Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

23 Jun 2020 09:38 #235846 by Ηλιας
Ωραιο review και ισως με εβαλες στο τριπακι να το διαβασω.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jul 2020 04:06 #236272 by Blood Prince
Εχει διαβάσει κανείς Stephen King να διαβάσω απόψεις ; Εχω δει κάποιες ταινίες του και δεν έχω τρομάξει ιδιαίτερα.Εχουν ενδιαφέρον τα βιβλία του ή είναι βαρετά ;

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jul 2020 15:25 #236274 by Blood Prince
Δυστυχώς όπου πάω να διαβάσω για κριτικές βιβλίων βλέπω spoiler....πάνε κάτι έξυπνοι και έχουν ολόκληρα blogs με κριτικές τα οποία είναι full spoiler.

Κριτική τώρα...

Είχε και στοιχεία τρόμου, ειδικά στην ιστορία με το μοναστήρι και


Ρε UFO αφού δεν ξέρεις να κάνεις κριτική γιατί κάνεις ; Από που ως που θα πρέπει να με ενημερώσεις πως το βιβλίο έχει ιστορία με μοναστήρι....αυτό το μαθαίνω διαβαζοντάς το,δεν περιμένω να το μάθω από κριτικές....έλεος

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2020 13:33 #236281 by Ηλιας
Εγω θελω σιγα σιγα να ολοκληρωσω τη σειρα του Jo Nesbo και υστερα ενδιαφερομαι κι εγω για Stephen King.

Να σου πω κατι; Ο τυπος ειναι κορυφαιο ονομα στα βιβλια θριλερ. Δεν νομιζω πως υπαρχει κατι παραπανω να σου δωσει μια κριτικη ενος βιβλιου.

Καποια πραγματα ειναι κοινως αποδεκτα. Για εμενα αν σε ενδιαφερουν τετοια βιβλια δοκιμασε το.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2020 15:29 - 06 Jul 2020 15:30 #236288 by Ηλιας
Δες και αυτα, ειδικα ο Fitzek ειναι κα-τα-πλη-κτι-κος:

pbs.twimg.com/media/EcPgvXsXkAA2KAK?format=jpg&name=small

υ.γ. Ρε παιδια πως μπορω να βαζω φωτογραφια στο ποσταρισμα και οχι λινκ;
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2020 18:46 #236291 by Blood Prince
Τον ξέρω τον Fitzek ,το θέση 7 Α φαίνεται ενδιαφέρον αλλά για τώρα μπορεί να μην αγοράσω τρόμου.Θα το σκεφτώ.


File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

The following user(s) said Thank You: Ηλιας

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jul 2020 12:38 #236415 by Βάσια Κούκια
Ready Player Two

Σύμφωνα με το The Hollywood Reporter το sequel μυθιστόρημα του Ready Player One έρχεται στις 24 Νοεμβρίου στα ράφια της Βόρειας Αμερικής και θα ονομάζεται Ready Player Two.

Το Ready Player One του Ernest Cline εκδόθηκε τον 2011 και η πλοκή του μεταφέρθηκε στη μεγάλη οθόνη του σινεμά από τον Stephen Spielberg το 2018. Η ιστορία του αφορά ένα αγόρι που ονομάζεται Wade Watts και ζει σε ένα καταθλιπτικό μέλλον, στο οποίο όλοι εξαρτώνται από ένα τεράστιο παιχνίδι εικονικής πραγματικότητας το The Oasis. Όντας ο εκλεκτός ο Watts έπρεπε να λύσει κάποιους γρίφους που ήταν κρυμμένοι μέσα στο παιχνίδι προκειμένου να γίνει ο μοναδικός κληρονόμος της εταιρείας ανάπτυξης του The Oasis.

Δεν είναι ακόμα γνωστή η πλοκή του Ready Player Two και οι λεπτομέρειες παραμένουν ακόμα ένα μυστήριο. Ο συγγραφέας Ernest Cline είχε ξεκινήσει να συζητάει για το sequel κατά τη διάρκεια της περιοδείας για την ταινία το 2018, εξηγώντας ότι είχε ξεκινήσει να το δουλεύει πριν από την πρεμιέρα της ταινίας προκειμένου να αποφύγει τον επηρεασμό από τα σχόλια.

Σε μία συνέντευξή του το 2018 με το CinemaBlend είχε δηλώσει τα εξής: "Ήμουν πολύ ανήσυχος γιατί ήθελα να γράψω ένα sequel για το μυθιστόρημά μου που θα εξυπηρετούσε τους fans του βιβλίου αλλά θα μπορούσε επίσης να παρέχει τη βάση για μία διασκεδαστική ταινία." Επιπλέον ανέφερε ότι το επόμενο βιβλίο δεν θα αφορά πάλι μία διαμάχη για τον έλεγχο του Oasis, αλλά θα παρουσιάζει τους ίδιους χαρακτήρες σε μία παρόμοια κατάσταση.

Ελπίζω ο συγγραφέας να μην επηρεάστηκε όντως από απόψεις και σχόλια μετά την πρεμιέρα της ταινίας, έτσι ώστε να έχουμε ένα γνήσιο αποτέλεσμα. Για να δούμε...
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jul 2020 03:23 - 15 Jul 2020 03:25 #236604 by Blood Prince

Shikabane_Hime7 wrote: Τελείωσα επιτέλους μετά από τόσο καιρό το Beren and Luthien. Εξαιρετικό στο σύνολο του, μας δίνει να διαβάσουμε πτυχές της ιστορίας που δεν έχουμε ξανά δει, καθώς επίσης και το πως εξελίχθηκε η συγκεκριμένη ιστορία και οι χαρακτήρες που την περιτρυγυρίζουν για να φτάση στην τελική της μορφή. Σημαντικές όπως έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο μου οι αναφορές και σημειώσεις του Κρίστοφερ Τόλκιν που βοηθάνε αφάνταστα για να κατανοήσουμε κάποια πράγματα και να έρθουμε πιο κοντά στο μεγαλείο του πατέρα του. Βοηθάει πολύ το να έχετε διαβάσει Σιλμαρίλλιον κλπ αλλά βγάζεις νόημα και έτσι. Must have για όλους τους φανς του Τόλκιν. Τώρα έχω 3 να διαβάσω και δεν ξέρω ακόμα με πιο θα ασχοληθώ: Metro 2035, Origin, Το Βιβλίο της Σκόνης.


Καλά απορώ πως το διάβασες στην αγγλική καθαρεύουσα ; Πάς για Proficiency στα Αγγλικά εάν δεν έχεις ήδη.

Εγώ σκέφτομαι να διαβάσω την ελληνική έκδοση.Αν το διαβάσω θα είναι το πρώτο βιβλίο του Tolkien.Οσον αφορά τα Hobbit και Lord of the Rings δεν έχω διαβάσει τα βιβλία αλλά έχω δει τις 6 ταινίες.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jul 2020 22:12 #236643 by Blood Prince
Λοιπόν καθώς πλέον δεν με ευχαριστεί κανένα videogame αποφάσισα να παραγγείλω ένα αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο το οποίο αποτελεί μέρος τριλογίας.

Το περιμένω πως και πως. xD



Σύνοψη του βιβλίου "Παγωμένος κόσμος"

Μια νέα εποχή των παγετώνων έχει ξημερώσει στη Γη και η ανθρωπότητα έρχεται αντιμέτωπη με τον ίδιο της τον αφανισμό. Δισεκατομμύρια κόσμου εγκαταλείπουν τους πάγους και συγκεντρώνονται στις τελευταίες ζώνες του πλανήτη που είναι ακόμη κατοικήσιμες. Μπορούν να ξεφύγουν από το χειμώνα αλλά όχι από την ανθρώπινη φύση: ο πόλεμος έρχεται. Σε τροχιά γύρω από τη Γη, μια ομάδα από επιστήμονες κάνουν μια τελευταία προσπάθεια να ανακαλύψουν γιατί ο πλανήτης παγώνει. Ωστόσο, κανένα από τα κλιματικά μοντέλα που δοκιμάζουν δεν έχει λογική. Έπειτα, ανάμεσα στις φλόγες του ήλιου εντοπίζουν κάτι φευγαλέο, κάτι που δε θα έπρεπε να είναι εκεί...

Trailer


File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Jul 2020 16:14 #236704 by Blood Prince
Νέα Αγορά


File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification