Σούπερ ανατροπή και η ΑΕΚ στο Champions League!

Με το γκολ του Αραούχο στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ νίκησε 2-1 στη Νέα Σμύρνη και εκμεταλλευόμενη την γκέλα του ΠΑΟΚ τερμάτισε στην πρώτη θέση των πλέι οφ και πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League κόντρα στις προβλέψεις. Τελευταίος ο Πανιώνιος στη διαδικασία.

Και όμως στο φινάλε των πλέι οφ ήρθαν όλα... τούμπα! Η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει για πρώτη φόρα (στο τέταρτο μεταξύ τους παιχνίδι) φέτος τον Πανιώνιο με το 2-1 υπέρ της να έρχεται μάλιστα με ανατροπή στο σκορ και με το αποτέλεσμα αυτό απέκτησε το δικαίωμα να αγωνιστεί στα προκριματικά του Champions League αυτό το καλοκαίρι καθώς την ίδια ώρα ο έτερος "Δικέφαλος" έκανε... χαρακίρι!

Και αυτό γιατί ενώ πήρε δύο φορές το προβάδισμα απέναντι στον Παναθηναϊκό των πολλών απουσιών όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο που θα τον διατηρούσε πρώτο στα πλέι οφ αλλά γνώρισε οδυνηρή ήττα, με τους ψυχωμένους "πράσινους" να επικρατούν με 3-2 με νικητήριο γκολ του Μολίνς στις καθυστερήσεις!