Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Ποιές ταινίες είδατε πρόσφατα; (Cinema ή DVD)

13 Dec 2005 01:24 #6610 by Μάνος Γρυπάρης
Αν σπουδασεις θεατρολογια και υποκριτικη δεν σημαινει οτι μπορεις να λεγεσαι και expert στο να αναλυεις μια ταινια. Χρειαζονται και αλλα στοιχεια οπως π.χ. το να εχεις σπουδασει σκηνοθεσια για να κρινεις κατα ποσο ενας σκηνοθετης εχει στησει καλα μια ταινια. Και βεβαια περα απ ολα αυτα πρεπει να κοβει και το ματι σου αφου υπαρχουν ταινιες οπως καλη ωρα το jacket για την οποια μιλουσαμε τις προαλλες, για τις οποιες μπορει να ακουσεις 100 διαφορετικες γνωμες. Οποτε αν γραψεις την καλυτερη η την χειροτερη γνωμη για μια τετοια ταινια δεν γλιτωνεις και το κραξιμο. Πάντως οσες ταινιες εχω δει να παιρνουν 4 και 5 αστερακια στο Exodos οι μισες απο αυτες ειναι πατατες.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jan 2006 01:58 #7249 by Αντώνης Κατρής
Ρε παίδες είδα το Λούφα και Παραλλαγή (ή μήπως Μούφα και Παραπληγή)... Δεν ξέρω μου φάνηκε πολύ μέτριο τουλάχιστον για αυτό που περίμενα... Είχε κάποιες καλές στιγμές-ατάκες αλλά δε μπορώ να πω ότι έλλιωσα στο γέλιο!!! Το αντίθετο μάλιστα σε κάποιες φάσεις αναρωτιόμουν γιατί πήγα να το δω!!! Γενικά πάντως απ'όσο έχω καταλάβει σε ό,τι πέφτει τρελό προμοτάρισμα είναι συνήθως μούφα και αυτό δεν ξεφεύγει και πολύ από τον κανόνα...

Υ.Γ. Αυτή η Καγιά κόλλαση αλλά ήταν να μη μιλήσει... Χειρότερα κι από παιδάκι δημοτικού σε σχολική παράσταση. Για όνομα!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jan 2006 03:40 #7251 by a Guest
Δε θα έβλεπα ποτέ ταινία που"κάνει χαβαλέ"μετατρέποντας την τιμημένη στολή του Έλληνα στρατιώτη,σε μία ρόμπα για χείριστες γκόμενες του χαμηλότερου επιπέδου,που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πουλάνε το σώμα τους στο φακό σαν ένα κομμάτι κρέας και όταν ανοίγουν το στόμα τους βγαίνουν βατράχια!!Αυτά για τη Μούφα...
Να κάνω όμως και εγώ μία πρόταση σε όσους βλέπουν dvdakia αφού η ταινία έχει βγεί στα videoclubs εδώ και αρκετό καιρό.
"Η Πτώση"(Downfall),από τις καλλύτερες ταινίες που έχω δεί αναμφίβολα!
Μεταφέρει το κλίμα της εποχής με ταιράστιο ρεαλισμό,αν εξαιρέσει κανείς τις προσθήκες στο τέλος της ταινίας οι οποίες ασφαλώς και είναι ξεχωριστές με τη ροή του όλου έργου όμως"κρίθηκαν απαραίτητες"προφανώς αφού σε ορισμένες χώρες της Ευρώπης,ακόμα και σήμερα το να λες την γνώμη σου(όποια και να είναι αυτή)μπορεί να ισούται και με ποινική δίωξη.Ούτε καν λόγος δηλαδή για τανία που το μόνο της αμάρτημα είναι να περιγράφει σχεδόν ρεαλιστικά το κλίμα μίας εποχής χωρίς να το κατηγορεί όπως συμβαίνει συνήθως.
Η ταινία αναφέρεται στην πτώση της Χιτλερικής Γερμανίας για όσους δεν ξέρουν και οι σκηνές που περιλαμβάνει είναι συνταρακτικές!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jan 2006 14:12 #7263 by Σταύρος
Oi teleutaies pou eida einai oi

Harry Potter 4. To kalutero apo ta 4 xalara

King Kong. Metriotato kai ypevolika megalo gia to eidos ths tainias
(3wres kai kati!)

Saw II. Arketa kalo alla imo xeirotero apo to I. Se merika shmeia fenontai ta hoolwoodiana stoixeia (ta dikaiwmata tou Saw II ta eixe parei to Hollywood)

Grimm Brothers .To eida xtes. Mia kalh tainia an thes na peraseis euxarista to xrono sou. Paramithenia kapws


Mano pantos to American History X den einai kalh tainia. Einai TAINIARA :P Einai sigoura apo tis kaluteres pou exw dei

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jan 2006 14:49 #7271 by Μάνος Γρυπάρης
Μιχάλη εννοείς αυτό το Downfall του 1964?
www.imdb.com/title/tt0207431

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jan 2006 17:19 #7277 by a Guest

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jan 2006 00:51 #7295 by a Guest
Εγώ είδα το Κing-Kong..Καλή αλλά πολυ μεγάλη ρε παιδί μου(3 ώρες περίπου)Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο "μαζεμένο",άσε που οι σκηνές στη Ν.Υόρκη που γίνεται ο πανικός είναι λίγες...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jan 2006 01:54 #7564 by Μάνος Γρυπάρης
Είδα σε DVD μία πρόσφατη ταινία. Το "Πίσω από τους τοίχους" (Song for a raggy boy). ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!! Πραγματικά μία από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει! Το έτος 1940. Δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος. Ένας καθηγητής προσλαμβάνεται σε αναμορφωτήριο όπου οι συμπεριφορές απέναντι στα παιδιά είναι κάκιστες! (Η ταινία αναφέρεται σε πραγματική ιστορία με υπαρκτά πρόσωπα!)

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ! Για μένα πρόκειται για ταινία που μπαίνει στις Top.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Jan 2006 14:54 #7625 by Δημήτρης Μπαλαγιάννης
Γνωρίζει κανείς αν θα βγει το Hitman στην μεγάλη οθόνη?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Jan 2006 01:44 #7653 by Μάνος Γρυπάρης
Το topic για τα Games στο Cinema είναι εδώ (το γράφει πάνω πάνω ότι θα βγει το 2006):
www.gamesradio.gr/modules.php?na ... opic&t=708

Αυτό το topic είναι για ταινίες που δεν έχουν σχέση με Games.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification