Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

09 Sep 2015 00:50 #168556 by Λευτέρης Νταβερνιάρης

Lordwinter wrote: Οφείλω να ομολογήσω ότι το Guns of the Patriots δεν μου άρεσε, εντούτοις όταν έπιασα πέρυσι στα χέρια μου το Ground Zeroes ενθουσιάστηκα, αφιερώνοντας δεκάδες ώρες προσπαθώντας να ολοκληρώσω τις αποστολές με το καλύτερο δυνατό ranking. Κατ' επέκταση περίμενα με ανυπομονησία το The Phantom Pain. H αποχώρηση του Kojima από την Konami μάλιστα με είχε βάλει σε κάποιες σκέψεις, καθώς δεν θα ήθελα με τίποτα η σειρά να κλείσει με έναν άδοξο τρόπο.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά που έβαλα το δισκάκι στο Xbox One όμως οι όποιες αμφιβολίες υπήρχαν εξανεμίστηκαν. Το σενάριο είναι απλά καθηλωτικό, εστώ κι αν δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπο και παράλληλα δένει, αλλά και αλληλοσυμπληρώνει το ήδη υπάρχουν πλούσιο lore της σειράς. Στον τομέα του gameplay τώρα εκτίμηση απίστευτα την μεγάλη ελευθερία κινήσεων, καθώς προσωπικά δεν αισθάνθηκα να περιορίζομαι σε καμμία στιγμή, αντίθετα επιστράτευσα την εφευρετικότητα μου για να ολοκληρώσω όχι μόνο τα βασικά, αλλά και τα προαιρετικά objectives σε κάθε αποστολή. Το Metal Gear Solid V: The Phantom Pain είναι αναμφισβήτητα ένα από τα καλύτερα Action-Adventures, αλλά και stealth games που έχω παίξει ποτέ. Νομίζω και οι περισσότεροι από εσάς έχετε πάνω κάτω την ίδια άποψη με μένα. Ως εκ τούτου το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αν αγοράσετε μόνο ένα game τον Σεπτέμβριο φροντίστε να είναι αυτό.

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το σχετικό review κάνοντας κλικ εδώ .


Δεν είναι καθόλου παράξενο που δε σου άρεσε το Guns Of The Patriots, πιστεύω ότι τα παιχνίδια που ελέγχεις τον John, a.k.a. Naked(punished, venom ή ότι άλλο είδος φιδιού θέλετε) Snake έχουν διαφορετικό sytle από ότι αυτά στα οποία ελέγχεις τον David(Solid Snake). Αλλιώς είναι δλδ το Peace Walker με το Snake Eater. Το TPP είναι αρκετά προσιτό σε κόσμο που δεν ξέρει πολλά για το franchise(αν και θα συνιστούσα πριν το παίξει κάποιος να δει κάποιο βίντεο του Peace Walker-prequel του TPP- και να διαβάσει και λίγο στο wiki της σειράς). Είναι όμως ιδανικό για παίκτες που ξέρουν καλά το franchise γιατί δείχνει κάποια κενά στην ιστορία του Venom Snake, a.k.a. Big Boss. Με άλλα λόγια αν δε ξέρετε ποια είναι π.χ. η Paz, καλύτερα ας κάνετε αυτά που ανέφερα ρπιν το παίξετε.

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world" - G-Man

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Sep 2015 01:09 #168558 by Tony
@RedWood την επομενη φορα να βαλεις και υποτιτλους.Δεν καταλαβα τιποτα απο οσα ειπες(επειδη δεν εχω ιδεα απο story του mgs).Ο φιδης δεν ειναι ενας???Γυμνο φιδι-μεγαλο αφεντικο το ιδιο πραγμα δεν ειναι?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Sep 2015 03:48 #168566 by Μπάμπης Χαραλάμπους

tonyler wrote: @RedWood την επομενη φορα να βαλεις και υποτιτλους.Δεν καταλαβα τιποτα απο οσα ειπες(επειδη δεν εχω ιδεα απο story του mgs).Ο φιδης δεν ειναι ενας???Γυμνο φιδι-μεγαλο αφεντικο το ιδιο πραγμα δεν ειναι?


Όχι δεν είναι ένας. Είναι παραπάνω. Naked Snake και Big Boss είναι το ίδιο αλλά υπάρχουν και άλλοι. Όπως και να χει διαβάζοντας και σε άλλα σημεία του site τις απόψεις σου βλέπω πως είσαι προκατειλημμένος σε ότι αφορά την ποιότητα ενός παιχνιδιού και δεν δοκιμάζεις παιχνίδια με παλαιότερα γραφικά. Ίσως φταίει η ηλικία σου -δηλαδή το ότι δεν μεγάλωσες την περίοδο που τα γραφικά εξελίσσονταν από 2D σε 3D- και σε κάνει να μην μπορείς να εκτιμήσεις κάποια πράγματα.

Γιατί το λέω αυτό; Προσωπικά θεωρώ την ιστορία του Metal Gear Solid απόλυτα ΓΑΜΑΤΗ και για να εκτιμήσει κανείς τα νέα παιχνίδια της σειράς πρέπει να ξέρει τι γίνεται στα προηγούμενα. Για την ακρίβεια αν δεν τα ξεζουμίσει τα προηγούμενα τότε απλά θα νομίζει ότι ξέρει τι γίνεται. Πρόταση μου να παίξεις το MGS 1 και το MGS 2 και αν δεν κολλήσεις τερματίζοντας τα και ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ τα cutscenes και χωρίς να κάνεις skip συνομιλίες τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω. Εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά τα πράγματα οπότε καλό θα ήταν να μην ασχοληθείς με τον τίτλο και να αγοράσεις κάτι άλλο.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Sep 2015 04:14 #168571 by Tony
Η αληθεια ειναι οτι αποφευγω να παιξω τωρα παλαιοτερα παιχνιδια,γιατι συνηθως εχουν πιο αργο ρυθμο και με κουραζουν.Τα γραφικα δεν ειναι θεμα.Το τελευταιο "παλιο" παιχνιδι που επαιξα και το ευχαριστηθηκα ηταν το splinter cell(το πρωτο).Λες να κανω τον κοπο να παιξω και τα προηγουμενα?Γιατι στο ground zeroes ο μονος χαρακτηρας που ηξερα,ηταν ο raiden(αποστολη jamais vu).Chico,paz,morpho κι αυτα τελειως αγνωστα.
Η ιστορια με αυτα που ακουω,φαινεται περιπλοκη(και για μενα αυτο ειναι θετικο).Και που υποτιθεται θα παιξω τo mgs 1???Αυτο το remake που εχει 3 mgs μεσα σε hd το εχει???Το phantom pain φαινεται πολυ καλο,αλλα αν το παρω πριν παιξω τα αλλα η ιστορια θα μου ειναι αδιαφορη....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Sep 2015 04:25 - 09 Sep 2015 04:26 #168572 by Μπάμπης Χαραλάμπους
Είτε στο PC (δυσκολα να σου τρέξει γιατι είναι πολύ παλιο) είτε στο PS3 αν το κατεβάσεις από το PSN. Η collection έχει τα 2 - 3 και Peace Walker.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Sep 2015 12:10 #168579 by Georgios Manolis

tonyler wrote: Η αληθεια ειναι οτι αποφευγω να παιξω τωρα παλαιοτερα παιχνιδια,γιατι συνηθως εχουν πιο αργο ρυθμο και με κουραζουν.Τα γραφικα δεν ειναι θεμα.Το τελευταιο "παλιο" παιχνιδι που επαιξα και το ευχαριστηθηκα ηταν το splinter cell(το πρωτο).Λες να κανω τον κοπο να παιξω και τα προηγουμενα?Γιατι στο ground zeroes ο μονος χαρακτηρας που ηξερα,ηταν ο raiden(αποστολη jamais vu).Chico,paz,morpho κι αυτα τελειως αγνωστα.
Η ιστορια με αυτα που ακουω,φαινεται περιπλοκη(και για μενα αυτο ειναι θετικο).Και που υποτιθεται θα παιξω τo mgs 1???Αυτο το remake που εχει 3 mgs μεσα σε hd το εχει???Το phantom pain φαινεται πολυ καλο,αλλα αν το παρω πριν παιξω τα αλλα η ιστορια θα μου ειναι αδιαφορη....


Tony δεν χρειάζεται να παίξεις τα πρώτα Metal Gear του NES,ούτε τα MGS1,2 και Guns Of the Patriots για να καταλάβεις το story του Phantom Pain.Γιατί ουσιαστικά τα γεγονότα στα παιχνίδια που ανέφερα δεν έχουν συμβεί ακόμα.Αν μπορούσες να παίξεις τα Snake Eater,Portable Ops και Peace Walker τότε θα είχες μια πιο καλή ιδέα για το τι έγινε.
Αλλά κι αν δε τα παίξεις μη σκας,τα διάφορα Cassete Tapes που υπάρχουν στο παιχνίδι θα σε βάλουν στο κλίμα αν δώσεις αρκετή προσοχή. ;)
Τώρα απο την άλλη αν τελειώσεις το παιχνίδι είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα θέλεις να δείς τι γίνεται παρακάτω,δηλαδή απο πρώτο Metal Gear Solid και μετά.

The fire cracked silently as four Stalkers sat around it. The night was silent, only a small wind and the rustling of grass and leaves to fill the ears. One of the men spoke up suddenly: "Have you children heard the tale of the Monolith?"
- S.T.A.L.K.E.R. local folclore

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Sep 2015 13:12 #168586 by Νικολής Ασημάκης

the_prophet1987 wrote:

tonyler wrote: Η αληθεια ειναι οτι αποφευγω να παιξω τωρα παλαιοτερα παιχνιδια,γιατι συνηθως εχουν πιο αργο ρυθμο και με κουραζουν.Τα γραφικα δεν ειναι θεμα.Το τελευταιο "παλιο" παιχνιδι που επαιξα και το ευχαριστηθηκα ηταν το splinter cell(το πρωτο).Λες να κανω τον κοπο να παιξω και τα προηγουμενα?Γιατι στο ground zeroes ο μονος χαρακτηρας που ηξερα,ηταν ο raiden(αποστολη jamais vu).Chico,paz,morpho κι αυτα τελειως αγνωστα.
Η ιστορια με αυτα που ακουω,φαινεται περιπλοκη(και για μενα αυτο ειναι θετικο).Και που υποτιθεται θα παιξω τo mgs 1???Αυτο το remake που εχει 3 mgs μεσα σε hd το εχει???Το phantom pain φαινεται πολυ καλο,αλλα αν το παρω πριν παιξω τα αλλα η ιστορια θα μου ειναι αδιαφορη....


Tony δεν χρειάζεται να παίξεις τα πρώτα Metal Gear του NES,ούτε τα MGS1,2 και Guns Of the Patriots για να καταλάβεις το story του Phantom Pain.Γιατί ουσιαστικά τα γεγονότα στα παιχνίδια που ανέφερα δεν έχουν συμβεί ακόμα.Αν μπορούσες να παίξεις τα Snake Eater,Portable Ops και Peace Walker τότε θα είχες μια πιο καλή ιδέα για το τι έγινε.
Αλλά κι αν δε τα παίξεις μη σκας,τα διάφορα Cassete Tapes που υπάρχουν στο παιχνίδι θα σε βάλουν στο κλίμα αν δώσεις αρκετή προσοχή. ;)
Τώρα απο την άλλη αν τελειώσεις το παιχνίδι είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα θέλεις να δείς τι γίνεται παρακάτω,δηλαδή απο πρώτο Metal Gear Solid και μετά.


Βέβαια υπάρχει και το άλλο, ότι δηλαδή αν τα παίξει με την σειρά που κυκλοφόρησαν θα δει το στόρυ όπως το είδαν οι υπόλοιποι φανς (γιατί οκ, όταν έβγαλε το MGS 1 δεν περίμενε ότι θα υπήρχε MGS 5 οπότε δίνει βάση σε άλλα σημεία). Επίσης, παρόλο που μου αρέσουν πολύ και τα τερμάτισα με τη σειρά, δεν νομίζω πως θα μπορούσα μετά το υπεργαμάτο gameplay του 5 να ακουμπήσω τα παλιά, ειδικά το 1 με την top down κάμερα. Μου φαίνεται λειψό. Οπότε ίσως θα ήταν καλό να ασχοληθεί χρονολογικά και για λόγους εξέλιξης gameplay.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Sep 2015 15:54 #168638 by Λευτέρης Νταβερνιάρης
Όντως κάτι σαν το Star Wars, ξεκινάς από τα παλία και μετά από τα καινούρια, κι ας είναι τα καινούρια prequels των παλιών. Πίστευω ότι μόνο το Peace Walker να παίξεις(ή έστω να δεις κάποιο walkthorugh) θα μπεις κατευθείαν στο νόημ γιατί είναι άμεσο prequel του TPP. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι το gameplay των παλιών mgs σε κάποιους κάθετε βαρύ, αλλά μπαίνεις κατευθείαν στο σενάριο του παιχνιδιού. Εγώ δυστυχώς δεν τα έχω παίξει όλα, λόγω ηλκίας, λόγω οικονιμικών προβλημάτων, αλλά έχω ψάξει σε wikis, σε forum, στο youtube πάρα πολλές ώρες για την ιστορία του Solid Snake και ακόμη δεν μπορώ να την καταλάβω γιατί δεν την έχω παίξει. Σε αντίθεση όμως την ιστορία του Big Boss την ξέρω γιατί έχω παίξει τα περισσότερα παιχνίδια στα οποία τον ελέγχεις.

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world" - G-Man

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Sep 2015 17:12 #168641 by Νικολής Ασημάκης
Άμα βιάζεσαι να δεις την ιστορία του Big Boss τότε πρέπει να παίξεις 3 και Peace Walker. Αν δεν είχα δεθεί με τους χαρακτήρες στο 3, το Peace Walker θα μου φαινόταν λίγο awkward.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Sep 2015 02:58 #168712 by Λευτέρης Νταβερνιάρης

Zaratoth wrote: Άμα βιάζεσαι να δεις την ιστορία του Big Boss τότε πρέπει να παίξεις 3 και Peace Walker. Αν δεν είχα δεθεί με τους χαρακτήρες στο 3, το Peace Walker θα μου φαινόταν λίγο awkward.


Ναι όντως ειδικά στα σημεία του Peace Walker με τον Zero, είναι πολύ εύκολο κάποιος να μπερδευτεί αν δεν έχει παίξει το 3.

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world" - G-Man

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification