Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

13 Jan 2007 19:09 #25447 by Νικολής Ασημάκης

beastie\ wrote: Εγώ όμως δεν έχω εμπειρία σε μεταφράσεις (ευτυχώς τις έκοψα νωρίς)

Eίσαι λίγο άδικος προς τις ελληνικές μεταφράσεις ξενόγλωσσων βιβλίων. Έχω διαβάσει μερικά βιβλία καί στα ελληνικά και στα αγγλικά (το Χάρυ Πόττερ 6 και τους 3 Άρχοντες) και είχαν πολύ καλή μετάφραση. Ειδικά κάτι αγγλικές εκφράσεις τις είχαν μεταφράσει με την αντίστοιχη ελληνική έκφραση.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jan 2007 19:21 #25449 by Βιβή Κεφαλωνίτη
Απλά μερικοί μεταφραστές δεν είναι και τόσο καλοί ειδικά σε αυτού του είδους τα βιβλία. Είναι γεγονός ότι οι εκδόσεις Bell όσο αφορά στα βιβλία του King είναι καλύτερες απ'ότι κάποιων άλλων εκδόσεων στον ίδιο συγγραφέα. Αλλά αν διαβάζεις μόνο στα ελληνικά (όπως εγώ), δεν έχεις μέτρο σύγκρισης και ησυχάζεις!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jan 2007 14:14 #25551 by Kostas Giagias
Replied by Kostas Giagias on topic Βιβλία
Για αυτό και εγώ σε βιβλία που έχουν γραφτεί στα Αγγλικά (που μπορώ να το κάνω λόγο γνώσης και εμπειρίας) δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω μία μετάφραση και έπειτα να αναρωτούμε αν αυτό που διάβασα ήταν η σωστή μετάφραση ή όχι !!!

Στις υπολοιπες γλώσσες που δεν γνωρίζω, αναγκαστικά "εμπιστεύομαι" κάποια μετάφραση χωρίς να είμαι σε θέση να την κρίνω.

I love racing because football and basketball require only one ball...
Hellenic Racing Team

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jan 2007 14:52 #25557 by Βιβή Κεφαλωνίτη
Πιστεύω ότι πολύς κόσμος γνωρίζει Αγγλικά για παράδειγμα, αλλά σαφέστατα είναι πιο εύκολο να διαβάζεις κάτι στην μητρική σου γλώσσα.
Δεν πιστεύω λοιπόν ότι γίνεται λόγω άγνοιας της ξένης γλώσσας.. (προσωπικά τουλάχιστον δεν το κάνω γι'αυτό)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jan 2007 16:26 #25563 by Νικολής Ασημάκης
Εγώ (που όπως είπα παραπάνω) διάβασα μερικά βιβλία και στις 2 γλώσσες (αγγλικά & ελληνικά) μου φάνηκαν ευκολότερα τα ελληνικά, επειδή τα αγγλικά είχαν κάτι εκφράσεις άστα να πάνε! (και ξέρω αγγλικά επιπέδου advanced {θα το δώσω το Μάη})

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jan 2007 17:00 #25568 by Χριστόφορος
Replied by Χριστόφορος on topic Βιβλία
Και εγώ που διάβασα το Χαρι Πότερ 6 στα αγγλικά ήταν δυσκολότερος απ'ότι στα ελληνικά(2 εβδομάδες στα αγγλικά-5 μέρες στα ελληνικα με FCE,ECCE στο συρτάρι).Καλό βιβλίο είναι το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΜΑΧΟΥ(συγγραφέα δε θυμάμαι).Το Ενδυμιων Σπριγκ μην το διαβάσετε-δεν εκπληρώνει τις προσδοκίες που δημιουργούνται ενώ μην διαβάσετε την τετραλογία του Άρτεμη Φάουλ(έτσι λέγεται το βιβλίο) γιατί είναι πολύ ψεύτικα και υπερβολικά παιδικά.Τέλος υπάρχουν και τα κλασσικα του Βερν,και προσέξτε να μην διαβάσετε μόνο τα πολύ "γνωστά"(20000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα,ταξίδι στη Σελήνη...)αλλά και τα πιο μικρής εμβέλειας όπως το Μυστηριώδες Νησι(συνέχεια των Λευγών)ή ο Δεκαπεντάχρονος Πλοίαρχος

PSN: personGR

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2007 13:02 #25605 by Kostas Giagias
Replied by Kostas Giagias on topic Βιβλία
Σίγουρα για τους περισσότερους η μητρική γλώσσα είναι πιο εύκολη από την όποια ξένη γλώσσα.

Το θέμα με τα πτυχία όμως είναι εντελώς άσχετο.

I love racing because football and basketball require only one ball...
Hellenic Racing Team

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2007 15:01 #25610 by Νικολής Ασημάκης
Εκτός από τα βιβλία που έχω διαβάσει στ'αγγλικά, σκοπεύω να προμηθευτώ και κανένα ακόμα (αν μ'αρέσει) και επίσης όποτε βάζω να δω τα dvd του Άρχοντα, τα βάζω χωρίς υπότιτλους. :wink:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jan 2007 19:14 #25618 by Βιβή Κεφαλωνίτη
Ένα πολύ καλό επίσης βοήθημα για να εξοικιώνεσαι με την ξένη γλώσσα και κυρίως τα αγγλικά, είναι και τα τραγούδια! Εγώ από το γυμνάσιο καθόμουνα και έβγαζα τους στίχους τραγουδιών που μου άρεσαν. (τότε δεν υπήρχε και το internet σε τέτοιο βαθμό που βρίσκεις όποιο στίχο θες)
Εμένα αυτό με βοήθησε όσο τίποτε άλλο! (και μιλάμε πολύ πριν πάρω το Lower)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Feb 2007 16:14 #27534 by Νικολής Ασημάκης
Τίποτα νεότερο σχετικά με τις ημερομηνίες κυκλοφορίας των Χάρυ Πόττερ 7 και Έραγκον 3 στην Ελλάδα, υπάρχουν;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification