλλον και την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Χαριστέας στην “Equipe”:

«Η απόφασή μου να πάω στην Αρλ ήταν η χειρότερη που έχω πάρει στην καριέρα μου. Έκανα λάθος που υπέγραψα εκεί. Δεν ήταν ο κόσμος μου, ένιωσα αμέσως άβολα. Ποτέ δεν είχα ξαναδεί τόσο ανοργάνωτο ποδοσφαιρικό σύλλογο. Έχω συνηθίσει αλλιώς. Το πρόβλημα ήταν ότι οι διοικούντες την Νυρεμβέργη με πίεσαν πολύ για να φύγω από τη Γερμανία και η πρόταση της Αρλ ήταν η πιο σίγουρη που είχα στα χέρια μου. Ήταν η μοναδική μου ευκαιρία να επανέλθω στο προσκήνιο».

«Ελπίζω να βρω ομάδα τον Ιανουάριο και κυρίως να μην ξανακάνω παρόμοιο λάθος, όπως τον Αύγουστο. Προς το παρόν δεν έχω καμία επαφή με συλλόγους και είμαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να αγωνιστώ σε κάποια άλλη γαλλική ομάδα. Δεν έχω τίποτα ενάντια στη Γαλλία. Είμαι τριάντα ετών και δεν σκοπεύω να ολοκληρώσω την καριέρα μου από τώρα».

[right:jkd1lht9]sport-fm.gr[/right:jkd1lht9]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Jan 2011 16:23 #87076 by Frank
Ο Μουρίνιο θέλει τον Γκέκα!

Απίστευτο κι όμως αληθινό! Η Ρεάλ του Μουρίνιο ενδιαφέρεται για επιθετικό και ανάμεσα στους στόχους περιλαμβάνεται και ο Φάνης Γκέκας, που είναι πρώτος σκόρερ της Μπουντεσλίγκα.

Ο Ιγκουαΐν θα υποβληθεί τις επόμενες ημέρες σε επέμβαση και θα απουσιάσει για σημαντικό διάστημα από τους αγώνες. Έτσι, σύμφωνα με τη Mundo Deportivo, η Ρεάλ θέλει είτε τον Κλόζε της Μπάγερν είτε τον Γκέκα της Άιντραχτ!

Μέσα στο άρθρο γίνεται αναφορά στα φετινά επιτεύγματα του Γκέκα (14 γκολ σε 17 ματς), στην ηλικία του (30) και στο γεγονός ότι τον Ιούνιο του 2012 λήγει το συμβόλαιό του με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης!

[right:8e3hpshq]gazzetta.gr[/right:8e3hpshq]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Sep 2016 00:52 - 04 Sep 2016 00:52 #187149 by Marios Ntallaris
Ανακοίνωσε Βέργο η Ρεάλ!


Μετακόμισε και επίσημα στην Ισπανία ο Νίκος Βέργος. Η Ρεάλ Μαδρίτης ανακοίνωσε την απόκτηση του 20χρονου επιθετικού, με την μορφή δανεισμού από τον Ολυμπιακό για ένα χρόνο κι ενώ υπάρχει οψιόν αγοράς του για το επόμενο καλοκαίρι έναντι αρκετών εκατομμυρίων ευρώ.

Τις τελευταίες μέρες ο Έλληνας φορ είχε συμφωνήσει με τη βασίλισσα και σήμερα «σφραγίστηκε» και επίσημα το deal. Θα παίζει στην δεύτερη ομάδα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, με μεγάλο στόχο και... όνειρο να δείξει πως έχει όλα τα εφόδια να παραμείνει στον σύλλογο.

«Είναι ένας γνήσιος στράικερ, που φημίζεται για την εξαιρετική τεχνική του. Είναι πολύ δυνατός, που βλέπει γήπεδο, πασάρει σωστά και έχει πολύ εύκολα το γκολ», αναφέρεται στην περιγραφή της Ρεάλ για τον Βέργο, ο οποίος με τη σειρά του τόνισε «θέλω να βοηθήσω την ομάδα με πολλά γκολ»!

Υπενθυμίζεται πως ο νεαρός άσος έχει κατακτήσει πολλά πρωταθλήματα με τις μικρές ομάδες του Ολυμπιακού, έχει σκοράρει πολλάκις σε επίπεδο Champions League Νέων, ενώ με την πρώτη ομάδα των πρωταθλητών έχει καταγράψει οκτώ εμφανίσεις, εκ των οποίων η μία απέναντι στην Γιουνάιτεντ, στο «Ολντ Τράφορντ». Πέρσι έπαιξε στην Έλτσε με 2 γκολ σε 13 συμμετοχές.

Η πηγή είναι εδώ

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Sep 2016 10:01 #187153 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Για αλλαγή θα τον έχουν αλλά είναι μεγάλη ευκαιρία να πάρει εμπειρίες και να μάθει κάποια πράγματα που θα τον βοηθήσουν στη καριέρα του. Μακάρι να τα πάει καλά και να τον κρατήσουν. Σκοπός της Καστίγια είναι να ανέβει στη Σεγκούντα, πέρσι απέτυχαν παρότι είχε καλούς νεαρούς.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Oct 2016 07:11 #188489 by Δημήτρης Φιλίππου
Ο Σταφυλίδης που παίζει στην Άουγκσμπουργκ στη Bundesliga Γερμανίας έχει κάνει εξαιρετικά μάτς μέχρι στιγμής. Έχει βάλει και 2 γκολ στο πρωτάθλημα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Oct 2016 08:53 #188490 by Παναγιώτης Πολυδεύκης

g.dfil wrote: Ο Σταφυλίδης που παίζει στην Άουγκσμπουργκ στη Bundesliga Γερμανίας έχει κάνει εξαιρετικά μάτς μέχρι στιγμής. Έχει βάλει και 2 γκολ στο πρωτάθλημα.


Τα πάει όντως καλά, το ένα γκολ ήταν με φαουλάρα, έχει πολύ καλό πόδι για μπακ!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Oct 2016 16:32 #188504 by Δημήτρης Φιλίππου
Ναι όντως. Πιστεύω ότι και με την Εθνική θα τα πάει καλά.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Feb 2017 13:40 #193337 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Κορυφαίος αμυντικός στον πρώτο γύρο ο Σωκράτης!

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έλαβε τις περισσότερες ψήφους και αναδείχθηκε κορυφαίος αμυντικός της Bundesliga στον πρώτο γύρο.

Ακόμη μία διάκριση για τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Ο αμυντικός της Ντόρτμουντ όχι μόνο ψηφίστηκε στην καλύτερη 11άδα της Bundesliga για τον πρώτο γύρο, αλλά έλαβε το 27% των ψήφων, επίδοση που είναι η καλύτερη ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς! Δίπλα του βρέθηκε ο Μαβράι, που άφησε την Κολωνία για το Αμβούργο, με 26%, ενώ ακολούθησε ο Χούμελς με 25%.

Αναλυτικά η ενδεκάδα:

Νόιερ (Μπάγερν), Αλάμπα (Μπάγερν), Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ), Μαβράι (Κολωνία), Λαμ (Μπάγερν), Ντεμπελέ (Ντόρτμουντ), Πούλισιτς (Ντόρτμουντ), Τιάγκο (Μπάγερν), Ομπαμεγιάνγκ (Ντόρτμουντ), Λεβαντόφσκι (Μπάγερν), Μοντέστ (Κολωνία)

ΠΗΓΗ: Gazzetta.gr
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Apr 2017 03:28 #196666 by Μάνος Γρυπάρης
Ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα στα πρώτα χρόνια του Αντετοκούμπο στο μπάσκετ και στη ζωή που έζησε στην Ελλάδα.


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification