Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Σκληροί δίσκοι: Γενική συζήτηση/Απορίες

24 Mar 2015 14:26 - 24 Mar 2015 14:27 #158465 by Jimmis Komitas
Λοιπον φιλε μου οποτε η μονη λυση ειναι format. Η διαδικασια του Ghost που σου ειπα δεν ειναι δυσκολη απλα πολυωρη. Κατεβαζεις απο το internet το Hiren's boot ( για να προλαβω δεν ειναι τιποτα σπασμενο ειναι μια νομιμη συλλογη εργαλειων απο τεχνικους στο internet) το "καις" σε ενα cd, μπουταρεις απο το cd με επιλογη windows xp. Σου ανοιγει ενα περιβαλλον windows XP με μια toolbar, επιλεγεις την καρτελα backup->ghost32 και κανεις την ενεργεια disk-to-image για να κανεις το ghost απο τον εξωτερικο σκληρο σου στον εσωτερικο ως image.
Οποτε στην ουσια παιρνεις ενα αντιγραφο του εξωτερικου δισκου σου σε image με την διαφορα οτι σφαλμα ή λαθος εντοπισει δεν το αντιγραφει καν το προσπερναει. Και στην συνεχεια κανεις ενα format τον εξωτερικο και την αναστροφη διαδικασια, δηλαδη backup->ghost32 και επιλογη image-to-disk και εισαι κομπλε

Αν εσενα σου φαινεται δυσκολη, που δεν ειναι ή πολυωρη, θα μπορουσες να πας σε καποιον τεχνικο που εμπιστευεσαι και να το κανει αλλιως καντου format και απο την αρχη εγκατασταση τι θες. Αλλη φορα να προσεχεις αν οπως λες αυτος που εβαλες να σου κανει την εργασια αυτη δεν ηταν και πολυ γνωστης απο Η/Υ ας πηγαινες εσυ εκει να βαλεις τη διαδιακασια να ξεκινησει και οτα τελειωσει απλα να βγαλει τον δισκο και να τον αφησει στην ακρη ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ! Δεν πειραζει αυτα συμβαινουν συχνα σε ολους

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2015 13:15 - 20 May 2015 13:22 #161305 by Μανος Πατσιαλας
Tον πετας και παιρνεις αλλον.Αλλιως ετοιμασου να δωσεις λεφτα.Και ασε τα ghetto solutions.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2015 20:14 #161347 by Γιάννης Νικολάκης
απο πτώση, έχω χάσει 2 δίσκους

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2015 21:22 - 06 Aug 2015 05:12 #161354 by Παύλος
SSD Αξίζει να βάλω στο pc μου SSD αντί για HDD?
Κάποια άτομα σκεύτονται να βάλουν κάποιο σκληρό δίσκο στον υπολογιστή τους αλλά δεν έχουν αποφασίσει αν θα βάλουν SSD ή καινούριο HDD. Στην ίδια τιμή ένας SSD έχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε χώρο αποθήκευσης από έναν HDD. Αν έχετε 1 TB+ χωρητικότητα στον υπολογιστή σας θα ήταν καλό να αγοράσετε έναν SSD γιατί βοηθάει πολύ το λειτουργικό του υπολογιστή σας να ''τρέχει'' πιο γρήγορα και να κάνετε πολλά ακόμα πράγματα πιο γρήγορα. Αν τώρα έχετε μεγάλη ανάγκη από χώρο αποθήκευσης και έχει αρκετά χρήματα να διαθέσει για ένα σκληρό μπορεί να αγοράσει κάποιον SSD που να έχει 250 GB ή και παραπάνω.Εγώ έγραψα στην σελίδα των GRamers να μου πουν την γνώμη τους για ένα σύστημα που τους είχα στείλει και απλά μου πρόσθεσαν έναν SSD. Και πραγματικά είχαν δίκιο. Έστησα το pc χωρίς τον SSD το testαρα και μετά το ξανα έστησα μαζί με τον SSD. Τεράστια διαφορά. Σας συνιστώ να βάλετε SSD αντί για HDD ανεπιφύλακτα.!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2015 21:55 - 21 May 2015 22:30 #161358 by Άγγελος Νικολάου
Γεια σου Παύλο ! Εγώ πιστεύω ότι μία λύση είναι η καλύτερη καθώς συνδυάζει ταχύτητα και χωρητικότητα. Εάν δεν περιορίζεσαι σε θέμα budget θα σου συνιστούσα από θέμα ταχύτητας έναν ssd με το λειτουργικό και δύο δίσκους 1 ΤΒ σε raid 0 , εάν θέλεις αξιοπιστία , βάζεις τους δύο hdd σε raid 1 έτσι , τα αρχεία αποθηκεύονται και στους δύο , άρα δεν χάνεις τίποτα. Τέλος , εάν δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα , απλά πάρε ssd και έναν hdd

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2015 22:14 #161359 by Παύλος
Συμφωνώ απόλυτα! Εγώ πάντως με τον SSD έχω βρεί την υγειά μου!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2015 22:21 #161360 by Γιωργος Ευστατογλου
καλη το συστημα raid 0 με πολυ καλες ταχυτητες (νομιζω παει περιπου x1.6) αλλαμν ξεχνας οτι αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος μπορεις να κανεις raid 0 και με ssd και εκει οι επιδοσεις πραγματικα ξεφευγεις . παντως η αληθεια ειναι οτι αν πας σε ssd και συνηθισεις να δουλευεις με αυτον μετα δυσκολα ξαναγυρνας σε hhd , στα 60€περιπου μπορεις πλεον να βγεις 120gb και στα 100-110 240-250gb . εγω εχω εναν 120αρι της sandisk (τον φθηνο :p ) και η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα λιγο χωρο ακομα , σκεφτομουν για τον extreme pro 240gb (ενας απο τους 5 γρηγοροτερους ssd ) αλλα μετα επεσε το ματι μου σε αυτο και επαθα ζημια :
www.skroutz.gr/s/6439684/Kingston-HyperX-Predator-PCIe-SSD-240GB-with-HHHL-Adapter.html
εδω λοιπον μιλαμε για ταχυτητες σχεδον 10πλασιες απο εναν hhd (μιλαω για read ) και σχεδον 3 πλασιες απο εναν μετριο ssd . ναι οι τιμες του επισης ειναι αναλογες αλλα πιστευω οτι κι'αυτες οι καρτες σαν τους ssd θα πεσουν με τον καιρο .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 May 2015 17:45 #161395 by Παύλος
Συμφωνώ. Η ταχύτητες ενός SSD ξεφεύγουν αρκετά από έναν κοινό HDD και , όπως ανέφερες και εσύ , μπορείς να βρεις έναν αρκετά καλό SSD ακόμα και με 70 € (όσο για τα 60€ είναι μεν 120gb αλλά δεν μπορείς εύκολα να τους επιστευτείς).

Όσο για τον 240άρη η τιμή του όντως είναι ''τραγική'' αλλά αν θες να χτίσεις ένα High End Pc και έχεις αρκετά χρήματα να <<Δαπανήσεις>> θα σου συνησφέρει πολύ να αγοράσεις τον συγκεκριμένο ή και άλλους πολύ ακριβότερους. Αν δουλεύεις στην Σαουδική Αραβία μπορείς να αγοράσεις ακόμα και αυτόν :P : www.skroutz.gr/s/2810298/Intel-SSD-910-800GB-PCIe-2-0-x8.html
Εδώ πια μιλάμε για pc πάνω από 5500€ .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 May 2015 18:02 #161396 by Γιωργος Ευστατογλου
μου στελνεις σκληρο που κανει 4500 και εχει read 2000mb/s και εγω με 250€ σου λεω για 1290mb/s , nope νομιζω δεν αξιζει η διαφορα :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 May 2015 21:17 #161440 by Παύλος
Απλά πήγα στο skroutz και βρήκα τον πιο ακριβό :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification