PlayStation 3: 80 εκατομμύρια πωλήσεις

Hot
Μάνος Γρυπάρης
Μάνος Γρυπάρης

Μάνος Γρυπάρης  

Κάντε subscribe να περάσουμε το GameWorld. ➜ http://Youtube.com/ManosGryparis
 
0.0 ()
1
PlayStation 3: 80 εκατομμύρια πωλήσεις

PlayStation 3: 80 εκατομμύρια πωλήσεις

Έφτασε το Xbox 360!

Η Sony ανακοίνωσε ότι το PlayStation 3 ξεπέρασε τα 80 εκατομμύρια πωλήσεις. H ημερομηνία που κατεγράφη το ρεκόρ ήταν το Σάββατο 2 Νοεμβρίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η κονσόλα της Sony κυκλοφόρησε για πρώτη φορά τον Νοέμβριο του 2006 στην Ιαπωνία και τον Μάρτιο του 2007 στην Ευρώπη. Είναι ένα χρόνο νεότερη από το Xbox 360 κι όμως η ιαπωνική εταιρεία κατάφερε να φτάσει την κονσόλα της Microsoft σε πωλήσεις (79.4 εκατομμύρια στις 30 Σεπτεμβρίου). Σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα φετινά αποκλειστικά games της Sony, όπως τα The Last of Us, Beyond: Two Souls και το επερχόμενο Gran Turismo 6.

4332 games έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα για το PS3, ενώ άλλα 300 θα κυκλοφορήσουν έως τις 31 Δεκεμβρίου. Το PSN έχει καταγράφει 150 εκατομμύρια λογαριασμούς.

Με αυτά τα νούμερα η Sony φιλοδοξεί τις επόμενες εβδομάδες να ξεπεράσει τον αριθμό των μονάδων Xbox 360 που έχουν πουληθεί κι έτσι να πιάσει την 2η θέση στην 7η γενιά κονσολών που κατέχει το Wii της Nintendo με τα 100 εκατομμύρια πωλήσεις.

Το ρεκόρ πωλήσεων όλων των εποχών κατέχει το PlayStation 2 με 155 εκατομμύρια μονάδες.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
To write a review please register or

Mόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να γράψουν σχόλια. Παρακαλούμε κάντε πρώτα Login στο site. Αν δεν έχετε λογαριασμό στο GameWorld τότε κάντε Register και στη συνέχεια Login.

Comments  

#1 SirLvr (Level 27) 07/06/2013 01:14
Να και ένα καλό νέο! :P
#2 games (Level 10) 07/06/2013 01:33
Μέτα από 1000 κακά νέα για το xbox one αυτό είναι ένα κάλο νέο.Άλλα και πάλι ι sony ειναι πολι πιο μπροστά με αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα.
#3 geololj (Level 28) 07/06/2013 04:26
Πολύ σωστή απόφαση.
#4 sithlorddante (Level 17) 07/06/2013 08:13
Ανακάλυψαν τον τροχό εκεί στη Microsoft!!!Γι' αυτό και εγώ επιμένω SONY PS4!!
#5 asmilon (Level 26) 07/06/2013 10:19
Αν θα παιζει τωρα στο PC το gamepad του One χωρις την χρηση καποιου ακριβου ανταπτορα θα ειναι τελειο :-)
#6 Δημήτρης (Level 11) 07/06/2013 11:46
Ναι, είναι σωστή κίνηση.
#7 eliminator (Level 26) 07/06/2013 12:31
Επιτέλους και κάτι καλό, δε γίνεται να αλλάζεις μπαταρίες όλη την ώρα...
#8 SnakeEater (Level 17) 08/06/2013 22:08
Quoting sithlorddante:
Ανακάλυψαν τον τροχό εκεί στη Microsoft!!!Γι' αυτό και εγώ επιμένω SONY PS4!!

οχι ειρωνιες ,σε παρακαλω φιλε ...πρπει να παρουν βραβειο καινοτομιας για αυτη την εφευρεση.. :lol:
#9 Elwind (Level 9) 09/06/2013 01:16
Δεν μας ειπανε αν το usb θα το έχει μεσα η συσκευασια η αν θα πρεπει να το παρουμε ξεχωριστα
#10 Misfit (Level 20) 09/06/2013 01:20
...ή αν το καλωδιο θα εχει μηκος πανω απο 30 εκατοστα :)
#11 Domine Non Es Dignus (Level 17) 07/08/2013 20:36
Ωραίο παιχνιδάκι που τα πήγε καλά στην αρχή. Άντε να δούμε...
#12 spyros1908 (Level 10) 06/11/2013 19:58
καλα νεα λοιπον για την Sony!Σε αυτη την γενια παντος πιστευω θα βγει πρωτη με δευτερη την microsoft και τριτη την Nintendo..
#13 BlaCkFeATh3R (Level 18) 06/11/2013 21:06
Απίστευτο,δεν περίμενα ποτέ ότι το PS3 είχε λιγότερες πωλήσεις από Wii kai Xbox 360 :o
#14 RODIFIRE (Level 9) 06/11/2013 23:05
καλά να πάθει η Microsoft που παράτησε την κονσόλα της άδω και 1 με 2 χρόνια...
και ένα μπράβο στην Sony και από έμενα που με την υποστήριξη έφτασε τόσο ψηλά αν και άργησε αρκετά...
και εκεί που το 360 ξεκίνησε 1 χρόνο νωρίτερα και στης αρχές ήταν 1 μετά πέρασε το Wii όλοι οι fan του έλεγαν ότι με το που θα βγει το halo 3 Θα ξανά περάσει το Wii μια για πάντα... τελειώνοντας σιγα σιγα την 7 ιστορία το βλέπουμε ότι έφαγε ένα καλό άκυρο και από την sony και να καταλήγει τελευταία και καλά να πάθει και πάλι λέω!!!
προσωπική άποψη προτιμώ το 360 για το χειριστήριο του και μόνο αλλά όμως με τα Kinect και όλα το παραξήλωσε... και κράζαμε την Nintendo για casual...
#15 Badlorg (Level 25) 10/11/2013 17:26
Καλες πωλησεις απο την Σονυ αλλα το PS2 θα ειναι ακομα πρωτο σε πωλησεις!!!
#16 koulisfe (Level 14) 21/05/2014 10:25
Εγω που παιζω εδω και κανα εξαμηνο, στο επιπεδο που βρισκεται δεν αξιζει να πληρωσετε. εχω γραψειπληροφορι ες στο αντιστοιχο θεμα στο forum.
Notification