Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Basketball Games

16 Aug 2005 00:05 #700 by kostas tsar
Basketball Games was created by kostas tsar
Kαταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Μάνο για την δυνατότητα που μου έδωσε να γίνω staff στο site ώστε να σας ενημερώνω και όσο μπορώ να σας διαφωτίζω πάνω στα basketball games και κυρίως στο καλύτερο ομογολουμένως παιχνίδι αυτού του είδους,το NBA LIVE...

Όπως είναι γνωστόν,στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού,το καλύτερο πρωτάθλημα μπάσκετ του κόσμου ξεκινάει αρχές Νοέμβρη,χωρίς να υπολογίσουμε τα περίφημα lock-out τα οποία γίνονται για οικονομικούς κυρίως λόγους.

Θα είμαι λοιπόν μαζί σας για να συζητήσουμε και για το ελληνικό μπάσκετ και τα τεκταινόμενά του αλλά και για το ίδιο το ΝΒΑ,καθώς ως γνωστόν εμείς οι Έλληνες είμαστε μπασκετικός λαός(ας είναι καλά ο Γκάλης και η παρέα του).

Θα ήθελα για να γνωριστούμε εμείς οι μπασκετόβιοι,και όχι μόνο,να συμμετάσχετε σε ένα μίνι δημοψήφισμα σχετικά με τα αγαπημένα σας basketball games.

Θα παραθέσω πρώτος την λίστα μου,συμπεριλαμβάνοντας και κάποια retro παιχνίδια τα οποία μπορούμε να βρούμε στα MAME32 και όχι μόνο.


1.NBA Jam
2.NBA Live 2005
3.Arch Rivals
4.NBA Live 2004
5.Streetball


Αυτά από μένα.Θα χαρώ να διαβάσω και τα δικά σας αγαπημένα μπασκετάκια.Ευχαριστώ.Καλή μας αρχή!

Γιουβέντους-Σλάβια-Σπάρτα-Αμβούργο-Σάλκε-Πόρτο-Aρσεναλ - Μπαρτσελόνα-Αϊτχόβεν-Ρόζεμποργκ-Aντερλεχτ-Φενερμπαχτσέ-Σεβίλλη-Aγιαξ-Μαγιόρκα!!!Συνεχίζεται...
You

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Aug 2005 00:12 #701 by Μάνος Γρυπάρης
Aγαπημένο μου μπασκετάκι από τα παλιά είναι το NBA Jam.
Στο Γυμνάσιο μάλιστα θυμάμαι ότι κάναμε κοπάνες μετά το σχολείο και πηγαίναμε και παίζαμε το τότε Fifa International Soccer (το Sensible το έσβηνε για πλάκα, δεν το συζητάω) και το NBA Jam. Και τα 2 σε SNes. Μάλιστα το NBA Jam τον πρώτο καιρό άντε να το είχα παίξει συνολικά μισή ώρα, ώσπου με προκάλεσε για ένα ματσάκι ένας μάγκας απ'τη βασική 5άδα του σχολείου που έλιωνε τις ώρες τότε στο παιχνίδι. Λίγα δεύτερα πριν λήξει το παιχνίδι σουτάρω από την μία μπασκέτα στην άλλη (έχανα 2 πόντους) και ΜΠΗΚΕ! Από αυτά που δεν γίνονται ούτε στα όνειρά σου. Ε, κι εκεί βέβαια χτυπιότανε όλη η τάξη κι ο τύπος με κυνήγαγε ("Βρε κολόφαρδε" και τα σχετικά).

Από τα NBA Live η έκδοση 2000 είναι η αγαπημένη μου. Παλιά λόγω Jordan ήμουνα Chicago Bulls φανατικά. Αργότερα έγινα Raptors λόγω...εμβλήματος!

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Aug 2005 02:55 #714 by nikos
Replied by nikos on topic Basketball Games
φιλε Κωστα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι δεν εχεις παιξει basket games se playstation .Δοκιμασε το ΝΒΑ street basket (1,2,3)και το ΝΒΑ Ballers και πες μου αν ειναι καλυτερα απο NBA jam,NBA live κτλ

ΥΓ .
Δεν εχω παιξει τις τελευταιες εκδοσεις του Live γιατι δεν μου αρεσουν τα παιχνιδια της ΕΑ (πολυ τυποποιημενα μου φαινονται) .Εχει καλυτερο gameplay το Live2005 απο τα προηγουμενα ?
ΥΓ2
Οταν πρωτοεπαιξα το NBA jam σε ηλεκτρονικαδικα ειχα παθει πλακα .Απιστευτο παιχνιδι για την εποχη του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Aug 2005 03:49 #716 by kostas tsar
Replied by kostas tsar on topic Basketball Games

Caniggia27 wrote: φιλε Κωστα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι δεν εχεις παιξει basket games se playstation .Δοκιμασε το ΝΒΑ street basket (1,2,3)και το ΝΒΑ Ballers και πες μου αν ειναι καλυτερα απο NBA jam,NBA live κτλ.


Δυστυχώς με το Playstation δεν είχα ποτέ σχέση,γιατί ακριβώς αυτό.Το θεωρούσα πολύ τυποποιημένο και με περιορισμένες δυνατότες,οι οποίες είναι κλεισμένες σε 10 μόλις πλήκτρα...Επίσης συνήθησα από μικρός στα ποντίκια και στις οθόνες. :)

Caniggia27 wrote: Δεν εχω παιξει τις τελευταιες εκδοσεις του Live γιατι δεν μου αρεσουν τα παιχνιδια της ΕΑ (πολυ τυποποιημενα μου φαινονται) .Εχει καλυτερο gameplay το Live2005 απο τα προηγουμενα ?


Το gameplay,όπως είναι φυσικό βελτιώνεται σε κάθε παιχνίδι.Οι περισσότερες προσθέσεις όμως από την EΑ γίνονται στο παιχνίδι και στους τρόπους που μπορείς να παίξεις και όχι στο gameplay.Έχεις περισσότερες επιλογές προπόνησης,καριέρας,ανέλιξης κτλ.Σου δίνει δηλαδή τη δυνατότητα να μανατζάρεις κάπως την ομάδα σου.Αναμένουμε το ΝΒΑ LIVE 2006,περίπου στα τέλη του Νοέμβρη όπως συνηθίζει η ΕΑ,για να δούμε τι ψάρια έπιασε όλον αυτόν τον καιρό.

Caniggia27 wrote: Οταν πρωτοεπαιξα το NBA jam σε ηλεκτρονικαδικα ειχα παθει πλακα .Απιστευτο παιχνιδι για την εποχη του.


Ποιός δεν έχει κολλήσει με το ΝΒΑ Jam?’πειρες ώρες και εικοσάρικα στα ηλεκτρονικάδικα,άπειρες κόντρες Jordan-Pippen/Rider-Ewing,άπειρα "τσακώματα" από τους γονείς σε αυτά τα μαγαζιά για αυτό το παιχνίδι,που μας μεγάλωσε.Αλλά ποιος είπε ότι μεγαλώσαμε? :mrgreen:

Γιουβέντους-Σλάβια-Σπάρτα-Αμβούργο-Σάλκε-Πόρτο-Aρσεναλ - Μπαρτσελόνα-Αϊτχόβεν-Ρόζεμποργκ-Aντερλεχτ-Φενερμπαχτσέ-Σεβίλλη-Aγιαξ-Μαγιόρκα!!!Συνεχίζεται...
You

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2005 18:35 #840 by nikos
Replied by nikos on topic Basketball Games
παντως κανε μια προσπαθεια να παιξεις τα παιχνιδια που σου ειπα σε playstation γιατι ειναι εξαιρετικα

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2005 19:44 #841 by Σταύρος
Replied by Σταύρος on topic Basketball Games
Ta dika mou agaphmena einai ta

Arxika to NBA live 97 apo to opoio arnoume na xekolisw mias kai apo tote paizw mono auto :P
To NBA Jam (Se SNES kai gameboy)
...kai to TV sports basketball sthn Amiga

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2005 20:54 #855 by liolias
Replied by liolias on topic Basketball Games
Ego paizo to nba live 2003 se pc.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2005 20:58 #860 by Μάνος Γρυπάρης

Soulseeker wrote: ...kai to TV sports basketball sthn Amiga

EΕΕεεεεετσι....ΕεΕΕΕτσιιιιιι......που λέει κι ο Γιώργος Γκούμας (Shankly).
Και καθ'ότι Amigάς από το 1990, πρέπει να σου πω ότι το TV Sports Basketball των 2 δισκεττών το είχα ΞΕΣΚΙΣΕΙ κυριολεκτικά! Αν και δεν είμαι μπασκετόφιλος, το παραδέχομαι, ήταν παιχνιδάρα! Έπαιρνα Παναθηναϊκό και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχε τον Γκάλη τότε. Κάρφωνα με τον Γκάλη...απίστευτα πράγματα! Εννοείται ότι τα είχα σηκώσει όλα ακόμα και με τις χειρότερες ομάδες!

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Aug 2005 13:34 #1222 by Kostas Giagias
Replied by Kostas Giagias on topic Basketball Games
Εγώ στο PS2 παίζω την σειρά Live... αλλά όχι και πολύ φανατικά !!!

I love racing because football and basketball require only one ball...
Hellenic Racing Team

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Aug 2005 13:46 #1226 by a Guest
Replied by a Guest on topic Basketball Games
epeksa to nba live 2005 kai itan poli kalo.Ta grafika episis poli kala. :D

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification