Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword
Το GameWorld.gr αναζητά Forum Moderators (21 May 2018)

Το GameWorld.gr επιθυμεί να προσλάβει Forum Moderators.

Warhammer 40.000 (tabletop)

• Lithras
  • Lithras's Avatar Topic Author
  • Αρχισυντάκτης
  • Αρχισυντάκτης
  • Hope is the first step on the road to disappointment.
More
21 Sep 2017 14:27 - 21 Sep 2017 14:39 #205778 by Lithras
Lithras created the topic: Warhammer 40.000 (tabletop)
Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) όσοι έχετε παίξει games της σειράς Dawn of War γνωρίζετε ότι βασίζεται στο δημοφιλές tabletop wargame (επιτραπέζιο στρατηγικής με μινιατούρες) της Βρετανικής Games Workshop.

Για όσους δε γνωρίζουν τα tabletop wargames, είναι στην ουσία turn-based strategy games με μινιατούρες που παίζονται σε τραπέζι. Συνήθως έχουν πολλούς και λεπτομερείς κανόνες ως προς το πως θα συγκροτίσετε τον στρατό σας και το πως θα διεξάγετε τις μάχες. Είναι ένα ακριβό και χρονοβόρο χόμπυ, αλλά είναι ανθεκτικό στον χρόνο (το Warhammer 40.000 ξεκίνησε το 1986), έχει δυνατό community στην Ελλάδα και αποτελεί ένα πολύ "γεμάτο" hobby με πολλές πτυχές. Συν ότι το lore είναι ένα από τα καλύτερα sci-fi settings που κυκλοφορούν εκεί έξω.

Προσωπικά παίζω Warhammer 40.000 από τα τέλη της δεκαετίας του 1990 και οι στρατοί μου είναι Chaos Space Marines και Chaos Daemons (είμαι παιδί του Dark Side). Ποιοί από εσάς παίζετε και τι στρατό/ούς έχετε; Όσοι δεν παίζετε, τι στρατό θα παίζατε εάν ξεκινούσατε;
Last Edit: 21 Sep 2017 14:39 by Lithras.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Sep 2017 15:50 #205783 by Konti
Konti replied the topic: Warhammer 40.000 (tabletop)
Καλή και η τεχνολογία αλλά σαν το επιτραπέζιο παιχνίδι με τον αντίπαλο κατάματα δεν έχει. Αξεπέραστο παιχνίδι που πλέον έχει γίνει πιο προσιτό από ποτέ, και από τη σκοπιά της τιμής, αλλά και από αυτή των κανόνων (αν σκεφτεί κανείς πως οι βασικοί κανόνες προ δίμηνου ήταν 170 σελίδες ενώ πλέον είναι μόλις 12).

Ασχολούμαι 10 χρόνια και δεν το έχω βαρεθεί ούτε στιγμή είτε με τους κλασικούς μου πλέον Blood Angels είτε με τους νεοσύστατους Vostroyans.

• Lithras
  • Lithras's Avatar Topic Author
  • Αρχισυντάκτης
  • Αρχισυντάκτης
  • Hope is the first step on the road to disappointment.
More
25 Sep 2017 11:44 #205987 by Lithras
Lithras replied the topic: Warhammer 40.000 (tabletop)
Η υπερ-απλοποίηση με έχει ψιλοχαλάσει, αλλά έχει πάρει φόρα η Games Workshop με νέες κυκλοφορίες. Αν και πολύ καρτουνίστικες για τα γούστα μου, με λίγο conversion (χρήση κομματιών από άλλες φιγούρες) και βάψιμο με λιγότερο ζωηρά χρώματα σώζεται!

Moderators: Parouakiszax
Time to create page: 0.510 seconds
Notification