The Last of Us: Part 2

05 Dec 2020 18:05 #241937 by Giorgos Tsolaridis
The Last of Us: Part II: Story trailer της Abby
Ένα εξάμηνο μετά την κυκλοφορία.


Η Naughty Dog και η Sony ετοίμασαν ένα νέο τρέιλερ για το The Last of Us: Part II, αυτή τη φορά για την Abby, παρότι έχουν περάσει...έξι μήνες μετά την κυκλοφορία του.

Η Abby είναι ένας χαρακτήρας που η Naughty Dog δεν ήθελε να αποκαλύψει ότι υπάρχει στο παιχνίδι, για λόγους spoiler. Βέβαια τόσο καιρό μετά, έχει πλέον διαρρεύσει, επομένως αποφάσισε να δημοσιεύσει το τρέιλερ, παρά την όποια καθυστέρηση. Αν δεν έχετε παίξει ακόμη το παιχνίδι τότε σας συμβουλεύουμε να μην δείτε το τρέιλερ για τυχόν spoilers.


I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Dec 2020 18:58 #241965 by Giorgos Tsolaridis
Easter egg του Uncharted υπάρχει σε multiplayer map του The Last of Us
Το αεροπλάνο του Sully.


Δεν είναι η πρώτη φορά που η Naughty Dog βάζει διάφορα references στα games της.

Από την κυκλοφορία του το 2013, υπήρχε ένα Uncharted easter egg σε έναν multiplayer map του The Last of Us. Ο Rodney Reece, πρώην game designer της Naughty Dog, δημοσίευσε στο Twitter και επιβεβαίωσε ότι το αεροπλάνο στο Beach map του The Last of Us, ήταν όντως το αεροπλάνο του Victor “Sully” Sullivan.


Ο Reece έγραψε: “όχι ότι είναι μέσα στο σενάριο, αλλά το πήρα από το Uncharted, το έσπασα σε κομμάτια και το έβαλα εκεί.” Έχουμε δει και άλλα παρόμοια easter eggs στα games της Naughty Dog, όπως το γνωστό cameo του Crash Bandicoot στο Uncharted 4.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Dec 2020 09:49 #243183 by Giorgos Tsolaridis
Το The Last of Us: Part II σάρωσε τα βραβεία του PlayStation Blog
Με 2.5 εκατομμύρια gamers να ψηφίζουν.


Το The Last of Us: Part II κέρδισε οκτώ επαίνους/ βραβεία από τις ψήφους των παικτών.

Σύμφωνα με ένα poll που έγινε στον επίσημο ιστότοπο του PS Blog και συγκέντρωσε περισσότερες από 2.5 εκατομμύρια ψήφους, εκτός του ότι το The Last of Us: Part II ανακηρύχθηκε Game of The Year από τους παίκτες, κέρδισε επτά ακόμα βραβεία. Παρακάτω μπορείτε να δείτε όλα τα βραβεία που κέρδισε το The Last of Us: Part II :

• Best Narrative
• Best Accessibility Features
• Best Graphical Showcase
• Best Soundtrack
• Best Sound Design
• Gaming Moment of the Year
• PS4 Game of the Year
• Studio of the Year

Ευτυχώς, το The Last of Us: Part II άφησε και μερικά βραβεία για άλλα games. Έτσι έχουμε το Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ως το PS5 Game of the Year και Best New Character, το Fall Guys κέρδισε Best Indie Game, το Star Wars: Squadrons κέρδισε Best PSVR Experience, ενώ το Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 κατάφερε και κέρδισε Best Sports Games. Το Ghost of Tsushima κέρδισε Best Art Direction, ενώ το Call of Duty: Warzone κέρδισε τον τίτλο του Best Multiplayer.

blog.playstation.com/2020/12/18/playstation-blog-2020-game-of-the-year-the-winners/

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2021 10:00 #244288 by Giorgos Tsolaridis
Laura Bailey (Abby, The Last of Us): "Ήξερα ότι θα με μισήσουν, αλλά δεν περίμενα τόσο"
Ο ρόλος της δεν της άρεσε.


Η Laura Bailey, η οποία υποδύεται την Abby στο The Last of Us: Part II, έκανε ένα δημόσιο σχόλιο σχετικά με τον ρόλο της.

Η voice actor της Abby δήλωσε συγκεκριμένα: "Το ήξερα ότι θα υπήρχαν αντιδράσεις για τον χαρακτήρα της Abby και ότι θα εισπράξω μίσος. Δεν περίμενα όμως ότι θα γίνει σε τόσο μεγάλο βαθμό". Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η διαρροή περιεχομένου πριν την κυκλοφορία του παιχνιδιού, για το οποίο η ηθοποιός πρόσθεσε: "Ήρθε κι έδεσε. Οι διαρροές επηρέασαν την κατάσταση. Αν κάποιος δεν είχε δει τα spoilers τότε θα συνέχιζε να παίζει το παιχνίδι και θα είχε την ωριμότητα να καταλάβει. Αλλά η διαρροή έγινε μήνες πριν και κάποιοι δεν μπόρεσαν να καταλάβουν την διαφορά".

Η Laura Bailey δέχθηκε θανατικές απειλές για έναν χαρακτήρα που της δόθηκε έτοιμο σενάριο να υποδυθεί και που φυσικά η απεικόνισή του δεν είχε καμία σχέση με το πως είναι η ίδια εξωτερικά. Η ίδια κατέληξε στα εξής: "Ήταν ένας δύσκολος ρόλος, αλλά μια εκπληκτική ιστορία. Η Abby είναι ένας από τους πιο εκπληκτικούς χαρακτήρες που έχω παίξει. Ξέρω την ιστορία, ήξερα τι θα κάνω σε αυτή. Δεν μου άρεσε η Abby ως άτομο, ούτε το πως υποδύθηκα τον ρόλο. Έπαιξα το παιχνίδι και είπα τότε στον Travis, τον σύζυγό μου, "Δεν μου αρέσει ότι έκανα. Δεν είμαι καλή. Είναι τραγικό. Δεν ξέρω καν πως με διάλεξαν. Τόσα χρόνια δουλειάς για το τίποτα" και τότε ο σύζυγός μου μου είπε "Έλα πάψε, συνέχισε να παίζεις γιατί είσαι επηρεασμένη με όσα διαβάζεις" κι εγώ συνέχισα να παίζω γιατί έπρεπε να μπω στο κλίμα του ότι δεν μου αρέσει ο ρόλος που υποδύθηκα. Πάντως κάποιες δυσάρεστες σκηνές δυστυχώς τις πήρα σπίτι μαζί μου".

Το σενάριο του The Last of Us: Part II ήταν ίσως το πιο διφορούμενο από κάθε άλλο παιχνίδι, καθώς θίγει ζητήματα ομοφυλοφιλικών σχέσεων και σκοτωμών, τα οποία επισκίασαν για κάποιους χρήστες τις ανατροπές του και την δράση του.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jan 2021 11:13 #244527 by Giorgos Tsolaridis
Artist έφτιαξε μία εικόνα του The Last of Us με pixel art γραφικά
Περιλαμβάνει τον Joel και την Ellie.


Το The Last of Us Part II είναι αδιαμφισβήτητα μία από τις σημαντικότερες κυκλοφορίες του περασμένου έτους, σαρώνοντας τα βραβεία στα The Game Awards και καταφέρνοντας να διακριθεί ως το Game of the Year για το 2020.

Το PlayStation exclusive της Naughty Dog, μας απασχόλησε αρκετές φορές μέσα στην χρονιά, με τις φήμες για το επόμενο video game να κάνουν ήδη τον γύρo του internet και με την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά να βρίσκεται ήδη σε στάδιο παραγωγής. Ως εκ τούτου πολλοί υποστηρικτές της σειράς δημιουργούν διάφορα concept και τα μοιράζονται στον κόσμο, όπως και ο Woostar, ο οποίος ανάρτησε στο προσωπικό του λογαριασμό στο Twitter ένα pixel art GIF με θέμα το The Last of Us. Η κίνηση είναι μηδαμινή όμως υπάρχει στο GIF, το οποίο απεικονίζει τον Joel και την Ellie σε ένα κατεστραμμένο περιβάλλον. Η εικόνα δίνει μία ωραία ιδέα για το πως θα μπορούσε να μεταφερθεί το The Last of Us σε μία κατά πολύ απλούστερη εκδοχή του ή το πως θα έμοιαζε αν κυκλοφορούσε σε κάποια κονσόλα GameBoy για παράδειγμα.

Πρόκειται για ένα αρκετά ενδιαφέρον concept και το κοινό φαίνεται να συμφωνεί καθώς η ανάρτηση έχει ήδη περισσότερα από έξι χιλιάδες likes και περίπου χίλια retweets. Παραπάνω θα βρείτε το pixel art από τον Woostar.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Jan 2021 10:35 #244867 by Giorgos Tsolaridis
Ο Neil Druckmann θα ήθελε να αναπτύξει video game βασισμένο στο Half-Life
Ο creative director του The Last of Us μίλησε για τις σειρές στις οποίες θα ήθελε να δουλέψει.


O Neil Druckmann από την Αμερικανική εταιρεία ανάπτυξης, Naughty Dog, δήλωσε ότι θα ήθελε πολύ να αναπτύξει games βασισμένα στο Half-Life και Hotline Miami. Απαντώντας σε ένα post στο Twitter όπου τον ρώτησαν πάνω σε τι θα ήθελε να δουλέψει, απάντησε με σειρά προτεραιότητας: την σειρά κόμικ Punisher, το Half-Life, το Ghost Rider, τη σειρά Hotline Miami αλλά και το αγαπημένο anime Cowboy Bebop.

Φυσικά, οι πιθανότητες να γίνει έστω και ένα από τα πέντε είναι απίστευτα μικρές, αλλά σίγουρα θα θέλαμε να δούμε πως ο Druckmann θα επηρέαζε τις σειρές αυτές. Σίγουρα θα ήταν ενδιαφέρον να τον δούμε να δουλεύει πάνω στο Hotline Miami ή το Cowboy Bepbop. Αν πάλι, αναλάμβανε το Half-Life, το ίντερνετ θα ανατινασσόταν.

Δείτε το σχετικό tweet.

O Druckmann εργάζεται στο studio Naughty Dog της Sony από το 2004 και ανήλθε από creative director σε συμπρόεδρος της εταιρείας τον Δεκέμβριο του 2020. Είναι γνωστός από την συμμετοχή του στα Uncharted και The Last of Us. Είναι επίσης και executive producer της επερχόμενης σειράς του The Last of Us στο HBO TV.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2021 09:17 #245297 by Αλεξάνδρα Αντασκαλίτσιι

Ο ρόλος της Laura Bailey ως Abby στο The Last of Us 2 ήταν καθοριστικός για την καριέρα της ως voice actor, και της έδωσε το βραβείο Best Performance στα Game Awards το 2020. Σε συνέντευξη της στο Good Game Nice Try podcast, μίλησε για το πόσο σπάνιοι ήταν οι ρόλοι «κανονικών» γυναικών όταν πρωτοξεκίνησε το voice acting για video games, και το πόσο έχει αλλάξει η βιομηχανία από τότε.

Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, η Bailey θυμήθηκε μια συζήτηση που είχε κάνει με τον συνάδελφό και γείτονά της, Troy Baker, πριν από μία δεκαετία. Συγκεκριμένα του έλεγε "πόσο εκνευριστικό ήταν να είσαι γυναίκα σε αυτή τη βιομηχανία εκείνη τη περίοδο, και πόσο σπάνιοι ήταν οι ρόλοι γυναικών που αποτελούσαν πλήρεις προσωπικότητες". "Του ήταν δύσκολο να το καταλάβει, γιατί εκείνος θεωρούσε το είδος των ρόλων του δεδομένο. Εγώ ήμουν πάντα η σύζυγος, η συνεργάτης, ή η γκόμενα που θα έσωζες, ή κάτι τέτοιο." πρόσθεσε.

Δείτε το video review μας για το The Last of Us: Part 2 χωρίς spoilers:


Η Bailey είχε αναλάβει τον ρόλο μιας "badass" γυναίκας στο BloodRayne, το οποίο κυκλοφόρησε το 2002. Η voice actor σημείωσε ότι παρ’όλο που η Rayne ήταν ένας δυνατός χαρακτήρας, δεν απέφυγε την σεξουαλικοποίηση. "Η Rayne έλαβε αφιέρωμα στο Playboy" μας υπενθύμισε. "Πολλοί από τους ήχους της, όπως οι αντιδράσεις της και οι ήχοι που έβγαζε όταν ρουφούσε αίμα , ακουγόντουσαν σεξουαλικοί. Όπως και με τη Lara Croft, λάτρευα τα Tomb Raider, αλλά η πρωταγωνίστρια ήταν υπερ-σεξουαλικοποιημένη." είπε.

"Δεν έχει να κάνει με τις badass γυναίκες αλλά με τους badass χαρακτήρες, και αυτοί μπορούν να είναι και γυναίκες." εξήγησε η Bailey, ωστόσο είπε ότι έχει δει κάποια βελτίωση στη βιομηχανία. "Έχω πετύχει πολύ περισσότερους ρόλους κανονικών γυναικών, είναι πλήρεις χαρακτήρες σε αντίθεση με τη 'σέξυ γκόμενα που κουνάει ένα σπαθί'". "Η πρόοδος που έχει σημειωθεί την τελευταία δεκαετία είναι απίστευτη. Η Abby και η Ellie είναι υπέροχοι χαρακτήρες επειδή μπορούν απλά να είναι άνθρωποι." πρόσθεσε.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2021 09:21 #245301 by Αλεξάνδρα Αντασκαλίτσιι

Το The Last of Us: Part 2 της εταιρείας ανάπτυξης Naughty Dog έχει πλέον τα περισσότερα βραβεία Game of the Year από οποιαδήποτε άλλη κυκλοφορία, σύμφωνα με την ιστοσελίδα του Game Awards. Στην σελίδα αναγράφεται ότι ο συγκεκριμένος τίτλος έλαβε 261 βραβεία Game of the Year το 2020. Το The Last of Us: Part 2 ξεπέρασε κατά πολύ τα Hades και Ghost of Tsushima τα οποία είχαν 53 και 49 βραβεία, αντίστοιχα.

Ο αριθμός αυτός ξεπερνάει το προηγούμενο ρεκόρ που τέθηκε από το The Witch 3: Wild Hunt, της εταιρείας ανάπτυξης CD Projekt, το 2015, το οποίο είχε λάβει 260 βραβεία.
Attachments:
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2021 10:37 - 28 Jan 2021 10:41 #245302 by Blood Prince
Replied by Blood Prince on topic The Last of Us: Part 2

Skeagga wrote:


Στην δεξιά φωτό, απεικονίζεται γυναίκα ή άντρας ; Δεν μπορώ να καταλάβω.

H Ellie πάντως είναι όμορφη. :kiss:

Skeagga wrote: Το The Last of Us: Part 2 της εταιρείας ανάπτυξης Naughty Dog έχει πλέον τα περισσότερα βραβεία Game of the Year από οποιαδήποτε άλλη κυκλοφορία,


Χαίρομαι που το κέρδισα από το gameworld και ανυπομονώ να το παίξω όταν θα έχω την ευκαιρία.Παρά τα πολλά βραβεία εκδηλώθηκε μια διφορούμενη στάση από ορισμένους fans και η άποψη πως είναι λίγο υποδεέστερο από το πρώτο.

Εγώ έτσι και αλλιώς το είχα στην λίστα να το αγοράσω,οπότε με χαροποιεί που το κέρδισα.Όταν μπορέσω να το κατεβάσω για να το παίξω,θα ξαναπαίξω το πρώτο Last of Us να το θυμηθώ.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Jan 2021 10:04 #245355 by Giorgos Tsolaridis
Φήμη: Το PS5 patch του The Last of Us Part II βρίσκεται σε στάδιο ανάπτυξης
Σύμφωνα με έγκυρο leaker.


Σύμφωνα με τον χρήστη του ResetEra, Navtra, το The Last of Us Part 2 ενδέχεται να λάβει σύντομα ένα patch για το PS5.

Ο συγκεκριμένος χρήστης έχει αποκαλύψει πληροφορίες στο παρελθόν και τις περισσότερες φορές ήταν ακριβής. Συγκεκριμένα ο χρήστης Navtra απάντησε "Ξέρω ότι ένα patch βρισκόταν σε ανάπτυξη όμως δεν είμαι σίγουρος ούτε αν τελικά θα κυκλοφορήσει, ούτε το πότε. Θα εκπλαγώ αν δεν βγει patch για το PS5 πάντως."


Σαφώς και θα αναρωτιέστε για ποιο λόγο να πιστέψετε κάποιον ανώνυμο που είπε κάτι στο internet, όμως ο Navtra, έχει αποκαλύψει έγκυρες πληροφορίες αρκετές φορές στο παρελθόν. Για παράδειγμα πριν από το PS5 showcase τον Ιούνιο του 2020, ο Navtra αποκάλυψε επιτυχώς ότι η Sony θα παρουσιάσει ένα νέο Ratchet & Clank, ένα LittleBigPlanet spin-off, το Gran Turismo 7, το Horizon Forbidden West, το Marvel’s Spider-Man: Miles Morales και το Demon’s Souls remake. Ο χρήστης είχε αποκαλύψει επίσης το Final Fantasy 16 πριν η ανακοίνωση να γίνει επίσημα, σημειώνοντας επίσης ότι θα έχει και κάποιου είδους αποκλειστικότητας στο PS5.

Οι Sony και Naughty Dog δεν έχουν πάρει θέση για το ζήτημα μέχρι στιγμής, συνεπώς όλα αυτά παραμένουν εικασίες. Αναμένουμε επίσημη ανακοίνωση από τις δύο εταιρείες.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification