Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Android: Γενική συζήτηση

29 Jan 2012 22:30 - 14 Sep 2015 03:50 #104325 by Γιώργος Λόλας


Στο topic αυτό θα συζητάμε για όλα τα νέα του λειτουργικού συστήματος Android.
Το Android λειτουργικό είναι open-source και ξεκίνησε το 2008. Σήμερα χρησιμοποιείται στα περισσότερα smartphones.


Τέλος το Menu Button στα Android

Με την έλευση του λειτουργικού συστήματος Android 3.0 Honeycomb, τα hardware keys στις συσκευές άρχισαν να εξαφανίζονται, μιας και οι λειτουργίες τους ενσωματώνονται απευθείας στην touch screen, μέσα από την action bar στο κάτω μέρος της οθόνης. Σε επίσημη ανακοίνωσή της προς τους developers, η Google τους ζήτησε να σταματήσουν να υποστηρίζουν τα φυσικά πλήκτρα στις εφαρμογές που θα κυκλοφορήσουν στο μέλλον.

Παράλληλα, θα υπάρχει ένα νέο πλήκτρο, το action overflow, το οποίο θα εμφανίζει διακριτικά εικονίδια για λειτουργίες όπως η διαγραφή και η ανανέωση. Η λογική αυτή ισχύει και για την νεότερη έκδοση του λειτουργικού της Google, το Ice Scream Sandwich.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Jan 2012 23:39 #104329 by Γιάννης Μπόκας
Εμένα το menu button με βολεύει πάντως. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Jan 2012 02:14 #104333 by Γιώργος Λόλας
Κι εμένα με βολεύει περισσότερο. Γενικά, θεωρώ μείον το να μην υπάρχουν hardware keys επάνω στις συσκευές.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Feb 2012 19:32 #104443 by Ανδρέας Γρυπάρης
και εμένα το ίδιο, με βολεύουν απίστευτα τα πλήκτρα menu και return, το home και το search τα χρησιμοποιώ ποιο σπάνια, ελπίζω η apple να βάλει το χέρι της στη google για να μη γίνει αυτό πραγματικότητα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2012 12:26 - 08 Sep 2015 21:55 #105153 by Παναγιώτης Γώγος
N64 emulator για συσκευές Android
Ο καλύτερος εξομοιωτής που έχω βρεί για το Ν64 λέγεται Ν64oid αλλά δεν είναι διαθέσιμος στο Market. Θα πρέπει να τον googlαρετε. Δουλεύει άψογα σχεδόν σε όλα τα smartphones με Αndroid 2.x.
Έχει πολλές επιλογές εξατομίκευσης και θα ικανοποιήσει απόλυτα όσους θέλουν να παίζουν αγαπημένους τίτλους του N64 παντού.
ROMs μπορείτε να βρείτε απο πάρα πολλά site δωρεάν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2012 12:39 #105155 by Άγγελος Φασούλης
Άμα δεν έχεις gamepad δεν είναι το ίδιο πράγμα. Αλλά θα του δώσω μία ευκαιρία γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2012 13:09 #105156 by Kostas Milonas
Κοιτα επειδη μπορουν να βρεθουν σχετικα ευκολα αυτα δε σημαινει οτι τα ROMS ειναι δωρεαν. Αν ηταν ετσι θα τα ειχε ανεβασμενα η Nintendo και η καθε εταιρια στο site της ;)

http://gamercard.xboxresource.com/xbox_modern/asmilonGR

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2012 14:07 #105158 by Παναγιώτης Γώγος
Σίγουρα δεν είναι το ίδιο χωρίς gamepad. Ακόμα περισσότερο όταν προσπαθείς να εξομοιώσεις το χειριστήριο του N64. Κάποια παιχνίδια όπως το goldeneye 64 σχεδόν δεν παίζονται (ειδικά αν δεν αλλάξεις τα κουμπιά) αλλά υπάρχουν και αρκετά τα οποία είναι κάτι παραπάνω από απλά playable. Άλλωστε ας μην δουλευόμαστε. Ακόμα και με κάποια προβλήματα στον χειρισμό πολλά παιχνίδια του n64 είναι κλάσεις ανώτερα από πολλά που κυκλοφορούν στο market.
Τα roms είναι νόμιμα εφόσον έχεις τον αυθεντικό τίτλο και για αυτό δεν κυνηγάνε οι εταιρίες τα sites που τα έχουνε.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2012 17:26 #105168 by Γιώργος Λόλας
Νομίζω ότι αν δεν έχεις πάντως το αυθεντικό παιχνίδι στη κατοχή σου, ισχύει ο κανόνας ότι πρέπει να σβήσεις το rom μετά από 24 ώρες χρήσης. Αυτό ισχύει για τα roms του mame από ότι ξέρω, δε γνωρίζω αν είναι το ίδιο και για τα παιχνίδια των πιο καινούριων κονσολών.

Τώρα, σε ένα smarthphone, αυτά που μπορείς να παίξεις είναι κανένα Mario Kart. Εκτός και αν έχεις το Experia Play, οπότε μπορείς να παίξεις περισσότερα παιχνίδια :>

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2012 20:24 #105172 by Ανδρέας Γρυπάρης
αν υποστηρίζει bluetooth keyboard κάτι γίνεται.
Σε εμένα θα τρέχει πιστεύω, με Dualcore A9@1GHz και Nvidia tegra 2 θα είναι οκ. (motorola atrix :cool: )

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification