Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Mass Effect: Andromeda

06 Feb 2012 16:38 - 16 Aug 2017 15:18 #104551 by eliminator
Ο βοηθός παραγωγής του Mass Effect 3, Mike Gamble, μας προτείνει να κρατήσουμε τα save games από το Mass Effect 3.

Ως γνωστόν, σε κάθε Mass Effect, τα παλιότερα saves μπορούν να γίνουν load κι έτσι να ληφθούν υπόψη οι πράξεις μας στο προηγούμενο επεισόδιο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα υπάρξει και Mass Effect 4. Ωστόσο, το Mass Effect 3 θα είναι η τελευταία φορά που θα δούμε τον διοικητή Shepard στο ρόλο του πρωταγωνιστή, κάτι που σίγουρα θα ενοχλήσει αρκετούς fans της σειράς.

Το ερώτημα είναι: Το Mass Effect 4 θα αποτελέσει sequel (άρα ο Shepard θα καταλήξει στα θυμαράκια) ή prequel ώστε να μάθουμε τι προηγήθηκε του πρώτου μέρους; Υπομονή μέχρι τις 9 Μαρτίου, όταν και θα κυκλοφορήσει σε PC, PS3 και Xbox 360.


Δείτε το video review του Mass Effect: Andromeda:



Gameplay video:



Διαβάστε το review

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2012 18:53 #104609 by Νικολής Ασημάκης
Να κρατήσεις saves για να τα περάσεις σε prequel, αρκετά αδόκιμο πιστεύω. Οπότε θα βγάλουν sequel. Προσωπικά δεν με νοιάζει αν δεν έχει το Shepard πρωταγωνιστή, έχει τόσο μεγάλο σύμπαν και κοσμοπλασία που μπορούν να βγάλουν ότι ιστορία θέλουν. Βέβαια, δεν είναι απαραίτητο να πεθάνει ο Shepard. Αφού περνάνε τις επιλογές του χαρακτήρα μέσω των saves είναι παιχνιδάκι να φτιάξουν έναν npc Shepard και ανάλογα με τι επιλογές έκανε να έχει ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα και αντιδράσεις στο παιχνίδι (εάν εμφανίζεται). Είμαι θετικός σε επόμενο παιχνίδι της σειράς. Πιστεύω, όπως είπα και παραπάνω, πως υπάρχουν πολλές ιστορίες να ειπωθούν ακόμα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Feb 2012 02:42 #104617 by Μάνος Γρυπάρης
Τα saves μπορεί να χρησιμεύσουν και για DLC του Mass Effect 3.
Επίσης αφού το ME3 είναι η τελευταία εμφάνιση του Shepard, τότε πιθανόν και να μην έχουν ιδιαίτερη χρησιμότητα στο 4.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Feb 2012 14:06 #104624 by Νικολής Ασημάκης
Μάνο, το λέω με μια συγκεκριμένη σκέψη στο μυαλό μου. Στην αρχή του KotOR 2 υπάρχει διάλογος στον οποίο πρακτικά επιλέγεις πως τελείωσε το 1 και αν ο πρωταγωνιστής του ήταν άντρας ή γυναίκα. Αφού, όμως, πλέον μπορείς να περάσεις τα saves από το ένα στο άλλο, δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο, οπότε και χωρίς το Shepard, σε πιθανό sequel μπορούν να αναφερθούν σε συγκεκριμένα γεγονότα που συνέβησαν ή, ίσως, να επηρεάσουν ορισμένα πράγματα, όπως τυχαίες συναντήσεις με χαρακτήρες των προηγούμενων. Πχ, να μπορείς να δεις τον Wrex, αν όμως επέλεξες να τον σκοτώσεις στο 1, να μην υπάρχει καν, ή κάτι παρεμφερές. Όπως επηρεάστηκε στο KotOR 2 αν έβαζες ότι ο χαρακτήρας του 1 ήταν κακός, σε ένα συγκεκριμένο πλανήτη έβλεπες ένα hologram που έδινε στοιχεία για το τι έκανε μετά ο κακός. Αντίστοιχα, αν ήσουν καλός, έβλεπες σε μια άλλη φάση έναν npc (που ως κακός τον σκοτώνεις) να λέει μια άλλη version της ιστορίας.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Nov 2012 17:20 #114881 by Γιώργος Κυρενές
Mass Effect 4

Η BioWare ζητάει την γνώμη σας για το νέο Mass Effect!

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ : www.gameworld.gr/previews/rpg/item/12053-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-mass-effect#.UJ0bwcUxrnh

Προσωπικά θα ήθελα στο νέο Mass Effect να έχουν τεράστιο αντίκτυπο οι επιλογές που κάνουμε σε ένα καλοδουλεμένο και οσκαρικό σενάριο! Γράψτε κι εσείς την γνώμη σας!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Nov 2012 17:22 #114882 by Νικολής Ασημάκης
Να έχει όσο λιγότερη σχέση με τα προηγούμενα γίνεται. Θα γούσταρα generic ιστορίες στο γαλαξία.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Nov 2012 23:08 #114890 by Γιώργος Κυρενές
Ωραία ιδέα το generic concept γενικά. Αλλά δύσκολο προς υλοποίηση...καλό θα ήταν να το τολμήσουν πάντως, γιατί αν δεν μπορούν τέτοιες εταιρίες να καινοτομήσουν, που βαδίζουμε? Κανένα από τα προηγούμενα δεν σου άρεσε? Ούτε το πρώτο ούτε το 2??? Με το 2 συγκεκριμένα είχα πάθει την πλάκα μου...πρώτη φορά που κάθισα κι αγόρασα DLC..!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Nov 2012 23:18 #114893 by Νικολής Ασημάκης
Έχω παίξει το 1 και το 2. Το ένα το λάτρεψα σαν ιστορία και setting, μόνο κάποια στοιχεία gameplay δεν μου άρεσαν (το ΜΑΚΟ το λάτρεψα). Το 2 είχε καλύτερο, πιο γρήγορο gameplay αν και η ιστορία έκανε μια κοιλιά για μένα. Το να μην έχει σχέση με τα προηγούμενα το λέω για να υπάρξει μεγαλύτερη ελευθερία. Δηλαδή ντάξει, ας βάλου ξέρω γω πως τα γεγονότα είναι μετά τον πόλεμο με τους Reapers. Ή πριν. Να μη δούμε δηλαδή μέσα χαρακτήρες ή αν δούμε να είναι cameo ή κανένα easter egg. Ο γαλαξίας είναι τεράστιος και γεμάτος πιθανότητες. ;-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Nov 2012 12:14 #114905 by Γιώργος Κυρενές
Δεν θα διαφωνήσω έτσι όπως τα λες. Όντως ο γαλαξίας είναι τεράστιος και γεμάτος πιθανότητες. Πιστεύω πως θα προσπαθήσουν να βρουν την χρυσή τομή. Δηλαδή και να μην απογοητεύσουν αυτούς που θέλουν κάτι καινούριο αλλά και αυτούς που θέλουν να έχει σχέση με τα παλιά σε θέμα ιστορίας.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Mar 2013 15:46 #122201 by Μάνος Γρυπάρης
O BioWare Montreal studio director Yanick Roy έγραψε στο Twitter του ότι το Mass Effect 4 θα τρέχει σε Frostbite engine 3 (αυτή που θα χρησιμοποιεί και το Battlefield 4).

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.