Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

12 Oct 2015 15:58 #169624 by Νικολής Ασημάκης
Να πω και εγώ το κομμάτι μου μετά τον τερματισμό, σε bullets.

1) Άψογο gameplay

2) Γαμάτο story, το οποίο όμως είναι μισό. Έχει ολόκληρο chapter 1 (θεωρητικά), μισό chapter 2 και ανύπαρκτο chapter 3. Αν ήταν ολοκληρωμένο, μαντεύω πως θα υπήρχαν ανακατατάξεις στην ιστορία και πιθανώς κάποια γεγονότα του chapter 2 να πήγαιναν στο 3, αλλά έτσι όπως έγινε το πράγμα... Anyway, αυτό που είδα μου άρεσε πολύ, αλλά με άφησε με μια γεύση ότι κάτι λείπει, που δεν το έχω πάθει με κανένα άλλο Metal Gear.

3) Άδεια mother base που έχεις ελάχιστα πράγματα να κάνεις (με καλύτερο τις επισκέψεις στο medical)

4) Το FOB δεν μου άρεσε στην πράξη, αν και αυτά είναι γούστα. Σε φίλους μου άρεσε. Προσωπικά το θεωρώ χάσιμο χρόνου και πόρων που θα μπορούσαν να δωθούν σε φουλ story, ειδικά από τη στιγμή που ούτως ή άλλως θα έβγαινε ξεχωριστά MGO.

5) Κατάλαβα τι λέγατε για τα επαναλαμβανόμενα missions στο chapter 2. Αρχικά νόμιζα πως απλώς έχει πολλά extractions ή κάτι τέτοιο, ώστε φαίνεται επαναλαμβανόμενο, δεν περίμενα αυτούσιες, copy paste και με τα cutscenes, αποστολές από το chapter 1. Μέγα φάουλ.

6) Συνεχίζω να πιστεύω στη θεωρία μου για το Phantom Pain που έγραψα από πάνω.

Αυτά από μένα. Δεν ξέρω αν φταίει μόνο η Konami βιάστηκε να το βγάλει ή και από τη μεριά της η Kojima Productions δεν έδωσε βάση σε κάποια πράγματα που έφαγαν το υπόλοιπο gameplay (FOB) και αύξησαν στα ύψη το χρόνο και το κόστος παραγωγής, πάντως στο σύνολο το παιχνίδι είναι πολύ καλό, αλλά η ιστορία, βγάζει νόημα μεν (ειδικά αν δει κάποιος και το κομμένο mission 51 {το οποίο σε ένα φουλ παιχνίδι δεν ξέρουμε αν θα ήταν όντως 51 ή θα ήταν σε άλλη θέση στην ιστορία}) αλλά φαίνεται πως λείπουν αρκετά πράγματα που θα το πήγαιναν ακόμα πιο ψηλά.

Προσωπική βαθμολογία, 8/10.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Oct 2015 22:04 - 13 Oct 2015 00:41 #169633 by Georgios Manolis

Zaratoth wrote:
3) Άδεια mother base που έχεις ελάχιστα πράγματα να κάνεις (με καλύτερο τις επισκέψεις στο medical)


Χαχαχαχαχα ενοείται οτι το καλύτερο είναι οι επισκέψεις στο Medical Deck κι όποιος κατάλαβε,κατάλαβε!

Συμφωνώ για τις FOB,ήταν μεγάλη απογοήτευση γιατί τις περίμενα αλλιώς απο τα gameplay videos που είχαμε δεί.
Το Metal Gear Online πάντως είναι αρκετά διασκεδαστικό.Το αντίθετο απο τα είδη παιχνιδιών που παίζω συνήθως,είναι ένα ωραίο "διάλειμα" με γρήγορη δράση και γέλιο.

The fire cracked silently as four Stalkers sat around it. The night was silent, only a small wind and the rustling of grass and leaves to fill the ears. One of the men spoke up suddenly: "Have you children heard the tale of the Monolith?"
- S.T.A.L.K.E.R. local folclore

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Oct 2015 12:17 - 13 Oct 2015 12:18 #169644 by Νικολής Ασημάκης
Εντωμεταξύ ο Kojima ανέβασε χτες κάποια tweets

Invalid consumer key/secret in configuration
Invalid consumer key/secret in configuration
Invalid consumer key/secret in configuration

Επίσης έχουν πάρει φωτιά τα forums με θεωρίες για το chapter 3 και την πιθανότητα να ξεκλειδώνεται κάπως.

Τα πιο χτυπητά points που ψάχνουν είναι:

1) Δυο data κασέτες, μια που βρίσκεις σε side op στο Ground Zeroes και μια στο τελευταίο cutscene του Phantom Pain. Περιέχουν κώδικα MSX που έχει εικόνα του visual novel/adventure που έκανε τον Kojima να θέλει να ασχοληθεί με games. Περιέργως σημεία του σεναρίου του είναι teased στο σενάριο του Phantom Pain. Επίσης δεν έχουν καταφέρει να κάνουν decode όλα τα αρχεία γιατί φαίνεται ότι υπάρχει μια τρίτη κασέτα που λείπει (πιθανώς στο MGO). Ακόμα, ο τίτλος της κασέτας του Ground Zeroes λέγεται "Vol. 2", ενώ του Phantom Pain "Vol.1".

2) Στο trailer λέει "From Zero to Omega". Το Camp Omega του Ground Zeroes είχε πει πως θα εμφανιζόταν στο Phantom Pain αλλά με περίεργο τρόπο και για τους παίκτες που είχαν ήδη το Ground Zeroes. Και από τη στιγμή που είχαν ήδη τα assets του Camp Omega, μπορούσαν να τα έχουν βάλει εύκολα copy paste, που δεν το έκαναν. Και από τη στιγμή που η κασέτα στο τέλος του Phantom Pain ήταν "Vol.1" και του Ground Zeroes "Vol.2" ίσως κάτι ξεκλειδώνεται στο GZ. Σε αυτό προστίθεται η ανακάλυψη ενός τύπου, ότι με το που κλείνει το Phantom Pain στο steam, τα αρχεία κάνουν sync ΚΑΙ στο Ground Zeroes, κάτι που δεν είναι λογικό.

3) Το παιχνίδι υποτίθεται παντού πιάνει χώρο 28 GB. Στο Steam αυτή τη στιγμή πιάνει 22,5 GB περίπου. Τα υπόλοιπα GB είναι το MGO που "κόπηκε" από τη version pc; Ή μήπως κάτι άλλο, για να προστατευτεί από dataminers και να ενεργοποιηθεί μόνο σε συγκεκριμένα prerequisites;

Εν κατακλείδι, δεν είμαι συνωμοσιολόγος και ούτε γουστάρω να τρέφω φρούδες ελπίδες, αλλά αν ένας άνθρωπος στον κόσμο είναι master στο mindfuck, τότε είναι ο Kojima. Στα προηγούμενα έπαιζε με το γεγονός ότι δεν γνωρίζαμε 100% το story. Τώρα, που ξέρουμε το story του saga, μήπως παίζει με άλλο τρόπο; Γιατί και στο Peace Walker για να ξεκλειδώσεις το true ending έπρεπε να κάνει κάποια πράγματα, και αρκετοί δεν το είχαν βρει από μόνοι τους. Ο καιρός θα δείξει.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Oct 2015 19:22 - 17 Oct 2015 19:41 #169653 by Λευτέρης Νταβερνιάρης
Παιδιά μία συμβουλή: Μόλις φτάσετε 100% bond lvl με την Quiet, πηγαίνετε στην Αφρική και χρησιμοποιήστε το Phantom Cigar μέχρι να αρχίσει να βρέχει, κατά το χρονικό διάστημα που βρέχει γυρίστε στη Mother Base. Thank me later...(έκανα format και ξέχασα να σωσω τα επίμαχα screenshots για να σας τα παρουσιασω).
EDIT: Βρήκα τα screenshots










Στο τέλος έμεινε με το μόριο στο χέρι ο Big Boss

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world" - G-Man

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Oct 2015 19:42 - 02 Nov 2015 11:48 #170428 by Στέφανος Λέγος
Πέντε εκατομμύρια αντίτυπα το MGS V: The Phantom Pain.
Και μόνο μέσα σε ένα μήνα! Δε μου κάνει εντύπωση προσωπικά για έναν τέτοιο τίτλο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Oct 2015 14:00 #170451 by Georgios Manolis
Ήταν μεγάλο το hype,άλλο αν άξιζε πραγματικά το παιχνίδι να έχει τόσες πωλήσεις.Αυτό είναι άλλη ιστορία!Σίγουρα πάντως δε κλαίς τα λεφτά σου αυτό είναι σίγουρο.

The fire cracked silently as four Stalkers sat around it. The night was silent, only a small wind and the rustling of grass and leaves to fill the ears. One of the men spoke up suddenly: "Have you children heard the tale of the Monolith?"
- S.T.A.L.K.E.R. local folclore

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Nov 2015 14:12 #170627 by Αντώνης Δελησάββας
Σήμερα η Konami επιβεβαίωσε της φήμες για την διάλυση του παραρτήματος της Kojima Productions στο LA. Η συγκεκριμένη πτέρυγα βοηθούσε στο developing του Metal Gear Online, κάτι που νομίζω πως περιμένουμε όλοι. Ελπίζω να μην γίνει καμία στραβή και αργήσει η μας δώσουν κάτι λιγότερο από αυτό που περιμένουμε.

"Stand in the ashes of a trillion dead souls and ask the ghosts if honour matters. The silence is your answer".
(Javik - Mass Effect 3)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Nov 2015 15:07 #170629 by Μάνος Γρυπάρης
Κρίμα. Ένα σημαντικό κεφάλαιο κλείνει. Ελπίζουμε ο Kojima να συνεχίσει τον δρόμο μόνος του, με κάποιο τρόπο, πιθανότατα ιδρύοντας μια εταιρεία με τα παλιά ταλαντούχα στελέχη του.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jan 2016 22:25 - 13 Jan 2016 22:33 #175334 by Myrmidon

Aman wrote: Διαθέσιμη από αύριο νωρίς το πρωί η beta του Metal Gear Online για PC μέσω Steam.



".....Metal Gear Online PC Temporarily Disabled After Players Bypass Microtransactions..." :ohmy:


:woohoo: :silly: :lol:

Konami community manager Robert Peeler :
“Due to a possible exploit, we’ve removed access to the Beta temporarily while a hotfix is being prepared,”


Ένα έχω να πω. Όταν χάνουν χρήμα τα patch βγαίνουν σε αστραπιαία. Όταν πρόκειται για bugs, "κάτσε να το αναπαράγουμε το πράγμα" . :whistle:

Απαράδεκτος τρόπος αντιμετώπισης του πελάτη. :dry:




"Ακόμα δεν έφυγα....τα κάνανε σαν τα μούτρα τους!!!! " :woohoo: :lol:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification