Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PS4: Συζήτηση/Νέες ειδήσεις

24 Feb 2013 11:00 #120889 by eliminator
PS4: Το εντυπωσιακό comeback της Sony



O απόηχος της παρουσίασης της νέας κονσόλας.

Διαβάστε περισσότερες πληροφορίες

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 02:18 #120917 by Μάνος Γρυπάρης
Τα θετικά:
- Παρουσίαση πριν την Microsoft.
- Δυνατό hardware.
- Σημαντικά games.
- Δυνατά tech demos (ειδικά της Quantic Dream).
- Το DualShock 4 με οθόνη αφής και Share button.

Τα αρνητικά:
- Δεν είδαμε την κονσόλα (καθότι προφανώς ίσως γίνουν αλλαγές της τελευταίας στιγμής).
- Δεν είδαμε Battlefield 4, νέο Uncharted, The Last of Us έστω σε port για PS4, ξεχασμένες σειρές όπως Crash Bandicoot κτλ.
- Δεν έχει backwards compatibility αλλά θα πρέπει να πληρώσουμε την cloud streaming υπηρεσία της Gaikai.

Όπως είπε κι ο Παντελής στο άρθρο του, η Sony κέρδισε την μάχη των εντυπώσεων. Ειδικά σε θέμα hardware το PS4 θα είναι ένα "θηρίο". Για μένα αυτή που θα πρέπει να φοβάται αυτή τη στιγμή είναι η Nintendo.

Τώρα μένει να δούμε τι θα απαντήσει η Microsoft. Προβλέπω ότι κάτι θα δείξει Μάρτιο ή Απρίλιο, δηλαδή πριν την E3, ώστε να υπάρχει hype. Πιστεύω ότι η Sony ανέβασε το hype γιατί πολλοί δεν περίμεναν ότι θα έδειχνε το PS4, κάτι που όμως μάθαμε λίγες ημέρες πριν.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 02:24 #120918 by Χριστιάνα Θάνου
Πριν δω την παρουσίαση της Sony, δεν μπορούσα να καταλάβω τι μπορεί να έχει το PS4 για να με κάνει να το αγοράσω. Τώρα όμως που μας έδειξε τι μπορεί να κάνει, πιστεύω ότι πώρωσε ακόμα περισσότερους gamers. Πιστεύω ότι η Sony δεν μας τα έδειξε όλα, έχει ακόμα και άλλους άσσους στο μανίκι της απλά θα τους παρουσιάσει αργότερα. Έχτισε το hype σιγά σιγά και αυτό πιστεύω ότι θα δουλέψει για καλό. Πάντως είναι το μεγαλύτερο troll της χρονιάς. Την μία μας λέει για PS4 conference και δεν μας δείχνει την κονσόλα και την άλλη μαθαίνουμε για pre-orders και το ποσό είναι 23 ευρώ....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 11:15 #120920 by Γιώργος Μεσολογγίτης
Περίμενα το PS4, όσο τίποτα άλλο. Δηλαδή ακόμα περιμένω για να είμαι ακριβής. Λίγες ημέρες μετά την αγορά του PS3, το μακρινό 2009, είχα κίολας ξεκινήσει το ψάξιμο στο διαδίκτυο για πληροφορίες της κονσόλας "πόθου" εκατομμυρίων χρηστών. Όχι δεν τρολλάρω... Παρά την έκρηξη της τεχνολογίας που βιώνουμε καθημερινά, και μας έχει γίνει ίσως και συνήθεια για να το εκτιμήσουμε στο βαθμό που του αξίζει, περιμένω πως και πως να ζήσω την εμπειρία. Διαβάζοντας αχόρταγα, τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, το μόνο που ξέρω είναι πως, ήδη έχω αρχίσει να ιδρώνω...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 13:52 #120922 by Kostas Milonas
Για εμενα ειναι μεγαλο μειον η απουσια κανονικου backwards compatibility, κατι που πιστευω πως θα χτυπησει στις πωλησεις PS3 multiplatform τιτλων μεσα στο 2013 αν η Microsoft ανακοινωσει πως το νεο Xbox θα ειναι συμβατο με τους τιτλους του 360.

Απο εκει και περα το hardware στα χαρτια φαινεται πολυ δυνατο και σιγουρα η αφθονη RAM του συστηματος θα επιτρεψει επιτελους το cross-game party chat κατι που με τα 256+256 MB RAM του PS3 δε μπορουσαν να κανουν, και παραλληλα θα επιτρεψει αρκετες ενδιαφερουσες επεκτασεις οπως το κουμπι Share.

Βεβαια το μεγαλο στοιχημα που θα παιξει και καθοριστικο ρολο στις πωλησεις θα ειναι η τιμη διαθεσης της νεας κονσολας. Αν κινηθει πανω απο το ψυχολογικο οριο των $400 τοτε μαλλον θα δυσκολευτει στις πωλησεις μετα το launch, ενω αν ειναι πιο κατω σιγουρα θα βοηθησει αρκετους να το προτιμησουν πιο ευκολα...

http://gamercard.xboxresource.com/xbox_modern/asmilonGR

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 14:12 #120923 by Κώστας Λάβαρης
Η αλήθεια είναι πως περίμενα την παρουσίαση των κονσολών της Sony και της Microsoft στις αρχές του 2014, ωστόσο η πρώτη μας εξέπληξε όλους και μας έδειξε την νέα της κονσόλα πολύ νωρίτερα. Η Sony βασίστηκε πολύ στο ατού της, το hardware και ανακοίνωσε όχι το PS4 αλλά το PC4. Ισχυρός επεξεργαστής, σύγχρονη κάρτα γραφικών και φυσικά μνήμη 8GB GDDR5 RAM! Με τη μνήμη αυτή η Sony εξασφαλίζει άριστα γραφικά και μεγάλο χώρο για τα games, και λογικά συνεπάγεται σημαντική μείωση του loading. Το Dualshock 4 με εντυπωσίασε μιας και έχει touchpad, speaker και υποδοχή audio jack για headsets! Η κάμερα του θα είναι μεγαλύτερης ανάλυσης και είμαι περίεργος να δω πως θα συνεργάζεται με το χειριστήριο και ιδιαίτερα την επάνω φωτεινή πλευρά του. Ακόμη χάρηκα που 'έπαιξε' με αποκλειστικότητες τύπου Killzone και Infamous. Απογοητεύτηκα με τη συνεργασία της Sony με το Ustream, και ότι δεν θα υπάρχει backwards compatibility, όπως υπήρχε στις αρχικές κονσόλες PS3.

Προσωπικά δεν χρειαζόμουν να δω την κονσόλα για να δω πως η Sony εργάστηκε πολύ για να μπει δυνατά στο χώρο των next-gen κονσολών. Πήρε το επάνω χέρι απέναντι στη Microsoft, και ουσιαστικά έκανε το WiiU να θεωρείται πλέον τωρινής γενιάς κονσόλα. Μένει να δούμε την απάντηση της Microsoft, την οποία περιμένω στους επόμενους μήνες, και το χειρισμό της δύσκολης κατάστασης στην οποία βρίσκεται.

-Πάτρικ με ακούς;
-Όχι, έχει σκοτάδι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 14:14 #120924 by Παντελής Δασκαλέλος
Εγώ δεν θεωρώ την τιμή τόσο σημαντικό θέμα. Πιστεύω ότι είναι συνάρτηση του hardware και σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δηλαδή αν το νέο Xbox έχει ισαξιο hardware ή ελαφρώς χειρότερο και 100 ευρώ λιγότερα ο κόσμος θα πάει στην Microsoft. Και το θέμα είναι να μην αναγάγουμε την γενικότερη πραγματικότητα σε σχέση με το τι βλέπουμε στην χώρα μας. Στην Ελλάδα παραδοσιακά το PS4 θα πουλήσει περισσότερο, δεν καθορίζει όμως μια χώρα των 10 εκατομμυρίων κατοίκων το μέλλον μιας κονσόλας. Αν ήταν έτσι το Pro θα είχε μεγαλύτερες πωλήσεις από το Fifa :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 14:49 #120927 by Βασίλης Καμακάρης
Δεν θα πω κάτι πρωτότυπο, αλλά πιστεύω ότι η sony θέλει να είναι ο κυρίαρχος και η εμφάνιση τις ήταν επική. Το θέμα είναι από την ημέρα εμφανίσεις μέχρι την ημέρα κυκλοφορία τι θα προκύψει εκεί είναι το μεγάλο ζήτημα. Διότι έχει όλα τα φόντα να καταφέρει πολύ καλύτερα αυτό που θέλει. Εγώ είμαι λίγο πίσω στο τι θα δείξει αν τελικά θα παίζει μεταχειρισμένα, αν θα παίζει κανονικά τα παλιά games από προηγούμενες κονσόλες και αν θα είναι με συνδρομή το online. Το μονό που έχω να πω ότι αν γίνουν αυτά τότε δεν νομίζω να το προσθέσω στην συλλογή μου. Όμως δεν τρέφω αυταπάτες γιατί δεν μπορούμε να έχουμε την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. :P
Άλλα όλα είναι στο χέρι της sony....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 16:16 #120934 by Νίκος Θωμάδης
Μακάρι να έχει backwards game compatibility για να πουλήσω το PS3 και να πάρω το καινούργιο. Αλλιώς μάλλον θα αργήσω να το αγοράσω. Φυσικά δεν σκοπεύω να αγοράσω άλλη κονσόλα. Είμαι Playstation φαν και θα παραμείνω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2013 17:04 #120940 by Κώστας Λάβαρης
PS4: Η Sony θέλει να ανιχνεύει τα πειρατικά games



Κατοχύρωσε πατέντα για τον σκοπό αυτό.

Διαβάστε περισσότερες πληροφορίες

-Πάτρικ με ακούς;
-Όχι, έχει σκοτάδι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification