Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

09 Jan 2007 16:20 #25233 by penny
Replied by penny on topic Βιβλία

Tilion\ wrote: Ξέρεις μήπως πότε κυκλοφοράει ??? :lol:


Γενικότερα μέσα Δεκέμβρη 2007. Ειδικότερα, στην Ελλάδα, άγνωστο.



darkleader\ wrote: ποσες σελιδες ειναι το καθε βιβλιο της τριλογιας του Pullman???


Κάπου γύρω στις 400σελ.



Nikolis\ wrote: Λοιπόν, το Stardust

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2007 17:18 #25236 by Nikos
Replied by Nikos on topic Βιβλία
Νικολη ποτε βγαινει το 3ο?? Για την κληρονομια μιλαω...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2007 17:30 #25237 by Chris Zotos
Replied by Chris Zotos on topic Βιβλία

darkleader\ wrote: Νικολη ποτε βγαινει το 3ο?? Για την κληρονομια μιλαω...


Στο εξωτερικό το καλοκαίρι για την Ελλάδα δε ξέρω !!! :wink:

Nikolis\ wrote: A, σκουλήκια! Βρήκατε ευκαιρία χθες που ήμουν άρρωστος να ανοίξετε συζήτηση! Ως γνωστόν όταν λίπει η γάτα... Νά'στε καλά! :lol:

Λοιπόν, το Stardust

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2007 18:08 #25238 by Nikos
Replied by Nikos on topic Βιβλία
Εγω ειμαι αναμεσα στους ΑΡΥΑ - ΡΟΡΑΝ. Τωρα οι φημες οργιαζουν..... Ελπιζω το 3ο να εχει βγει μεχρι οκτωμβριο... :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2007 22:04 #25251 by Νικολής Ασημάκης
Λογικά θα έχει βγει. Αυτή την περίοδο κάνω Tolkienοθεραπεία (διαβάζω για 1000οστή φορά το 1) και για να κάνω λίγο αποτοξίνωση μάλλον θα πάρω τον "Νεκροσκόπο" και το "Stardust". Α, έχει διαβάσει κανείς σας βιβλίο του Steven King για να ακούσω γνώμες;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jan 2007 12:24 #25267 by Kostas Giagias
Replied by Kostas Giagias on topic Βιβλία

Nikolis\ wrote: . Α, έχει διαβάσει κανείς σας βιβλίο του Steven King για να ακούσω γνώμες;


Μερικές δεκάδες μόνο !!!!

Είναι ο αγαπημένος μου. Είναι εκπληκτικός στην γραφή του και αν έχεις την ικανότητα είναι καλύτερα να τα διαβάζεις στα Αγγλικά. Από μεταφράσεις έχω ακούσει ότι στις εκδόσεις Bell υπάρχει ένας πολύ καλός μεταφραστής που έχει δουλέψει σε πολλά του βιβλία. Εγώ όμως δεν έχω εμπειρία σε μεταφράσεις (ευτυχώς τις έκοψα νωρίς)

Τώρα διαβάζω το CELL και βλέπω μία ακόμα πτυχή του ταλέντου του. Πρόκειται για πιο "τρόμου" βιβλίο από αυτά που τελευταία μας είχε συνηθίσει.

Ανάλογα το τι στιλ θέλεις μπορώ να σου προτείνω τίτλους.
www.stephenking.com/pages/works/list_written.php
Στο παραπάνω link βλέπεις πολλά από τα βιβλία του. Ακόμα θα αναγνωρίσεις πολλούς τίτλους που σίγουρα θα έχεις δει σε ταινίες.

I love racing because football and basketball require only one ball...
Hellenic Racing Team

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jan 2007 13:31 #25269 by Βιβή Κεφαλωνίτη

Nikolis\ wrote: και για να κάνω λίγο αποτοξίνωση μάλλον θα πάρω τον "Νεκροσκόπο" και το "Stardust". Α, έχει διαβάσει κανείς σας βιβλίο του Steven King για να ακούσω γνώμες;


Λοιπόν θα περιμένω εντυπώσεις για τον Νεκροσκόπο. Όσο για τον King δεν έχω διαβάσει αλλά μου έχουν πει όταν ξεκινήσω να ξεκινήσω με "Τα χρήσιμα αντικείμενα".
Επίσης αν θελήσεις να ξεκινήσεις με λογοτεχνία τρόμου να διαβάσεις οπωσδήποτε Graham Masterton. Οποιοδήποτε βιβλίο του. Στα συστήνω όλα ανεπιφύλακτα.. Κι ό,τι άλλο θες ειδικά γι'αυτού του είδους εδώ είμαστε!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jan 2007 16:02 #25304 by Νικολής Ασημάκης
Αλήθεια, έπεισα κανένα με τα λεγόμενά μου, και τον κατάφερα να πάει ν'αγοράσει το βιβλίο "Ο Τύραννος των Συρακουσών" του Βαλέριο Μανφρέντι; Θέλω ν'ακούσω και μια ακόμα γνώμη (εκτός από την δική μου!).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jan 2007 02:55 #25360 by Γιώργος Καβάλλος
Αυτό τον καιρό διαβάζω το Gates of Fire του Steven Pressfield, είναι μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση στη μάχη των Θερμοπυλών και των Σπαρτιατών γενικότερα, και είναι εξαιρετικό. Οι περιγραφές των μαχών ειδίκα είναι το κάτι άλλο...

Μόλις το τελειώσω με το καλό, θα επιστρέψω στον Gaiman, μάλλον με το Anansi Boys, μιας και ο Mr. Nancy ήταν από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες στο American Gods/Ο Πόλεμος των Θεων (Hint: διαβάστε Gaiman. :D )

Nikoli, δεν έχω διαβάσει Μανφρέντι, αλλά είμαι φαν του ιστορικού μυθιστορήματος, οπότε ψήνομαι :D . Έχει διαβάσει κανείς την Τελευταία Λεγεώνα (νομίζω έτσι λέγεται, με τους Ρωμαίοι έχει να κάνει)?

Head Shot: κάθε Παρασκευή 16.00 με 18.00 στον www.gamesradio.gr , μουσική και κουβέντα για First Person Shooters!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jan 2007 03:11 #25361 by penny
Replied by penny on topic Βιβλία

LazyZ\ wrote: Μόλις το τελειώσω με το καλό, θα επιστρέψω στον Gaiman, μάλλον με το Anansi Boys, μιας και ο Mr. Nancy ήταν από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες στο American Gods/Ο Πόλεμος των Θεων (Hint: διαβάστε Gaiman. :D )


Πέστα, πέστα! Μαζί σου! :cool:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification