Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Επιτέλους νέο PC (βοήθεια για τα Pc part που πρόκειται να βάλω)

18 Jan 2022 01:48 - 18 Jan 2022 01:54 #260281 by ΣΩΤΗΡΗΣ ΡΟΒΟΛΑΣ
Καλησπέρα στην παρέα.Φτιάχνω ένα καινούργιο σύστημα pc, τα part που έχω επιλέξει είναι τα εξής ( Αν έχετε κάποια ένσταση ή καλύτερη ιδέα, πείτε το)
Cases : Corsair 5000D Airflow white
Cpu : Ryzen 5800x
Motherboard : MSI MAG X570S Tomahawk Max WiFi ή Asus ROG Strix B550-A Gaming
Ram : G.Skill Trident Z Royal 32GB DDR4-3600MHz (F4-3600C16Q-32GTRSC)
Gpu : Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti 8GB Vision OC (πονεμένη ιστορία οι κάρτες γραφικών)
Power Supply : Corsair RMX Series RM1000X (2021) 1000W
 SSD : Samsung 1TB NVMe SSD 970 Evo Plus Series 
Αυτά τα βασικά κομμάτια, λοιπόν το ερώτημα που έχω είναι για την μητρική.
1.     Η Asus ROG Strix B550-A Gaming υποστηρίζει αυτές της μνήμες, 3600(OC) συχνότητα αλλά έψαξα το site της G.Skill και δεν βρήκα (τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα να δω) αυτήν την μητρική μέσα. Kαι από την Asus δεν βρήκα το συγκεκριμένο μοντέλο από τις μνήμες (F4-3600C16Q-32GTRSC) σημείωση τις μνήμες τις έχω, κοιτάω απλά μητρική να τις υποστηρίζει.
.2.     Και οι δυο μητρικές υποστηρίζουν μόνο 2-Way CrossFireX, εγώ που θα χρησιμοποιήσω( δεν με ενδιαφέρουν SLI κόλπα) μια κάρτα GPU GeForce RTX 3070 Ti 8GB θα υπάρχει πρόβλημα, υποστηρίζετε κανονικά, έτσι δεν είναι; 
    Ουφ αυτά για τώρα. Ευχαριστώ παίδες, απαντήσετε ή όχι.  
The following user(s) said Thank You: Απόστολος Μητσακούλης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jan 2022 12:36 #260308 by Sotiris Greece
Είχα και εγώ στο παρελθόν αμφιβολίες για τις μνήμες και για τον σκληρό (nvme) και εμπιστεύτηκα το site εδώ.  Στα αριστερά κάτω έχει links για όλο το υποστηριζόμενο hardware.
 
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jan 2022 13:43 #260310 by Aνέστης Αδαμίδης
Όσον αφορά τις μνήμες και τις μητρικές, έχω να πω ότι σύμφωνα με το skroutz υποστηρίζουν αυτές τις μνήμες οι μητρικές που διάλεξες. Όμως, εγώ θα σου πρότεινα να πας σε μεγαλύτερη συχνότητα, μιας και υπάρχουν οι ίδιες ακριβώς μνήμες. Μάλιστα, παρατήρησα ότι οι 2x16GB στα 4000ΜΗz βγαίνουν πιο φθηνά από 4x8 3600MHz. Βέβαια αυτό είναι στη δική σου κρίση και το τι αντέχει η τσέπη σου. Είδα και τις 2x8 3600MHz που λογικά αυτές έχεις διαλέξει. Πάντως, με καμία μητρική δε θα έχεις πρόβλημα.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημά σου, απ' όσο γνωρίζω δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jan 2022 16:28 #260311 by Απόστολος Μητσακούλης
Καλύτερα βάλε δύο 16gb ram για καλύτερη απόδοση αντί για μία 32. Για την μιτρική δες το manual στο site του κατασκευαστεί. Εκεί θα δείς και ποιές ram έχουν ελεγθεί. Tο τροφοδοτικό που επέλεξες είναι πολύ καλό, έχει και gold certificate, νομίζω είσαι οκ. Πάντος ρίχνεις πάρα πολύ χρήμα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jan 2022 22:28 - 18 Jan 2022 22:29 #260315 by Ανδρέας Γρυπάρης
Θα έλεγα να πας σε intel, και ποιο φρέσκο και πρόσθεσε το γεγονός ότι η AMD αλλάζει πλέον σε AM5 (lga). Είχε μείνει πολύ πίσω τόσα χρόνια με το PGA.
Για το νέο σου σύστημα προτείνω να αλλάξεις στα 3 ακόλουθα :
Intel Core i5-12600K Box
MSI MAG Z690 Torpedo
Kingston Fury Beast 32GB (2X16GB) DDR5 5200MHz Black
και για SSD θα προτιμούσα Adata XPG Gammix S70 Μ.2 1TB

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jan 2022 00:55 - 19 Jan 2022 00:56 #260334 by ΣΩΤΗΡΗΣ ΡΟΒΟΛΑΣ
Συνονόματε sotiri πολύ καλό το site που μου πρότεινες, θα με βοηθήσει παρα πολύ, σ΄ ευχαριστώ.
Ανέστη και Αποστόλη τις μνήμες τις έχω αγοράσει, προσπαθώ εκτός από απόδοση να συνδυάσω και εμφάνιση σε όλο το build ..χαχα(ψώνιο) .
Το corsair τροφοδοτικό πράγματι είναι κορυφή, αν και έψαχνα για seasonic αλλά είναι απλησίαστα τα 1000W.
Τώρα για την GPU(κάρτα γραφικών) ξέρω πως μόνο αν θες να βάλεις sli σε crossfire ή το αντίθετο δεν γίνεται, αν πας για μόνη κάρτα δεν έχεις θέμα, απλά έπαιρνα μητρική που υποστήριζε και τα δυο (sli και crossfire) και έτσι δεν είχα θέμα, τώρα αν έχετε προσέξει η περισσότερες μητρικές υποστηρίζουν μόνο crossfire.
Ανδρέα πάντα ήμουν Fun τις Intel απλά τα τελευταία τρία με τέσσερα χρόνια καλοβλέπω την Amd γιατί έχει κάνει πολύ καλή δουλεία, αλλά και γιατί πρέπει να ενισχύουμε τον ανταγωνισμό (υγιή) για να έχουμε κέρδος σε προσιτές τιμές (άποψη μου)  
Τώρα Adata δεν έχω εμπειρία καθόλου, απ΄ότι είδα είναι και PCIe Gen4x4 και σε καλή τιμή, θα το ψάξω.         
The following user(s) said Thank You: Sotiris Greece, Απόστολος Μητσακούλης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jan 2022 01:54 #260352 by Απόστολος Μητσακούλης
Αυτό που θα φτιάξεις θα σε βγάλει για χρόνια. Τσέκαρε μόνο πώς μπαίνουν οι rams στην μιτρική που θα έχεις(αν δν το έχεις κάνει ήδη). Εμένα πχ στην prime είναι 2-4-1-3 για διπλό channel. Θα το συναρμολογίσεις έσυ η θα στο κάνουν απο εκεί που θα το πάρεις?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jan 2022 22:31 - 19 Jan 2022 22:32 #260371 by Aνέστης Αδαμίδης
Εντάξει, εγώ τις μνήμες που σου πρότεινα, είναι ακριβώς η ίδια μάρκα με αυτές που διάλεξες, απλά είχαν μεγαλύτερο χρονισμό xD

Σε καλή μεριά φίλε, να το χαρείς το PC. Για τροφοδοτικό, αν ακόμη δεν έχεις αγοράσει, δες της Super Flower. Δε νομίζω ότι θα σου χρειαστούν 1000W, 750-800 θα είσαι καλά. Αλλά όπως νομίζεις. Απλά ψάξε να είναι από Gold Plus και πάνω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Jan 2022 02:11 - 20 Jan 2022 02:12 #260376 by ΣΩΤΗΡΗΣ ΡΟΒΟΛΑΣ
Γεια σου Αποστόλη. Αν έχεις τρέλα όπως εγώ τίποτα δεν κρατάει για χρόνια…χαχα.. Θα το φτιάξω εγώ, άλλωστε αυτή είναι όλη η ομορφιά στο να αγοράζεις επιλεκτικά pc part, και το να το φτιάχνεις μόνος σου .
Έχεις την Asus Prime σε τι socket για Intel ή Amd. Ρωτάω γιατί και εγώ αυτή έβλεπα στην αρχή  «Asus Prime X570 Pro» αλλά πρέπει να σου κάνουν αναβάθμιση bios από κατάστημα για να υποστηρίξει τον  Ryzen 5800χ , εκτός αν έχεις παλιό επεξεργαστή ryzen που να υποστηρίζεται  και το κανείς μόνος σου, εμένα είναι αρκετά παλιός 1800χ και δυστυχώς δεν υποστηρίζει η μητρική. 

Οι μνήμες Ανέστη που μου πρότεινες σίγουρα είναι πολύ καλές, απλά έχω αγοράσει αυτές που γράφω, όπως επίσης και το τροφοδοτικό, βλέπεις επειδή δεν περισσεύουν τα φράγκα  (σνιφ…σνιφ.. κλάμα) τα αγοράζω σιγά, σιγά τα κομμάτια.    

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Jan 2022 03:10 #260377 by Απόστολος Μητσακούλης

Γεια σου Αποστόλη. Αν έχεις τρέλα όπως εγώ τίποτα δεν κρατάει για χρόνια…χαχα.. Θα το φτιάξω εγώ, άλλωστε αυτή είναι όλη η ομορφιά στο να αγοράζεις επιλεκτικά pc part, και το να το φτιάχνεις μόνος σου .
Έχεις την Asus Prime σε τι socket για Intel ή Amd. Ρωτάω γιατί και εγώ αυτή έβλεπα στην αρχή  «Asus Prime X570 Pro» αλλά πρέπει να σου κάνουν αναβάθμιση bios από κατάστημα για να υποστηρίξει τον  Ryzen 5800χ , εκτός αν έχεις παλιό επεξεργαστή ryzen που να υποστηρίζεται  και το κανείς μόνος σου, εμένα είναι αρκετά παλιός 1800χ και δυστυχώς δεν υποστηρίζει η μητρική. 

Οι μνήμες Ανέστη που μου πρότεινες σίγουρα είναι πολύ καλές, απλά έχω αγοράσει αυτές που γράφω, όπως επίσης και το τροφοδοτικό, βλέπεις επειδή δεν περισσεύουν τα φράγκα  (σνιφ…σνιφ.. κλάμα) τα αγοράζω σιγά, σιγά τα κομμάτια.    
Ryzen έχω. Το pc βασικά το έφτιαξα κατά την πρώτη καραντίνα. Έκανα και αναβάθμησει πριν απο λίγο καιρό απο 16gb σε 32gb. Μια χαρά σε βρίσκω μιας και θα το φτιάξεις μόνος σου :) Καλό λιώσημο με το καλό όταν το στήσεις :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification