Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Xbox Experience: Νέο περιβάλλον στο Xbox 360

01 Nov 2008 12:23 #48523 by Κωνσταντίνος Κουτσούμπας
Καποιος φαινεται διερευσε την επανασταση στο interface του Χbox 360! Οριστε το  
LINK

Δεν γνωριζω αν δουλευει η οχι, αλλα μπορειτε να το ψαξετε και να ενημερωσετε και τους υπολοιπους!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Nov 2008 12:53 #48526 by a Guest
"THIS UPDATE WILL DISABLE YOUR CONSOLES XBOX LIVE ACCESS UNTIL NOVEMBER 19TH!"

Άσε μπορώ να περιμένω......

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Nov 2008 14:59 #48528 by Χρήστος Αρμυριώτης
Μαλιστα, πολυ ενδιαφερον. Ευτυχως που το ποσταρες για να το δουν και οι υπολοιποι!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Nov 2008 09:46 #48988 by Μάνος Γρυπάρης
Το topic αυτό είναι για γενική συζήτηση για το New Xbox Experience.

Εδώ και λίγα 24ωρα το New Xbox Experience γίνεται αυτόματα install σε όποιον επιχειρήσει να συνδεθεί στο Xbox Live. Η εγκατάσταση διαρκεί πολύ λίγα λεπτά. Αφού γίνει το install θα σας ζητηθεί να αποδεχτείτε το νέο καταστατικό και με ένα τυπικό "Accept" θα κάνετε Sign In στο νέο interface. Αφού συνδεθείτε θα χρειαστεί να επιλέξετε ένα avatar. Το avatar σας δεν έχει σχέση με τα τυπικά avatars ενός forum. Για την ακρίβεια είναι ένας χαρακτήρας ανθρώπινης μορφής στον οποίο μπορείτε να αλλάξετε ολοκληρωτικά εμφάνιση και ρούχα. Στη συνέχεια τον τραβάτε μία...φωτογραφία (αφού πρώτα επιλέξετε την κατάλληλη πόζα και το κατάλληλο zoom) και σώζετε αυτή την εικόνα ως το avatar σας.





Τα μενού του New Xbox Experience έχουν αλλάζει ριζικά σε σχέση με το προηγούμενο layout. Υπάρχουν αρχικά επτά βασικά μενού τα οποία απεικονίζονται κάθετα. Σε αυτά μπορείτε να πλοηγηθείτε πατώντας πάνω ή κάτω το αριστερό analog stick. Τότε θα σας εμφανιστούν και τα σχετικά υπομενού τα οποία περιλαμβάνουν εικόνες και περιγραφές των περιεχομένων τους. Η επιλογή σας στα υπομενού γίνεται επιλέγοντας την αριστερή ή την δεξιά κατεύθυνση.

Τα βασικά μενού και τα υπομενού στα οποία χωρίζονται είναι τα εξής:
Welcome: Οι βασικές πληροφορίες για το νέο περιβάλλον
1))What's Hot: Τα νέα χαρακτηριστικά του Xbox Experience
2)Xbox Essentials: Κάποιες βασικές πληροφορίες για το που θα βρείτε τι και με ποιον τρόπο.

Spotlight: Οι σημαντικότερες ειδήσεις των τελευταίων ημερών. Το μενού αυτό περιέχει links για νέα games των οποίων μπορείτε να κατεβάσετε demos και τα trailers.



My Xbox: Το προσωπικό σας μενού.
1)Open Tray: Εδώ σας εμφανίζεται το DVD που έχετε εισάγει στην κονσόλα και κάνοντας κλικ στο εικονίδιο μπορείτε να το τρέξετε.
2)Profile: Οι βασικές πληροφορίες του προφίλ σας (Μηνύματα, Avatar, Gamerscore κτλ.)
3)Game Library: Τα games που έχετε αποθηκεύσει στον σκληρό σας δίσκο.
4)Video Library: Τα βίντεο που έχετε αποθηκεύσει.
5)Music Library: Η μουσική που έχετε αποθηκεύσει.
6)Picture Library: Οι εικόνες που έχετε αποθηκεύσει
7)Windows Media Center: Μία εφαρμογή με την οποία μπορείτε να τρέξετε μουσική, βίντεο και εικόνες στην οθόνη της τηλεόρασής σας. Μπορείτε να κάνετε ακόμα και αναμετάδοση live βίντεο (DVD ή τηλεόρασης αν έχετε την αντίστοιχη κάρτα στο PC σας).
8)System Settings

Game Marketplace: To Online κατάστημα για Games του Xbox 360
1)Explore Game Content: Full Browse όλου του Marketplace στο οποίο μπορείτε να δείτε τα περιεχόμενά του ταξινομημένα, τα νέα demos, τα πιο δημοφιλή downloads κτλ.
2)Games with Avatars: Arcade Games, Minigames και τα νέα Avatar Games, στα οποία οι παίκτες αναμετρώνται έχοντας εμφανές το avatar τους.
3)Ειδήσεις για νέα Game Downloads.

Video Marketplace: To Online κατάστημα για Video Downloads στο Xbox 360

Friends: Εδώ μπορείτε να δείτε την λίστα των φίλων σας Κάθε φίλος σας απεικονίζεται με τον δικό του χαρακτήρα στο πίσω μέρος του οποίου υπάρχει και το σχετικό φόντο που έχει επιλέξει. Το σκηνικό θυμίζει λίγο τα Mii του Nintendo Wii αλλά σε μία σαφώς πιο ώριμη και τελειοποιημένη έκδοση.

Inside Xbox: Καυτές ειδήσεις και βίντεο από τον χώρο του Xbox 360.


Αναμένουμε τα πρώτα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας. Εκ πρώτης όψεως ομολογώ πως είναι αρκετά εντυπωσιακό και κυρίως πολύ πιο εύχρηστο από το παλιό! :wink:

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Nov 2008 12:57 #49000 by Κωνσταντίνος Κουτσούμπας
Ακομα δεν βγηκε και αρχισαν τα RROD...Πολλα παραπονα υπαρχουν και σε ολους τους αλλους τομεις, δηλαδη connection TV, CRASHES, connection freeze κτλ...

Αντε να δουμε ποσα ακομα 360 θα πανε στα σκουπιδια?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Nov 2008 21:31 #49094 by Χρήστος Αρμυριώτης
Τελικα την κατεβασε κανενας την αναβαθμιση? Δουλευει κανονικα? Θελω να ητν κατεβασω αλλα ψιλοφοβαμαι γιατι ακουω πολλα

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Nov 2008 02:09 #49097 by Μάνος Γρυπάρης
Κι εγώ άκουσα διάφορα αλλά μέχρι στιγμής μου τρέχει άψογα. Έχει μόνο μερικά bugs όταν πάω να κάνω download κάτι παλιά games, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι κάτι το τρομερό. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα την κάνεις, δεν την γλιτώνεις. Η οθόνη εμένα δεν μου πάγωσε σε πολλά σημεία (και το πολύ μέχρι 6-7 δευτερόλεπτα).

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Nov 2008 02:36 #49210 by Χρήστος Αρμυριώτης
Το install που πηγαινουμε να το κανουμε?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Dec 2008 12:08 #49216 by Μάνος Γρυπάρης
Τρέχει αυτόματα όταν πας να συνδεθείς στο Xbox Live. Τουλάχιστον στους περισσότερους έτσι έγινε.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Dec 2008 16:22 #49220 by Χρήστος Αρμυριώτης
Οχι ρε, το install των παιχνιδιων στον σκληρο δισκο εννοουσα

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification