Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Nintendo: Γενική συζήτηση

29 Nov 2015 11:50 #171803 by Μάνος Μαρίνος

Sephi wrote: Τότε αγόρασε Wii. 'Εχει μεγάλη γκάμα παιχνιδιών και θα σου έρθει πολύ πιο φθηνά.
Και εννοείτε ότι είναι η n1 κονσόλα για μεγάλη παρέα.


Δεν υπάρχει λόγος (πέρα από συλλεκτικός) να αγοράσει κονσόλα προηγούμενης γενιάς και ειδικά Wii, όταν το Wii U παίζει κανονικά όλα τα games του Wii. Πλέον μπορείς να βρεις Wii U πολύ φθηνά.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Nov 2015 11:53 #171804 by Νικολής Ασημάκης

Agent94 wrote: Παιδια καλησπερα.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα wii U.Αξιζει η κονσολα?Επισης με την Nortec τελικα τι παιχτηκε?


Η Nortec από 1/1/2016 δεν είναι επίσημος αντιπρόσωπος της Νιντέντο στην Ελλάδα. Προσωπικά δεν έχω μάθει κάποιο άλλο νέο για την υπόθεση.

Όσον αφορά την κονσόλα ισχύουν ταυτόχρονα τα αρνητικά που αναφέρονται, καθώς και θετικά.

1) Έχει exclusive παιχνιδάρες. Θες Bayonetta; Pikmin 3; Xenoblade Chronicles X; Project Zero; κλπ
2) Έχει ένα όλο και μεγαλύτερο virtual store με παλιά παιχνίδια. Αν είσαι σαν εμένα, που δεν είχα ποτέ κονσόλα Nintendo (πλην gameboy color) τώρα είναι η ευκαιρία να επενδύσεις σε χαμηλές τιμές σε παλιά classics.
3) Έχει backwards compatibility με παιχνίδια του Wii. Αν είχες παιχνίδια Wii μπορείς να βάλεις το δισκάκι και να παίξεις. Ή να επενδύσεις σε exclusives του Wii.
4) Δεν έχει multiplatform παιχνίδια. Αν θες ένα μηχάνημα για όλα, το Wii U ΔΕΝ είναι αυτό που ψάχνεις. Αν έχεις ένα main και ψάχνεις το εξτρά, το Wii U ΕΙΝΑΙ αυτό που ψάχνεις. Προσωπικά είμαι PCάκιας αλλά γοητεύτηκα από τα exclusives του Wii U και δεν το έχω μετανιώσει.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Nov 2015 12:32 #171806 by Ανδρέας Γρυπάρης

Agent94 wrote: Για να το διευκρινησω θελω μια κονσολα για χαβαλε για κανα smash bros,mario kart με την παρεα.Δεν ειμαι hardcore gamer και δεν θελω να καω σε ps4/xbox one μιας και δεν εχω πολυ χρονο.Ειχα ps4 και το εδωσα για αυτο το λογο.Ειμαι λιγο διαφορετικη περιπτωση.Απλα με αγχωνει αν θα μπορω να βρω παιχνιδια στα καταστηματα(λογο nortec).

Αγορασέ το άφοβα αλλά από εξωτερικό, Γερμανία η Αγγλία είναι καλές επιλογές. Θα έχεις και εγγύηση ότι και αν πάθει.
Πρόσφατα πήρα το premium και εγώ, ποιό πολύ για έναν τίτλο που θέλω να παίξω (το Pokemon Rumble U) συν τα άλλα 2 που είπες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Nov 2015 21:02 #171841 by Panagiotis
Τα controllers του wii ειναι συμβατα με το wii u?Και για το classic wii controller?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Nov 2015 21:32 #171843 by George Vamvakidis
Με MotionPlus ναι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Nov 2015 01:14 - 30 Nov 2015 01:14 #171860 by Μάνος Μαρίνος

Agent94 wrote: Τα controllers του wii ειναι συμβατα με το wii u?Και για το classic wii controller?

Είναι όλα τα controllers συμβατά, απλά κάποια games απαιτούν motion plus .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Nov 2015 10:22 - 30 Nov 2015 10:53 #171864 by George Vamvakidis
Ρε Limebone θα με τρελάνεις. Το many μεταφράζεται σε κάποια, η σε αρκετά;

Nintendo wrote: Yes. Wii Remote controllers are compatible with the Wii U console, but many Wii U games require a Wii Remote + Wii MotionPlus accessory or Wii Remote Plus controller.


Τεσπά όπως κ να έχει, Agent94 έμμεσα πήρες την απάντηση σου κ απο τους δύο.
Με motion Plus controllers θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Nov 2015 11:42 - 30 Nov 2015 11:44 #171868 by Μάνος Μαρίνος

Sephi wrote: Με MotionPlus ναι.


Εδώ εννοείς ότι είναι συμβατά μόνο τα MotionPlus controllers. Του εξηγώ πως δεν ισχύει.

Sephi wrote: Ρε Limebone θα με τρελάνεις. Το many μεταφράζεται σε κάποια, η σε αρκετά;
Nintendo wrote:
Yes. Wii Remote controllers are compatible with the Wii U console, but many Wii U games require a Wii Remote + Wii MotionPlus accessory or Wii Remote Plus controller.


Το many μεταφράζεται σε πολλά. Αλλά έχοντας δοκιμάσει πάνω από 40 games στο Wii U (τα σημαντικότερα), μπορώ να σου πω ότι μόνο τα Wii Sports Club και Nintendo Land απαιτούσαν Motion Plus controller και το τελευταίο μάλιστα μόνο σε 2-3 συγκεκριμένα mini-games του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Nov 2015 12:14 - 30 Nov 2015 12:20 #171869 by George Vamvakidis
Νομίζω ότι και οι δύο μιλάμε Ελληνικά. Όταν κάποιος ρωτάει αν τα παιχνίδια του Wii U είναι συμβατά με τα controllers του Wii, η λογική απάντηση είναι Ναι, με MotionPlus θα είναι όλα συμβατά. Και στην τελική συγγνώμη, ποιός πουλάει controllers στην αγορά αυτή την στιγμή χωρίς MotionPlus; Ποιος πουλάει τα τελευταία 2-3 χρόνια. Και ποιός λογικός άνθρωπος έχει όρεξη να κάθεται κάθε φορά πριν αγοράσει ένα τίτλο να κοιτάει αν το παιχνίδι είναι συμβατό η όχι;

Το many, είτε το μεταφράζεις σε αρκετά, είτε σε πολλά, σίγουρα δεν καταλήγεις στο ελάχιστο του κάποια.

Ερώτηση.
Έπαιξες 40 παιχνίδια του Wii U με απλό controller; Are you psycho?!? :dry:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Nov 2015 12:43 #171870 by Μάνος Μαρίνος

Sephi wrote: Ερώτηση.
Έπαιξες 40 παιχνίδια του Wii U με απλό controller; Are you psycho?!? :dry:


Δεν είπα αυτό. Με το Wii U Gamepad έπαιξα τα περισσότερα. Απλά ανέφερα σε ποιά ήταν απαραίτητο το Motion Plus.

Για να το κλείσουμε και να απαντηθεί ολοκληρωμένα η απορία του φίλου Agent94. Πέντε παιχνίδια είναι όλα κι όλα αυτά που χρησιμοποιούν το Motion Plus, ενώ μόλις δύο το απαιτούν για να λειτουργήσουν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification