Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Κορωνοϊός Covid-19: Συζήτηση για την πανδημία

14 Aug 2020 02:26 #237503 by Blood Prince

TheReaper wrote: Δε λένε να προσέξουν μερικοί... Είπαμε, καλοκαίρι, ζέστη, θάλασσα, αλλά ο κίνδυνος εξακολουθεί να υφίσταται. Τι πρέπει να γίνει για να προσέξουν λίγο παραπάνω;


Πραγματικά πολλοί δεν προσέχουν.Εβλεπα στις προάλλες στον Ισθμό να περνάει πλοίο γεμάτο κόσμο που έκανε mini κρουαζιέρα και όχι απλά υπήρχε συνωστισμός αλλά και δεν φορούσε κανείς μάσκα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Aug 2020 03:20 #237505 by Aνέστης Αδαμίδης
Εγώ εν τω μεταξύ, έχω την εντύπωση ότι μας λυπούνται και δεν ξαναβάζουν καραντίνα. Σου λέει, αρκετά λάλησε ο κόσμος την άνοιξη, αν τους κλείσουμε και τώρα καλοκαιριάτικα, κάποιος θα τον πιει.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Aug 2020 22:39 #237549 by Sotiris Greece
Έχει ξεφύγει η κατάσταση κυριολεκτικά.

14/08/2020
254 - 2

15/08/2020
230 - 3

16/08/2020
217 - 2

Είδα στην Ισπανία ότι στις 14/08/2020 είχαν 2987 κρούσματα και 12 deaths σχεδόν το δωδεκαπλάσιο αριθμό κρουσμάτων από την Ελλάδα

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2020 01:48 - 17 Aug 2020 15:42 #237553 by Blood Prince
2987 κρούσματα σε μια μέρα όπως λέμε 200 κρούσματα στην Ελλάδα ; Πάντως ο πληθυσμός είναι εξαπλάσιος εκεί.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2020 15:41 #237575 by Blood Prince
Και κάποιοι έχουν το θράσος και πάνε διακοπές με αυτές τις συνθήκες.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2020 18:27 #237577 by Aνέστης Αδαμίδης
Πλέον είναι ανάγκη το να πηγαίνεις διακοπές. Με το ρυθμό ζωής της σύγχρονης εποχής, οι λίγες μέρες που προσφέρονται για ξεκούραση, είναι ευκαιρία για να ρίξεις ταχύτητα και να χαλαρώσεις. Έχουν γίνει έρευνες επάνω στο θέμα, δεν τα λέω από τη φαντασία μου αυτά.

Δυστυχώς, ακόμη και σε τόσο δύσκολους καιρούς, η ανάγκη αυτή γίνεται ακόμη μεγαλύτερη.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Aug 2020 20:58 - 17 Aug 2020 21:23 #237578 by Blood Prince

TheReaper wrote: Πλέον είναι ανάγκη το να πηγαίνεις διακοπές. Με το ρυθμό ζωής της σύγχρονης εποχής, οι λίγες μέρες που προσφέρονται για ξεκούραση, είναι ευκαιρία για να ρίξεις ταχύτητα και να χαλαρώσεις. Έχουν γίνει έρευνες επάνω στο θέμα, δεν τα λέω από τη φαντασία μου αυτά.

Δυστυχώς, ακόμη και σε τόσο δύσκολους καιρούς, η ανάγκη αυτή γίνεται ακόμη μεγαλύτερη.


Οπότε από ανάγκη πάνε στους Παππούδες και τις Γιαγιάδες από ανάγκη πάνε ταξιδάκια στο εξωτερικό και στην συνέχεια πεθαίνουν άνθρωποι γιατί ήταν ανάγκη και δεν μπορούσαν να καθίσουν σπίτι.

Σοβαρά τώρα ;

Να έλεγα πως είναι βιοτική ανάγκη το να ταξιδέψουν το καταλαβαίνω.

Εγώ όμως δεν το βλέπω έτσι και δεν έχω πάει ταξίδι με group στο εξωτερικό που ήθελα να πάω και δεν έπαθα και τίποτα...

Νομίζω πως κάνεις πλάκα.


edit Βέβαια σεβαστή η αποψή σου για να μην παρεξηγηθώ.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Aug 2020 03:12 #237581 by Aνέστης Αδαμίδης
Όχι, δεν κάνω καθόλου πλάκα. Όλα είναι μελετημένα και καταγεγραμμένα, αν θες μπορώ να ξανακοιτάξω τις πηγές που είχα βρει και τα άρθρα όταν έκανα κάτι εργασίες για το μεταπτυχιακό μου. Η ανάγκη για χαλάρωση έχει συνδεθεί στενά με το να ταξιδεύει κανείς.

Στον παππού και τη γιαγιά στο χωριό πηγαίνουν γιατί είναι το χωριό και μπορεί να πάει ο μπαμπάς να δει παλιούς του συμμαθητές και δεν ξέρω γω τι άλλο. Αυτό κυρίως στην Ελλάδα. Οι του εξωτερικού, δεν έχουν το δέσιμο του Έλληνα/Ανατολίτη με τον πατριαρχικό κορμό της οικογένειας, οπότε είναι πιο επιρρεπής στο να ταξιδεύουν. Έχουν την οικονομική άνεση, ειδικά αν δεν έχουν και παιδιά/σκυλιά/γατιά, είναι πιο εύκολο να τα βροντήξουν όλα και να μπουν σε ένα αεροπλάνο. Στην Ελλάδα δε συμβαίνει αυτό. Είναι πιο "παραδοσιακό" αν θες.

Το θέμα "βιοτική ανάγκη" είναι εντελώς άκυρο. Πέραν των αναγκών που συμβάλλουν στην επιβίωση, υπάρχουν και ψυχολογικές ανάγκες για συντροφικότητα και κοινωνικοποίηση. Όσο κι αν σιχαίνομαι την ψυχολογία, που θεωρείται και επιστήμη, οφείλω να παραδεχτώ ότι πράγματι αυτά τα φαινόμενα παρατηρούνται. Στα ίδια πλαίσια κινείται και η ανάγκη για διακοπές και ξεκούραση. Η αλλαγή παραστάσεων, η φυγή από την καθημερινότητα και το διαφορετικό παρασκήνιο, το γεγονός ότι για ένα χρονικό διάστημα δε θα είσαι αναγκασμένος να σκέφτεσαι τι θα μαγειρέψεις, να βάλεις πλυντήριο, να σιδερώσεις, να ξεσκονίσεις κτλ, είναι παράγοντες που συνεισφέρουν στο να ξεκουραστεί πνευματικά ένας άνθρωπος.

Να το θέσουμε και ως ένα πολύ απλό και απτό παράδειγμα. Το γεγονός ότι καθόμαστε εδώ και γκρινιάζουμε για όλους αυτούς που σηκώθηκαν να πάνε διακοπές, μπορεί να είναι πολύ απλά συμπτώματα της κλεισούρας που έχουμε φάει από την αρχή του κορονοϊού και της καραντίνας μέχρι σήμερα. Από τη μία δε θέλουμε να πάθουμε τίποτα, αλλά από την άλλη, "ζηλεύουμε" σε κάποιο επίπεδο εκείνους που αγνοούν τις παροτρύνσεις των κυβερνούντων και αρπάζουν το καπελάκι τους και φεύγουν. Θα λέμε ότι δεν τους ζηλεύουμε, αλλά υποσυνείδητα θα ισχύει το αντίθετο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Aug 2020 21:41 #237591 by Sotiris Greece
17/08/2020

150 - 2

Είδα πτώση αλλά....

18/08/2020

269 - 2 (πάλι ρεκόρ κρουσμάτων)

Δυστυχώς τα στατιστικά άλλα έδειξαν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Oct 2020 19:02 #239660 by Sotiris Greece
Έχει ξεφύγει η κατάσταση.

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification