Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Τι PC έχετε?

26 Apr 2021 17:33 #250026 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic Τι PC έχετε?
Η μπαταρία στο Laptop μου κρατάει πάνω από 90 λεπτά με τον φωτισμό στο full και συχνή περιήγηση στο internet.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jun 2021 23:39 - 18 Jun 2021 23:46 #252722 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic Τι PC έχετε?
Τώρα που έβαλα Windows 10 ανεβάζω τα χαρακτηριστικά.Πάντως όταν το αγόρασα τον Οκτώβριο 15 είχε πειρατικά Windows 8.1 και μνήμη RAM 4 GB....τώρα έχει γνήσια Windows 10 Pro και μνήμη RAM 8 GB ή καλύτερα 2x 4 GB.    

 

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Attachments:
The following user(s) said Thank You: Απόστολος Μητσακούλης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Apr 2022 14:55 - 12 Apr 2022 14:58 #263065 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic Τι PC έχετε?
Εδώ φαίνεται η κάρτα γραφικών και το λειτουργικό.

 

Λοιπά στοιχεία για μνήμη RAM και Σκληρό Δίσκο.

 

 

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Feb 2023 20:15 #269513 by Sotiris Greece
Replied by Sotiris Greece on topic Τι PC έχετε?
Έχω κάνει κάποιες αλλαγές από τον σταθερό και πήρα και καινούργιο Laptop.


Σταθερός (Desktop)
ΚΟΥΤΙ: COUGAR MX410 MESH-G RGB
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: COUGAR GEX 850W FULL MODULAR 80 PLUS GOLD
ΜΗΤΡΙΚΗ: GIGABYTE B550M DS3H
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: AMD RYZEN 5 5600Χ - STOCK COOLER
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: AMD RADEON RX 5600 XT 6GB PULSE
ΜΝΗΜΗ RAM: PATRIOT PVS432G320C6K VIPER STEEL 32GB (2x 16GB) DDR4 3200MHz DUAL CHANNEL
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: SAMSUNG 970 EVO PLUS 500GB M.2 NVME
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ 2: WESTERN DIGITAL WD20EADS-00R6B0 2TB SATA 1.5
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ 3: SEAGATE ST2000DM006-2DM164 2TB SATA 3
ΟΘΟΝΗ-TV: SONY KΕ-55XH9096 FULL LED 4K 55"
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ: WINDOWS 10 PROFESSIONAL 64BIT 22H2 VERSION

Φορητός (Laptop)
LAPTOP: ASUS VIVOBOOK M1603QA
ΜΠΑΤΑΡΙΑ: 50014 MWH
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: AMD RYZEN 5 5600H
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: AMD RADEON VEGA 512MB DDR4 (ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ)
ΜΝΗΜΗ RAM: SAMSUNG M471A1K43EB1-CWE 16GB DDR4 3200MHZ
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: INTEL SSDPEKNU512GZ 512GB NVME
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ: WINDOWS 11 ΗΟΜΕ 64BIT 22H2 VERSION
Attachments:
The following user(s) said Thank You: Απόστολος Μητσακούλης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jun 2023 22:32 #271646 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic Τι PC έχετε?
Εγώ έχω ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (integrated ) που λένε και το Laptop το έχω από 10/ 2015

Βέβαια εδώ και 11 μήνες δεν το άνοιγα σχεδόν καθόλου οπότε δεν λειτουργούσε άρα στην πράξη έχει μικρότερη παλαιότητα από την ημερομηνία αγοράς θα μπορούσα να πω.

Μέχρις στιγμής άλλαξα σκληρό δίσκο , πληκτρολόγιο και μνήμη RAM . Μνήμη Ram δεν άλλαξα επειδή χάλασε η προηγούμενη αλλά για αναβάθμιση . Στην πράξη βοήθησε να τρέχουν πιο ομαλά παιχνίδια όπως το Fifa 15 που μου έκανε θέματα με τον ήχο τότε και το Bioshock 2.

Τώρα σκέφτομαι πως κάποια στιγμή μπορεί να πάθει black out η κάρτα γραφικών η οποία είναι ενσωματωμένη στην ουσία. Αυτό όταν θα συμβεί μπορεί να είναι ξαφνικός θάνατος , να μην δείχνει τίποτα η οθόνη.

Προσπαθώ ωστόσο να διαπιστώσω με κάποιο πρόγραμμα σε τι κατάσταση βρίσκεται και ποιος είναι ο χρόνος ζωής (lifespan) αλλά δεν υπάρχει από ότι ξέρω.

Όπως και να έχει μέχρις στιγμής δεν έχει δείξει κανένα σημάδι πως κάτι δεν πάει καλά εκτός από όταν όταν έβαλα το Elder Scrolls Oblivion τρεμόπαιζε η οθόνη αλλά είχα συνδέσει το laptop με την τηλεόραση και ίσως οφείλεται σε αυτό και άλλη φορά όταν έβαλα το Witcher του 2007 σε full screen πάλι τρεμόπαιζε ωστόσο όταν ελαχιστοποίησα το παράθυρο , έπαιζε κανονικά.

Σε καθημερινές εργασίες όπως πλοήγηση στο internet, βίντεο , office κλπ δεν μου κάνει κανένα θέμα.
 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Sep 2023 23:44 #273062 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic Τι PC έχετε?
Ουσιαστικά η Intel HD δεν είναι κάρτα γραφικών αλλά chip και έχει παρόμοια διάρκεια ζωής με επεξεργαστή , οπότε υπολογίζω να κλείσει 10 με 11 χρόνια . Οπότε προβλέπω άλλα 2 με 3 χρόνια .

Δεν παίζω σχεδόν καθόλου videogames στο laptop οπότε δεν το επιβαρύνω , τελευταία ξεκίνησα το Elder Scrolls Oblivion και τρέχει κανονικότατα στα 60 fps σταθερά παρά τα 8 χρόνια παλαιότητας της συσκευής , ενθουσιάστηκα .

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2023 03:10 #273063 by Απόστολος Μητσακούλης

Ουσιαστικά η Intel HD δεν είναι κάρτα γραφικών αλλά chip και έχει παρόμοια διάρκεια ζωής με επεξεργαστή , οπότε υπολογίζω να κλείσει 10 με 11 χρόνια . Οπότε προβλέπω άλλα 2 με 3 χρόνια .

Δεν παίζω σχεδόν καθόλου videogames στο laptop οπότε δεν το επιβαρύνω , τελευταία ξεκίνησα το Elder Scrolls Oblivion και τρέχει κανονικότατα στα 60 fps σταθερά παρά τα 8 χρόνια παλαιότητας της συσκευής , ενθουσιάστηκα .
Είναι περισσότερο ώς display κάρτα για την οθόνη σου. Το oblivion πλέον τρέχει παντού. Πάντος μ'αρέσει που κρατάς ζωντανό το laptop. Έτσι κάνω και εγώ. Δν το έχω μετανιώσει ποτέ μέχρι τώρα :)
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2023 22:26 #273073 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic Τι PC έχετε?

Ουσιαστικά η Intel HD δεν είναι κάρτα γραφικών αλλά chip και έχει παρόμοια διάρκεια ζωής με επεξεργαστή , οπότε υπολογίζω να κλείσει 10 με 11 χρόνια . Οπότε προβλέπω άλλα 2 με 3 χρόνια .

Δεν παίζω σχεδόν καθόλου videogames στο laptop οπότε δεν το επιβαρύνω , τελευταία ξεκίνησα το Elder Scrolls Oblivion και τρέχει κανονικότατα στα 60 fps σταθερά παρά τα 8 χρόνια παλαιότητας της συσκευής , ενθουσιάστηκα .
Είναι περισσότερο ώς display κάρτα για την οθόνη σου. Το oblivion πλέον τρέχει παντού. Πάντος μ'αρέσει που κρατάς ζωντανό το laptop. Έτσι κάνω και εγώ. Δν το έχω μετανιώσει ποτέ μέχρι τώρα :)
 


To laptop το αγόρασα το 2015 ! Αλλά τα 60 fps τα πετυχαίνω λογικά επειδή πρόσφατα αγόρασα σκληρό δίσκο SSD . Το διαπίστωσα στο steam όπου έχει μετρητή . Ακόμα και στο PS3 δεν πιστεύω να πιάνει τόσα.

Με εξαίρεση τον σκληρό δίσκο και το πληκτρολόγιο δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο και χαίρομαι που εξακολουθεί να λειτουργεί 8 χρόνια μετά την αγορά . Βέβαια σε περίπτωση black out δεν χάνω τα αρχεία γιατί ο σκληρός δίσκος δεν θα αχρηστευτεί καθώς είναι καινούργιος.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

The following user(s) said Thank You: Απόστολος Μητσακούλης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Mar 2024 18:07 #275220 by Sotiris Greece
Replied by Sotiris Greece on topic Τι PC έχετε?
Επιστροφή με το νέο κτήνος!




CSE: Corsair 7000D
PSU: Corsair HXi Series HX1500i 1500W Platinum
M/B: Gigabyte Z790 Aorus Elite AX (rev. 1.x) (FH BIOS Version)
GPU: Gigabyte GeForce RTX 4090 24GB Windforce V2 
CPU: Intel Core i9-14900K 
CLR: Corsair iCUE Link H170i RGB 420mm Liquid Cooler
RAM: Corsair Vengeance RGB DDR5 64GB (2x32) 5600MHz CL36
SSD: Corsair MP700 1TB NVMe M.2
MNR: Gigabyte M28U (F11 Firmware Version)
WDS: Windows 11 Pro 23H2
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification