Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Ξύρισμα

20 Aug 2009 19:18 #58529 by Μάνος Γρυπάρης
Μία...καθημερινή συνήθεια.
Εδώ μπορούμε να συζητάμε ότι αφορά αυτή την (βαρετή πλέον) καθημερινή διαδικασία.

Το άνοιξα κυρίως για να κάνουνε κανένα συγκριτικό τεστ σε ξυραφάκια και αφρούς ξυρίσματος. Προσωπικά, από τότε που ξεκίνησα το ξεκίνησα το ξύρισμα χρησιμοποιώ Gillette. Ένα χρόνο αφότου βγήκε η σειρά Mach 3 δεν την έχω αφήσει, ενώ την έχω πιάσει σερί μέχρι την σημερινή Gillette Fusion με τις 4 λεπίδες. Το θέμα όμως είναι ότι η εταιρεία το έχει παρακάνει με τις τιμές. Οι ανταλλακτικές λεπίδες κοστίζουν 7-8 ευρώ. Αυτές τις αγοράζεις και δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς, γιατί διαρκούν περισσότερο από τα ξυραφάκια μίας χρήσης.

Όσο για τους αφρούς. Για τους αφρούς νέου τύπου (gel) πρέπει να είναι ο άλλος κορόιδο για να δώσει 4 ευρώ για το μπουκαλάκι! Στο θέμα του αφρού λοιπόν, ανακάλυψα φέτος την Care. Ο αφρός της κοστίζει 2 ευρώ και είναι gel. Την δουλειά του την κάνει μια χαρά. Αντιθέτως, δεν προτείνω με τίποτα τον Noxzema (δεν ξέρω αν τον χρησιμοποιεί κανείς σας αλλά μυρίζει άσχημα).

Τέλος, προτείνω σε κάθε περίπτωση αν είστε νέοι στο άθλημα, να μείνετε μακριά από τα ξυραφάκια των παππούδων σας! Αυτά τα Bic της μίας χρήσης! Μετά από 10 λεπτά το πρόσωπό σας θα έχει ματώσει χειρότερα κι από ζόμπι στο Resident Evil!

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Aug 2009 20:21 #58531 by GoldString
Replied by GoldString on topic Ξύρισμα
Αν και όλοι οι φίλοι μου ξυρίζονται εγώ όχι ακόμα...πάντως κάτι έχω ψυλιαστεί

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Aug 2009 20:25 #58533 by Ρωμανός Βογιατζής
Με2 Gillette Mach3 και από τότε που βγήκε το gel τις gillette το χρησιμοποιώ....όντως η gillette έχει τσιμπημένες τιμές αλλα τα προϊόντα τις αξίζουν !!!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Aug 2009 20:33 - 20 Aug 2009 20:44 #58535 by giannistrv
Replied by giannistrv on topic Ξύρισμα
Απο το να κανετε το προσωπο σας τριφτη τυριου δεν παιρνετε καλυτερα μια ξυριστικη μηχανη που δεν βγαζεις και σπυρακια!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Aug 2009 20:37 #58537 by GoldString
Replied by GoldString on topic Ξύρισμα

giannistrv wrote: Απο το να κανετε το προσωπο σας τριφτη τυριου δεν περνεται καλυτερα μια ξυριστικη μηχανη που δεν βγαζεις και σπυρακια!!!

σωστός!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Aug 2009 21:40 #58543 by Ρωμανός Βογιατζής

giannistrv wrote: Απο το να κανετε το προσωπο σας τριφτη τυριου δεν παιρνετε καλυτερα μια ξυριστικη μηχανη που δεν βγαζεις και σπυρακια!!!

Αλήθεια ποσο στοιχίζουν???περνούν και γενιά μιας μέρας????

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Aug 2009 22:02 #58548 by giannistrv
Replied by giannistrv on topic Ξύρισμα
Μπες στο www.kotsovolos.gr εχει τιμες απο 20-125 euro!Και δεν πρεπει να αγοραζεις καινουργια ξυραφακια συνεχεια!!!Οι καλες περνουν και το χνουδακι!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Aug 2009 22:36 #58551 by kostas
Replied by kostas on topic Ξύρισμα
Gillette mach 3 και εγω, τα απλα τα bic τα μπλε με τις 2 λεπιδες ειναι πραγματικα μιας χρησης, ξυριζεσε μια φορα,σου βγαζουν το δερμα και δεν ξαναβγαζεις γενια! XD
Πραγματικα ουτε για λυση αναγκης δεν κανουν,κοβεσε πολυ ευκολα,ας μην μιλήσω για αυτα με την 1 λεπιδα που αναγκαστικα μια φορα και ξυριζομουνα τοσο προσεκτικα λες και εκανα εγχειριση για να μην κοπώ..ενω με τα Mach 3 1-2 και αρχοντας.
Ειναι ακριβα αλλα τουλαχιστον αξιζουν τα λεφτα τους.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Aug 2009 00:23 #58560 by Chris Zotos
Replied by Chris Zotos on topic Ξύρισμα
Μισό μισό στο πρόσωπο..
Ε! Να αφήνουμε και λίγο μούσι...
Νικολή? Το μούσι μου έχει γίνει θεσμός!! :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Aug 2009 01:11 #58561 by Μάνος Γρυπάρης
Εγώ είχα πάρει κάποτε την ξυριστική μηχανή της Phillips (με τις τρεις ρόδες). Ένας Θεός ξέρει γιατί την έχουνε σχεδιάσει έτσι. Δεν έπαιρνε τίποτα. Θέλω να πω ότι ποτέ δεν κατάφερα να ξυριστώ με ακρίβεια και να πάρει όλες τις τρίχες, όπως γίνεται με το ξυραφάκι. Πάντα θα άφηνε τρίχες. Ενώ με το ξυράφι ρίχνω ένα κόντρα-ξύρισμα, το δέρμα είναι λείο και κρατάει 3-4 μέρες.

Εκτός κι αν κάποιοι έχετε σκάσει κάνα 150ευρω σε τούμπανο ξυριστική και δεν σας αφήνει το παραμικρό. Αν ναι πολύ θα ήθελα να μάθω το μοντέλο.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification