Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

"Εθισμός στο Internet και τα games" λέει η ελληνική τηλεόραση

02 May 2020 20:15 #233620 by Aνέστης Αδαμίδης
Καλά, είναι λίγο να 'χαμε να λέγαμε η όλη φάση. Πιο κωλοτούμπες κι από τον Τσίπρα. Η τρόικα ξαφνικά έγινε "θεσμοί" κι έτσι. Ή μόνο εγώ το είχα παρατηρήσει αυτό;

Τέλος πάντων, τώρα το ίδιο γίνεται κι εδώ. Το ότι θα μπει ως διαταραχή από το '22 εμένα με προβληματίζει για κάποιο λόγο, αν και αναμενόμενο να τα ξαναγυρίσουν για να βγούνε τα παιχνίδια οι κακοί της υπόθεσης και να παρακινήσουν τον κόσμο να τσακώνεται για να βγαίνει έξω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 May 2020 20:25 - 02 May 2020 20:38 #233622 by Blood Prince
Τα παιχνίδια είναι χόμπυ για την πλειοψηφία.Μόνο για το 1% αποτελούν εθισμό.

Πρόβλημα έχουν μόνο όσοι δεν τρώνε φαγητό,δεν πηγαίνουν στην δουλειά ή δεν μελετάνε τα μαθηματά τους λόγω των Videogames.

Διαφορετικά τα περί εθισμού και ειδικά διαταραχής είναι μπούρδες.....δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω στον ελεύθερο χρόνο ; Να κάθομαι μπροστά από την τηλεόραση όλη την ώρα ; Δεν θα ήταν εθισμός αυτό ; ή δεν θα έπρεπε να είχαμε χόμπυ καθόλου.

Εθισμό με την ίδια λογική έχουν και όσοι διαβάζουν βιβλία συνέχεια. (και δεν αναφέρομαι στα εκπαιδευτικά βιβλία)....και αυτοί διαταραχή έχουν....

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 May 2020 18:29 #234689 by Μάνος Γρυπάρης
Νέο βίντεο: Υπάρχει εθισμός στα games και το Internet?
Μέσα σε μία ώρα αναλύουμε τα ψέματα που έχει πει η ελληνική τηλεόραση, αλλά και γιατί δεν υπάρχει εθισμός.
Αξίζει να δείτε ολόκληρο το βίντεο και να το κοινοποιήσετε.


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 May 2020 00:51 - 26 May 2020 00:52 #234698 by Blood Prince
Είδα μισή ώρα και όντως είναι ενδιαφέρον το βίντεο.

Και εννοείται δεν έχουν καμία σχέση με τα ναρκωτικά.Αυτό είναι η μεγαλύτερη μπούρδα που έχω ακούσει.

Τα υπόλοιπα που θέλω να πω τα έγραψα σε προηγούμενο πόστ.

Απλά για μένα θέλω να αναφέρω πως μπορεί να έχω περάσει τα 30 και να εξακολουθώ να παίζω Videogames όπως υπάρχουν και 40ρηδες που παίζουν καθώς είναι χόμπυ αλλά υπάρχουν μεγάλα διαστήματα (εβδομάδες) στα οποία δεν παίζω καθόλου και φυσικά όταν έχω πιο σημαντικές προτεραιότητες ασχολούμαι με αυτές.

Επίσης έχω μια τάση τον τελευταίο καιρό να βαριέμαι τα παιχνίδια και να στρέφομαι στα μυθιστορήματα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 May 2020 09:45 #234701 by Ηλιας
Δεν νομιζω πως μπορω να θεωρηθω εθισμενος επειδη παιζω περιπου 4 ωρες την ημερα video games. Απεχω πολυ απο τους ιαπωνες που παιζουν ατελειωτες ωρες χωρις να κανουν διαλειμμα ουτε για φαι, πεθαινοντας τελικα απο την πεινα.

Ξεχναω καπου καπου να καθαρισω το σπιτι και να κανω μπανιο, αλλα μικρο το κακο, αφου μενω μονος μου εδω και καιρο. Για την αακριβεια απο τοτε που με παρατησε η κοπελα μου επειδη δεν εκανα μπανιο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 May 2020 10:41 - 26 May 2020 10:42 #234704 by Blood Prince

Brazhlias wrote: Δεν νομιζω πως μπορω να θεωρηθω εθισμενος επειδη παιζω περιπου 4 ωρες την ημερα video games. Απεχω πολυ απο τους ιαπωνες που παιζουν ατελειωτες ωρες χωρις να κανουν διαλειμμα ουτε για φαι, πεθαινοντας τελικα απο την πεινα.

Ξεχναω καπου καπου να καθαρισω το σπιτι και να κανω μπανιο, αλλα μικρο το κακο, αφου μενω μονος μου εδω και καιρο. Για την αακριβεια απο τοτε που με παρατησε η κοπελα μου επειδη δεν εκανα μπανιο.


Καλά με παιχνίδια όπως Assassin's Creed Odyssey και Skyrim έχω ασχοληθεί και για πάνω από 4 ώρες την ημέρα,μπορεί και 12 ώρες.

Για το μπάνιο σε παράτησε ; Εγώ κάνω μια φορά την εβδομάδα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 May 2020 11:01 #234713 by Ηλιας

Blood Prince wrote:

Brazhlias wrote: Δεν νομιζω πως μπορω να θεωρηθω εθισμενος επειδη παιζω περιπου 4 ωρες την ημερα video games. Απεχω πολυ απο τους ιαπωνες που παιζουν ατελειωτες ωρες χωρις να κανουν διαλειμμα ουτε για φαι, πεθαινοντας τελικα απο την πεινα.

Ξεχναω καπου καπου να καθαρισω το σπιτι και να κανω μπανιο, αλλα μικρο το κακο, αφου μενω μονος μου εδω και καιρο. Για την αακριβεια απο τοτε που με παρατησε η κοπελα μου επειδη δεν εκανα μπανιο.


Καλά με παιχνίδια όπως Assassin's Creed Odyssey και Skyrim έχω ασχοληθεί και για πάνω από 4 ώρες την ημέρα,μπορεί και 12 ώρες.

Για το μπάνιο σε παράτησε ; Εγώ κάνω μια φορά την εβδομάδα.


Ε ναι γιατι αλλο; Αφου ειμαι πανεμορφος.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 May 2020 11:30 - 26 May 2020 11:33 #234722 by Blood Prince

Brazhlias wrote:

Blood Prince wrote:

Brazhlias wrote: Δεν νομιζω πως μπορω να θεωρηθω εθισμενος επειδη παιζω περιπου 4 ωρες την ημερα video games. Απεχω πολυ απο τους ιαπωνες που παιζουν ατελειωτες ωρες χωρις να κανουν διαλειμμα ουτε για φαι, πεθαινοντας τελικα απο την πεινα.

Ξεχναω καπου καπου να καθαρισω το σπιτι και να κανω μπανιο, αλλα μικρο το κακο, αφου μενω μονος μου εδω και καιρο. Για την αακριβεια απο τοτε που με παρατησε η κοπελα μου επειδη δεν εκανα μπανιο.


Καλά με παιχνίδια όπως Assassin's Creed Odyssey και Skyrim έχω ασχοληθεί και για πάνω από 4 ώρες την ημέρα,μπορεί και 12 ώρες.

Για το μπάνιο σε παράτησε ; Εγώ κάνω μια φορά την εβδομάδα.


Ε ναι γιατι αλλο; Αφου ειμαι πανεμορφος.


Κρίμα αν ήταν μόνο για το μπάνιο.

Ο λόγος χωρισμού θα μπορούσε να είναι οικονομικά θέματα,διάφορα σοβαρά θέματα συμβίωσης και διαφωνίες πάνω σε αυτά .

Και εγώ εμφανίσιμος είμαι αλλά ανύπαντρος και δεν ξέρω εαν παντρευτώ ποτέ.Βέβαια με τα σημερινά δεδομένα ένας γάμος θα μου δημιουργούσε επιπλέον υποχρεώσεις και προβλήματα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 May 2020 19:29 #234733 by Kostis
Εθισμός προκύπτει όταν δεν κάνεις τίποτα άλλο πέρα από ύπνο και videogames όλη μέρα τότε ναι υπάρχει σοβαρός εθισμός.Γιατι δεν λέω ωραία τα games αλλά δεν βλάπτει καμιά φορά να βγαίνουμε και έξω.Just saying.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 May 2020 20:36 #234751 by Giorgos Tsolaridis
Top 20: Το ποσοστό των χρηστών Internet ανά χώρα
Και ποιοι δηλώνουν ότι "δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτό".


Σε συνέχεια της έρευνας που πραγματοποιήσαμε για τον εθισμό στα games και το Internet, παρουσιάζοντας τα συκοφαντικά ρεπορτάζ της ελληνικής τηλεόρασης και τις σοβαρές έρευνες του εξωτερικού, μας στείλατε κάποια μηνύματα σχετικά με το σημείο 31:00 του βίντεο, στο οποίο ένας δάσκαλος αναφέρει ότι "Η Ελλάδα βρίσκεται στη δεύτερη θέση στην Ευρώπη στον εθισμό από το διαδίκτυο".

Κάντε κλικ εδώ για περισσότερες πληροφορίες

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification