Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Tο 1ο παιχνίδι που παίξατε!

Poll: Ο Η/Υ (ή κονσόλα) στον οποίο παίξατε το 1ο σας παιχνίδι? (was ended 0000-00-00 00:00:00)

Acorn
1 0.5%
Amiga (οποιοδήποτε μοντέλο)
10 5.3%
Amstrad (οποιοδήποτε μοντέλο)
16 8.5%
Apple (οποιοδήποτε μοντέλο)
2 1.1%
Atari (Η/Υ ή κονσόλα)
38 20.1%
Commodore (64/128)
7 3.7%
IBM PC (παλιότερα ή σημερινά μοντέλα)
13 6.9%
Nintendo (Nes/Gameboy και μεταγενέστερα)
45 23.8%
Oric Atmos
No votes 0%
Sega (Master System/Game Gear και μεγενέστερα)
18 9.5%
Spectrum
6 3.2%
Αλλο Σύστημα
33 17.5%
Total number of voters: 90 ( Αναστασία Κεραμάρη, Rick, Blood Prince, Ηλιας, Gianna ) See more
Only registered users can participate to this poll
30 Oct 2005 18:03 - 09 May 2008 21:07 #4759 by Μάνος Γρυπάρης
Ποιο ήταν το 1ο παιχνίδι που παίξατε? (Που/Πως/Πότε)

Προσπαθήστε να φέρετε στο μυαλό σας την πρώτη στιγμή που πιάσατε ηλεκτρονικό υπολογιστή...
1)Ποια χρονιά ήταν?
2)Σε τι σύστημα? (ψηφίστε)
3)Ποιο παιχνίδι παίζατε εκείνη τη μέρα? (πείτε μας λίγα λόγια)
4)Μέσα στον 1ο μήνα που ασχοληθήκατε με Games ποιο παιχνίδι σας έκανε να ξεχάσετε το φαϊ και τον ύπνο!


1)Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν 1987
2)Τότε είχα Amstrad 6128 (3 χρόνια πριν πάρω στα χέρια μου την Amiga 500!)
3)Από τις πρώτες δισκέτες που είχα βάλει στον Amstrad ήταν εκείνη που είχε μέσα σκάκι, το παιχνίδι με το τανκ και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι. ’ρα λογικά το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα πρέπει να ήταν το σκάκι.
4)Δεν χωράει συζητήση. Από τότε και για τα επόμενα χρόνια αν και πιτσιρικάς στο δημοτικό, ξενυχτούσα πολύ περισσότερο από τους συμμαθητές μου γιατί είχα στα χέρια μου το Pirates!

ΥΓ. Ένα site για να δείτε παλιούς Η/Υ από τα μέσα του 20ου αιώνα μέχρι τα τέλη του, είναι το : www.old-computers.com

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Oct 2005 19:28 #4763 by Mixalis Sarikloglou
1993 an thimame kala(imoun 5 xronon)
atari me paixnidia stin mnimi alla eperne kai kati kitrines kasetes nomizo
gia paixnidia thimame to tanks kai tous psarades,
pio poli epaiza tous psarades eixe poli plaka na psareueis, tmimame oti kaname kodra me ton baba mou kai me tin mama mou poios tha poiasi ta perisotera.

Pame gera Elladaraaaaaaaaa!!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Oct 2005 21:51 #4765 by Τάσος Γεωργίου
Λοιπόν ύστερα από σχετική έρευνα στο net (καθότι το μόνο που θυμάμαι από τότε είναι η πρασινόμαυρη οθόνη με το διαστημοπλοιάκι στο κάτω άκρο και το πλιπ-πλιπ-πλιπ...)

1) πραγματικά δεν έχω ιδέα... σίγουρα μεταξύ 1986 (γεννήθηκα :mrgreen: ) και 1994 (πήρα τον 486 που αυτόν τον θυμάμαι καθαρά :mrgreen: )
2)δύσκολα μου βάζεις... λοιπόν, πράσινη-μαυρή οθόνη με τερατώδη καμπυλότητα, ενωμένο πληκτρολόγιο με οθόνη (πρέπει ναταν μαύρα πλήκτρα-άσπρο πληκτρολόγιο...) μάλλον κάποιος commodore (superpet? :? )
3)Space Invaders... τί να πω... τρελή φάση...

αυτά...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Oct 2005 23:54 #4767 by Σταύρος
asdkl;fhas;fg ... Pali psifisa lathos :P

1) Kapou sto 1987 me 89
2)Atari!
3) Xmm prepei na htan to Harry (kapws etsi legotan) kai to Dekathlo
4) E mallon ta 2 parapanw :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Oct 2005 00:22 #4768 by Orestis Domis
Exmm, se diko mou ipologisth panta, to prwto paixnidi pou epai3a htan to Doom 1!!!! Pigaina pempti dimotikou tote kai molis eixa agorasei ton 8086 mou :P (sta 33 MGH parakalw :P ). Auto htan kai to paixnidi pou eliwsa fisika :) . Kai pio prin epaiza se filwn mou pc alla de thimamai polla, oute trixes sthn masxali den eixa :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Oct 2005 01:06 #4770 by Κώστας Dante
Λοιπόν, στα 5-6 μου χρονάκια, θυμάμαι οι δικοί μου, μου αγόρασαν (δεν ξέρω τί κονσόλα ήταν ακριβώς) ένα τετράγωνο πράμα( :mrgreen: ) που έπαιρνε κασέτες(κίτρινες, πορτοκαλί) και συνήθως περιείχαν μέσα πολλά παιχνιδάκια. Για να μην πολυλογώ... το πρώτο game ήταν το pac-man, αλλά αυτό που ερωτεύτηκα ήταν το Super Mario... :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Nov 2005 18:08 #5596 by Δημήτρης Σκιάννης
Πρωτοέπαιξα ηλεκτρονικό παιχνίδι σε ΑΤΑΡΙ 2600.Η πρώτη μου επαφή με Η/Υ όμως ήταν γύρω στο 1995 αν θυμάμαι καλά,σε έναν 386 slot A 33MHz με 8MB RAM,500MB HDD 1ΜΒ κάρτα γραφικών και ενα SCSI Controller ΝΑ(Μετά συγχωρήσεως...)!Πρώτο μου παιχνίδι δε το DUNE2 μέσω του οποίου μυήθηκα στα strategies και τα DOOM 1 & 2,Sim City 2000.Αξέχαστες εποχές...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Nov 2005 18:49 #5613 by Μιχάλης Πλατάρης
Τα πρωτα μου παιχνιδια τα ειχα παιξει σε μια κονσολα της Sega το Sega Saturn για οσους το ξερουν.Τα πρωτα μου παιχνιδια ηταν κατι demo που εδινε επιπλεον μεχρι να παρω μερικα ποδοσφαιρακια και κατι αλλα κουφα παιχνιδια (οπως πχ ενα που το ελεγαν NIGHTMARE και ειχε ενα ξωτικο που πεταγε σε ενα κοσμο γυρισμενο αναποδα!!! 8O περα βρεχει...) και εμεινα εκει για αρκετο καιρο μεχρι να παρω το GBColour και να πορωθω...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Nov 2005 20:07 #5619 by Δημήτρης Σκιάννης

MikeRibo10 wrote: Τα πρωτα μου παιχνιδια τα ειχα παιξει σε μια κονσολα της Sega το Sega Saturn για οσους το ξερουν.Τα πρωτα μου παιχνιδια ηταν κατι demo που εδινε επιπλεον μεχρι να παρω μερικα ποδοσφαιρακια και κατι αλλα κουφα παιχνιδια (οπως πχ ενα που το ελεγαν NIGHTMARE και ειχε ενα ξωτικο που πεταγε σε ενα κοσμο γυρισμενο αναποδα!!! 8O περα βρεχει...) και εμεινα εκει για αρκετο καιρο μεχρι να παρω το GBColour και να πορωθω...

Έλα ρε σύ,το Saturn δεν ξέρουμε?Το έχω ακόμα αλλά χωρίς χειριστήριο...
Θυμάμαι ότι είχε βγεί την εποχή του PS1 και ήμουν φανατικός υπέρμαχός του και εχθρός της Sony,αλλά η αλήθεια είναι ότι η κονσόλα θάφτηκε λόγω μικρής ποικιλίας τίτλων,σε αντίθεση με τους 600+ του PS1.Μετά ακολούθησε το εξ'ίσου αποτυχημένο Dreamcast και την συνέχεια την ξέρετε... :cry:

SEGA FOREVER!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Nov 2005 20:10 #5620 by Μιχάλης Πλατάρης
Απο κονσολες ειναι χαμενη η Sega αλλα αφου εχει το FM..καταλαβενετε...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification