Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Φόρμα Registration σε Javascript/HTML

20 Sep 2009 11:48 #61286 by pavlos55
Ασχολείται κανείς με HTML και Javasript?? Γιατί αν ναι, έχω μια ερώτηση που με έχει πεθάνει...

Πώς μπορώ να βάλω form για login με username και password και επίσης πως φτιάχνω για register το form?

Αν ο Μεταξάς έλεγε ΝΑΙ στους Ιταλούς, τώρα θα βλέπαμε campionato...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Sep 2009 01:39 #61483 by FrozenCompass
Ο συνδυασμός HTML και JavaScript σημαίνει ότι η υλοποίησή σου θα είναι client-sided, αν δε μου διαφεύγει κάτι (που πολύ πιθανό να μου διαφεύγει, γιατί δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να το "σπάσει" χωρίς καμία δυσκολία, αν διαθέτει στοιχειώδεις γνώσεις.

Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις να κάνεις το login με PHP ή να βρεις κάποιο έτοιμο module (που μπορεί βέβαια να προϋποθέτει να τρέχει μια MySQL από πίσω).

Αν θες να υλοποιήσεις γενικώς login αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι μια σελίδα που θα το εκτελεί, μπορείς να χρησιμοποιήσεις για παράδειγμα το basic authentication με htaccess του Apache. Αυτός ο τρόπος είναι, νομίζω, ο πιο εύκολος, γιατί δε θα χρειαστεί να γράψεις κώδικα, παρά μόνο απλές εντολές σε κάποια configuration files του server. Αν φροντίσεις να γίνεται και με https η επικοινωνία, νομίζω πως είναι και ικανοποιητικά ασφαλής τρόπος.

Αυτά για login. Για δυνατότητα register χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση του administrator, πρέπει ή να κάνεις ακροβατικά στον κώδικα (που μόνο θεωρητικά μπορώ να τα φανταστώ να γίνονται) ή αναγκαστικά θα πας σε υλοποίηση με βάση δεδομένων.

Millions of songs all these years in my soul
And when we met I just knew they´re for you
Now your voice is singing them all
Your wings at mine we will never fall

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Sep 2009 15:40 #61511 by Croc
Μπορεις να το κανεις.

Αλλα απλα θα στελνεις username κ password.

Μπορεις να κανεις μια φορμα για αποστολη e-mail.

Log-in log-out θελουν και βάση δεδομένων και πολλα πολλα αλλα που θα έχει καθε σελίδα σου.

αλλα αφου επιμένεις παρε ενα tutorial.
forum.codecall.net/php-tutorials ... ystem.html

-> www.football-manager.gr - Football Manager Fan Site
->www.techtips.gr - Βοήθηματα και τεχνολογικά νέα
-> www.web-expert.gr - Κατασκευή & φιλοξενία ιστοσελίδων & Joomla Development

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification