Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Σκληροί δίσκοι: Γενική συζήτηση/Απορίες

22 May 2015 21:29 #161441 by Αδαμ Παπαδογιαννης
Με κλειστα ματια SSD, απο θεμα ταχυτητας,απο θεμα κοστους ειναι ακριβοι......ακομα, αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι ακομα στην πρωτη γενια κ εχουν ακομα μελλον μπροστα τους!Παντως καποια στιγμη πιστευω θα καταργηθουν οι HDD μια για παντα!!!!....ΕΛΠΙΖΩ...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 May 2015 16:19 #161484 by Παύλος
Συμφωνώ απόλυτα οτι οι SSD είναι πολύ καλύτερη από θέμα ταχύτητας ωστόσο πρέπει να φέρουν 1 ισορροπία ανάμεσα στην χωρητικότητα και την τιμή των SSD με αυτή των HDD για να καταργηθούν!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jun 2015 11:04 - 04 Jun 2015 11:06 #162213 by Φοίβος Ζαφείρης
Πιστεύω είμαστε αρκετό καιρό μακριά από το να καταργηθούν οι HDDs. Ο όγκος των δεδομένων είναι πλέον τεράστιος και η χωρητικότητα σημαντικότερη για το μέσο χρήστη. Όλα τα 'συν' του SSD δε θα γίνουν απαραίτητα σε όποιον δεν περνάει αρκετή ώρα μπροστά στο PC ακόμα και τώρα. Υπάρχει μετά και το θέμα των εξωτερικών σκληρών, που όλοι χρησιμοποιούν HDD, γιατί έτσι κι αλλιώς ποιο το όφελος του SSD ακόμη και να ήταν φθηνός, όταν ο πιο διαδεδομένος τύπος σύνδεσης περιφερειακών είναι το (σχετικά) αργό USB;

Μπορεί να είμαι τελείως off, αλλά πιστεύω πως αν καταργηθούν οι HDD θα είναι για να προωθηθεί ένα νέο σύστημα: SSD για λειτουργικό και apps + Cloud Storage για αποθήκευση. Επομένως συνήθως ο 120ρης θα φτάνει, ενώ η αποθήκευση θα γίνεται εκτός συστήματος. Αυτά, πάντα, χωρίς να υπολογίζουμε τους gamers μέσα για τους οποιους ελάχιστη χρησιμότητα έχουν οι SSD σ' αυτή τουλάχιστον τη φάση.

Θα 'θελα SSD, για να είμαι ειλικρινής, αλλά όχι χωρίς ένα HDD μαζί του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jun 2015 13:13 #162222 by Τάσος Μαραγκός
SSD για λειτουργικο και κανα 2 hdd για data,games κτλ.
Εγω εχω εναν 120gb ssd για λειτουργικο και απο hdd εχω 1 tb WD,2x 500gb WD πλεον.

Οντως πρεπει να ερθει ισορροπια τιμης-ssd και ειδικα στις μεγαλες χωρητικοτητες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jun 2015 17:14 #162246 by Άγγελος Νικολάου
Σκεφτείτε λίγο ρε !! Οι ssd δεν αντέχουν πολύ rewriting , αρχίζουν και χαλάνε με τον καιρό .... Αν δεν βρεθεί τρόπος να μην υπάρχει αυτό το θέμα που κάνουν wear out , τότε δέν θα αντικατασταθούν ποτέ ! :angry:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jun 2015 21:28 #162265 by Apostolos
Όντως αλλά δεν είναι τόσο δραματικό όπως τα λες. Ένας ssd μπορεί να σου κρατήσει τουλάχιστον 4 χρόνια πιστεύω. Εγώ από τότε που πήρα το PS4 το έχω εξοπλίσει με ssd και ακόμα δεν έχει πάθει τίποτα. Και μέχρι να κάνει wear out όπως λες θα έχει ήδη γεμίσει και θα είμαστε στον επόμενο δίσκο έτσι και αλλιώς. (Το PS4 το έχω από τότε που βγήκε).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jun 2015 23:03 #162268 by Άκης Ζαχαριάδης
Καλησπέρα
βλέπω πως οι περισσότεροι καταλήγουμε στο συμπέρασμα στο "πάντρεμα" SDD+HDD, εγώ είμαι πάρα πολύ θετικός σε έναν SDD ότι αφορά για setup του λειτουργικού, μιας και πάει σφαίρα με τους SDD. Δείτε εδώ μια απίθανη προσφορά στα e-shop για έναν SDD (ανάγνωση (540MB/s) και εγγραφή (520MB/s)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Jun 2015 22:38 #163065 by Παύλος
Αν πραγματικά αυτά που υπόσχετε , τα κάνει και στην πράξη είναι πραγματικά μια καταπληκτική προσφορά!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Aug 2015 17:26 #167903 by Φουντουλάκης Θανάσης
Πήρα τον Seagate expansion 4tb αλλά το laptop μου που τρέχει xp δεν τον αναγνωρίζει το λέει το κουτί ότι είναι compatible με win8 και 7.
Ψάχνοντας το site τις seagate www.seagate.com/gb/en/support/external-hard-drives/desktop-h...rives/expansion-desktop/#specs o 4tb δεν δουλεύει με xp ενώ οι άλλοι όπως ο 5tb η 3tb ειναι compatible με xp.
Την πάτησα κανονικά, τι προτείνεται εσείς;
Από πλαίσιο τους το είπα να τον δώσω πίσω και να πάρω άλλον και μου τα μάσησαν λίγο οτι θα τον κοιτάξουν στο εργαστήρι και θα μου πουν, αλλά έκανα και εγω βλακεία και τους είπα οτι τον άνοιξα
Αν όλα πάνε καλά και μου τον αλλάξουν ξέρετε τι σκληρός δίσκος στα 4b είναι και για win xp;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Aug 2015 13:37 #167958 by Gerasimos Kontos
Tα ΧP είχαν θέματα με δίσκους πάνω από 2ΤΒ, και θέλανε δουλίτσα για να "κουμπώσουν",αυτό θυμάμαι. Ότι και αν πάρεις ρώτα αν είναι από την μαμά εταιρεία συμβατό για να μην μπεις σε μπελάδες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification