Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

05 Jun 2020 11:39 #235170 by Ηλιας
Δεν το εχω διαβασει, αλλα αν μου δωθει η ευκαιρια θα το κανω σιγουρα.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2020 14:50 #235197 by Giorgos Tsolaridis
Εγώ πριν από λίγες ημέρες πήρα το "Ταξίδι στ' άστρα" του Χρήστου Σωτηρακόπουλου. Γενικά τα μόνα βιβλια που διαβάζω είναι αυτά που έχουν σχέση με ποδόσφαιρο ή κωμωδία.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jun 2020 21:58 - 08 Jun 2020 22:11 #235260 by Blood Prince
Ξεκίνησα να διαβάζω το Ενα Τραγούδι για την Αρμπόν

Σήμερα διάβασα τον πρόλογο και μου φάνηκε λίγο βαρετό.Πιστεύω στην συνέχεια θα αποκτήσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Το βιβλίο χωρίζεται σε εποχές και αρχίζει την Ανοιξη και τελειώνει τον Χειμώνα αν δεν κάνω λάθος.

Σκοπεύω να διαβάζω 20 σελίδες την ημέρα οπότε σε τέσσερις εβδομάδες θα το έχω διαβάσει όλο.

BigGreekGamer wrote: Εγώ πριν από λίγες ημέρες πήρα το "Ταξίδι στ' άστρα" του Χρήστου Σωτηρακόπουλου. Γενικά τα μόνα βιβλια που διαβάζω είναι αυτά που έχουν σχέση με ποδόσφαιρο ή κωμωδία.


Τα τρία βιβλία του Γητευτή με ξετρέλαναν οπότε αντιλήφθηκα πως μου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jun 2020 02:33 #235287 by Blood Prince
Οταν διαβάζω τα βιβλία φτιάχνω μια εικόνα στο μυαλό μου και φαντάζομαι τα γεγονότα σαν να τα βλέπω και έτσι πωρώνομαι πιο πολύ.

Εκεί που βαριόμουν στο προηγούμενο δύωρο διάβασα και άλλες 20 σελίδες.Πάντως όλο το βιβλίο είναι πάνω από 600 σελίδες.

Στο προήγουμενο διάστημα είχα διαβάσει και κριτικές,οι οποίες περιείχαν spoiler που θα προτιμούσα να είχα αποφύγει.Βέβαια σίγουρα οι κριτικές δεν αποκάλυψαν όσα γεγονότα συμβαίνουν στις 600 σελίδες αλλά μια γενική εικόνα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jun 2020 10:00 - 09 Jun 2020 10:01 #235288 by Ηλιας
Τα τελευταια βιβλια που διαβασα ηταν: το "Τα πεντε μικρα γουρουνακια" και "Το θλιμμενο κυπαρισσι" της Αγκαθα Κριστι, με πρωταγωνιστη τον Ηρακλη Πουαρο.

Μικρα σχετικα βιβλια, αστυνομικα, σχετικα "ρεαλιστικα". Και τα δυο με κουρασαν λιγο στην μεση περιπου, αλλα προς το τελος ειχαν ενδιαφερον.


Καποια στιγμη θελω να πιασω την "Αννα Καρενινα", αλλα ειναι τεραστιο βιβλιο και θελει πολυ χρονο και υπομονη. Δεν ειμαι ακομα σε αυτη τη φαση.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jun 2020 13:44 - 09 Jun 2020 21:51 #235300 by Blood Prince
Το βιβλίο Το Τραγούδι της Αρμπόν που διαβάζω αποτελείται από 622 σελίδες και 19 κεφάλαια.Επίσης χωρίζεται σε εποχές από Ανοιξη εώς Χειμώνα.

Το πρώτο κεφάλαιο ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να μεταφερθεί στην οθόνη.

Τελικά θα το διαβάσω πιο γρήγορα απ'οτι υπολόγιζα.Θα κάνω 19 ημέρες.

Οταν το διαβάσω όλο,θα γράψω την κριτική και ίσως γράψω και blog με τις εντυπώσεις μου.

edit Υπάρχουν κεφάλαια με 20 σελίδες και άλλα με 45 . Δεν είναι οι σελίδες ομοιόμορφα κατανεμημένες ανά κεφάλαιο.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jun 2020 14:17 #235326 by Ηλιας

Blood Prince wrote: Το βιβλίο Το Τραγούδι της Αρμπόν που διαβάζω αποτελείται από 622 σελίδες και 19 κεφάλαια.Επίσης χωρίζεται σε εποχές από Ανοιξη εώς Χειμώνα.

Το πρώτο κεφάλαιο ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να μεταφερθεί στην οθόνη.

Τελικά θα το διαβάσω πιο γρήγορα απ'οτι υπολόγιζα.Θα κάνω 19 ημέρες.

Οταν το διαβάσω όλο,θα γράψω την κριτική και ίσως γράψω και blog με τις εντυπώσεις μου.

edit Υπάρχουν κεφάλαια με 20 σελίδες και άλλα με 45 . Δεν είναι οι σελίδες ομοιόμορφα κατανεμημένες ανά κεφάλαιο.


Δηλαδη για να καταλαβω, διαβαζεις ενα κεφαλαιο την ημερα ή διαβαζεις περιπου 33 σελιδες ανα ημερα (αν υπολογιζω σωστα), και πιστευεις πως θα κανεις 19 ημερες για να το τελειωσεις;

Δεν το ξερω το βιβλιο, αλλα μου φαινεται καπως απογοητευτικο που ξεκιναει απο την Ανοιξη για να καταληξει στον Χειμωνα. Θα ηταν καλυτερα να τελειωνε με την Ανοιξη ή το Καλοκαιρι, για να δωσει μια πιο αισιοδοξη νοτα στο φιναλε.

Εκτος κι αν ειναι αυτο το οποιο θελει να καταδειξει ο Συγγραφεας. Πως δηλαδη δεν ειναι ολα ροδινα στη ζωη. Πως περναμε απο ολες τις φασεις, της χαρας, της λυπης, του ενθουσιασμου, της αποτροπης, του θυμου, της οργης, της αισθαντικοτητας.

Και το τελος ειναι παντα ιδιο. Για ολους. Ενας βαρυς Χειμωνας στις καρδιες μας, που επισφραγιζεται με τον θανατο. Αρχικα τον ψυχικο και εν τελει με τον σωματικο. Τον σωματικο θανατο που μας φερνει τελικα στην κατασταση της μη υπαρξης πλεον. Το σημειο μηδεν. Εκει που γυρισμος δεν υπαρχει, αν και θα θελαμε πολυ μια νεα Ανοιξη.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jun 2020 14:29 - 10 Jun 2020 14:31 #235329 by Blood Prince
Αρχικά σκεφτόμουν 1 κεφάλαιο την ημέρα αλλά επειδή είδα πως κάποια κεφάλαια είναι μικρότερα μπορεί να τα τρέξω.

Πάντως βρίσκομαι στο τρίτο κεφάλαιο και με κουράζει,το βαριέμαι.Με τα βιβλία the witcher ένιωθα μεγαλύτερο ενθουσιασμό.

Τώρα το γιατί ξεκινάει με την Ανοιξη και τελειώνει τον Χειμώνα θα το διαπιστώσω όταν το διαβάσω όλο.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jun 2020 21:50 - 10 Jun 2020 21:54 #235340 by Blood Prince

Brazhlias wrote: Δεν το ξερω το βιβλιο, αλλα μου φαινεται καπως απογοητευτικο που ξεκιναει απο την Ανοιξη για να καταληξει στον Χειμωνα. Θα ηταν καλυτερα να τελειωνε με την Ανοιξη ή το Καλοκαιρι, για να δωσει μια πιο αισιοδοξη νοτα στο φιναλε.


Εχεις ακουστά το Winter is Coming ; Δεν είναι απαραίτητα απογοητευτικό.Ανυπομονώ να μάθω τι θα γίνει τον Χειμώνα.Πάντως τα γεγονότα διαδραματίζονται σε έναν φανταστικό χάρτη στον οποίο υπάρχει διαμάχη μεταξύ της ανδροκρατούμενης Γκορώ και της χώρας του Νότου την Αρμπόν.

Παρόλο που το μυθιστόρημα είναι φανταστικό δεν περιλαμβάνει δράκους,περιλαμβάνει λίγη μαγεία και έχει επιρροές από τον Γαλλικό Μεσαίωνα.

Θα γράψω περισσότερα όταν το διαβάσω όλο.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jun 2020 03:07 - 23 Jun 2020 00:32 #235642 by Blood Prince
Καλά τα έλεγα με το Winter is Coming ...τον Χειμώνα γίνεται
Warning: Spoiler!


Γενικότερα η ιστορία προχωράει πολύ αργά καθώς σε μεγάλο βαθμό παρουσιάζονται αναμνήσεις και σκέψεις των χαρακτήρων,έχει πολλά ονόματα τα οποία στην αρχή μπορεί να κουράσουν κάποιους,δεν έχει ανατροπές εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά παρόλο που κατά διαστήματα είναι κουραστικό παρουσιάζει ενδιαφέρον και προκαλεί αγωνία για το ποιό θα είναι το τέλος καθώς δημιουργεί δέσιμο με κάποιους χαρακτήρες και αντιπάθεια ως πρός κάποιους άλλους.Υπάρχουν και χαρακτήρες που ενώ είναι αντιπαθητικοί στην μεγαλύτερη διάρκεια δημιουργούν κάποια συμπάθεια
Warning: Spoiler!


Δεν έχει δράκους ξαναλέω ,ούτε μαγεία (γίνεται μια μικρή αναφορά για κάποιες Ιέρειες),τέρατα φανταστικά,δεν έχει,αλλά αυτό που έχει είναι Κάστρα,Βασιλιάδες,λατρείες σε θεούς και γενικότερα διαδραματίζεται στον Μεσαίωνα και πιο συγκεκριμένα στον Γαλλικό Μεσαίωνα καθώς έχει Γαλλικά ονόματα.

Θα ήθελα να το δω σε τηλεοπτική σειρά αλλά είναι κάπως απίθανο.

edit

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification