Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Να απαγορεύσουμε τα Greeklish?

Poll: Να απαγορευτούν τα greeklish από το site; (was ended 2007-10-05 17:06:43)

ΝΑΙ
15 71.4%
ΟΧΙ
6 28.6%
Total number of voters: 3 ( John, Elena Asmani, Ilias Diamantopoulos )
Only registered users can participate to this poll
07 Aug 2007 00:06 #36171 by Ανδρέας Γρυπάρης
Με αφορμή αυτό το post του Sacri, είπα να ανοίξω μια ψηφοφορία που αφορά όλα τα μέλη του forum μας. Από εδώ θα κριθεί αν θα επιτρέπονται η όχι τα greeklish.
Έχω να προσθέσω τα εξής :
Όταν γράφουμε με ελληνικά και καθαρά γραμμένα. Όλα τα post διαβάζονται πολύ καλύτερα με σχέση τα greeklish και 50% ποιο γρήγορα(γιατί άλλο να διαβάζεις 50 σελίδες ελληνικά και άλλο 50 σελίδες greeklish).
Επίσης τα greeklish δεν δείχνουν σωστή εικόνα σε ένα μεγάλο site όπως αυτό, στο pctechnology αν προσέξετε, σχεδόν κανένα post δεν είναι γραμμένο σε greeklish και υπάρχει μια σωστή τάξη και πειθαρχεία σε όλα!
Από εδώ θα κριθεί και θα προστεθεί στους κανόνες του site η απαγόρευση των greeklish, θα σταλεί και μαζικό mail σε όλα τα μέλη.(Ανάλογα με την επιλογή που θα επικρατήσει)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Aug 2007 10:04 #36176 by a Guest
Συμφωνώ! Άντε, καιρός ήταν! Βεβαια, please, αν απαγορευτούν στο τέλος τα greeklish, μην σχολιάζετε τα πιθανά ορθογραφικά σε ένα post, πολλοί απο εδώ έχουν ορισμένα προβλήματα με σύνταξη, στο οποίο τους βοηθούσαν τα greeklish και τα έκρυβαν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Aug 2007 12:58 #36183 by Αντώνης Παπαθανασίου
Κάτι τέτοιο imho δυστυχώς δεν είναι εφικτό, καθώς μπορεί να υπάρχουν μέλη του forum που για τον α' ή β' λόγο (περιορισμοί του λειτουργικού τους φερ`ειπείν) να μην μπορούν να γράψουν Ελληνικά.

Και στο κάτω κάτω υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ της απαγόρευσης των greeklish, και της παρότρυνσης των μελών μας να γράφουν στα Ελληνικά :wink:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Aug 2007 14:33 #36188 by Kostas Giagias
Επειδή όμως κάποιοι με συστάσεις δεν στρώνουν... τότε η λύση είναι η απαγόρευση.

I love racing because football and basketball require only one ball...
Hellenic Racing Team

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2007 12:04 #36205 by Μάνος Αλιμπέρτης
Αλλος ένας που ειναι υπερ της απαγόρευσης των greeklish. Τα χρησιμοποιούσα για 2 περίπου χρόνια σχεδον συνέχεια και ξέχασα να βάζω τόνους και την μισή ορθογραφία μου (τους τόνους απο τότε που ξεκίνησα να γράφω αποκλειστικά ελληνικά κάπως τους διόρθωσα). Τώρα πλέον γράφω ελληνικά ακόμη και στο irc και στο msn...

Διαβάζονται δύσκολα, δεν βοηθάνε καθόλου στο search, είναι ακρως αντιαισθητικά και έχουμε μία τόσο όμορφη γλώσσα...την καταστρέφουμε χρησιμοποιώντας greeklish.

Everything that has a beginning has an end...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2007 12:32 #36208 by Esperos
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας! Τα ελληνικά είναι ότι καλύτερο,ξεκούραστα και δεν υπάρχει πρόβλημα να καταλάβει κάποιος κάτι διαφορετικό από αυτό που πραγματικά θες να γράψεις και το κυριότερο ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ελληνικά θα γράφουμε. Όμως τα greeklish βοηθούν πάρα πολύ άτομα που δεν έχουν πάντα την σωστή ελληνική γραμματοσειρά στο pc τους και έτσι βλέπουν πάντα τι γράφεις, αλλα το κυριότερο όλων βοηθούν άτομα με δυσλεξία (όπως εγώ!) που έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με την ορθογραφία! Όσα post μου είναι με ορθογραφικά λάθοι είναι γιατί είμαι στην δουλιά και όχι στο σπίτι που περνάω ΚΑΘΕ μου κέιμενο απο word...ξέρετε πόσο κουραστικό είναι?
Αν υπάρξει κατανόηση σε όλα τα παραπάνω εγώ μαζί σας να φύγουν τα greeklish. :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2007 12:52 #36210 by Kostas Giagias
Για όσους χρησιμοποιούν FIREFOX υπάρχουν και λεξικά σε ότι γλώσσα θέλετε. Δεν χρειάζεται να τα γράφετε σε WORD !!!

I love racing because football and basketball require only one ball...
Hellenic Racing Team

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2007 13:04 #36211 by Esperos
Μόλις αγάπησα ξανά τον firefox! Μετά το format για να βάλω vista δε τον ξαναπέρασα....τώρα όμως θα τον ξαναβάλω! :P Δεν είχα ανακαλύψει αυτό που λες, τώρα όμως θα το ψάξω! Ευχαριστώ!  :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Aug 2007 17:59 #36310 by Chris Zotos
ΝΑΙ !!!
Αλλιώς δε θα βγάζουμε άκρη !!!

Όσο για τα ορθογραφικά όποιος χρησιμοποιεί firefox ας κατεβάσει από εδώ το λεξικάκι:
El-En Dictionary

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Aug 2007 22:49 #36312 by a Guest

beastie\ wrote: Επειδή όμως κάποιοι με συστάσεις δεν στρώνουν... τότε η λύση είναι η απαγόρευση .


O kathenas tha grafei opos goustarei...
An einai dinaton na iparxoun periorismoi kai apogoreuseis se tetoia themata.O aplos xristis mpainei sto forum gia na xalarosei kai na ekfrastei opos thelei....(episimothta sto site iparxei sta kentrika arthra)...

Prosekste min arxisete PALI tis idies malakies k adeiasete PALI ksafnika.Aposiopo to gegonos oti polla atoma eginan ban apo to shout box edo k ena mina tora gia asimanto logo....

Aplos sas efisto tin prosoxh!!!!Na seveste ton kosmo pou sas diavazei k sas anevazei psila...Min ksexnate oti otan hsastan ston pato filagate katourimenes podies gia na kanete mia nea arxi...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification